Binnenlaiidsclie Berichten. van afgevaardigden interpelleerde de heer Bninet de regeering over Madagascarde laatste berichten getuigen volgens hem van een allerdroevigsten toestand. Casimir Perier antwoordt dat werkelijk de verschillende belangen op Madagascar in het oog worden gehouden. Ongunstige berichten heeft de regeering echter niet ontvangen. Zij heeft de regeering van Madagascar op verschil lende zaken opmerkzaam gemaakt, en zal ook verder haren plicht weten te doen. Met algemepne stemmen wordt eene motie van Bruriet aangenomen, luidende dat de Kamer besluit (is regeering te steunen in wat deze doen zal om de positie van Frankrijk op het eiland te handhaven. DUITSCHLAND. Zooals wel te wachten was, vereisrhte de verklaring, Zaterdag door den Wurtem- bergsehen minister-president Yon Mitlnacht in den Rijksdag afgelegd, dat zijne regeering zich van den beginne af beslist tegen de invoering eener rijks-wijnbelasting verzet heeft, nadere opheldering. De Pruisische minister van financiën, Von Posadowsky verklaarde, dat de Wurtem- bergsche regeering in deze steeds loyaal heeft gehandeld, door flinkweg voor hare meening uit te komen, maar niettemin hare ambtenaren naar Berlijn te zenden om de rijksregeering behulpzaam te zijn bij de uitwerking van het plan. Dc heer Von Mittuacht bedankte voor die erkenning van "Wurtembergs loyauteit, daar nog bijvoegende, dat hij den Rijkskanselier ook te voren mededeeling heeft gedaan van zijn plan om de door den heer Payer aange haalde verklaring van Noord-Duitsehland van •1870 in den Rijksdag ter sprake te brengen. De minister Von Marschall bevestigde dit nader, ten betooge dat Wurtembergs be strijding van het ontwerp dan ook niet te beschouwen is als een plotseling geschil tus- schen de rijksregeering en een bondsstaat en er mitsdien geen aanleiding bestond voor de motie-Von Karndorff tot onmiddellijke ver daging der zitting. Nadat nog verschillende sprekers het woord gevoerd hadden, o. a. de nationaal-liberale dr. Blankenhorn, die in eene uitvoerige rede het ontwerp bestreed en er op wees, dat ook de Badensche regeering zich in den Bonds raad steeds beslist tegen de wijnbelasting verklaard heeft, werd, met algemeene stem men, behalve die van de vrijzinnige groepen, de Zuid-Duitsche volkspartij, de sociaal-demo craten en eenige conservatieven, besloten het ontwerp te verzenden naar dezelfde commis sie, in wier handen ook de ontwerpen der zegel- en tabaksbelasting gesteld zijn. Volgens het Berl. Tag ebt at t hebben de Russische gevolmachtigden, naast hethandels- traetaat, het opmaken eener conventie weten te verkrijgen, waarhij de Russische waarden door de keizerlijke bank te Berlijn zullen worden aangenomen tot den koers van 50 pCt. ter afdoening van leeningen. In de handelskringen van Oost-Pruisen vreest men dat de regeering besloten heeft, de rechten op boekweit en haver tot op die van het Duitsch-Oostenrijksche tarief terug te brengen, in ruil waarvoor Rusland in een reductie zou toestemmen van 10 a '20 pCt. op het tarief van 1891 betreflende ijzer, plaat ijzer, landbouwwerktuigen en gereedschappen, en de rechten op steenkolen bij invoer te land gelijkstellen met die, welke bij invoer ter zee gelden, waarbij echter voor gietijzer en stalen rails nagenoeg onveranderde rechten betaald zouden moeten worden. DENEMARKEN. De koning en de koningin zijn zoover 'her steld. dat geen bulletins meer worden uitge geven. 1 I i L 1 De minister van financiën Sonnino heeft, naar nit Rome aan de Temps gemeld wordt, zijn financieele plannen uitgewerkt. Teneinde het evenwicht op de begrooting te herstellen, beveelt de minister de volgende maatregelen aan verhooging der grondbe lasting niet iO opcenten: waartegenover het invoerrecht op graan tot 8 frs. verhoogd wordt, en de rechten op meel zullen wor den verlaagd met het oog op een anders te vreezen stijging der broodprijzen. Vervolgens zal de heer Sonnino een voorstel indienen, inhoudende een progressieve inkomstenbe lasting. Dit alles natuurlijk onafhankelijk van de bezuinigingen, welke op de verschillende takken van den staatsdienst zullen voorkomen. Te Rome loopt het gerucht, dat ook de Bank van Alessandria en Piemont surséance van betaling heeft gevraagd. Volgens de Bi forma heeft generaal Hensch te Massa belangrijke papieren ontdekt, waarin de voorbereiding der oproerige beweging, dj,e zie!) op verschillende punten van het land ge lijktijdig vertoond lieeft, en het doel dat met die beweging beoogd wordt, zijn uiteengezet. De ingezetenen van Massa en Carrara voldoen bereidwillig aan het bevel van den regeerings-commissaris tot inlevering hunner wapenen. Men vreest ernstige