Biimeiilaiidsehe Berichten- heeft gisteren een amendement op het ont» werp-tarief aangenomen, waarbij touw en geraffineerde suiker vrijgesteld worden. Het laden en lossen van schepen te Rio Janeiro is niet meer mogelijk dus wordt in een bericht uit Buenos-Ayres verzekerd. De zwarte braakloop (vomito negro) eischt gemiddeld in de stad een elftal offers per dag. Schmidt, weshalve een buitengewone op komst mag worden verwacht. SCHIEDAM, 24 Jannari X8!>4. Ter rectificatie en aanvulling van het ge- meenteraadsverslag van gisteren liet volgende Op het adres van de firma H. Jansen Co. om schadevergoeding voor een afgekeurd rund werd niet besloten in verband met de bepa lingen der verordening op bet verzoek afwij zend te beschikken, doch wel vereenigde de raad zich met algemeene stemmen met het vooistel van burgemeester en wethouders om het voor kennisgeving aan te nemen. Dit voorstel van burgemeester en wethouders berustte op de volgende overwegingendat afkeuring van het vleesch hgeft plaats gehad op grond van de verordening van '18 Juni *1880, gemeenteblad no. 12; dat in die ver- ordeniug geen enkele bepaling voorkomt waarop adressants verzoek steuntdat de uitvoering der verordeningen van den raad door de gemeentewet is opgedragen aan bur- gemeester en wethouders, zoodat in dezen de raad niet kan beslissen. Op voorstel van den heer De Groot werd nog besloten, het schrijven van den heer Elzevier Dom, betreffende de waterverver- sching op te nemen in het gedrukt verslag der handelingen. De eere-voorzitter der sSchiedamsehe Volksvoorlezingen", dr. C. J. Vaillant, opende gisteravond de vierde bijeenkomst meteen woord van huide aan de nagedachtenis van den volksvriend Haver Schmidt, den bevor deraar van volksontwikkeling bij uitnemend heid, wiens heengaan ook in dezen kring voorzeker ten diepste wordt betreurd deze hartelijke ontboezeming vond luiden bijval hij de vergadering. De spreekbeurt ward vervuld door den heer M. P. Troelstradie het bekende woord van Vondel ontwikkelde »De wereld is een scnouwtooneel, Elk speelt zijn rol en krijgt zijn deel". Achtereenvolgens zette spreker uiteen hoe onnatuurlijk en onwaar de menschen zich in het gewone dagelijksche leven voordoen, ten nadeele van zich zelf en anderen, ter ondermijning van elkanders geluk. Moge de bewering dat elk zijn deel krijgt vooral in den laatsten tijd bij een zeker deel der natie tegenspraak uitlokken, dit wordt door de werkelijkheid gelogenstraft, daar ieder zoo wel van de genoegens als van de rampen des levens het zijne bekomt. De verschil lende onderdeeien dezer verhandeling werden met eenige voorbeelden toegelicht. Een tweede sociaal onderwerp besprak de heer T. in een schets van wijlen den let terkundigen Rotterdamschen predikant W. Th. van Griethuysen, getiteld »Help u zelf", waarin vele eenvoudige middelen aan de hand worden gedaan ter oplossing van maat schappelijke vraagstukken, welke middelen vaak zoo ver en zoo hoog worden gezocht, terwijl men ze dikwerf in zijn onmiddellijke nabijheid heeft. ,ïlet aangename aan het nuttige wetende te paren, gaf spreker vervolgens een schets van Justus van MaurikJr. ten beste, getiteld aOude zeelui", een aangrijpend, humoristisch heeld uit het leven van Janmaat. De heer Troelstra had, wegens zijne aan gename en duidelijke voordracht, den dank der vergadering in ontvangst te nemen, welke hem behalve door deze zelve, bij monde van den eere-voorzitter gebracht werd. Deze deelde nog mede dat de volgende bijeenkomst zal gewijd zijn aan voordrachten van Haver De 14-jarige N. Lelieveld, werkzaam in de stoomhoutzagerij van de firma Wouter- lood en Berkelaar, kwam gisteren door eigen onvoorzichtigheid daar in aanraking met een cirkelzaag, wat hem het afzagen van een duim kostte. Bij kon. besluit is "Willy Martens, kunst schilder te 's-Gravenhage, buiten bezwaar van 's rijks schatkist, benoemd tot regeerings- commissaris voor de in 1894 te Antwerpen te houden wereldtentoonstelling van schoone kunsten. Op uitnoodiging van de regeering der Fransche republiek zal den 7n Februari te Parijs eene internationale sanitaire conferen tie bijeenkomen, teneinde maatregelen te beramen ter bestrijding van de cholera aan de Roode zee en de Perzische golf. Bij koninklijk besluit van 19 dezer no. 28 zijn benoemd tot afgevaardigde van Neder land naar die conferentie mr. A. L. E. ridder de Stuers, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van Hare Majesteit de Koningin te Parijs, en tot technisch afge vaardigde dr. W. P. Ruysch, adviseur aan het departement van binnenlandsche zaken. (St.