A". 1894. N°. 8452- Tweede Blad. "TËNNISGEVING. Woensdag 24 Januart. A.clit©nveertigst© J aarsrang. Binnenlandsclie Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGËVËr7~jT ODÉ. Gemengde Berichten. Post en Telegraphic. K o lo n i n. O n d e r w Ij s. Abonnementsprijs, j wartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen ter kennis van de ingezetenen, dat bet lste suppletoir kohier der plaatselijke directe he- lasting naar het inkomen voor den dienst 1893/94, den 9den Januari door den gemeenteraad vastge steld en den 15den daaraanvolgende door heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd, aan den ontvanger der gemeente ter invordering is uitgereikt en in afschrift gedurende vijf maan den, te rekenen van heden, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Wordende voorts ieder aangemaand zijnen aanslag op de bepaalde termijnen te voldoen, op straffe van vervolging volgens de wet. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 22sten Januari 1894. Burgemeester en vselhoudcrs voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De secretaris, VERNÈDE SCHIEDAM, 24 Januari 1894. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 20 dezer bedroeg bij de Nederlandsclie Bank f 3,484,049.24 en bij de betaalmeesters- 1,092,441.27 Te zamen f 4,576,490.51 De oproepingsbrief voor de vergadering van de Tweede Kamer op Dinsdag 13 Fe bruari 's nam. 2 uur vermeldt als onderwerp voor deze bijeenkomst alleen het trekken van de afdeelingen, waaruit volgt dat eerst na hernieuwing der centrale afdeeling eene regeling van werkzaamheden kan worden vastgesteld, ook met betrekking tot het af- deelingsonderzoekwaarvoor in de eerste plaats in aanmerking zou komen het dezer dagen ingekomen wetsontwerp op de per- soneele belasting, dat weldra in druk zal worden rondgedeeld. t 1.85. 2.50. - 0.10. B F RE AC: BOTE It STRAAT, E 2 3. Advertentieprijs: vau 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Het aangekondigde wetsontwerp tot wij ziging van enkele artikelen van de wet op de personeele belasting en het daarmede in verband staande ontwerp tot wijziging van de successiewet zijn door den minister van financiën thans bij de Tweede Kamer aan- hangig gemaakt. Deze ontwerpen, welke nog niet in druk zijn rondgedeeld, hebben de strekking, wat het eerste betreft, in hoofd zaak om personen die woningen van betrek kelijk geringe huurwaarde bewonen, vermin dering van belasting toe te kennen naar gelang van het aantal kinderen, welke remis sie in sommige gevallen klimt tot 60 pCt. Het daaruit voor de schatkist voortvloeiende verlies wenscht de regeering te dekken (en daartoe strekt het tweede ontwerp) door verhooging van het successierecht hij verer vingen n de zijlinie. De minister maakt van deze gelegenheid gebruik om de bestaande suc cessiewet nog in enkele opzichten te wijzigen. Door den minister van financiën is belast met de waarneming der betrekking van adjunct-controleur bij 's rijks directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen te Schiedam C. E. de Roock, ontvanger te Valkenswaard. Op den 4n dezer was de .sterkte der be volking van de rijks- werkinrichtingen Veen- huizen 2897 man; gedurende 1893 zijn 1745 personen opgenomen, 1473 ontslagen en 79 overleden. Gisteravond werd in het Algemeen Ver kooplokaal op het Oostvestplein te Rotterdam eene openbare vergadering gehouden, waarin de heer G. van Deth, in den trant der be kende brochures, den toestand in de wees inrichting Neerbosch besprak. Het debat, dat daarop volgde, werd onder groot tumult ge voerd. De toeloop was zoo groot, dat reeds vóór den aanvang der vergadering de toe gangen tot het gebouw moesten worden ge sloten. Te 's-Gravenzande zijn thans in 9 huis gezinnen 16 gevallen van pokken voorge komen, waarvan 2 met doodelijken afloop, zoodat nog 14 lijders in behandeling zijn. Uit de Friesche gemeente Oost-Dongeradeel zijn in 1893 niet minder dan 104 personen als landverhuizers naar Noord- en Zuid- Amerika vertrokken. Dit is bijna Vro deel der bevolking. Ook de burgemeester van Kampen heeft zijne toestemming geweigerd voor de opvoe ring van het tooneelstukDe geheimen van Meerbosch. Een rijksdaalder en een tienstuiverstuk door de politie te Zutfen op vermoeden van valschheid in beslag genomen, zijn door het muntcollege voor valsch verklaard. Het concert, onlangs door het Leidsche studenten-muziekgezelschap te Nijmegen ge geven ten bate der algemeene armen aldaar, werd zoo slecht bezocht, dat, in plaats van iets aan het armbestuur te kunnen afdragen, de leden een groot tekort hebben te dekken. Uit Bergen-op-Zoom wordt aan deN. B. Ct. gemeld De alhier gevestigde spaarbank in het Vin- centiusgesticht heeft hare betalingen gestaakt. De heer G,, winkelier en zich noemend boek houder-penningmeester-secretaris der bank, is gearresteerd