Letteren, Kunst en Wetenschap. door li aar uit nood geslacht rund welke i schade door haar wordt begroot op f120j je willen vergoeden, op welk verzoek, in 1 Terband met de bepalingen der verordening, afwijzend wordt beschiktadres van N, van der Sluijs, sluiswachter aan de groote schut- i sluis, om eene gratificatie, evenals in vorige 1 jarentevens het vernieuwd verzoek be- rattende, om die gratificatie, welke hij reeds 1 sedert 38 jaar geniet, te beschouwen als eene vaste toelage, opdat daardoor de grond- i slag van zijn pensioen zou worden verhoogdi besloten dit adres ter visie te laten liggen, ter behandeling in eene volgende vergadering; i dankbetuiging van mej. C. Karst voor hare benoeming tot onderwijzeres aan de I e open- I bare kostelooze school alhier, aangenomen voor kennisgevingadressen van II. Kool, A. Dirkzwager en de erven wed. J. D. van Otterdijk om restitutie van betaalde plaatse lijke directe belasting over 1893, besloten deze ter visie te laten liggen, ter behandeling jn eene volgende vergadering. De later ingekomen stukken, bedoeld bij art. 40, 2e lid van het reglement, van orde, zijn: van Gedeputeerde Staten dezer provin- cie, missive ten geleide van het door hen t I goedgekeurde le suppletoir kohier der plaat- j 1 selijke directe belasting naar het inkomen. dienst 1893/4'idem, missive ten geleide van 1 het door hen goedgekeurde raadsbesluit van 9 Januari j.i. tot onderhandsche verhuring van de bovenzaal der koopmansbeurs aan het bestuur der muziekschool van de alhier gevestigde afdeeling der «Maatschappij tot bevordering der Toonkunst", beide missiven aangenomen voor kennisgeving rapport van de commissie van fabricage op het in hare handen gestelde adres van het comité tegen werkloosheid, betreffende het doen verrichten van de werkzaamheden in dat adres opge noemd, om daardoor te gemoet te komen aan den thans bestaauden nood door werk- gebrekhierop zal worden gelet, wanneer straks het adres aan de orde zal zijn gesteld schrijven vau het raadslid, den lieer JE. Elze vier Dom daarbij, ter verkrijging van eene deugdelijke waterverversehing, die zelfstandig kan worden geëxploiteerdvoorstellende ïl. dat in de Schie, in de nabijheid van de spoorbrug, de juiste plaats nader te bepa len, zal worden gemaakt eene schutsluis 2. dat aan het einde der Veile vest zal wor den gesticht een stoomgemaalter visie gelegd, ter behaudeling in eene volgende vergadering; adres van J. J. Gabel en 18 anderen, allen eigenaars of bewoners van woningen staande in de IJendrik-Gabelstraat en de Dirkje-Meesieistraat, met verzoek die straten, evenals den Oostsingel, in het voor recht van gasverlichting te doen deelen tevens overleggende een gezegelde verklaring van J. J. Gabel en J. Pinster, eigenaars dier straten, waarbij zij toestemming geven in die straten buizen voor gas- en waterleiding, alsmede een kabel voor eleclrische geleiding te doen leggen ter visie gelegd ter behan deling in eene volgende vergadering missive van de Kamer van koophandel en fabrieken alhier, ten geleide van de rekening dier Kamer over 1893 met de daarbij behoorende bescheiden, in handen gesteld der financieele commissie ten fine van onderzoek en rap port dankbetuiging van de ambtenaren bij de plaatselijke belastingen voor de aan hen toegekende verhooging van jaarwedde, aan genomen voor kennisgeving. Thans was aan de orde de benoeming van een lid der commissie voor liet burgerlijk armbestuur, ter vervulling der vacature we gens periodieke aftreding op 1 dezer van den heer J. J. Vormermet 18 stemmen werd herbenoemd de heer J. J, Vormeraan G. Diependaal werd, in zijne hoedanigheid van executeur-testamentair van wijlen zijnen broe der, msgv. O. Diependaal, restitutie verleend op den aanslag van dien overledene, in de plaatselijke directe belasting naar het inko- j men, dienst' 1893/4, overeenkomstig het 'be paalde