Letteren, Kunst en Wetenschap, Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw» Ouderwijs. Armenzorg. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. Marktberichten. Zeetijdingen. was, ging plotseling het vuurwapen af en de kogel doorboorde broek en jas. Nog zenuwachtiger dan te voren liep de man door naar den winkel van den heer Kamerling en begon dezen juist uit te leggen wat er aan mankeerde, toen een politie-agent den man kwam verbaliseeren wegens het dragen van verboden wapenen. Dit is de geschiedenis van een smoordaan- jlag" te Breda, die in de pers de ronde deed Vergadering der Kamer van koophandel en fabrieken te Schiedam, op Woensdag 17 Januari 1891. Afwezig de heeren S. A. Maas en mr. W. H. Jansen. De vergadering wordt door den voorzitter, den heer J. J. G. Nolet, geopend, waarna de notulen worden gelezen en onveranderd goedge keurd. Overeenkomstig art. 13 van het reglement voor de Kamers van koophandel en fabrieken in Nederland wordt overgegaan tot het kiezen van een voorzitter en plaatsvervanger. Tot voorzitter wordt herbenoemd de heer J. J. G. Nolet en tol plaatsvervanger de heer S. A. Maas. Ook de secretaris, de heer I. Hoogendam, aan de beurt van aftreding zijnde, wordt als zoodanig herbenoemd. De voorzitter richtte thans, bij deze eerste zitting der Kamer in dit nieuwbegonnen jaar, het woord tot de leden en sprak zijne beste wen- scben uit voor de welvaart en den bloei van handel en nijverheid in Schiedam alsook voor den voorspoed in het geluk der leden persoonlijk. Na kennisneming der ingekomen stukken werd rekening en verantwoording der Kamer aan het gemeentebestuur, over 1893, nagezien en in orde bevonden. Zij sluit met een batig saldo van f87.51. Tot beurscommissaris werd herbenoemd de heer J. T. Wittkampf. Naar aanleiding van het verzoek van Gedeputeerde Staten, om advies over de wijziging van het reglement voor de Kamers van koophandel en fabrieken, worden j de opmerkingen van de daartoe door deze Kamer benoemde commissie docr den secretaris voor gelezen en wórdt eenparig goedgekeurd, zoodanig te advisceren. Op voorstel van den heer Prins zal er een onderzoek ingesteld worden naar de gelegenheid tot inlading aan het station alhier, waarin eenige verbetering wenschelijk schijnt. De heer Honnerlage Grete vestigde de aandacht der Kamer op de onvoldoende localiteit, disponibel voor de telegraaf-bezoekers, en op de wensche- lijkbeid, op de beurs eene betere gelegenheid tot het maken van schriftelijke aanteekeningen te geven. Den secretaris wordt opgedragen deze zaken te onderzoeken. De door het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid gestelde vraag of de invoering van een octrooiwet al dan niet wenschelijk is, wordt gesteld in handen eener commissie, be staande uit de heeren mr. W. H. Jansen, Hon nerlage Grete en Prins, ter fine van advies. Na de gebruikelijke rondvraag sluit de voor zitter de vergadering. Wegens den familierouw is het huldigingsfeest ten eere van Jozef Israels tot het voorjaar uitgesteld. De driejaarlijksche tentoonstelling van kunst- weiken te Rotterdam zal dit jaar worden ge houden van 13 Mei tot en met 24 Juni, in de academie van beeldende kunsten en technische wetenschappen. Zij zal omvattenschilder-, teeken-, graveer-, bouw- en beeldhouwkunst. Alle kunstwerken moeten worden ingezonden tusschen 23 en 29 April e.k. aan het genoemde gebouw en geadresseerd aan de commissie. Deze bestaat