Binnenlandsche Berichten. kingen gedaan en vele papieren in beslag genomen. Livorno vertoont weder den ge wonen aanblik, de weinige arbeiders die het werk gestaakt hadden, zijn weder in de fabrieken teruggekeerd. SriKJI. Sagasta is Maandagochtend voor het eerst na zijn val uitgegaan, en wei om een bezoek te brengen aan de koningin-regentes. De Mohammedanen van het niet tot het Spaansche gebied behoorende gedeelte van het eiland Mindanao (Philippijnen) vielen op 2 Dec. de Spaansche bezetting aan. Vijf Spanjaarden en een Mohammedaan verloren bij dezen strijd het leven, terwijl velen ge wond werden. AMERIKA. Bij den Senaat der Vereenigde Staten van Noord-Amerika is ingekomen de voordracht van den minister van financiën, den heer Carlisle, tot uitgifte van schatldst-obligatiën op korten termijn van aflossing en tegen lagen interest, tot een bedrag van 80 a 100 millioen dollars. Carlisle heeft last gegeven tot het drukken van vijf-percents bons. Hij rekent dat dit werk ongeveer drie weken zal duren en dat die bons zullen komen op een prijs, die hun de waarde van drie-percents bons zal geven. Carlisle doet in eene circulaire de uitnoo- diging tot inschrijving op 50 millioen dollars 5-percents bons, vervulbaar over tien jaar. Zij zullen alleen tegen goud worden verkocht en aflosbaar zijn in specie. Een amendement op het tariefontwerp, ten doel hebbende de vrijstelling van invoer recht op wol te verdagen tot 1 Augustus, is door het Huis van afgevaardigden verwor pen- Reuter seint uit Rïo de Janeiro dat De Mello Dinsdagnacht de batterijen der regee- ringspartij bij Nictheroy heeft aangevallen, doch met groot verlies teruggeslagen is. De Federalisten moesten het beleg van Bage opbreken en werden door de regeeringstroe- pen vervolgd. Het kwam tot een treffen, waar bij De Xfello's partij een verlies had van 400 dooden, terwijl aan de zijde der regeerings- troepen slechts 40 man gedood en 90 ge wond werden. Volgens gerucht heerscht er te Rio de Ja neiro oneenigheid onder de Nationale Gardes. l)e opstandelingen wierpen bommen in het centrum der stad, waardoor verscheidene Italianen gedood werden. De gezant van Italië reclameerde bij de regeering, welke ten ant woord gaf, dat de vreemdelingen van het gevaar waren verwittigd. De opstandelingen, die ruim van levensmiddelen zijn voorzien, blokkeeren Santos. De vrouwen en de geeste lijkheid begunstigen de omwenteling. SCHIEDAM, 18 Januari 1891. Dat de verwachting der Nutsleden aan gaande de lezing van den heer Emile A. H. Seipgens van Leiden hoog gespannen was, getuigde de opkomst, welke gisteravond tal rijker was dan gewoonlijk. Die verwachting bleek echter te hoog gespannen, niet omdat de schrijver van Limburgsche novellen in plaats daarvan Limburgsche schetsen ten beste gaf, doch omdat voor 't meerendeel het gewestelijk karakter niet te bespeuren was -, de toestanden in de overlijdens- en begrafe nishistories waren zoo algemeen, dat het voorvoegsel Limburgsch gevoeglijk achter wege had kunnen blijven. Eén schets echter maakte op alle overige een gunstige uitzon dering, n.l.»De collatie van den pastoor", waarmede de spreker dan ook wel succes had, zoowel om de strekking als om het dialect. De waarnemende voorzitter, de heerA. A. Beekman, die bij den aanvang den voorzitter spoedig herstel van gezondheid en den leden alles goeds had toegewenscht, dankte den heer Seipgens voor zijne voordracht, waarna hij de vergadering sloot. Gisteravond zijn met braak uit een kippen hok van den