Zaterdag 27 Januari. A". 1894, N°. 8455. Achten veertigste JT aargang. Verschijnt dagelijks, ui'aezonderd Dinsdag, U IT G E VER: J. ODÉ. JJii i ten 1 sin <1 sc 1» e lï e r i c li t e li. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nominers 1.85. - 2.50. - 0.10. R ItR S> B O T K K. STRAAT, E 87. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Mere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUIT S C II 1 A N J). De Jleichsanzeiger is gemachtigd te ver klaren, dat de keizer volkomen uit eigen beweging graaf Moltke naar Friedrichsruh heeft gezondenzel's in de kringen der regeering was er niemand die van te voren kennis droeg van het grootmoedig besluit des keizers. Alles wat in strijd hiermede beweerd wordt, behoort dus tot het gebied der politieke tinnegielerij. De Berlijnsche correspondent der N. S. Ct, schrijft van gisteren Uit de beste bron hoor ik, dat Bismarck zelf zijn bezoek aan Berlijn van volstrekt geen politieke beteekenis acht, en evenmin wen«cht, dat er anderen meer achter zoeken. Het is slechts eene daad van hollelijkheid, na her haald bewezen vriendelijkheden van 's keizers kant. Bismarck is voornemens met zijnen lijfarts "Schweninger Vrijdagmiddag hier te koinc-n en dienzelfden avond te 7 uur weder te ver trekken. Hij vermijdt aldus de drukte van 's keizers verjaardag, den volgenden dag. De .keizer schijnt Bismarck gaarne voor zijnen verjaardag hier te houden, waartegen zich echter Schweninger als dokter verzet. Wat gisteren verluidde van een tweede eigenhandig schrijven des keizers aan Bis marck, is onjuist. Er is maar éeu brief ge schreven de tweede uituoodiging ging per draad. Men is zeer nieuwsgierig of tijdens het korte verblijf van Bismarck hier. ook Caprivi gelegenheid zal vinden, zijnen voorganger te ontmoeten, dan wel of alleen de keizerlijke familie met den hoogen gast zal verkeeren. Toen zich vandaag het gerucht verspreidde dut Bismarck reeds io alle stilte gistermiddag te Berlijn zou aankomen, stroomde er eene ontzaglijke menigte naar het Leluter-station en naar »Unter deu Linden". Zelfs overigens beter ingelichte parlementsleden en journa listen lieten zich daardoor van de wijs brengen en bleven uren lang vruchteloos wachten. Uit alle berichten uit het rijk en de provin ciën blijkt eene groote ingenomenheid met ■de gebeurtenis. Te Heidelberg werden zelfs vlaggen uitgestoken toen het bericht der verzoening aldaar ontvangen was. Daar morgen bijna op hetzelfde tijdstip de kouing van Saksen hier aankomt, moest de keizer zijn oorspronkelijk plan om zelf Bismarck van het station af te halen, laten varen. Terwijl hij den koning van Saksen ontvangt aan het Anhalter-station, zal prins lleinrich, als zijn plaatsvervanger, met den groolen militairen staf Bismarck aan het Lehrter-station be groeten. Het publiek zal niet tot het station worden toegelaten. In het paleis zal Bismarck eerst met de keizerlijke familie en de aan wezige bondsvorsten aan het ontbijt aanzitten, en daarop zal 's middags een groot diner te zijner eere volgen, terwijl liet 's keizers voor nemen is, 's avonds Bismarck op diens terug tocht naar het station te begeleiden. Bepaald opmerkelijk is de houding van den officieelen Seichs-Anzeiger, die heden voor het eerst melding maakt van al het voorge vallene, en dit nog slechts met enkele woor den. liet Berliner Tageblait, dat herhaaldelijk zijne bel ichten geput heeft in de naaste om geving van Caprivi en ook overigens shoog- officieus geïnspireerd" wordt, behelst heden hetzelfde als de B.