ongeregeldheden in Calabriü, waar de toestand der bevolking tengevolge van werkloosheid en achteruit gang, allertreurigst moet zijn. Vooral te Reggio heerscht groote gisting. De Volksbank te Brescia heeft gisteren schorsing van betaling aangevraagd. Te Pisa hebben de bakkers en koetsiers het werk gestaakt. Volksoploopen worden door de cavalerie uiteengejaagd, maar deze wordt op hare beurt met steeneti ontvangen. Uit Florence is hulp gezonden. SPANJE. Het eskader, waarmede maarschalk Cam pos naar Tanger stevende is door stormwe der gedwongen, in de haven van Algesiras een veilige schuilplaats te zoeken. S E R V I E. Uit Belgrado wordt van 21 dezer gemeld De gewezen koning Milan kwam te 2 uur hier aan en werd door koning Alexander ontvangen. Het ministerie heeft zijn ontslag ingediend. Er heerscht volkomen rust. Toen de minister Grouitch liet ontslag van het kabinet indiende, gaf hij als reden op de aanwezigheid van den ex-koning Milan. KoniDg Alexander verzocht hem andere re denen op te geven, maar Grouitch weigerde. Hierop verklaarde de koning, dat er geens zins sprake was iets tegen de staatsregeling te ondernemen. Hij hoopte integendeel, dat de tegenwoordigheid van zijn vader tot op klaring van den toestand zou bijdragen. Berichten uit Belgrado, Zondag te Weenen ontvangen, melden, dat koning Alexander het ontslag van het kabinet heeft aangenomen. Uit officieele bron wordt vernomen, dat koning Alexander Zondag over den staat kundigen toestand met de hoofden der voor- uitstrevenden en der liberale partij heeft beraadslaagd. Ook de andere hoofden van partijen werden gehoord. De beraadslagingen duurden voort tot in den nacht. De voorzitter van den raad van state, de onder-voorzitters der Kamer, verscheidene afgevaardigden en nog andere mannen van gezag moesten hunne meening zeggen. Ex-koning Milan woonde de vergaderingen bij. Koning Alexander ver klaarde dat hij, alvorens een nieuw kabinet te vormen, te kennen wilde geven, dat het hem niet mogelijk was aan de radicale partij bij voortduring carte blanche te geven, aan gezien zij te vele fouten op hare verant woording heeft. De koning maakte zekeren ministers een verwijt van hunne persoonlijke houding ou bracht daarbij ook aanvallen van de radicale pers, tegen de rechten der kroon gericht, ter sprake. Ernstig veroordeelde hij het handelsconllict met Oostenrijk, en legde verder nadruk op de noodzakelijkheid van bezuinigingen en van eene hervorming der financiën. Hij voegde daar nog aan toe, dat de militaire quaestiën, juist door de moeilijk heden. door de radicalen bij alle benoemingen in den weg gelegd, niet tot eene wezenlijke oplossing konden geraken. Onomwonden zeide de koning de agitatie in den lande verwekt door de in beschuldi ging stelling der vroegere ministers af te keuren. Hij wenschte dat de vervolging on middellijk zou worden gestaakt en verklaarde wat hem zeiven betrof, op grondwettig stand punt te zullen blijven staan. De antwoorden, den koning door de leiders der radicalen gegeven, misten zoo gaat het officieel bericht voort alle duidelijkheid. Nog verschillende personen zijn ten paleize geroepennamens de radicale partij werd verklaard dat zij de voorwaarden des konings niet kan aanvaarden. De onderhandelingen met de partij zijn dus voor het oogenblik afgebroken. De zittingen der Skuptchina zijn geschorst. De voornaamste eischen des konings door de radicalen verworpen, betrof fen het recht van benoeming van den minister van oorlog en van de gezanten. Verder het staken van het proces tegen het liberale kabinet en de opheffing van alle wettelijke bepalingen aangaande 's konings bloedvei*- wanten. Te Weenen liep gisteren het gerucht dat te Belgrado een aanslag is gepleegd tegen koning Alexander van Servië, maar 't is geheel ongegrond. EGYPTE. Het gerucht wordt bevestigd, dat de khedive tijdens zijne reis langs den Nijl ongunstige opmerkingen heeft gemaakt over den staat van het Egyptische leger en van die Engelsche officieren, die er het bevel over voeren en dat het tengevolge van dit incident is geweest, dat de vorst zijn bezoek heeft bekort. De opmer kingen van den khedive werden naar Ka'iro overgebracht door den opperbevelhebber van het Egyptische leger Kitchener, die den khe dive naar den Nijl vergezelde. De Egyptische regeering weet er echter nog niets van en heeft den khedive nu om inlichtingen ge vraagd. AMERIKA. De commissie ad hoe der Kamer van afgevaardigden te Washington heeft besloten een wetsontwerp van belastingen in te die nen, onder welke een belasting van twee procent op inkomens boven 4000 dollars. De Kamer heeft een amendement aange nomen, waarbij de premie cp