Letteren, Kuust en Wetenschap. De commissie uit de Tweede Kamer ter "voorbereiding van het militair strafwetboek is tegen Dinsdag bijeengeroepen tot hervat ting van hare werkzaamheden, waaraan de beer Land, hersteld van zijne ziekte, naar men verneemt, zal kunnen deelnemen. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal \an Nederlandsch Indië van 19 dezer wordt de gouvernements-koffie-oogst op Java voor het jaar 1893 thans geraamd op 69,093 pikols. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht dat van 20 April tot 10 Juni e.k. te Weenen eene internationale tentoonstelling zal worden gehouden op het gebied van voedingsmiddelen, legerverpleging, reddings- "wezen en verkeersmiddelen, in verband met eene afzonderlijke sporttentoonstelling. Belanghebbenden kunnen zich tot het ver krijgen van inlichtingen en tot het indienen van aanvragen om plaatsruimte direct wen den tot het uitvoerend comité der tentoon stelling, adres den secretaris dr. Leo Pribyl, Minoritenplalz 4, te "Weenen. Stct Reeds een tiental gemeenteraden hebben bij de Tweede Kamer hun instemming be tuigd met de motie-Beelaerts van Blokland c. s. omtrent de wensehelijkheid van den Midden- europeeschen tijd. In de Amst. Ct. komt eene vergelijking voor tusschen onze twee grootste koopsteden, eene vergelijking, die ook wel door het pu bliek gemaakt werd en in de volgende woor den wordt geformuleerd Het onderscheid tusschen Amsterdam en Rotterdam karakteriseert zich merkwaardig in hetgeen een onzer Rotterdamsciie vrien den ons dezer dagen schreef, toen wij hem om een geregelde correspondentie uit Rotter dam voor ons Zondagsblad vroegensEr gebeurt in Rotterdam niets. Rotterdam is een sterk vooruitgaande stad, waar steeds gehandeld wordt en bijna nooit gepraat, waar men zich om niets dan om zijn zaken bekommert, waar niets bijzonders de aandacht trekt. Zie eens een zitting van den gemeenteraad. De grootste quaestie is in een half uur opge lost met weinig of geen discussie. De werkloozen kunnen geen tien nieuwsgie rigen achter zich krijgen als zij gaan wandelen. Tweemaal deden zij het en toen was 't zoo'n klein getal, dat zij er zich belachelijk mee maakten. De comedies hebben moeite om te bestaan, ook nu er geen opera meer is, en Rolterdam- sche theater-schandaaltjes trekken te Amster dam meer de aandacht dan daar. Men heeft het wel eens geprobeerd om aan bladen buiten Rotterdam geregeld brieven te schrijven over Rotterdam, doch weldra bleven zij weg bij gebrek aan stof. Gij zult in geen enkel blad Rolterdamsche brieven vinden". En Amsterdam? Men ga Zaterdagsavonds de provinciale bla den maar eens na. Er is er bijna geen of Amsterdam neemt er een paar kolommen van in beslag. Dat is teekenend, maar beteekenend ook. Het be teekent, dat Amsterdam het in het praten ver van Rotterdam wint, en voor jour nalisten een eldorado is. Of Amsterdam zich over deze reclame heeft te verheugen? Het kleine Maasland heeft niet alleen 4 kerken, maar krijgt nu ook een 4e school. Naast 2 openbare scholen, bestaat er 1 bijzondere (van voorstanders der gerefor meerden), terwijl 1 bijzondere school (van voorstanders der herv. kerk) binnenkort wordt opgericht. Te 's-Gravenzande breiden de pokken zich zeer snel uit. Er lijden thans negen personen aan die ziekte. Een kind is overleden. De besmetting werd door eene vrouw uit "V'laar- dingen overgebracht. in zake het faillissement Buddenburg, De preventief gevangenzittende De Groot te Heemstede en Verné te Hillegom, zijn door de arrondissements-rechtbank te Haarlem op vrije voeten gesteld. Donderdagmorgen moest Yan Emmenes zich te Amsterdam aanmelden om de gevan genisstraf van negen maanden te ondergaan. Hij verscheen niet, maar in den loop van den dag kreeg zijne familie te Arnhem bericht uit Antwerpen, dat hij zich aldaar bevond. Voor het feit, wegens hetwelk hij veroor deeld werd, kan hij niet worden uitgeleverd. Hij moet nu minstens zeven jaar afwezig zijn om die straf te ontkomen. (Arnh. Ct Tegen A. van Emmenes is rechtsingang verleend ter zake dat hij den 14n November te Amsterdam in ïStroucken" in een open bare vergadering, waarin de werkloosheid besproken werd en welke bijgewoond wer'd door een groot aantal personen, de op die vergadering aanwezigen opzettelijk in het openbaar heeft opgeruid tot diefstal van brood en tot het openlijk met vereende krachten geweldplegen tegen politie-agenten. V. E. heeft toen o. a. gezegd »Er zijn duizenden die gebrek lijden en als ik aanraad de pikhou- weelen mede te nemen, hetgeen waar is, vraag ik, of het dan beter zijn zou