touwslager Mak in de Grofbaan 2 kippen gestolen. De dader daarvan is door de politie opgespoord en aangehouden de per soon J. A. de R., wonende alhier. Deze per soon is in de laatste 0 jaar reeds 6-maal ter zake van diefstal veroordeeld. Hedenavond 6 uur is een jongen op heeter- daad betrapt op diefstal in een banketbakkers winkel aan de Hoogstraat alhier en aan de politie overgeleverd. De schatkist verlaat het jaar 1893, blijkens het in de Staatscourant van heden vertellenen overzicht van de opbrengst der middelen, met een tekort van ruim 4ys millioen gulden, tegenover het jaar 1892. Een bekend feit is het dat de vermogensbelasting niet heeft gegeven wat de minister van financiën er zich bij de invoering van had voorgesteld. De opbrengst is circa een millioen minder dan de raming en was in liet geheel f4,743,013.98, zoodat uit deze belasting niet kon worden bestreden wat sommige andere belastingen en accijnzen tengevolge eener gewijzigde heffing minder zouden opbrengen, en welke mindere opbrengst bedraagt voor de grond belasting f 872,000zout- en zeepaccijns f 2,400,000registratierech ten f 2,985,000 en hypotheekrechten f 497,000, dus te zamen een minus van f6,754,000. Neemt men nu daarbij nog in aanmerking dat het recht van successie en van overgang circa f4,000,000 minder heeft gegeven dan in 4S92 hoezeer het ingekomen bedrag in 1893 slechts f118,000 beneden de raming is dan is de totaal-uitkomst van het afge- loopen jaar nog niet zoo ongunstig te achten als een eerste oogopslag zou doen vermoeden. Gëind werden aan directe belastingen in 1893 f 32,479,743.56s (waaronder de vermo gensbelasting) tegen f28,681,300.23s in 1892 aan rechten op den invoer f5,835,665.34 tegen f 5,771,057.94aan accijnzen f 43,206,537.81s tegen f 44,526,013.83s. (De suiker, de wijn, het gedistilleerd, de bieren en azijnen en het geslacht brachten te zamen in het vorige jaar f2,081,000 meer op dan in 1892, maar het nadeelig verschil van de geheele rubriek ac cijnzen spruit voort uit de reeds hierboven vermelde verminderde heffing op zout en zeep.) Aan belastingen op gouden en zilveren werken vloeide in het afgeloopen jaar in de schatkist f215,177.81 of foQOO minder dan in 1892. Van de rubriek indirecte belastin gen gaf alleen het zegelrecht f 13,700 meer, doch de registratie-, hypotheek- en successie recht gaven enkele mill, minder (reeds in het hoofd dezes gespecificeerd), zoodat het eindcijfer dezer rubriek sluit met een nadee lig verschil van f 7,458,000 tegenover 1892, t. w. f 19,941,552.94 tegen f27,399,118.77. De overige rubrieken op den staat wijzen alle eene vermeerdering aan voor 1893, als: de domeinen f2,435,517.78s tegen f2,369,746.54; de poster, f 7,154,280.52 tegen f6,983,886.51: de rijkstelegrafen f 1,383.656.69 tegen f 1,351,805.59de akten jacht en visscherij f'134,207.50 tegen f 129,494.50, en de loods gelden f 1,433,830.34 tegen f 1,383,897.43s. Het totaal-generaal der ontvangsten in 1893 is f 114,876,829.02s tegen f149,473,531.955 in 1892. De minister van koloniën brengt ter ken nis van belanghebbenden dat in dit jaar voor twee jongelingen gelegenheid bestaat om te worden aangenomen, teneinde onder het genot van een subsidie van f5100, te wor den opgeleid tot militair apotheker bij het Nederl.