Binnenlandse lie Berichten. op een misverstand, dat op de volgende wijze in de wereld gekomen zou zijn Zooals het gebruik in de diplomatieke kringen meebrengt, maakt kardinaal Ram polla in de eerste dagen van Januari de visites terug die hem in zijne hoedanigheid van eersten staatsdienaar des pausen door gezanten en andere vertegenwoordigers der vreemde mogendheden gebracht zijn. De vertegenwoordiger nu van Rusland bij het Vaticaan, de heer Iswoldy, heeft zijne woning in het oude paleis Mignanclli, waarin ook de Italiaansche premier Crispi woont. Kardinaal Rampolla doet, bezoeken afleg gende, zijn rijtuig voor het paleis Mignanelli stilhouden, neemt een naamkaartje en geeft dit den palfrenier, om het aan den Russi- ichen gezant af te geven. De knecht evenwel vergist zich daarbinnen in de deur der appar tementen en brengt het kaartje van den kardinaal aan het adres van Crispi. Deze laatste begrijpt natuurlijk niets van die vriendelijkheid, maar in wellevendheid niet voor den kardinaal willende onderdoen, zendt ook hij zijn kaartje naar Rampolla, die op zijn beurt weder verwonderd staat over de hoffelijkheid van zijn ouden vijand. Toen men de zaak onderzocht, bleek het dat de geheimzinnige toenadering haar oor sprong vond in de vergissing van een palfrenier. Intusschen verzekert men dat wel degelijk door den heer Crispi onderhandelingen met het Vaticaan geopend zijn, in de hoop de tusschenkomst van den paus te verkrijgen ter bevrediging van Sicilië. Leo XIII moet echter aan den tusschenpersoon, mgr. Carini, een antwoord gegeven hebben, dat met een weigering gelijkstaat. De correspondent van de Times te Rome ontkent niet langer de juistheid der mede- deelingen in de Hamlurger Nachrichten, vol gens welke het Kabinet Di Rudini onderhan delingen opende met Rusland, strekkende om Italië casu quo te waarborgen tegen de gevolgen zijner driebondspolitiek. Doch dezelfde berichtgever loochent pertinent, en oogen- schrjnüjk ook daartoe gemachtigd, dat Crispi de bedoelde Russische pourparlers aanving. Hij wilde integendeel stellig hernieuwing van het Drievoudig Verbond, maar onder gunsti ger voorwaarden voor Italië. Thaus echter aanvaardt Crispi's Kabinet onvoorwaardelijk het Drievoudig Verbond, alsook de verstand houding met Engeland ter zake van de Mid- dellandsche zee. Te Rome was er gisteren een groote toe loop om geld uit de spaarbank terug te halen. De administratie moest verscheiden loketter» openen om aan de eischen te voldoen. EGYPTE. Naar de Times uit Kaïro verneemt, decre teerde de regeering een vijfjarige verlenging van de gemengde rechtbanken, nadat de meerderheid der Europeesche mogendheden een voorstel had aangenomen, krachtens hetwelk de gemengde rechtbanken niet langer berechten zullen in agrarische ge schillen tusschen inboorlingen. Hierop volgden eenige oogenblikken van stilte. Het was haar evenwel onmogelijk langer te zwijgen, en ofschoon zij zich bewust was de zaak onhandig aan te pakken, vervolgde zij •Hij heeft een piano." •Nu, wat zou dat?" vroeg hij barsch. Zij begreep dat het oogenblik niet gelukkig gekozen was en ook dat zij, roet zijn onder zoekenden, strengen blik zoo op haar gevestigd, geen moed zou hebben hem alles te zeggen. Zij begon dus over iets anders en wachtte tot later op den avond, als Aubinet misschien in een betere stemming zou verkeeren. Toen haar jongen naar bed waszeide zij eenigszins ge dwongen glimlachend en zonder van haar werk op te zien •Verbeeld je, mijnheer Bruchard