rond te loopen en zich te laten doodranselen door de klabakken. Door op straat te gaan, door op te trekken naar het stadhuis, is men geor ganiseerd. Daarom vertoont u in de straten, verovert werk, verovert brood." Op 1 Jan. j.l. was de bevolking der Hel dringsgestichten te Zetten als volgt: Steen beek 45, Magdalenahuis 18 vrouwen en 55 kinderen, Bethel 46, Talitha Kumi 165, Op- leidiugshuizen 28 en Normaalschool 43. Er kwamen weder 15 aanvragen om plaatsing in. Sedert de oprichting werden in het geheel geplaatst 4912. Wijl gebleken is, dat eenige bestellers der tfclegraphie te Amsterdam, tegen het verbod van den directeur in, op Nieuwjaarsdag snieuwjaar gewenscht" hebben, zullen dezen zich daarover moeten verantwoorden. Ook te Groningen is bij eene kassierslirma eene cheque groot f 20 op de Zuidholland- sche credietvereeniging te 's-Gravenhage in betaling aangenomen. Later bleek, dat de opgegeven naam J. C. Post bij die vereeni- ging niet bekend was. De verdachte was van plus minus 50-jari- gen leeftijd, droeg het haar naar beneden ge kamd, was van middelmatige lengte, forsch gebouwd en deed zich als een zeer net per soon voor. Hij sprak met Hollandsch accent en ging uiterst zorgvuldig gekleed. (N. O. Ct.) Door de politie te Hoogezand is tegen den sociaal-democratischen onderwijzer A. Rober- tus van Kielwindeweer proces-verbaal opge maakt, naar aanleiding van een door hem uitgesproken rede. Te Enschede is voor eenige maanden b:j de firma Ter Kuile Morsman eene werk staking uitgebroken, die nog voortduurt. Naar aanleiding daarvan hebben nu alle overige fabrikanten in hunne fabrieken aan gekondigd, dat, als de werkstaking bij de firma Ter Kuile Morsman niet vóór 5 Mei geëindigd was, zij hunne fabrieken slechts vier dagen in de week zouden laten loopen, en duurde de werkstaking dan nog voort, na 8 Mei de fabriek, altham voorloopig, te zullen sluiten. Zoo althans wordt meegedeeld in een mani fest, dat de werkstakers hebben openbaar gemaakt. Ook is te dezer zake aan de Nederlandsche regeering een adres verzonden, waarin de tusschenkomst der regeering word ingeroepen, mede op grond, dat de werkstakers »ai het mogelijke hebben gedaan, om tot eene min nelijke schikking te komen". Het Meteorologisch Instituut te Utrecht zal van Zonnenburg verplaatst worden naar nhet Klooster", tot voor kort in eigendom toebe- hoorende aan baron Van Boetzeiaer. Het huis en een stuk grond zijn anngekocht door het rijk, dat er een toren van 30 meter voor het doen der waarnemingen laat bouwen. De landbouwer K. te Stuivesand onder Oosterhout (N.-B.) had verleden zomer ge weigerd zijne tienden aan het rijk af te staan en werd deswege beboet. Daar hij ook de boete niet betaalde, werd dezer dagen door den deurwaarder aldaar op zijne have beslag gelegd, waarvan verleden week de gerechtelijke verkoop zou plaats hebben. Eene groote menigte, wel 400 ;'i 500 personen, was getuige van dezen ver koop. Door bezoekers was besloten, op al hetgeen onder den hamer zou worden ge bracht, geen enkel bod te doen, uitgezonderd een zwager van K.een ieder die hiervan zou afwijken, werd met slagen bedreigd. In het geheel bracht deze verkoop op de somma van f 28 50o. a, werd een paard verkocht voor f0.75, eene koe voor fl. en een vet varken voor f 0.10. De aanwezige marechaussees en politie agenten waren niet bij machte de menigte in bedwang te houdenzoodra de deur waarder iets ten verkoop aanbood, werd een leven gemaakt, dat hooren en zien verging. Dank aan den reeds vroegen afloop der verkoo- ping is het tot geen gewelddadigheden geko men. Nu en dan werd met een steen naar de marechaussee gegooid. Zelfs de deurwaar der, die geëscorteerd door de politie huis waarts keerde, werd nog een eindweegs door eene tierende en zingende volksmenigte, die voortdurend met steenen wierp, achtervolgd. Hoewel de pokziekte te Goes als gev.eken kon worden beschouwd, heeft zich aldaar toch weder een geval van pokken met doode- lij' -i afloop voorgedaan bij een jong kind van der. onlangs aangetasten timmerman, die be hulpzaam is geweest bij het kisten van een aan die ziekte overleden vrouw. Rotterdam. Gisteren had alhier op de bepraafplaats Crooswijk de plechtige teraarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van dr. W. Francken Az. Te 12 uur kwam het lijk met den trein uit Utrecht en te éen uur op Crooswijk, alwaar duizenden belang stellenden vergaderd waren. Aan de groeve werd gesproken door ds, Riemens, namens den kerkeraad der Ned.