by art 245 der gemeentewet, en wel over 5 maandenaan M. v. d. Bos Sr., P. van der Velden Cz., J. Tak, W. A. J. Witt- kampf en L. Wendt Co. werd op hun ver zoek restitutie verleend van betaalde plaatse lijke directe belasting over 1893, op grond dat de in hunne adressen genoemde panden gedurende het geheele jaar ongebruikt of onverhuurd zijn geweest; op eeu gelijk ver zoek van J. van der Burg Cz. voor twee koestallen en een rijtuighuis werd afwijzend beschikt, daar éen stal en het rijtuighuis bij adressant in gebruik zijn geweest tot liet ber gen van gereedschappen enz. en de andere stal is verhuurd geweest aan H. Oudshoorn de toepassing van art. 7 der pensioenver ordening voor gemeente-ambtenaren en be dienden werd voor M. P. Uhlenberg, oppasse res in het stadsziekenhuis voor een geheel jaar opgeschort, op grond der door burge meester en wethouders verstrekte mondelinge mededeeling van den geneesheer van het ziekenhuis dat zij voor hare genoemde be trekking nog geheel geschikt is. Alsnu kwam in behandeling het adres van het comité tegen werkloosheid alhier, met verzoek om, ter voorziening in den thans be- staanden nood door werkgebrek, zoo spoedig mogelijk te doen overgaan tot de volgende werkzaamheden 1. liet gelijkmaken van de Groenelaan, welke thaus bij regen weder door de gewel dige plassen bijna onbegaanbaar is 2. Het verzwaren van den Westfranken- landschen dijk, welke gevaar voor watersnood oplevert, getuige den strijd voor een drietal jaren daar tegen de wassende rivier gevoerd 3. Het dempen van de vele stinkslooten in deze gemeente, met het daarover uitgebracht rapport van de commissie van fabricage. Wat punt 1 betrof meende de commissie van fabricage, geheel in overeenstemming met het door den gemeente-architect uit gebracht advies, dat, zoolang er niet tevens aan verbonden werd eene behoorlijke rio- leering der straten in de zoogenaamde uGorzen", daar geen afdoende verbetering zou zijn aan te brengen door den architect was, bij de indieuing der begrooting van fabricage voor 1894, een post uitgetrokken voor het rioieeren van de Hagastraat en Dwarsstraat, en het daarna bestraten met oude keien dier straten, doch om financieele redenen was deze post van de begrooting geschraptbetref fende punt 2 was de commissie van meening dat juist deze tijd de minst geschikte was om aan dijken te werken, en dat de toestand van den Westfrankenlandschen dijk niet zóo ongunstig was als men in het adres deed voor komen, daar er na 1889 op verschillende punten verhooging en verzwaring van dien dijk had plaats gehad over punt 3 was men het met de commissie tegen werkloosheid geheel eens dat opruiming dier stinkslooten zeer gewenscht was, doch meende de com missie van fabricage dat bet beter ware wanneer gesproken was van dempen en rio ieeren daar echter de meeste dier stink slooten privaat eigendom zijn en bijna allen gelegen zijn in den polder Oud-Mathenesse, bestonden er overwegende bezwaren om dit voor gemeenterekening te doen uitvoeren. Op voorstel van burgemeester en wethou ders werd bij acclamatie besloten aan adres santen te berichten, dat hun verzoek niet voer inwilliging vatbaar is. De behandeling der verordening regelende de keuring van en het toezicht op vleeseh én visch werd nogmaals uitgesteld op voor stel van den heer Schuurman werd namelijk besloten de verordening, na de wijzigingen die door burgemeester en wethouders in verschillende artikelen zijn gebracht, nogmaals in handen te stellen van de commissie voor de strafverordeningen, teneinde over die wijzigingen haar oordeel uit te spreken. Nadat Let dagelijksch bestuur ten slotte gemachtigd was tot het vaststellen van het bestek voor de openbare aanbesteding van bouwmaterialen ten dienste der fabricage in het loopend dienstjaar, werd de vergade ring gesloten. Een rund, dat door den veehouder H. van der Most aan de Hoofdstraat