A". 1894, Donderdag 25 Januari. N°. 8453 A-clitenveertig'ste «Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, ODÉ. UITGEVEE: J. Buitenlandsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door hat geheele Rijk Afzonderlijke nommers t 1.85. - 2.50. - 0.10. B <1 U RAF: BOTER STRAAT. B 9 7. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. UUITSUBLASD. Uit Berlijn wordt gemeld Naar men verneemt, heeft de vleugel adjudant van den keizer, Moltke, Maandag aan Bismarck een eigeuhandigen brief van den keizer overgebracht, waarin deze den prins met zijn herstel van de influenza ge- lukwenscht. Eenige flesschen ouden wijn waren bij het schrijven gevoegd. De Nordd. Ally. Ztg. zegt dat men mag aannemen, dat de zending van een adjudant naar Friedrichsruhe alleen op eigen initiatief des keizers is geschied. De Eöln. Ztg. verneemt, dat Bismarck antwoordde bij zijn dankbetuiging, dat hij dadelijk na 's keizers verjaardag te Berlijn bij den keizer zou komen. Niet zonder beteekenis is het te achten dat ook graaf Herbert von Bismarck eene uitnoodiging had ontvangen tot het Zondag ten paleizegehouden kronings- en orden-feest. Zoowel de keizerin als de-prinsen Heinrich en Albeit van Pruisen onderhielden zich met den graaf, maar de keizer heeft niet bijzon der het woord tot hem gericht. De Berlijnsche correspondent der JST. E. Ct. schrijft van gisteren Karakteristiek is het, dat heden de Beurs het gerucht omtrent eene verzoening tusschen den keizer en Bismarck met eene stormach tige hausse op elk gebied begroette, die trou wens later wat inkromp, naarmate het besef ingang vond, dat er geene politieke gevolgen van 's keizers jongste hoflelijkheid jegens Bismarck te verwachten zijn. Naar het heet, zou Bismarck in zijne dank betuiging voor 's keizers oplettendheid de woorden gebezigd hebben, dat, zoodra hij weder in het volle bezit zijner gezondheid zal verkeeren, hij hoopt den keizer nog eens persoonlijk zijnen dank te komen brengen. Hieruit leiden geestdriftvolle menschen nu af, dat 3ismarck misschien reeds op 's keizers veijaardag (27 d,) of kort daarna naar Berlijn komen zalen dit te meer, omdat dr. Schwe ninger gisteren te Wiesbaden moet hebben verklaard dat Bismarck op het oogenblik volmaakt wél is. Ook de omstandigheid, dat Herbeit Bismarck onlangs tot het orden-feest ten hove genoodigd werd, wordt ten onrechte met liet zenden van den keizerlijken adjudant Moltke naar Friedrichsruhe in verband ge bracht. Herbert moest als voormalig staats minister en bePtter der hoogste klasse van de Huis-orde n- *e genoodigd worden, even als vele anderen; en de keizer bekommerde zich bij het feest ook niet verder om hem. Feitelijk schijnt het volgende het geval te zijn geweest: Bismarck werd n< Nieuwjaar zwaar ziek aan influenza, en is thans herstellende: nog ietwat lijdende, maar buiten gevaar. Dit nu heeft Schweninger, met Bismarcks goed vinden, aan den keizer, overeenkomstig diens vroegere uitnoodiging, doen weten. Daarop zond de keizer zijnen adjudant Moltke waarbij het interessant is dat juist de neef van den grooten veldmaarschalk tot deze zending werd uitverkoren. Bismarck beant woordde des keizers hoffelijken brief met dezelfde formeele hoffelijkheid. In den hedenavond verschenen EeicJts- anzeiger wordt nog met geen woord van het voorgevallene gerept. Zelfs is die officieuse mededeeling er nog niet in afgedrukt, welke alle bladen door Wolff's telegram-bureau ontvingen, en waarin niets er van staat, dat Bismarck naar Berlijn wil komen. De politiek meer belangrijke avondbladen teekenen het gebeurde zonder eenigerlei politieke beschou wingen op. Slechts de National Zeitung meent dat sliet zeer heuglijke nieuws in gansch Duitschland de hoogste voldoening wekken zal". Aan den anderen kant redeneeren niet- poiitieke, maar zeer verspreide locale bladen met onverholen vreugde over eene verzoening. Nuchtere toeschouwers zullen uit het ge heele voorval voorloopig hoogstens de gevolg trekking putten, dat Bismarck in de laatste weken zeer ziek moet zijn geweest, bijna even ernstig als verleden zomer te Kissingen; en dat zijn gezondheidstoestand en zijn leeftijd, volgens de opvatting ten hove, met elke ge beurlijkheid moeten doen rekening houden. Terwijl nu de keizer den grijzen staatsman zijne belangstelling betuigt, komt tegenover den monarch elk verwijt te vervallen, indien Bismarck plotseling en onverzoend de eeuwig heid inging. Maandag werden te Berlijn op vijf ver schillende punten vergaderingen van werk- loozen gehouden. Men schat het aantal der te zamen gekomenen op 9- al0,0u0. Aldus verspreid veroorzaakte deze menigte geen opstopping. De politie trad bezadigd, schoon vastberaden op, en het publiek betoonde zich volgzaam. In al de bijeenkomsten werden resoluties aangenomen tot afkeuring van het gedrag der politie bij de vorige gelegenheid en ten gunste- van den achtuurs werkdag als mid del tot vermindering van het gebrek aan werk. Een spreker, die den staat eene georga niseerde rooversbende noemde, werd deswege in hechtenis genemen. Dienzellden dag werd in den Rijksdag de regeering door den sociaal-democraat Lieb- knecht over de jongste botsingen met de Ber- lijnsche politie zoowel als over de quaestie der