A0. 1894. Zondag 21 en Maandag 22 Januar N° 8451. Tweede Blad. eu lleton. Voor de kunst geboren. A-clitenveertig-ste Jaargang. Bnitenlaiiflsclie Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: T. ODÉ. Abonnementsp-- js, per kwartaal J. Franco per post, door het geheele Kijk Afzonderlijke noramers t 1.85. - 2.50. 0.10. BV ICR AP: BOTEB8TRA AT, B 2 7. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F R A S K R IJ K. Dat Woensdag het Kabinet bijna gevallen was, de conversie der 4X procents in zijn val meesleepend, wordt toegeschreven aan de volkomen onbevoegdheid van een groot deel der nieuwe leden in de Kamer, en aan de particuliere belangen, die door het voorstel van den socialistischen afgevaardigde Jaurès werden gevleid. Het zou iets moois geweest zijn om zich op te "beroepen bij de kiezers: gemaakt te hebben dat de ongebouwde eigen dommen ontlast werden. En van de socialisten was dit voorstel een handige zet, waarmede zij nu ook de plattelandsbevolking op bun hand wilden krijgen. Slechts het üinke op treden van den heer Perier, die aan het eind der zitting de ICabinetsquaestie stelde, heeft de Kamer bewaard voor een domheid, erger In de gevolgen dan de dwaasheid, binnen het half uur twee tegenovergestelde en elkaar weersprekende beslissingen te nemen. Hoever de onbevoegdheid van sommige sprekers gaat, blijkt uit een vraag van den heer Avez, die de rente dadelijk tot 3 pCt. wilde converteeren. De minister moest hem doen opmerken dat de reeds bestaande 3 pCt. op 98 staat, en het dan toch niet aangaat, nieuwe schuldbrieven van dezelfde rente a pari uit te geven. Het alarm, dat geslagen is over de admi nistratie der marine, heeft de regeering op geschrikt. Het viel dan ook niet langer te ontkennen, dat in de marine eene achteloos heid en plichtverzuim heerschen, als waarvan het leger voor 1870 treffende voorbeelden heeft geleverd. Toen onlangs de onbeschei denheid van eenen ongenoemde een paar xninisterieele aanschrijvingen aan het licht bracht en daarmede de officieele bevestiging van de tekortkomingen der marine-admini stratie, werd het geroep om een onderzoek al dringender. Daarbij bleek op de zeewaar digheid van meer dan éen oorlogsbodem niet weinig af te dingen. Nu heeft de regeering gezien, dat het tijd tot handelen is, en eene groote commissie benoemd tot onderzoek van de quaesties van bewapening en approviandeering der marine. Een aantal afgevaardigden en senatoren zijn als leden der commissie aangewezen. Ook belmoren tot haar zeven technische leden uit de marine. Onder de afgevaardigden De Mahy, Lockroy, Gerville-Réache, Brisson, Cavaignac. De verkiezing der douane-commissie, waar aan vee! gewicht gehecht wordt met het oog op de wijnbouw-crisis, heeft tot resultaat gehad dat van de 33 leden slechts 5 tot de vrijliandelaars behooren. De heeien Méline, Mézières en Deloncle o. a. hebben in de com missie zitting. Méline is tot president dezer commissie benoemd. Yaillants hooger beroep is Donderdag niet door het Hof van cassatie behandeldde advocaten van den veroordeelde hadden uit stel gevraagd, teneinde het dossier te kunnen bestudeeren. Denkelijk komt nu de quaestie heden voor het Hof, en zullen de debatten niet voor Woensdag of Donderdag van de volgende week verwacht kunnen worden. Te Neuilly-sur-Seine heeft Donderdagavond een ontploffing plaats gehad, die tot in Parijs gehoord werd. Een patroon was voor de woning eener rijke dame gelegd. De aange richte schade is weinig belangrijk. I) U I S 0 Hl A iV B. De Rijksdag heeft Donderdag de eerste lezing aangevangen van het wijnbelasting- ontwerp. De heer Posadowsky legde de strek king van het regeeringsontwerp uit, waarna de afgevaardigde Schmidt (vrijz. volkspartij), de nationaal-liberaal Buerklin, de socialist Dietz e. a. zich tegen het ontwerp verklaar den. Onder de ingeschreven sprekers komt er slechts éen voor waarvan men weet dat hij voor de belastingplannen der regeering gunstig gestemd is. In liet Pruisische Heerenhuis werff gisteren de belangrijke interpellatie behandeld over de agrarische quaestie, dadelijk na het bekend worden van den inhoud der troonrede door Von Manteuffel namens de conservatieven aangekondigd. In antwoord op de vraag, wat de regeering nog verder denkt te doen ter verlichting van den last, die op den landbouw drukt, ver klaarde de minister van landbouw Von Heyden, dat het door den rijkskanselier beloofde onder zoek in zake de muntquaestie ten doel heeft, piactische voorstellen in deze richting te doen. De regeering wil onderzoeken hoe men ten minste een stijging der waarde van het zilver zon kunnen te voorschijn roepen, en of Duitsch- land dit resultaat alleen kan verkrijgen, dan wel, en in hoeverre, internationale maat regelen hiertoe noodig zullen zijn. Deze verklaring heeft groot opzien ver wekt. Zij schijnt aan te duiden dat de regee ring een zwenking gaat doen in de richting ac: agrariërs, terwijl nog kort geleden de heer Caprivi het bimetallisme bestreed en trachtte belachelijk te maken. Bij den Landdag diende de heer v. Heyden het wetsontweip in, houdende instelling van Kamers van landbouw. BELGIS. Door de regeering van den Kongostaat is een telegram