- herv. gemeente, ds. Blauw uit Eist namens de vereen, van evangelische predikanten in Nederland, ds. Drost uit Delft namens het Ned. zendelinggenootschapden heer Roskes te Rotterdam namens de vrienden; ds. Moquette te Rotterdam namens de predikan ten; prof. Valeton uit Utrecht namens de familie. De overledene werd door allen herdacht als een geloovig Christen, .die pal stond voor zijne overtuiging en als bevorderaar van kunst, wetenschap, kortom van alles wat goed was. De oudste zoon van den overledene dankte voor de laatste eer aan zijn vader bewezen en voor de hartelijke woorden aan de groeve gesproken. Het N. v. d. D. wijdt aan de nagedachte nis van ds. Haver Schmidt het volgende: j De tijding is gekomen en wij kunnen het ^nauwelijks gelooven, we kunnen het ons niet indenken, we kunnen ons er niet mede verzoenen, en toch, de telegraaf heeft het ons gemeldhij is niet meer. Hij is niet meer, de vriendelijke mande eerlijke vriendde redenaar met zijn eenig talent; de dichter met zijn kostelijken humor; do schrijver van »Mijn Broertje"; de droomer die van den hemel droomde en dien droom ver teld heelt, zóo, dat er hemelsche aandoeningen in de harten kwamen van zijn hoorders en lezers; de weldoener van ons volk, wiens zFarnilie en Kennissen" besproeid zijn met de beste en edelste tranen. Hij is niet meer, hij, wiens leven een bescha mend voorbeeld is geweest van eenvoud. En hoeveel redenen waren er niet om hem dien te doen verliezen De dichter van »Des Zangers Min" is door de jongeren op de banden gedragen. Waarin een nieuw opkomend geslacht verschilde van de ouderen, voor die ouderen deed het niet onder in de vereering van Tiet Paaltjens. Bij elke reünie van oud-studenten de heldnooit sprekend dan voor een zich verdringende menigte,: een man, op wiens vrien Ischap men trotsch waswiens woord gretig wei d opgevangen, of het gesproken werd op den kansel, in de leeszaal of in den dagelijkschen omgang; een schrijver, wien de copie werd afgebeden is Haver Schmidt nooit anders geweest dan de eenvoud in persoon. En nu is hij niet meer. O, het is waar zulke mannen blijven, ook nadat zij gestorven zijn. Het is waarplicht is het op te nemen in ons zei ven een deel van hunnen geest. Het is waarhet allerbeste gaat niet verloren, maar blijft. Maar toch er is op dit oogenblik een bang gevoel van leegte in ons hart. En zoo zal het wel zijn bij velen. f De JST. JR. Ct. herdenkt hem als volgt: 5 Uit Schiedam gewordt ons de droeve tijding ."dat de heer Fran jois Haver Schmidt daar heden- morgen plotseling is overleden. Men weet dat hij predikant was te Schiedam. Maar sinds eenigen tijd was hem rust voorgeschreven. Met Kerstmis heeft hij, toen een ander plotse ling verhinderd bleek op te treden, in het lokaal sPaulus" nog een korte improvisatie gehoudendoch zijne volgelingen wisten wel dat hij niet geheel de onde meer was. iDs. Haver Schmidt lijdt aan zwaarmoedigheid", zoo zeide men te Schiedam. En nu is hij dan niet meer. sEr zijn levensgeschiedenissen die zich uiterst moeilijk laten schrijven" Onwillekeurig komt ons die eerste zin uit dat voortreffelijke stuk van fijn gevoel, de Levensschets van Piet Paaltjens voor den geest, nu we het over lijden van den werkelijken Piet Paaltjens hebben aan te kondigen. Ook zijne geschiedenis is moei lijk te bchrijven. Wie zijno boeken goed kent en hem zeiven niet, vindt ook in hem iets raad selachtigs". Men verwondert zich, dat de man die als student de Snikken en Grimlachjes heeft geschreven, in onze letterkunde niet méér naar voren is getreden dan hij heeft gedaan. Maar wie zich de moeite geeft na te denken over deze verwondering, gaat zich afvragen, of hieruit niet juist het best het zeer bijzondere van Haver Schmidt's persoonlijkheid blijkt, dat men zijn literair «doen en laten" niet terstond begrijpt. Het is te wenschen dat iemand die hem goed heeft mogen leeren kennen, zijn beeld eenmaal teekenen zal. Ook aangaande de Snik ken en Grimlachjes, die iedereen zoo igeesr tig" vindt, zal het dan waarschijnlijk nog eens gezegd worden, dat deze humor juist wezenlijk humor was, omdat elk woord was doorvoeld, omdat er in den schrijver zoo véél was van Piet Paaltjens. De humor verzoenende met het leven, en toch, in weerwil van alle liefde, alle geloof, de weemoed telkens weer boven komend, als in die mooie smartelijke vertelling Mijn Broêrlje. De heugenis van dezen fijngevoelige die zoo rijk begaafd was wekt weemoed. Hoevelen die minder waren hebben het, in de oogen van wie aan succes bij den levenswedstrijd hecht, verder gebrachtOok als predikant is hij, JS Sfej,--

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2