is voor de piano gaan zitten en hield niet op of ik moest voor hem zingen." GRIEKENLAND. De regeering overweegt nog de vraag, of op het eiland Paros een kolenstation ten dienste van het Russische eskader gevestigd mag worden. SPANJE. Te Madrid loopt het gerucht dat een anar chistische samenzwering ontdekt is, ten doel hebbende een aanslag te plegen op een der groote provinciesteden. In de hoofdstad zijn ontplofbare stoffen ontdektte Monte-Agudo (prov. Soria) is een dynamietpatroon oatploft. De overheid verdubbelt hare voorzorgsmaat regelen. De minister-president Sagasta zal als scheids rechter uitspraak doen in het geschil, ge rezen tusschen den minister van financiën en de vertegenwoordigers der Baskische pro vinciën. Het betreft de bekende zaak der be lastingen, die, in strijd met de eeuwenoude J-ueros of voorrechten, bij de begrooting aan de bevolking dier gewesten zijn opgelegd. In weerwil van het aandringen van den Spaanschen gezant te Tanger, weigert Mo hammed Torres nog steeds verlof te geven tot het inschepen van paarden ten dienste van het Spaansche gezantschap naar Marokko, onder voorwendsel dat het uitvoeren van paarden verboden is. Deze verwikkelingen zullen liet vertrek van maarschalk Campos uit Mazagran belangrijk vertragen. Uit Mehla wordt gemeld dat maarschalk Martinez Campos gisteren naar Tanger ver trokken is. AMERIKA. De secretaris van de schatkist der Yer- eenigde Staten, de heer Carlisle, verwacht eene inschrijving van 200 millioen dollars op de ge vraagde 50 millioen, tegen uitgifte van schat- Jkist-obligaiiën. Den verkregen middenkoers verwacht hij dat hoog genoeg zal wezeaom het ■werkelijk rente-bedrag te brengen op 2i/2 pCt, Inmiddels heeft eane sub-conunissie der commissie voor de rechtzaken uit het Huis van vertegenwoordigers als haar gevoelen te kennen gegeven, dat de bedoelde uitgHle van obligatien in strijd is met de wet. Bij het jongste gevecht voor Nichteroy, waarvan nu uit Rio de Janeiro gemeld wordt dat het onbeslist is gebleven, zijn een vijf tigtal dooden gevallen. SCHIEDAM, 20 Januari 1894. Nog eens wordt de quaestie van het lang durig staan der winkeljuffrouwen aangeroerd. Thans is het dr. Aletta H. Jacobs te Amster dam, die een beroep doet op de hulp der vrouwen van Nederland. Zij kon oordeelen, als ar*-;, tot welke ernstige gevolgen het onmatig lang achtereen blijven staan van vrouwen aanleiding kon geven. Zij heeft in hare practijk patiënten gehad die, tengevolge dezer tirannie van publiek en patroon beiden, hun gezondheid en levenslust voor altijd zagen verwoest. De winkeliers blijven zich er op beroepen, dat de dames zouden verlangen, dat Aubinet werd opmerkzaam, en met gefronste wenkbrauwen boog bij zich voorover om geen woord te missen van hetgeen zij hem ging tnededeelen. Mot een kloppend hart vervolgde zij •Hij drong er zoo op aan, dat ik eindelijk toegaf gij raadt nooit wat hij mij heeft voorgesteld". i>VVat heeft hij u voorgesteld T' vroeg hij met heesche stem. •Om mij een engagement te bezorgen en mij in de opera te laten debuteeren." En om het onverwachte van deze mededee- ling eenigszins te verzachten, liet zij er terstond op volgen: Je begrijpt, dat dit in onze gewone wijze van leven geen de minste verandering zou brengen, want alle avonden zou ik met den Jaatsten trein kunnen thuis komen." Maar deze toelichting maakte Aubinet nog bij haar binnentreden in een winkel het per soneel haar staande zou ontvangen. Laat", aldus spreekt dr. Aletta H. Jacobs