ontvangen, meldende dat de Arabieren, aangevoerd door Rumalitza, den 20n December j.l. bij Kasongo de troepen van den staat onder bevel van Dhanis en Ponlhier hebben aangevallen. De aanval werd afge slagen, doch kapitein Ponthier overleed aan de bekomen wonden. Geschut en versterkin gen worden afgewacht, alvorens de troepen weder aanvallenderwijs kunnen optreden. ENGELAND. De regeering ontving eene officieele depêche uit West-Afrika, meldende dat het expeditie korps onder kolonel Ellis, hetwelk tegen de Sofa's opereert, in den ochtend van 2 Januari op een sterk verschanst vijandelijk kamp stiet. De Engelschen doodden tweehonderd man en vingen zeven en zeventig inboorlingen op, terwijl zij eene massa wapenen en krijgs behoeften buitmaakten. Vieihonderd vrouwen en kinderen, welke door deze slavenjagers gevangen werden ge houden, zijn door de Engelschen bevrijd. Het verlies der Engelschen bij deze affaire was zeer gering. De gisteren gehouden vergadering van den mijnwerkershond te Leicester nam eene motie aan, waarin verklaard wordt, dat naasting door den staat van de gezamenlijke mijnen gewenscht is. RUSLAND. Volgens een door de Standard ontvangen bericht tracht de regeering een landbouw kolonie te vestigen op een punt van Korea, dat van groot krijgskundig gewicht is. De Chineesche regeering moet zich tegen deze poging trachten te verzetten. Naar uit Odessa aan de Daily Neiut ge meld wordt, zal de staatscommissie zich eerst daags bezighouden met liat plan tot aanleg van een spoorwegnet in Mïddel-Azië. ITALIË. De regeerings-commissaris in Massa en Car rara zal een manifest uitvaardigen, waarbij alle ingezetenen worden aangemaand, hun wapens uit te leveren aan de overheid. Volgens de Tribuna vormen de naar de bergen gevluchte werkstakers met de oproe rige boeren uit den omtrek een bende, die 3000 man sterk is en zich van levensmidde len en krijgsvoorraad heeft voorzien. In den laatsten tijd was veel gesproken over de verzoenende houding door den heer Crispi aangenomen ten opzichte van het Vaticaan. Zelfs meldde de Fanfulla dat kar dinaal Rampolla den heer Crispi een bezoek had gebracht, en er belangrijke besprekingen gewisseld waren tusschen 's pausen staats secretaris en den Italiaanschen premier. Men beweert nu echter dat dit bericht berustte Daar Brochard zwijgend bleef nadenken maakte zij zich eenigszins ongerust: »Gij hebt misschien reeds berouw over uw aanbieding 7" vroeg zij bekommerd. »0 neengaf hij ernstig ten antwoord. zZoodra gij een vast besluit hebt genomen, moet gij terstond bij mij komen, gij en uw echtge noot want ook zijne bandteekening heb ik noodig2'. Deze laatste woorden deden haar hevig ontstellen en baar gelaat verloor alle opgewekt heid. Zij nam haastig afscheid cn Brochard zag hoe zij, evenals toen zij kwam, vermoeid en gebukt langs den weg ging. Zij scheen op eens tien jaar ouder. Dit kwam doordien haar plotseling al de moeilijkheden voor den geest stonden waarmede zij zon hebben te worstelen. Bij voorbaat vreesde zij reeds bet droevig gelaat van Jacques te zien. En dan haar zoon 7 Hij was oud genoeg om het gewicht te begrijpen van den stap, dien zij wilde doen. Wat zou hij er van zeggen 7 Zou zij werkelijk een zoo groot talent bezitten als Brochard beweerde 7 En als zij den dag van haar eerste optreden misschien bevangen was en baar stem haar begaf? Maar neen, zij zou evenmin bang zijn voor bet orkest als voor de piano van Brochard, Zij was er zeker van dat op het beslissende oogenblik, als zij zou gaan zingen, die geheimzinnige krschtv.elke zij in zich voelde, haar zou bezielen en de overwinning doen behalen. Haar echtgenoot zou toch ook niet zoo dwaas zijn, een fortuin te weigeren 1 Een fortuin vei kregen door eerlijke middelen, want zij zou steeds eene liefhebbende vrouw en moeder blijven. Zij zou gedurende vier of vijf jaar zingen en zoodra er genoeg was overge spaard om rustig te kunnen leven, zouden zij naar bun buitentje terugkeeren om het met te verlaten. Hoe gelukkig zouden zij zijn 1 Wat zou zij trotsch wezen op haar beurt iets te kunnen verdienen, nadat Aubinet zich sedert zoovele jaren voor haar en haar zoon had afgesloofd. Niet wetende hoe Iaat het was, vei haastte zij haar schreden. Tot haar schrik zag zij dat haar echtgenoot en haar zoon reeds thuis waren. Aubinet was knorrig. Er was nog met gedekt en het eten niet gereed. Waar dacht zij toch aan T Wat had zij gedaan 7 Waar was zij geweest? Onder den indruk van haar groot plan wilde zij hem onmiddellijk alles mededeelen, maar Aubinet viel haar ongeduldig in de rede »Laten we nu maar eerst gaan eten, want wij hebben groeien honger". Zij haastte zich, zooveel mogelijk haar best doende alles goed in orde te maken, om hem in eene betere stemming te brengen. Toen zij eindelijk met hun drieen aan tafel zaten, begon zij over hun huurder te praten. »Wist gij, dat Brochard directeur van de opera was 7" Hij had terstond een voorgevoel dat er gevaar dreigde en met verduisterd gelaat antwoordde hij iZeker wist ik het. Waarom vraag je dat 7" »0mdat je mij er niets van had gezegd." »Wat kon je dat eigenlijk schelen »Ncen, niets."

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5