uit de h.h. mr. W. H, s' Jacob, presi dent, Ch. Rochussen, P. A. Scbipperus, dr. F. D. A. C. van Moll, A. S. Chabot en Hendrik Veder, socretaris. De kosten der opgravingen te Hissarlik, de plaats van het oude Troje, welke verleden jaar gedragen werden door de weduwe vanHeinrich Schliemann, zullen dit jaar gedragen worden door den Duitschen keizer. Dr. Dörpfeld heeft daar in den laasten tijd, gelijk men weet, weder belangrijke ontdekkingen gedaan. De heer R. Nasse, raad-adviseur bij het mijn- departement te Berlijn, schat den steenkolen- rijkdom van Europa op 300 milliard ton, waaraan Groot-Brittannië en Ierland met 198 deel namen, Duitschland met 112, Frankrijk met 18, Oostenrijk-Hongarije met 17 en Belgë met 15 millioen ton. Deze cijfers betreffen alleen de kolen, die te exploiteeren zijn alles wat niet ge bruikt kan worden is buiten rekening gelaten, evenals de voorraad, die op eene diepte van meer dan 1200 M kon worden gevonden, waar de temperatuur alle ontginning onmogelijk maakt Volgens eene berekening van generaal Wistar, te Philadephia, bevatten de Vereenigde Staten ongeveer 684 milliard ton aan steenkolen. Wanneer de voorraad zal zijn uitgeput, is bezwaarlijk te berekenen, want de ontginning stijgt van jaar tot jaar, naarmate de behoeften der industrie toenemen. Volgens den heer Nasse zou de voorraad bet eeist uitgeput raken in Frankrijk, Oostenrijk en België, na ongeveer 500 jaar, vervolgens in Engeland, ten slotte in Duitschland, na 800 a 1000 jaar. De Veroenigde Staten zouden binnen c.a. 650 jaar rkolenloos" worden. Tot het jaar 2500 zouden wij in elk geval - volgens den heer Nassenog niet tot bezuini ging behoeven over te gaan In het St.-Jansgasthnis te Weenen wordt een man verpleegd uit het romantisch gelegen St. Wolfgang (Opper-Oostenrijk), die vijftien jaar lang opgesloten is geweest in een onder- aardsch hol, waar hij al dien tijd geen men- scbelijke stem hoorde en zijn karig voedsel hem door een luik werd toegereikt. De man is, naar Bas Vaterland verzekert, geheel en al verwilderd. Zijn baard reikt hem tot aan de kniëen, zijn haar hangt verward'om zijn hoofd. Hij kan niet meer spreken, maar blaft als een hond. Het zijn de twee zusters van den man en zijn eigen moeder, die hem in dezen toestand brachten, om zich een erfenis toe te eigenen waarop hij recht had. Te Kopenhagen is een schermcursus voor dames geopend, waarvan reeds vrij druk ge bruik gemaakt wordt. De Deensche vrouwen zullen 1 Juli e.k., in het nieuwe museum van kunstnijverheid te Kopenhagen, een groote tentoonstelling houden van vrouwen-arbeid. Do kroonprinses staat aan 't hoofd va* die onderneming. Bij de opening zal een cantate door vrouwen uitgevoerd en door een vrouw gedirigeerd worden. Voor de compositie is een prijsvraag voor Noordsche vrouwen uitgeschreven, De bekende schrijfster Magdalena Thoresen heeft de cantate gedicht. Vrouwelijke zetters zuilen haar ongetwijfeld zetten, vrouwelijke correctoren corrigeeren, enz. enz. In dan omtrek van Futschau (China) is dezer dagen een groote schat gouden en zilveren staven, ter waaide van 5 millioen gulden opgegraven. Het was bekend, dat in die streek tijdens den Taiptng-opstand (18511863) aan zienlijke schatten waren geborgen, maar tot dusverre wist niemand waar die begraven lagen. De gelukkige vinder, zekere Wong-Heng-li, geeft ter eere van den God, die hem op zijn gebed den schat liet vinden, een groot feest, dat f 