werkloosheid geïnterpelleerd. Namens de regeering verdedigde minister Yon Bötticher het gedrag der politie, terwijl hij ontkende, dat het gebrek aan werk tegenwoordig grooter of ernstiger was dan in vroegere tijden. Een levendig debat volgde, dat echter niet afliep, maar gisteren zou worden voortgezet. Naar de Eeichsanzeiger meldt, komt prins Bismarck op 27 dezer, 's keizers verjaardag, te Berlijn. Bismarck zal in het keizerlijk paleis zijn intrek nemen. Er worden vertrekken voor hem in gereedheid gebracht. F It A N K B IJ R. In de Kamerzitting van Maandag werden door Largentaye voorstellen ingediend tot verhooging der invoerrechten op granen; ze zijn naar de douane-commissie verzonden. Clovis Hugues wilde den minister van bin- nenlandsche zaken interpelleeren over »de aanslagen tegen de persoonlijke vrijheid", in den laatsten tijd gepleegd. De heer Raynal was niet aanwezig, maar met 263 tegen 168 stemmen werd een voorstel om de discussie tot over een maand te verdagen, verworpen zij zal nu morgen plaats hebben. De heer Goblet heeft zijn voorstel tot grondwetsherziening niet bij de Kamer kunnen indienen; hij is ongesteld. *v Door een aantal leden der linkerzijde zal een reglementswijziging worden voorgesteld, ten doel hebbende, het verschuiven van wets ontwerpen die aan de orde zijn, door andere voorstt hen, waarvoor de urgentie gevraagd wordt, zooveel doenlijk te beperken. De heer Pierre Richard zal het voorstel doen, naar de commissie voor den arbeid te verzenden twee wetsontwerpen van zijne hand, waarvan het eerste strekt om een belasting op te leggen aan patroons die vreemde werk lieden in dienst hebben, en het andere een minimum-loon voor elk vak en elk departe ment wil invoei en. De heer Challemel-Lacour is hersteld en opende Maandag de zitting van den Senaat met eene rede, waarin hij dankzeide voor zyn herkiezing als voorzitter. De Senaat sprak na een langdurig debat de wenschelijkheid uit van hervorming van het belastingstelsel in Algerië. RUSLAND. Naar de Daily News uit Odessa verneemt, heeft, volgens berichten uit Tiflis, de Perzi sche regeering aan de Russische eene belang rijke verlaging van invoerrechten aan de Kaspisehe-zee-grenzen gevraagdwaarvoor Perzië een gedeelte van Kliorassan aan Rus land zou afstaan. De Russische regeering zou geneigd zijn met eenige wijziging het aanzoek van Perzië in te willigen. In officieele Rus sische kringen wordt in dit voorstel van Perzië alsmede in andere omstandigheden het toenemen van Ruslarids invloed in Perzië gezien. Zelfs voorspellen er, dat de opvolger van dezen schach feitelijk een vazal van Rus land zal worden. OOSTENRIJK. Kalnoky is naar Buda-Pest vertrokken, waar de keizer zich bevindt. Naar de Times uit Weenen verneemt, heeft Oostenrijk besloten zich geheel buiten de Servische verwikkelingen te houden. ITALIË. Uit Rome wordt gemeld, dat de bevolking weer gerustgesteld is over de soliditeit van de spaarbanken hare inleggingen her nieuwt. Ook de staatscourant zal gerust stellende verklaringen openbaarmaken over den toestand der Bank. Volgens het vakblad Italia militare zal de minister van oorlog, generaal Mocenni, op zijn departement bezuinigingen voorstellen ten bedrage van 7'/s millioen lire, terwijl het budget van marine met 4 millioen verminderd zou worden. Deze bezuinigingen zouden voor een goed deel gevonden worden in de te kostbare kleeding ter troepen. De Times verneemt uit Rome De geruch ten omtrent de oneenigheid in het ministerie zijn even onjuist als die, dat de jongste troe penbeweging feitelijk tegen Frankrijk ge richt waren. Alle ministers werken eensgezind aan de grootst mogelijke bezuinigingen in verschillende departementen. Daarop staan zij echter, evenals op verhoogde belastingen, om zoo het evenwicht in de financiën te herstellen. Mocht de Kamer deze plannen verwerpen, dan zal het Kabinet heengaan. De Daily Chronicle verneemt uit Rome dat de paus, in antwoord op de hem van sommige zijden gedane uitnoodigingen om, met het oog op den toestand in Italië, dit land tijdelijk te verlaten, beslist de verklaring heeft afgelegd, niet uit het Yaticaan te zullen gaan, tenzij Italië in oorlog geraakt met een Europeesche mogendheid. Uit Rome is te Londen het bericht ont vangen dat de pauselijke ontvangsten gestadig afnemen door de onthouding van vele rijke Franschen. Het tekort van het Yaticaan, dat tegenwoordig maandelijks 100,000 lire be dragen zoude, wordt gedekt uit het zooge naamde reservefonds van 10 millioen lire. SEBTII. Uit Belgrado wordt gemeld: Men spreekt van de komst der gewezen koningin Nathalie. Het is rustig. Kolonel Milovanovitch commandeert de troepen en de gendarmerie en bestuurt het departement van oorlog. Naar de Folit, Corresp. uit Belgrado ver nam, zou de koning aan Sitnitch en Niko- laiewitch de vorming van een neutraal ministerie opdragen. Men geloofde dat zij slagen zullen. EGYPTE. Men verzekert dat de khedive, ter oplossing van liet jongste incident, eene dagorde zal publiceeren, houdende eene lofspraak op liet leger, en dat hij uit het departement van oorlog den onder-secretaris Yaher Pasha zal ontslaan. AMERIKA. Het Huis van afgevaardigden te Washington

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1