de vrouwen toe, slaat ten duidelijkste blijken, dat de wreede eisch u door winkeliers toe gedicht, niet bestaat. Toont dit door telkens wanneer gij een winkel binnentreedt, waar geen gelegenheid tot zitten achter de toonbank bestaat, aan den patroon te kennen te geven, dat uwe verdere bezoeken van het bestaan dier ge legenheid worden afhankelijk gesteld. Zoodoende kunt gij in korten tijd de vol doening smaken, een ernstig kwaad te hebben uitgeroeid en voor talrijke vrouwen den toch reeds harden strijd voor het bestaan eeniger- mate te hebben verlicht." Door den heer C. A. A. Steinigeweg, te Am sterdam, is een brochure over emigratie uitge geven. De heer S. heeft eerst samengewerkt met den heer Van Marselis Hartsinck, maar later alleen een plan ontworpen. Door een vijfentwintigjarig verblijf in Amerika en een perseonhjk onderzoek van de gronden, die hij thans voor emigratie geschikt acht, mag de heer S. zeker op aandachtige over weging van zijn plan aanspraak maken. De gronden, die de heer S. voor 't oogenblik de meest geschikte acht, zijn gelegen bij Norfolk, gedeeltelijk in den staat Virginia, gedeeltelijk in Noord-Carolina, en staan be kend als de Dismal-Swamp-landen. Door doelmatige draineering zouden deze gronden tot groote vruchtbaarheid kunnen worden ge bruikt. De heer S. noemt zijn plan seen gelegenheid voor meer dan 50,000 menschen om een goed bestaan te verwerven en te gelijk eene onder neming die ruime winsten verzekert". Omtrent de droevige ramp, een deel der bemanning van het stoomschip Amsterdam der N. A. S. M. overkomen, worden nog de volgende bijzonderheden gemeld De gezagvoerder, kapt. Stengtr, rappor teert, dat in den ochtend van den 14n Januari op 43° 21' N.B. en 58° 18' W.L. een klein zeilvaartuig, de Maggie Well (Maggie Willet?) werd gezien met noodvlaggen op en in zin kenden staat. Het woei een hevigen storm met nu en dan sneeuw. De gezagvoerder besloot onmid dellijk de in nood verkeerenden te helpen, liet de machine stoppen, riep vrijwilligers op om de reddingboot te bemannen en koos uit de velen, die zich aanboden, den opper stuurman S. Meijer, den bootsman E. Requant, den timmerman A. Oudijn, den tusschen- dekswacht A. Bas, den kwartiermeester F. Eichhorn en den matroos A. van Vliet, allen Nederlanders. Door de hooge zee was het uiterst moeilijk de reddingboot te water te laten, doch gelukte het den moedigen red ders om vrij van het stoomschip te komen. De reddingboot was nog niet ver van het s.s. verwijderd, toen deze door een vreeselijke bui dwars in de zijde werd getroffen, waar door de boot voor het oog der opvarenden toornigeren in zijn zucht om terstond de hoofdzaak te weten, viel hij haar snel in de rede Wel zooheeft hij je voorgesteld om te debuteeren En op spottenden toon vervolgde hij»En hoeveel heeft hij je daarvour aange boden Zij zag hem aan en had bijna geen moed meer om voort te gaan, zoo vertrok zijn anders zoo goedig gelaat. Het spottende in zijn toon, iets wat zoo geheel buiten zijn aard lag, was reeds genoeg om haar te openbaren hoe hij gemarteld werd. Toch noemde zij de som veertig duizend Irancs per jaar," maar zoo zacht alsof zij er zich voor schaamde. Hij barstte in een schaterlach uit. •Hij heeft je aardig voor den gek gehouden 1" Zij werd hoogrood en een gevoel van ergernis gaf haar de kracht om te spreken. Zij vertelde nu alles wat er wa» voorgevallen en opgewonden van de Amsterdam ten onderste boven sloeg Slechts een oogenblik kon men de manschs