-Indisch leger.; dat de aanvrage om toelating (bij gezegeld request) vóór den 25n Juni bij het departement van koloniën moet zijn ontvangen, en dat het vergelijkend examen zoo noodig zal plaats hebben op den 12n Juli en volgende dagen te Utrecht. aangegeven tot uitvoer, ook kan geschieden te Harlingen. Gisteren heeft aan het departement van buitenlandsche zaken de onderteekening plaats gehad eener declaratie betreffende het in wederzijdse!) verkeer tusschen Nederland en Frankrijk toelaten van expresse zendingen per post. Van Hare Majesteit de Koningin weet de Pall Mall Gazette het volgende te verhalen Koningin VVilhelmina der Nederlanden, ofschoon eerst 13 jaar oud, toont reeds het zelfde onbuigzame karakter te bezitten waardoor zich ook de overleden Koning onderscheidde. De kleine Majesteit schijnt dat aanhoudend groeten van Hare onderdanen, als zij in een wagentje door de straten rijdt, geducht vervelend te vinden. Niet lang ge leden toen Zij met Hare Engelsche gouver nante Miss Winter, aan het wandelen was, weigerde Zij den groet der voorbijgangers door een hoofdknikje te beantwoorden. In het paleis teruggekeerd, gebood Haar de gouvernante, als straf voor Hare ongehoor zaamheid, dadelijk naar bed te gaan. Toen stoof het Koninginnetje woedend op. Zij rende de kamer op en neer, stampte met den voet en riepu Wat 1 ik, die Koningin ben, zou te zeven uur 's avonds naar bed gaan 1" Het machtige woord van de Koningin-Regentes was noodig, om Haar tot bedaren te brengen, waarop Zij naar Hare kamer geleid werd, om de opgelegde straf te ondergaan. Den 24n dezer zal het twintig jaar ge leden zijn, dat de kraton van Atjeh door de Nederlandsche troepen werd veroverd, waar mede men toen dacht dat de oorlog uit zou zijn. De Haagsche correspondent der Zutph. Ct. deelt mede dat men in politieke kringen alge meen een gewijzigd kieswetontwerp te ge- moet ziet. De minister van financiën heeft bepaald dat de verificatie van gecondenseerde melk, Het hoofdbestuur van de nHollandsche Maatschappij van Landbouw", waarvan thans de heer D. Bauduin als voorzitter is opge treden, heeft overwogen wat gedaan kon wor den ter verbetering en bevordering ven het landbouwkrediet op korten termijn. Het be schouwt het als een vergeefsche moeite bij regeering ot volksvertegenwoordiging aan te dringen op oprichting van staatswege van kredietinstellingen en acht Eigen hulp onder die omstandigheden wel 't best wat de Nederlandsche landbouwers in 't oog moeten houden. Een hernieuwde poging om het krediet ten plattenlande door bemiddeling eener centrale, krachtige bank te organiseeren komt het hoofdbestuur niet raadzaam voor en daarom vestigt het de aandacht op de z.g. coöpera tieve spaar- en voorschotkassen volgens het stelsel—Raifeisen. Het meent dat langs voor melden coöperatieven weg verbetering in den toestand van den landbouw is te brengen. Daartoe doet het hoofdbestuur een beroep op de krachtige, persoonlijke medewerking van de besturen der afdeelingen, met herinne ring aan eenige geschriften waarin het meest noodige voor eene locale spaar- en voorschot- kas voorkomt. Behalve op het landbouwkrediet, op coöpera tieven grondslag, wijst het hoofdbestuur de afdeelingen op de groote voordeelen, die coöperatie ook met andere doeleinden kan hebben voor den landbouw, zooals op ge- zamenlijken inkoop van zaaizaden, meststoffen enz. en op de coöperatieve verkoop-vereeni- gingen. Ten slotte wekt het hoofdbestuur op tot toetreding tot bet lidmaatschap der alge- meene vergadering teneinde daarvoor meer ruimte van geldmiddelen te geven. Men mocht verwacht hebben dat in een kleij bericht aan de heeren van Deth en Van Hou- ten dank zou worden gebracht voor hun wel. geslaagde reclame. Doch biervan geen