25,009 zal kosten. Er werden ook papieren gevonden, waaruit blijkt, dat daar in den omtrek nog meer geld verborgen ligt, en men is er nu ijverig aan het graven. Het hoofdbestuur van »Avicultura" deelt ons mede, dat de inschrijvingen voor de groote internationale tentoonstelling te Rotterdam bo ven alle verwaehting uitgevallen zijn, en dat onder anderen ingeschreven zijn 550 paar hoenders, 180 wyandottes, 150 paar watervo gels, 500 paar duiven, 120 diversen. (iV. li, Ct Op den stal van den veehouder P. Bergkamp, in den Oosteinderpoelpolder, gem. Aalsmeer, heeft zich gisteren een tweede geval van milt vuur voorgedaan. Op last van den rijks-veearts is ook nu het gestorven dier verbrand en zijn de stallen onlsmet. De felle koude der vorige weken beeft in het Westland veel schade gedaan aan don voor raad vruchten, alsmedo aan het wintervoer. Er is zeer veel bevroren. De vruchten werden daardoor zeldzamer en stegen in prijs. Do uien- plant heeft ook zeer geleden. Men vreest zeer voor deze teelt, wegens te weinig gezonde plant. De examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige en in de fraaie handwerken voor meisjes zullen aanvangen op 14 Februari e.k. In de commissie te 's-Gravenhage, met bet afnemen van doze examens belast, zijn benoemd a. Tot lid en voorzittei der commissie voor de nuttige handwerken J. C. Fabius, inspecteur van het lager onderwijs in de tweede inspectie tot leden: de dames J. A. J. Testas, te Amsterdam; S. Kleyn, geb. Van LierC. J. van den Ende, onderwijzeres in de vrouwelijke handweiken; J. G. Gravelotte, geb. Pontier, onderwijzeres aan de rijksnolmaallesben, allen te 's-Gravenhage tot plaatsverv. van dan voorzitter F. J. Poutsma, scboolopz. in het district Haarlem tot plaats verv. leden de dames G. van Eyk, geb. Harde man, te 's-GravenhageA. M. van der Velden, onderwijzeres aan de leerschool, vei bonden aan de rijkskweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen te Amsterdam b, tot lid en voorzitter der commissie voor de f r a a i a handwerken mr. A. M. de Cock, school- opz. in het district Rotterdam tot leden de dames J. S. Beydals, directrice der indrustrie- school voor meisjes te 's-Gravenhage Johanna W. A. Naber, te Amsterdam J. van der Kaay, leerares aan de industrieschool voor meisjes te Rotterdam tot plaatsverv. van den voorzitter W. van Maiken, scboolopz. in het district 's-Gra venhage; tot plaatsverv. leden de dames A. M. van der Velden, onderwijzeres aan de leerschool, verbonden aan de kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Amstei dam J. Schut, te 's-Gravenhage, leerares aan de hoogere burgerschool voor meisjes te Leiden Te Utrecht is overleden dr. A. W. Alings, oud-hoofddirecteur van het instituut voor doof stommen te Groningen, die zoowel om zijne wetenschappelijke beteekenis als om zijne voor treffelijke eigenschappen aan het hoofd van ge noemde instelling, algemeen geëerd en bemind werd. Voor flinke ongehuwde jongelieden, van gods- dienstigen zin, muzikale ontwikkeling en prote- slantsche belijdenis, die, door eene zij het ook aanvankolijke opleiding tot onder wijzer bekwam en geschikt zijn, om les te geven aan eerstbeginnonden, bestaat gelegen heid tot onmiddellijke plaatsing als onder wijzer in Transvaalsche boerengezinnen, tegen vrij genot van kost en inwoning en met een maandelijkse!) salaris van omstreeks f75 dat ben gemakkelijk in staat heet te stellen de hun hier voor te schieten