-Ct.) Het Russische consulaat-generaal te Am sterdam deelt aan het Handelsblad mede, dat het eene nieuwe regeling der consulaat rechten heeft ontvangen, welke in het alge meen hooger z'yn dan het tot nu geldende tarief. Het hoofdbestuur van den ïVolksbond, vereeniging tot bestrijding van het drank misbruik", heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht naar aanleiding van het ont- werp-Van Houten tot wijziging der onteige ningswet. Dat ontwerp komt onvoldoende voor, omdat liet niet voorziet in de dringen de behoefte om het opruimen van slechte woningen en het bouwen op, of althans in de plaats daarvan van betere woningetj gemakkelijk te maken. Tenzij in dien zin gewijzigd, acht het hoofdbestuur aanneming van het ontwerp ongewenscht. IIoek-van-HoIland—Harwich. Dezen morgen werd van de werf van de »Earl Shipbuilding Company" te Hull met gunstig gevolg te water gelaten het stalen dubbelschroefstoomschïp Amsterdam bestemd voor den dienst tusschen den Hoek-van-Hol- land en Harwich. De afmetingen van dit fraaie schip zijn lengte 302 Eng. voet en breedte 36 Eng, voet. De machines ontwikkelen 5000 paarden kracht, terwijl naar men verwacht eene vaart snelheid zal bereikt worden van 18 knoopen per uur. De inhoudsmaat van dit schip is 1700 tons register en als bijzonderheid wordt er op ge wezen dat dit en het zusterschip Berlinhet welk d.d. 10 dezer van dezelfde werf te water gelaten werd, de grootste stoomvaartuigen zijn, welke in eenigen passagiersdienst tus schen Engelaud en het vasteland van Europa in de vaart zijn. De kajuiten zijn ingericht voor 214 1ste- en 118 2de-klasse-passagiers. De Iste-klasse- kajuiten welke zich midscheeps en voor de machines bevinden, munten uit door sierlijk heid en rijkdom en zijn, wat betimmering betreft gelijk aan die van de Chelmsford. De 2de klasse bevindt zich geheel achter. Door mevrouw Van Hasselt, echtgenoote van den lieer R. van Hasselt, gedelegeerd lid van den raad van administratie van de Hol- landsche ijzeren-spoorweg-maatschappij, werd het schip gedoopt en door doorsnijding van een zijden lint, waarmede de laatste stut in positie gehouden werd, welke het afloopen belette, te water gelaten. Behalve de heer en mevrouw Van Hasselt en mevrouw Beels van Lennep, bevonden zich onder de gasten de volgende heeren Mr. M. W. F. Treub, LI. H. Beels, N. H. Nierstrasz, I. R. "VVüste, mr. I. W. Alting Mees, mr. D. P. D. Fabius, mr. "VV. Heineken, I. P. Korthals Altes, mr. F. J. M. A. Ree kers, J. A. "Wormser, I. Becker. C. ten Brum- meler, D. Schut, C. H. den Hertog, Ch. R. Kou veld, J. J. Froger, C. de Bruyn, Van Hasselt Jr. Voorts waren bij de plechtigheid tegen woordig de directies van de s Great Eastern Railway Company", van ïEarles Shipbuilding Company" en van hunne Engelsche genoo- 1 digden. Onmiddellijk na het te water laten werd het contract gesloten voor den bouw van eene vierde stoomboot van dit type en naar wij vernemen heeft de sGreat Eastern Rail way" met den bouw van deze schepen haar laatste woord nog niet gesproken, daar ge- neemde maatschappij met nog grooter plan nen omgaat voor de toekomst. Door deze lijn is tot stand gebracht, be halve eene versnelde gemeenschap tusschen Londen en de voornaamste plaatsen van Neder land, eene nieuwe rechtstreeksche verbinding n.l. tusschen de voornaamste groote plaatsen van Schotland en noordelijk Engeland en het vasteland van Europa. Expres-treinen, voor zien van restauratie-wagens, loopen in aan sluiting op het vertrek en de aankomst van de schepen te Harwich tusschen laatstge noemde plaats en Birmingham, Manchester, Liverpool, Bradford, Newcastle, Glasgow, Edinburgh enz. Daardoor wordt de tijd- en geldroovende omweg over Londen vermeden. Daar de verbetering van de gemeenschap tusschen Engeland en Nederland een zaak is van groot belang voor de betrokken natiën, mag het een heuglijk feit genoemd worden dat deze onderneming in handen is van, en ontwikkeld wordt door een der machtigste maatschappijen van geheel Engeland. Om een klein begrip te geven van het bedrijf dier maatschappij, halen wij de volgende cijfers en gegevens aan uit de 5 Board of Trade Returns" van het jaar 1890. Op het einde van dat jaar bedroeg het kapitaal van die maatschappij 46,855,166 p.st.bestaande zoowel uit sordinary" als »debenture stocks", terwijl het kapitaal van de lijnen welke door genoemde maat schappij gehuurd of geëxploiteerd worden, 5,859,529 p. st. bedraagt. In genoemd jaar bedroeg het passagiersvervoer van deze lijnen 80,478,142 personen, terwijl vervoerd werden 4,773,204tonskoopmansgoederenen3,530,506 tons mineralen, als steenkolen, erts enz. Het aantal treinmijlen, in dat jaar afgelegd, was