en gevankelijk naar Breda overgebracht, verdacht van verduistering van aanzienlijke sommen. Het passief bedraagt pl.m. f42,000. Omh ent den vermoedelijken moord te Udenhout woidt gemeld: Een man, die vroeger wegens krankzinnig heid eeoigen tijd op Voorburg had doorge- blacht, heeft Donderdag een pistoolschot gelost op eene bejaarde vrouw. Volgens algemeen gevoelen heeft de man in eene vlaag van waanzin gehandeld. Als gewoonlijk met garen en band rond ventende, kwam hij bij de bewuste vrouw en vroeg haar, of zij geen briefje van hem ontvangen had. Op het ontkennend ant woord loste hij a bout portant een pis toolschoot op haarde kogel drong het voor hoofd binnen en de ongelukkige stortte doodelijk gewond neer. De man ging vervol gens weder rustig zijne waar venten, totdat Ir door een marechaussee werd aangehouden. Zondag is hij gevankelijk te Tilburg bin nengebracht. Te Oud-Vosmeer keerde de vorige week een gezin, dat eenige jaren geleden naar Argen tinië vertrok, daartoe door schoonklinkende beloften verlokt, van daar terug, na armoede geleden te hebben, hier haast onbekend. Door hulp van eenen Duitscher te Rosario werden de noodige middelen bijeengebracht om het gezin, bestaaande uit vader en drie kinderen, wijl moeder in het vreemde land is gestorven, te doen terugkeeren. Dit is het derde gezin uit die gemeente, dat daartoe in de gelegen heid werd gesteld de beide andere, het eene uit vrouw en vier, het andere uit vrouw en twee kinderen bestaande, hadden hun hoofd en kostwinner in den vreemde verloren. Volgens een officieels opgave zijn in 1892 niet minder dan 31 personen van honger en gebrek te Londen omgekomen. Van 5 hunner zijn niet eens de namen bekend. De opgave omvat alleen de peisonen, op wier lijken eene schouwing plaats had, waarbij de jury na onderzoek tot het resultaat kwam, dat de dood aan ontbering te wijten was. Maar hoevelen meer er naast deze 31 in stilte van honger en gebiek zijn omgekomen en hoevelen een Iang- zamen dood van ontbering sterven, zou onmo gelijk te zeggen zijn. Sedert de invoering van het zonetarief, d. i. sedert 1888, tot 1892, is het aantal vervoerde reizigeis in Hongarije roet 216 toegenomen en zijn de ontvangsten met 40 °/0 vermeerderd. Do gelegenheid tot verzending der correspon dentie naai Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip Jngerid. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 26 dezer, des voormiddags ten 4.30 ure spoort ijd. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Newt-York (via Rotterdam) bestaat door middel van het stoomscnip Rotterdam. De laatste bushchting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 24 dezer, des voormiddags ten 12 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld Ie worden. Batavia, 22 December. Aan de Java Dodo wordt uit Makassar, dd. 21 December, geseind: »Gisteren in den namid dag zijn de overste Riesz, de andere officieren en de tioepen met de Zwaan van Pangkadjene teruggekomen. De gouverneur is daar gebleven. De kwaadwilligen hebben hars kamporgs "erlate.o en zijn naar eene ontoegankelijke rotsachtige streek gevlucht". Het blad teekent hierbij aan Uit den terugkeer der troepen van Pangkadjene valt op te maken dat de gouverneur van Celebes de kwaadwilligen niet denkt te vervolgen of daai toe de aanwezige troepen voldoende acht. Het Indisch comité tot bevordering van het natuurkundig onderzoek der koloniën heeft aan de regeering eene subsidie van f 10,000 gevraagd ten behoeve van de wetenschappelijke reis door Borneo. "Van Makassar meldt men, dat druk wordt voortgewei kt aan de bepaling van de grenzen van het rijk van Gowa, een wei k dat op verzoek van het bestuur van dat rijk zelf is ondernomen. De kapitein van Seydhtz-Kurzbach is daarmede belast en aan het hof van Gowa een zeer geziene en steeds welkome gast. Nader wordt medegedeeld, dat prof. Krhmer H. M. de Koningin tweemaal per week in de alge meene geschiedenis zal les geven. De senaat der rijks-universiteit te Utrecht beeft benoemd tot doctor in de Nederlandsche letterkunde, honoris causa, den heer N, Mans- velt, super-intendent van het onderwijs in de Zuidafrikaansche republiek te Pretoria. Teneinde de wet op het lager onderwijs na te gaan en daarop de noodige wijzigingen te for muleeren, is door het hoofdbestuur der »Ver- eeniging van christelijke onderwijzers in Ne- deiland" eene commissie benoemd, welke bestaat uit de heeren H. Bijleveld, diiecteur der kweek school voor christ. onderwijzers te Amsterdam, R. Huizen en W. Jansen, hoofden van bijzon dere scholen te Utrecht. Daar deze commissie het recht had zich met 2 leden uit de vereeniging te verstei ken, heeft zij nog benoemd de heeren E. Nijland, hoofd den lie Marnixschool te Utrecht, en J. D. de Visser, te 's-Gravenhage.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5