reis- en uitrusting- kosten binnen enkele jaren af te betalen. Eenige bedrevenheid in het Engelsch strekt tot aan beveling. De jongedameskrans a Helpt elkander", te Schiedam, heeft in de maanden December en Januari in 56 gezinnen 328 stuks kleederen gedeeld. Aan de Anna-Paulotviiauaai- en breischool te Scheveningen heeft gisteren op den naamdag van de stichteres, wijlen H. M. Anna Panlowna, de gebruikelijke uitdeeling plaats gevonden va» levensmiddelen, kleedingstukken enz. Door den burgemeester van Oud-Beierland werden Donderdagavond een aantal ingezetenen gehoord, met het doei om in do thans heer- schend e armoede en werkloosheid verlichting te brengen. Besloten werd eene collecte langs de huizen te doen plaats hebben. Men meldt uit Nijmegen aan de N. R. Cl. De dezer dagen alhier opgerichte vereeniging van protestantsche dames, tot verzorging van armen volgens het Elberfeldsche stelsel, staat zoo vernemen wij nader niet op zich zelve, maar deelt eenvoudig in den arbeid van diakenen der Ned.-herv. gemeente, evenals een groot aantal katholieke ingezetenen met toepassing van dat stelsel bijstand verleer,en aan het R-k, parochiaal armbestuur. Pogingen alhier in 1892 door invloedrijke mannen aangewend tot samenwerking van pro testanten en katholieken, wat aangaat het be zoeken van armen, slaagden niet. De algem. liefd. vereen. sFortuna" te Amster dam heelt in de laatste dagen ten dienste van 100 weduwen met hare weozen geld, voedings middelen en brandstoffen uitgereikt. Het concert voor de armen van de parochie van de II. Maria Magdalena te Amsterdam heeft een batig saldo van f 640 opgebracht. De minvermogende schoolkinderen te Ter- Apel worden tegenwoordig weder dagelijks ont haald op soep en erwten en boonen, door eene commissie, aan welker hoofd de heer Vervier, hoofd der school, staat. KRALINGSCHE VEER.Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 24 winterzalmen, die voor f t.70 tot 2.20 per i/s kilo werden verkocht. Bïed.-Herv. Kerb. Beroepen: te Willemsoord de heer C. Waardenburg, eand. te Oud-Beierlandte Vinkeveen ds. A. Tap, te Gameren. Bedankt: voor Heino door ds. W. J. Jurrema, te Windesheim voor Waddinxveen door ds. B. J. van Heijningen, te Huizen (N.-H.). Gereformeerde Kerken. Bedankt: voor Grand Rapids (N.-Amerika) door ds. Ph. J. Wessels, te Zieriksee. Schiedam, 20 Januari. Kogge en Gierst zonder handel. Moutwijn i noteering der makelaars f llk. Jenever: Amsterd. proef fll!A; per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting Spoeling f 1.30 per ketel. Leiden, 19 Januari. De aanvoer en prijzen ter veemarkt van heden waren als volgt: 6 stieren f62 a 256, 118 vette ossen en koeien f115 a 264, of 54 a 72e. per kilo, 53 vare dito f81 a 185. gras kalveren fa 36 vette dito 145 a 95, af 70 a 90 c. per kilo, 26 nuchtere duo f 4.- at 11.270 vette schapen f16.a 33.Hf 35 a 40 c. per kilo, 46 weide dito f 11- at 21.lammeren fa 45 magere varkens f15 a 31, biggen f6,-*- 13.-—, 9S kalf- en melkkoeien f100 a 254, paarden f a veulens f a Amsterdam 20 Januari. Rogge op levering lager per Maart fill, 110; per Mei flllj 110. Antwerpen, 20 Januari. Petroleum kalm-, Amenk. per Jan. fr. 12; Pebr./Maart fr. 12!/8; laatste 4 md. fr. 12'/3 Russische in loco fr. 111/4. PHILADELPHIA, 13 Januari. Aangekomen Jan Melchers, kapt. L. Hemmes, van New-York, om petroleum voor Duinkerken te laden.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 7