Binnenlandscïie Berichten. extra parlementair Kabinet te vormenhet schijnt, dat Milan ziin zoon daartoe aange spoord heeft, om zich op de radicalen te ■wreken. De staatslieden van alle partijen raden den koning af, een dergelijke avontuur lijke politiek te volgen, waarvan de gevolgen voor hem noodlottig konden zijn. AMERIKA. De staat van beleg te Rio de Janeiro is verlengd tot den 30n dezer. Het geschil tussehen Argentinië en Chili over de grensregeling is uit den weg geruimd. Virasoro is benoemd tot. gouverneur van Corrientes. AFRIKA. Uit Kaapstad wordt geseind dat in Pondo- land lievig wordt gevochten tussehen ver schillende stammen. De Umzizis vluchtten, na een nederlaag, in Natal, maar vielen daarna opnieuw in Pondoland en versloegen den vijand met een verlies van 250 dooden en gewonden. Blijkens nadere berichten uit Uganda wer den in Augustus bij den strijd tussehen protestanten en Mohammedanen een 30-tal Aiabieren gedood en een zeer groot aantal, waaronder 1500 vrouwen en kinderen ge vangengenomen. De protestanten hadden 4 dooden en vele gewonden. Ook nabij Mengo in dezelfde landstreek zijn onlusten uitgebroken. Enkele ongeregelde Aiabische horden verdreven met geweld van wapeneu vreedzame inlanders uit hun woonplaatsen. Deze beklaagden zich bij kapi tein Macdonald, die daarop uitgetrokk en is om de onruststokers te tuchtigen. CHINA. De Hongkongsche Kamer van koophandel heeft bij de Londensche per telegram ge protesteerd tegen het plan der Britschindische regeering, om eene belasting op den invoer van zilver te heffen. De eerstgenoemde ver zoekt de Britsche rege'ering een zoodanig invoerrecht niet toe te laten, omdat het nood lottig werken moet op den Britschindischen handel met China, terwijl Engelands handel met de zilverlanden er insgelijks onder lij den zal. SCHIEDAM, 19 Januari 1894. De dag van heden is voor zeer velen hier ter stede een dag van diepen rouw. Ds. Haver Schmidt, ongeveer dertig jaar hun trouwe herder, hun helper in nood, hun vaak zoo bezielde voorganger bjj de openbare gods dienstoefeningen, is niet meer! Voor heden volstaan we met deze weemoedige mede- deeling; morgen hopen wij, naar onze beste krachten, onzen overleden vriend een woord ter gedachtenis te wijden. Ook door ons gemeentebestuur is een adres bij de Tweede Kamer ingediend, verzoekende aanneming der motie van de heeren Beelaerts van Blokland e. a. tot wettelijke invoering van den Middeneuropeeschen tijd in Nederland. Door burgemeester en wethouders is be noemd tot adjunct-gemeentebode W. O verweel. Voor de anti-revolutionnaire kiesvereeni- ging ïNederland en Oranje" alhier zal 1 Februari optreden mr. D.P. D.Fabius, hoog leeraar aan de vrije universiteit te Amsterdam, met eene rede over: »Beteekenis en roeping der anti-revolutionnaire partij in het heden". De gemeenteraad van Vlaardingen heeft in zijne zitting van Woensdag j.l. o. a. besloten aan C. van der Kleij, te Schiedam, voor het stichten van woonhuizen, in erfpacht uit te geven een perceel gemeentegrond aan de Dwarsstraat, met bepaling van den prijs op f15 per are. Voor het jaar 1894 is in de commissie tot het afnemen der examen als stuurman aan boord van koopvaardijschepen benoemd de heer J. H» P. E. Ivniphorst, gep. kapitein t/z.-titnlair, te 's-Gravenhage. De minister van waterstaat heeft bepaald dat in het jaar 1894 door de commissie van examen zullen worden gehoudenvijf zittingen te Amsterdam, en vijf zittingen te Rotterdam, Tijd en plaats van elke zitting worden steeds drie weken te voren door den voor zitter bekendgemaakt. Men meldt thans dat officieel niets bekend is van het bericht, dat dezer dagen in de dagbladen voorkwam, als zouden de ambte naren van den staatsspoorweg eerst 2 jaar op hun maximum traktement moeten staan, voordat zij voor een hoogeren rang in aan merking komen. Met het begin van den zomerdienst (1 Mei) wordt in het rechtstreeksch personenverkeer Berlijn—Londen over Hannover—Oberhausen Vlissingen het sneltreinverkeer van blik- semtrein 2 (vertrek Berlijn F. 7.47) overge bracht op bliksemtrein 4 (vertrek Berlijn F. 12 uur 's middags) een verschil makende van 3 uren, hetgeen met de aansluitende verbin dingen teweegbrengt dat de reis van Weenen naar Londen via Oberhausen uren korter zal worden dan thans. Vlissingen 6 Eere-voorzitter van de aanstaande bakkerij- tentoonstelling is mr. G. van Tienltoven, min. van buitenlandsclie zaken, die de hem aan geboden waardigheid aanvaard heeft. Naar wij vernemen, zullen