alhier uit nood geslacht was, is door den districts-veearts onderzocht en bevonden lijdende te zijn ge weest aan miltvuur, Het is lieden verbrand en ontsmetting heeft plaats. De commissie van voorbereiding van het ontwerp militair strafwetboek heeft heden hare werkzaamheden hervat. De heer Land woonde de vergadering bij. Donderdag a.s. komt de commissie van rapporteurs voor het ontwerp op de rijks postspaarbank bijeen. Naar men verneemt, heeft de regeering besloten liet vroeger aangekochte terrein aau het Bezuidenhout te 's-Huge, aanvankelijk bestemd voor den bouw van een rijksarchief- lokaal, eerlang te verkoopen. Jhr. mr. F. J. J. van Eysinga, minister van staat en lid van de Eerste Kamer, te Leeu warden, wiens toestand eenige weken geleden bezorgdheid wekte, is thans zoover hersteld, dat hij dagelijks, bij gunstig weder, eene wandeling maakt. Men schrijft aan de _ZVr. R. Ct. uit 's-Gra- venhage Ia parlementaire kringen wordt verzekerd, dat de minister van binnenlandsclie zaken eene nota van antwoord naar aanleiding van het verslag over de kieswet-amendementen en eene wijziging der regeerings-voordracht in bewerking heeft, welke, na overweging door den ministerraad, tegen of kort na 1 Februari aan de Tweede Kamer zal worden ingezonden. Volgens de IV7. li. Ct. is bij het dep. van financiën een nieuw formulier-aangiftebiljet voor de vermogensbelasting in bewerking. Toen wij meenden (zegt de Arnk. Ct.), dat Van Emmenes acht jaar uitlandig zou moeten blijven, om het recht tot uitvoering van de straf, waartoe hij veroordeeld is, door ver jaring te doen vervallen, hebben we niet in aanmerking genomen de hoogste straf, die op zijne misdaad (opruiing) staat. Het maxi mum is vijf jaar. Nu is van prl. 76 wetb. van straft', de clausule van toepassing, die luidt«Het recht tot uitvoering van de straf vervalt door verjaring bij andere mis drijven een derde langer dan de termijn der De Dordrechfsche Ct., ds. Haver Schmidt herdenkende, zegt Te Schiedamwaar hij sinds bijna 30 jaar het predikambt vervulde, is gisteren plotseling overleden Fr. Haver Schmidt, veel algemeener bekend en populair als «Piet Paaltjens". Snikken en Grimlachjes is een boekje dat verscheidene herdrukken beleefde reeds iete ongewoons en naast Klikspaans «Studenten typen" op geen echte studentenkamer gemist wordt (of werdhelaas een bijzonderheid die teekent. Toch zijn weinig boeken zoo verseliillend beoor deeld als Piet Paaltjens' poëzie. Ouderen vonden 'tsoms flauw, misschien omdat't studen tenleven met zijn eigenaardige stemmingen hun vreemd was, of geworden was de jongere* beschouwden 't wel wat al te eenzijdig als oen verzameling kostelijke grappen, zonder méér; en men herinnert zich dat de vroeggestorven E. J. Snclise (Hana Nei le), iemand die toch voor «essayist" in de wieg gelegd scheen, een paar jaren geleden in «De Gids", Paahjens' quusi- landziekige snikken geheel au s r i e u x nam. en er bijgevolg een nogal zotte beoordeeling van schieef. Haver Schmidts gedichtjes hadden de onschat bare verdienste, amusant te zijn in een tijd men saaie deftigheid het kenmetk scheen ie moeten wezen van wat naar bell,trie zweemde. Wie heeft zich niet geamuseerd met Hoor ik op Sempre een waldhoorn Toen Knaap mij de laalstc maal knipte, en deigelqke klassieke dwaasheden? En dan het «Levensbeticht" van Piet Paaltjens, met 't porti et! Haver Schmidts weik is in den hesten zin populair gebleven. Toch, wie Üe drie Studentjes aandachtig las, en de snoot van den zetter" in het voorbericht niet onopgemeikt liet, kon het niet zón vreemd vinden dat Snikken en Grimlachjes werd gevolgd door Mijn broertje. Evenmin als Kn-ppelhouls «typen" door een /.ijner latere werken geëvenaard werd, was dit met Haver Schmidts «Snikken" het geval: beiden hadden te zeer zichzelf gegeven in hun werk. en zichzelf geeft men niet tweemaal. Heel veel jongelieden