spoor "Wel bevat hetzelfde blad in de wekelijksclt kroniek weder een zelfverheerlijking, alsof?» geen brochures en geen rechters-commissa. rissen bestonden, en een nieuwe bede om hulp. {Arnh. Ct.) Onlangs werd in verschillende bladen meld, dat van een dertigtal soldaten, in gar. nizoen te 's-Hertogenbosch, bij een koudon tocht de ooren bevroren waren en dat de behandeling in het hospitaal aldaar zeer veel te wenschen overliet. Van zeer vertrouwbare zijde schrijft men ons, dat dit zeer sterk overdreven is. De waar heid is, dat na eene militaire wandeling naar Esch, welke even over tienen in den voormid dag begon en even vóór vier uur in den na middag eindigde, vijf solaaten, die aan dien tocht deelnamen, in het hospitaal werden opgenomen, omdat hunne ooren de sporen van bevroren te zijn vertoonden en vierdagen daarna hersteld die inrichting verlieten. Voorts verzekert ons dezelfde berichtgever, dat de militairen door het korps officieren, op zeer enkele uitzonderingen na, welwillend en humaan worden bejegend, hetgeen door den kolonel en de bataljons- en compagnies commandanten met klem wordt voorgestaan. Toen de strenge koude begon, was warme koffie in de wachten aanwezig, de pos werden om het uur afgelost, de manteljas deed ook des daags dienst, het schijfschieten bleef achterwege, bij het uitrukken, kon politiemuts over de ooren worden getrokken, enz. enz. Tegenover de klacht over om hebbelijkheid van éen der officieren van ge zondheid, staat, dat de behandeling en ver zorging bij den geneeskundigen dienst in het algemeen voortreffelijk mag heeten en aas bekwame en humane mannen is toever trouwd. (JV. v. d. F.) De man, verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan den ten huize van den drukker Van Lommei in de Boschlaan te Rotterdam gepleegden diefstal van een geldkistje met f 760 enz., is bij gebrek aan bewijs door de politie op vrije voeten gelaten. Van het ont vreemde is tot dusverre niets teruggevonden. Te Kapeile-a/d.-IJsel is een 10-jarig knaapje met een prikslede door Jmt ijs gezakt en verdronken. Het laatst verschenen nommer van Het Oosten bevat een acht kolommen lange op- somming der giften door de weesinrichting 3>Neerbosch" tijdens het Kerstfeest ontvangen. Freule Lycklauia a Nijeholt, te 's-Graven- hage, die in 1893 slechts 86 dagen in de ge meente Opsterland verblijf hield en dus niet in den hoofdelijken omslag kon worden aange slagen, heeft aan den gemeenteraad f 400 aan geboden, om in de gemeentekas gestort te worden. Onder applaus besloot de raad dit aanbod aan te nemen en aan de schenkster dank te doen toekomen. Een metselaar liep Dinsdag in de Laan van Meerdervoort te 's-Gravenhage langs de huizen met eene bedellijst. Een heer, ziende hoe lastig de man het den bewoners maakte, waarschuwde eenen agent van politie. De metselaar ontstak hierover zoodanig in woede, dat hij den heer'een dokter te lijf ging, hem op den grond wierp en mishandelde. De politie ontzette den geneesheer, en bracht den aanrander, die zelf een toeval kreeg, naar het commissariaat, waar hg spoe dig weder tot bewustzijn kwam. Een meisje, dat tegen den wil van haar vader ïverkeering" had aangeknoopt en met haar beminde aan het wandelen was, zag in Den Haag Maandagavond op het Schev. Veer den papa aankomen. Onmiddellijk zette zij het op een loopen en sprong aan den Hoogen "Wal in 't water. De vader sprong zijn dochter na en daar de vrijer niets beters te doen had,

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2