pen met de golven zien worstelen, dewijl een verblindende sneeuwstorm, -welke uren aan. hield, alle gezicht benam, zoodat het onmo- gelijk was eenige hulp hoegenaamd te ver- leenen, zoodat allen het leven verloren. De menschlievende gezagvoerder bleef nog zes uren in de nabijheid, in de hoop in staat te zijn de bemanning van de Maggie Well te redden, doch toen de sneeuwstorm bedaarde en men weder gezicht had, was er van den schoener niets meer te zien en is deze onge-' twijfeld met de bemanning in de diepte ver dwenen. Men meldt uit Zand voort aan de JV. B. Q; Zooals onder de officieele berichten is ge» meld, is de badman van de badinrichting Driehuizen alhier, W. Draijer, benoemd tot broeder in de Orde van den Nederlandsehen Leeuw. Een ieder, die Draijer kent, zal blijde zijn, dat die koninklijke onderscheiding hem te beurt gevallen is wegens de zelfopoffering en menschenliefde, zoo dikwijls betoond bij het redden van schipbreukelingen en badgasten. Ongeveer dertig jaren is Draijer roeier in de reddingboot der >Noord-en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij" alhier en gedurende dien tijd heeft hij deel genomen aan het red den van schipbreukelingen van een vijftiental schepen. Voor bijna achttien jaren verloor hij het linkeroor, dat als het ware werd afgescheurd door een touw bij het redden der equipage 10 man van het gestrande schip Eenrietfe. "Wegens het redden vanFransche schipbreukelingen ontving hij in 1884 van de Fransche republiek eene zilveren medaille. Bij de poging tot redden van de bemanning van de 2P. R. von Lindern, waarbij de red dingboot omsloeg, was Draijer, die ongeveer 1 uur na het omslaan der boot aan land kwam, bijna verdronken. Hoevele badgasten hij wel gered heeft, dikwijls zelfs met de grootste moeite en zelf opoffering, is niet bekend. Het is te hopen, dat hij nog vele jaren genot mag hebben van de koninklyke onderscheiding, hem te beurt gevallen. Het slachtoffer van den verraderlijken aan slag te Terheiden, Piet Jansen, is in denaf- geloopen nacht overleden. De moordenaar is tot heden niet bekend. Iemand te Breda, die eenigen tijd geleden een revolvertje gekocht had bij den heer Kamerling, teneinde een verdedigingsmiddel in huis te hebben, kwam Zondag 1.1. op den inval om het ding eens te beproeven en kwam tot de ontdekking dat hij er niet erg best mede terecht kon. Hij stak het ding, geladen als het was, in zijn zak (vanwege de wapenwet) en ginger mede op weg naar den verkooper. Maar onderweg rustte de hand zenuwachtig in den broekzak, waar het gevaarlijke ding in ge borgen zat, en toen hij in de Vischmarktstraat bood zij aan, terstond te zamen met hem naar Brochard terug te keeren, dan zou hij wel zien of alles niet de waarheid was. Maar hij kon niet langer twijfelen ontmoe digd en diep bedroefd zat hij somber voor zich uit te staren. Zij bleef nog eenige oogenblikken zenuwachtig en opgewonden voortpraten, totdat zijn ontdaan gelaat haar deed ontstellen. Haar ergernis maakte voor zachtere aandoeningen plaats en op over- redenden toon begon zij over hun armoede te spreken. Zij hield niet van klagen, maar het kon toch niet worden ontkend dat zij minder dan eenvoudig leefden en ontbeerden. En dan de toekomst van hun zoon Mochten zij nu zoo'n onverwachte gelegenheid om fortuin te maken laten voorbijgaan Sedert hoevele jaren sloofden zij zich niet reeds af, zonder maar eenigszins vooruit te komen(Slot volgt,)

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 6