voor passagiers 10,277,311, voor goederen, kolen enz. 6,773,766, totaal 17,051,077 trein mijlen. De lengte van het net bedroeg 1099 mijlen. Het rollend materieel bestond uit 825 locomotieven en 19056 spoorweg-rijtuigen en wagens voor de verschillende vervoeren bestemd. Met spanning, zegt het Vaderland, wordt door velen het rapport te gemoet gezien van de commissie, die benoemd is om een onder zoek in te stellen naar den toestand van de bekende weesinrichting te Neerbosch. Wij hebben inlichtingen ingewonnen, waaraan het te wijten is, dat bedoeld rapport zoo lang uitblijft, en daaruit is gebleken, dat het gerucht, alsof vertraging het gevolg zou zijn van groote verdeeldheid in den boezem der commissie, onjuist is. Wel zijn de leden het niet over alle punten eens, maar de samen werking laat niets te wenschen over. Het onderzoek was echter van grootsn omvang: voor de verschillende hoofdpunten, als voor de financiën, de hygiënische inrichting, de paedagogische quaestie enz., werden sub- commissiën benoemd, en het spreekt vanzelf, dat die commissiën niet alle op denzelfden tijd gereed waren. Eerstdaags wordt echter een algemeene vergadering van de commissie gehouden, waarin men hoopt geheel gereed tekomen. Reeds nu kan net zekerheid worden bericht, dat uit rapport zal blijken 1o. dat de beschuldigingen van den heer "Van Deth, meer in het bijzonder die, Welke de zedelijkheid betreffen, bijna alle onwaar zijn; 2o. dat het financieel beheer veel te wen schen overlaat 3o. dat bij de lichamelijke kastijdingen de grenzen der gematigdheid meermalen zijn overschreden. 4o. dat men bij het onderzoek van deze in- richting de medewerking van vrouwelijke hulp niet van gunstige zijde heeft leeren kennen. De Telegraaf voegt hier nog bij Van oneenigheid kan slechts in zooverre sprake zijn, als in de hygiënische commissie de eischen van de theoretici wel eens geheel strijdig waren met die van hen, die uit onder vinding wisten, hoe moeilijk de eischen der hygiëne in de practijk zijn toe te passen. Wat het financieel beheer betreft, gaven zij die de inrichting met hunne liefdegaven steunen, bijna onbeperkte volmacht aan den heer Van 't L. om daaruit zooveel hij wenschte ook zijn huishoudelijke uitgaven te bestrijden. Overigens werd er bijv. nimmer eene be grooting opgemaakt; die was, meende dt heer Van 't L., onnoodig voor een liefdewerk dat van Gods goedheid afhankelijk was. Toch gaf hij, toen hem gewezen werd hoe wenschelijk een begrooting alleen voor zijn lateren opvolger zijn, toe, dat daarin verbetering moest gebracht worden. Het rapport der com missie zal dan ook de wenschelijk heid uit spreken, dat een meer algemeene commissie van toezicht over de weesinricliting worde benoemd. De heer Van 't Lindenhout heeft erkend, dat hij zich bij lichamelijke kastijdingen, o. a. bij de beruchte scène in de kapel, wel eens door drift heeft laten vervoeren. Hij en ande ren verklaarden overigens, dat in dat bijzon dere geval de diefstal eerst ontdekt was, nadat de weezen zich in de kapel bevonden. Blijk baar heeft ook zijn voorbeeld ten gevolge gehad, dat de onderwijzers meer dan noodig was met een rotting rondliepen en daarvan gebruik maakten. Hierbij houde men in het oog, dat lichamelijke kastijding in het systeem van opvoeding zooals dat in de wees- inrichting wordt gevolgd, volkomen thuis hoort, en ook voor vele der verpleegden zeer noodig mag genoemd worden. "Wat mevrouw Van 't L. betreft, was de commissie vol van lof over hare bekwaam heden als administratrice; men betreurde het echter, dat bij haar weinig of geen sporen waren van de moederlijke zorg, die in de eerste plaats voor ouderlooze kinderen zoo onontbeerlijk is, en dat aldus van haar niet de heilzame invloed uitging, die voor de dikwijls diep verwaarloosde kinderen zoo hoog noodig was. De commissie zal voorstellen, het getal verpleegden voorloopig niet te vergrooten; het streven moet zijn het maximum van 1000 niet te overschrijden. Wat de voeding betreft, moet het oordeel over de laatste jaren verre van ongunstig luiden; de commissie is overtuigd dat de overgroote meerderheid der weezen in dat opzicht in de inrichting in vee! gunstiger conditie kwamen dan zij vóór dien tijd ge weest waren. Ten slotte acht de commissie in het ver volg een nauwkeurig geneeskundig onder zoek van de weezen, voor zij in de inrichting worden toegelaten, gewenscht, daar zeer zwakke of ongezonde kinderen niet meer moeten opgenomen worden. Te Utrecht is Zaterdagavond eene verga dering gehouden van de afdeeling der ^Broederschap van Candidaat-notarissen in

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2