aanvangende met liet le kwartaal dezes jaars de pen sioenen ten laste van hetRijks Pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren", voortaan reeds betaalbaar ge steld worden in de 2e maand van het kwartaal waarover de betaling loopt, in plaats van op den 20n der maandvolgende op dat kwartaal. (JV. 22. Ct.) Het gymnasiaal onderwijs. De inrichting onzer gymnasia is wederorti aan de orde. Rotterdamsche curatoren heb ben voorstellen de wereld ingezonden, die beoogen in de beide hoogste klassen eenerzijds de classieke talen, anderzijds de wis- en natuui kundige vakken los te laten. N, a. daarvan nam onlangs in de N. Rott. Ct. onze landgenoot dr. J. C. Vo 11 gr a f f te Brussel het nog eens voor de classieken op en trachtte aan de hoofdbezwaren, die men tegen de gymnasia heeft, op de volgende wijs te gemoet te komen. Verlenging van den cursus in een 7- a 8-jarigen, wat zijn idiaal zou zijn, is naar zijn meening niet te verkrijgen. Waar nu terecht als eerste grief geldt, dat er te weinig tijd voor het beoefenen der nieuwe talen beschikbaar is, zou hij de toelating een jaar later willen stellen en dan hij het admissie- examen ook de gronden van Engelsch en Duitsch eischen. Het tweede bezwaar, dat n.l. de a.s. medici en natuurphilosofen als student te weinig kennis van natuur- en schei kunde meebrengen, wil hij ondervangen door een maatregel, die aan sommige Duitsche universiteiten en met ^uitstekend gevolg ook te Brussel en te Gent aangewend wordt ten bate van die pas aankomende classieke literatoren, wier grammaticale of metrische kennis te wenschen overlaat Er worden n.l. voor hen een jaar lang speciale lessen ge geven door buitengewone hoogleeraren en privaat-doctoren, die, aan geen vast pro gramma geoonden, hun onderwijs telkens wijzigen kunnen naar de bijzondere behoeften hunner leerlingen. Wat belet ons, vraagt hij, iets dergelijks te doen voor onze a.s. medici en philosofen? Lokalen en hulpmid delen zijn beter dan op de gymnasia en aan jonge assistenten en privaat docenten werd een heerlijke gelegenheid ter oefening geboden. Van geheel anderen geest is dr. H.Blink in een artikel in de jongste aü. van de Vragen v. d. Dag. Hij betreurt het, dat het beginsel van het humanisme, om uitsluitend in de classieke oudheid de bronnen voor de weten schap te zoeken, en welk beginsel heeft uitgediend, eigenlijk op de gymnasia nog heersclit. Wel heeft men er de noodzakelijk heid van de invoering van moderne talen, natuurwetenschappen, aardrijkskunde enz. erkenddoch meer om te figureeren op het programma, dan om er vormende kracht aan te geven. De voorbereiding tot de universiteit door de gymnasia is voor natuurphilosofen niet geschikten steeds kleiner wordt het getal, dat deze studie volgt. Den slagboom der classieke talen, dien hij niet alleen onnuttig en onnoodig, maar zelfs belemmerend voor deze studie acht, wil dr. B. daarom zoo spoedig mogelijk zien weg genomen. Onder het opschrift: Avereclitsche practijk, zegt de LiberaalOp het sociaal-democra tisch congres te Groningen is besloten voort aan de congressen niet meer toegankelijk te stellen voor de pers. Het is te begrijpen, dat Recht voor Allen dat besluit afkeurt en hoopt, dat het door het referendum zal wor den vernietigd. Hoe komt de partij er toe, een zoo uit nemend en daarenboven kosteloos middel van reclame weg te werpen Verklaarbaar daarentegen zou het ons ge weest zijn, indien de niet-soc.-dem. pers eens wat minder uitnemende zorg en onbekrompen plaatsruimte voor de verslagen van soc.-dem. vergaderingen bleek over te hebben. Heeft het Nederlandsche publiek niets beters te hooren Of kenmerken die ver gaderingen zich door zooveel afwisseling van stof en zooveel wetenschappelijken zin, dat er niets van mag verloren gaan Drie jaar geleden werd een soldaat van het NederlandschindLsche leger metgroote plech tigheid en luister bij zijne aankomst te Amster dam door generaal Den Beer Portugael ont vangen. Ieder gewaagde van August Schier- horn, den dapperen fuselier van het 3e bataljon 4e compagnie, die het leven redde van luitenant Van Beusekom en zeldzame voorbeelden van moed en plichtsbetrachting gegeven had. De Militaire Willemsorde 4e klasse en herinneringsmedailles aan zijn veldtocht in Edi en Afjeh prijken op de borst van den forsch gebouwden oud-soldaat. Oud-«oldaat is hij thans, ofschoon in de kracht des levenshij is nog geen veertig jaar, maar de acht wonden, die hij in den krijg ontving aan hoofd, annen en hand, maken