hebben tegen hun 20e jaar een sentimenteel melancholische periode te doorworstelen als waartegen Piet Paaltjens' dwaasheden een geneesmiddel wilden zijn. Maar Haver Schmidts natuur was niet krachtig genoeg om zich uit die sentimentaliteit op te werken tot sentiment. Le spotlach waarmefi hij zijn dubbelganger Tie' Paaltjens van zich wilde af schudden. heeft hetn niet gebaatPiet Paahjens heeft zich op Haver Schmidt gewroken door hein zijn leven lang omkneld te hou iet). De Arnk. Ct. doet liet in de volgende be woordingen Te Schiedam is in bijna zestigjarigen ouder dom overleden de predikant bij de hervormde gemeente F. Haver Schmidt. Moge hij gedurende do dertig jaren.dat hij dit ambt aldaar bekl'edde, nuttig werkzaam zijn geweest, zijn dood zou voor zijne landgenooten onopgemerkt zijn voorbijge gaan, zoo Haver Schmidt zich niet in zijn stu dententijd een naam verworven had, die hem een algeroeene bekendheid had gegeven en nog lang na hem genoemd zal worden. Al zijn kao- selredenen, hoe voortreffelijk ook. en zijne letter kundige bijdragen in tijdschrift,, i en almanakken, die later ook vereenigrl het licht zagen, zonder» verjaring vau liet recht tot strafvordering". Die termijn is volgens art. 70, 3o, twaalf jaar, omdat eene tijdelijke gevangenis van meer dan drie jaar op liet misdrijf is gesteld; Van Emmenes zal dus twaalf plus vier, d. i. zestien jaar, uitlandig moeten blijven, wil hij zijne straf niet uitzitten. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Koude kerk a/d. Rijn Bij eene vechtpartij, die uit minnenijd schijnt voortgekomen te zijn, is een jongeling uit Alfen, zoon eener weduwe, gevaarlijk met een mes verwond. De dader is in hechtenis. Naar aanleiding eener in het U. D. voor komende annonce omtrent het verschaffen van zitplaatsen aan winkeljuffrouwen, deelt de firma A. Sinkel aldaar aan dat blad mede dat zy reeds meer dan vijfjaren maatregelen heeft getroffen, waardoor elke juffrouw in liet magazijn een stoel ter beschikking is gesteld. De Kamper Ct. verneemt, dat ernstige bezwaren zijn ingebracht tegen de qualiteit boter, aan het garnizoen aldaar geleverd. Is het blad goed ingelicht, dan bestond zij uit 90 7o margarine, terwijl de voorwaarde is, dat alleen zuivere natuurboter mag geleverd worden. hem de vermaardheid niet hebben geschonken, die hij aan de gedichten uit zijn jongelingsjaren te danken had, toen de verzen van Piet Paaltjens overal bekend en geprezen werden. Zij waren iets nieuws, en getuigden van een humor, die men bij weinig Nederlandse!)» auteurs aantreft, en die aan Heine deed denken, zonder dat hij dezen imiteerde. Zijne tijdgenooten onder de academische jongelingschap en ook zij die na hen kwamen, kenden zijn verzen van buiten. Maar deze zijn nooit getuigen geweest van zijne geestvollehumoristische toespraken op Minerva en in studentenkringen, en zijne ver halen, die, in bijna ademlooze stilte werden aangehoord om hunne welsprekende vormen en verrassende wendingen. Dat hij die zoo sprak als student ook op den kansel zijn gehoor zou boeien, werd door ieder voorspeld en die ver wachting is verwezenlijkt. Do zwaarmoedigheid, die in Piet Paaltjens' gedichten doorstraalt, vindt men ook in zijne latere letterkundige vooitbrengselen, welke hy vaak in de vergaderingen van het Nut en an dere kringen voordroeg. In de laatste levensjaren openbaarde zij zich tevens in zijn omgang. Eert tijdlang vertoefde hij dar. ook in de instelling voor zenuwlijders te Laag-Soeren. Blijft zijne nagedachtenis om zijne deugden en verdiensten als mensch bij velen geëerd, in onze letterkunde neemt hij eene onuitwischbare plaats in. De afdeeling Rotterdam der «Maatschappij van Toonkunst" zo! Vrijdag 20 dezer doen uit voeren Handels «Messias" solisten de dames Wilhelmy on Kloppenburg, de hoeren Gr.ihl en Fenten.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3