suiker geheel wordt opgeheven. Het fort Santa Cruz, in den ingang der baai van Rio Janeiro, schijnt niet langer een der hechte steunpilaren van de Braziliaansche regeering te zijneen telegram uit Rio meldt althans dat president Peixoto den bevelhebber van dat fort heeft afgezet, omdat hij de opstandelingen niet belet heeft ver sterkingen binnen de baai te brengen. Een beslissing van den burgeroorlog schijnt thans Dabij. Admiraal Gonzalo is naar Per- nambuco vertrokken om het bevel op zich te nemen over de nieuwe vloot der regeering en die naar Rio Janeiro te brengen. Inmid dels heeft admiraal Da Gama het eiland Conceicao, eene zeer belangrijke stelling in de baai van Rio, geducht versterkt en een aanvat der regeeringstroepen afgeslagen, met een verlies van 120 man aan dooden aan de zijde van laatstgenoemden. Daarentegen zou eene poging der opstandelingen om nabij Nictheroy troepen aan wal te zetten deerlijk mislukt zijn. Naar de New-York Herald verzekert, is sprake van het inroepen eener scheidsrech terlijke uitspraak, om een einde te maken aan den Braziliaanschen burgeroorlog. Hetzelfde blad ontving ook bericht van een nieuwen opstand op de Samoa-eilanden, Koning Malitoa zou bedreigd worden door een zoon van Tamasese, den vorigen, afgezet- ten koning. Gelijk men weet, interesseeren zoo wel de Vereenigde Staten als Duitschland zich sterk voor de Samoaansche aangelegenheden. AFRIKA. Uit Bloemfontein, de hoofdstad van den Oranje-Vrijstaat, komt bericht, dat de Volks raad het uitleveringsverdrag met Nederland heeft goedgekeurd. De Transvaalsche Staatssecretaris, de heer Leyds, is thans te Berlijn. Keizer Wilhelm heeft hem daar uitgenoodigd tot bijwonen van het groote »Ordenfeest" en diner, dat Zondag gehouden is. Volgens bericht uit Buluwayo zou Loben- gula, de verdreven koning der Matabelen, thans bereid zijn naar zijue vroegere hoofd stad terug te keereri om zijne onderwerping aan te bieden, maar durft hij dat niet uit vrees voor straf wegens het vernietigen van het tot zijne vervolging uitgezonden detache ment ouder majoor Wilson. Ten blijke dat die slachting niet op zijn last zou geschied zijn, moet hij den aanvoerder der troepen, die deze bloedige maar ten volle gewettigde •wraakneming bevochten, hebben doen ter dood brengen. SCHIEDAM, 23 Januari 1894. De gemeenteraad hield hedennamiddag ten kwartier voor twee ure eene vergadering, welke door alle leden werd bijgewoond. Na goedkeuring der notulen der vergadering van 9 Januari kwamen de volgende stukken in, welke reeds voor de leden ter inzage had den gelegen Missive van de Gedeputeerde Staten dezer provincie ten geleide van liet goedgekeurde raadsbesluit van 19/21 December tot ver- hoogmg van en toevoeging aan de gemeente- begrooting voor 1894, aangenomen voor ken nisgeving adres van mevr. de wed. A. J, van de Ven en nog 7 onderteekenaars, allen eigenaars of bewoners van panden gelegen aan de Taansteeg, de Hoogstraat nabij den Afrol en de Overmaassche steeg, daarbij, om aangevoerde redenen, verzoekendeöf art. 3 der verordening op de openbere rein heid en gezondheid van 17 October 1893 (gemeenteblad no. 13) buiten werking te stellen öf in de genoemde straten voor reke ning der gemeente riolen te doen aanleggen en hen te vergunnen daarin hun menagewater af te voeren, in handen gesteld der com missie van fabricage ten fine van onderzoek en rapportadres van het bestuur der »Ver- eeniging tot het verschaffen van goede wo ningen aan minvermogenden", met verzoek de gasverlichting van de straten van ge noemde vereeniging voor het vervolg voor rekening der gemeente te nemen, zich be reid verklarende de thans dienstdoende gas buizen en lantaarns kosteloos aan de gemeente af te staan; werd besloten dit adres met de in de vorige zitting ingekomen adressen van gelijke strekking ter visie te leggen ter be handeling in eene volgende vergadering; adres van J. P'ester en nog 50 'ondertee kenaars, allee eigenaars of bewoners van woningen staande in de Oosterstraat, vroeger bekend onder den naam van sNieuwe Sin gelstraat", met verzoek die straat, evenali den Oostsingel, in het voorrecht van gasver lichting te doen deelen, tevens overleggende eene gezegelde verklaring van C. Rijkse, eigenaar van gezegde Oosterstraat, waarbij deze toestemming geeft in die straat buizen voor gas- en watei leiding alsmede een kabel voor electrische geleiding te doen leggenter visie gelegd ter behandeling in eene vol gende vergaderingadres van de firma H. Jansen Co. alhier, met verzoek haar de schade welke zij heeft geleden door weder- rechtelijke afkeuring yan het vleesch van een

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2