hem onbe kwaam voor handenarbeid. Oo Bronbeek is geen plaats voor hem, omdat hij na zijn terug keer uit Indië in Saksen, zijn vaderland, huwde met haar, die hij vóór zijn vertrek bemind had. Zijn pensioen is gering. Handenarbeid, wij zeiden het reeds, kan hij niet verricluen. Thans heeft hij zich tot den minister ge wend. Er is in Den Haag of elders toch zeker wel eene betrekking als opzichter, con cierge, bode, portier of iets dergelijks, die den flinken, gezonden man met zijn roemvol ver leden, zijn goeden dienststaat en zijn militair voorkomen toevertrouwd kau worden Hij heeft het verdiend. Weet iemand van onze lezers iets, dat hem lijkt? wij zijn overtuigd, datSchierhorn hem geen oneer zal aandoen. Wie met herr spreekt, is bereid hem te helpen. ArnhCt.) Door de directie der Nederlandsch-Ameri- kaansche stoomvaart-maatschappij werd heden het treurige bericht uit New-York ontvan gen, dat eene boot van het ss. Amsterdam welke Maandag j.l. werd uitgezet om de be manning te redden van eeuen in zinkenden staat verkeerenden Amerikaanschen schoener, bij die poging is omgeslagen, waardoor de bemanning der boot haren dood in de golven heeft gevonden. De namen der omgekomenen zijn J. Meijer, le officierE.Requant, bootsmaat- A. Oudijn, timmerman; A. Bas, le tusschen- dekswachtF. Eichhorn, kwartiermeester- A. van Vliet, matroos. Uit een schrijven van den heer Van Kol in de Nieuwe Tijd blijkt, dat hij voorloop:? heeft afgezien van het organiseeren van den zoogenaamden vhongeroptocht" naar Ben Haag. Op het jongste congres te Groningen werd het plan trouwens vrij algemeen afge keurd. In de afgeloopen maand bedroeg het aantal poklijders in de provincie Zuid-Holland 180, alleen voor Rotterdam bedroeg dit cijfer 136. Te Vlaardingen is weder een geval van pokken geconstateerd bij een bewoner van de Gedempte Biersloot, die pas uit Delft was ovei gekomen. Het rijtuig waarmede hij werd vu-voerd is behoorlijk ontsmet. Door de Rotterdamsche politie werdsn in 1893 als zonder middel van bestaan uit het rijk verwijderd 961 vreemdelingen, terwijl nog 177 ter verdere verwijdering uit andere gemeenten werden aangevoerd. Het aantal opgemaakte processen-verbaal bed: oeg in zake misdrijven 1837, wegens politie-overtredingen 3013 en wegens openbare dronkenschap 2377. In voovloopige bewaring en aan de justitie overgeleverd werden 279 personen, terwijl nog 6Ö10 personen in voorloopige bewaring zich bevonden, doch weder zijn vrijgelaten. Aan koetsiers, tramwegpersoneel enz. wer den afgegeven 4672 bewijzen van inschrijving, terwijl 315 honden werden opgevangen. In de Woensdag gehouden gemeenteraads zitting te Amsterdam interpelleerde de heer Hovy den burgemeester over de opvoering van het tooneelstuk s De geheimen van Meerbosch", dat hij lasterlijk voor bepaalde personen en onzedelijk achtte. De burgemeester antwoordde, dat hij geen termen gevonden had om de opvoering van het stuk te verbieden. Ten bewijze, dat de influenza thans zeer hevig in Amsterdam heerscht, wordt mede gedeeld dat gisteren op de Oosterbegraafplaats 26n op het kerkhof De Liefde" 17 lijken wer den ter aarde besteld, alle van personen, overleden aan de influenza. Naar de W. Amersf Ct. verneemt, is door de Amsterdamsche politie te Bussum de hand gelegd op den vervaardiger der valsche rijks daalders, den laatsten tijd in omloop. Zijn hare inlichtingen juist, dan is het zekere v. W., vroeger inwoner van Amersfoort. Te Nieuwediep zijn Woensdag aan boord van Hr. Ms. fregat Atjeh op plechtige wijze de versierselen der Militaire Willemsorde 4de kl. uitgereikt aan den aan boord van dien bodem dienenden marinier 2de kl. W. J.G. Vastenholt, wien deze onderscheiding werd toegekend naar aanleiding van door hem ver richte belangrijke krijgsbedrijven bij de Atjeh- scht? kampongs Dobo, Koemoet en Matoelei, in het laatst van 1892 en het begin van 1893, De plechtigheid geschiedde voor het front der verzamelde equipage en in tegenwoor digheid van verschillende daartoe uitgenoo- digde ridders der Willemsorde. Zij werd opge luisterd door de stafmuziek der marine. In Friesland heerscht de influenza erg, ia sommige dorpen huis aan huis. Zij gaat in vele gevallen gepaard met longontsteking en eischte reeds menig offer. Te Tjalleberd stierven vader en moeder eenige uren na elkander. De 84-jarige H. Froklage, te Steenwijker- woid, is nog een kranig man. Hij reed in de vorige week naar de stad Sloten in friesland,

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2