-A., doch met de volgende bijvoeging: uNatuurlijk laat liet zich thans niet zeggen, welke gevolgen deze gebeurtenis hebben zal; want niemand kan weten welken indruk Bismarck nu persoonlijk op den keizer zal maken. In ieder geval heeft de keizer reeds lang geweten dat Caprivi en Von Marschall geheel instemmen met de doelma tigheid eener verzoening, zoodat zich niet laat aannemen dat hef bezoek van Ilrimp.rek van ecnige nawerking zal zijn op de positie van die beide heeren. Ook zijn de agrariërs ten aanzien van personen-quaestiën nu en dan wel wat heetbloedig; zoo is bijv. de heer Herrfurth nog twee jaren minister gebleven nadat zij meenden hem reeds ten \al te hebben gebracht, of misschien ook juist hierom.'' Verder laat het Tageblait een merk waard igen ballon d'essai op, door te vragen of wellicht Herbert von Bismarck uitverkoren is als opvolger van prins Reuss als gezant te Weenen? Van verschillende kanten wordt beweerd dat Caprivi en Von Marschall morgen waar schijnlijk Bismarck aan het diner ten hove zullen ontmoeten. Op de beurs werd de wenschelijkheid ge opperd haar morgen gesloten te houden, maar het sAeltesten Collegium" heeft dit uom technische redenen" van de hand gewezen. Eveneens heeft de Kamer het voorstel van den vrij-con&ervatieven afgevaardigde dr. Arendt, om morgen de zitting te verdagen in verband met liet uur van aankomst van Bismarck, verworpen. Bij de stemming daar voor zeide Eugen Richter ironisch»Nu wordt er vóór of tegen Bismarck gestemd". Boven al deze kleinigheden iutusschen staat thans de alles, in het openbaar en in het geheim, beheerschende vraagzal Bismarck nu zijne oppositie en zijne perspolemiek tegen ïden nieuwen koers" voorgoed laten varen, of niet En dan luidt het antwoord van be daard nadenkende menscheneenvoudig: neen! Misschien zal hij een wat zachteren vorm kiezen, maar van eene openlijke critiek op regeering.smaatregelen die hij verkeerd acht, zal hij zich niet onthouden. De keizer heeft een onderhoud gehad met den beeldhouwer Begas over het nationale gedenkteekeu. De uitkomst moet zijn dat er eene andere standplaats zal worden gekozen, en dat aan het gedenkteeken zelf eene pas sende herinnering zal worden aangebracht aan de groote medewerkers van keizer Wilhelm I (Moltke enz.). F It A N K R IJ K. In de Ivamer is gisteren de interpellatie aan de orde gekomen, door den heer Graux tot de regeering gericht nopens de maat regelen welke deze denkt te nemen tot be vordering van het verbruik van Fransehe steenkolen. Nadat de Kamer eene door Pelle- tan voorgestelde motie verworpen bad, welke de regeering niet aanvaarden wilde wegens haren bevelenden toon, werd eeu voorstel oin over te gaan tot de orde van den dag, waarmede de regeering zich had vereenigd, aangenomen, behelzende dat de Kamer akte neemt van de verklaring der regeering dat zij alle krachten zal inspannen om van de spoorwegmaatschappijen eene verbetering der vincbtpiïjzen voor steenkolen te verkrijgen. "L Do- Kamer heeft zich vervolgens vereenigd met voorstel betreffende de verlenging van den duur van liet stelsel der gemengde recht banken in Egypte. De commissie voor de invoerrechten beeft de granen-quaestie onderzocht. De meerder heid schijnt zich uit te spreken ten gunste van een inkomend recht van 8 frank. Het hooger beroep door Vaillant ingesteld is verworpen. Men gelooft, dat de voorloopige onderhan delingen van Italië meteen voorname Parijsche bank over liet sluiten van eene leening inet het tabaks-monopolie tol onderpand mislukt zijn. Het Journal des Debat» bevat een telegram van zijn correspondent uit St. Louis (Senegam- bië), dat de Fransehe colonne zonder slag of stoot Totnbuclu is binnengerukt. De onder-secretaris van staat voor koloniën, heeft gisteren een telegram ontvangen van deu gouverneur van Soudan, bevestigende dat Tombuetu bezet is door kolonel Bonnier. ENGELAND. Het Hnogeriiuis heeft gisteren na tweede lezing het wetsontwerp betreffende de kerspel raden aangenomen. In den loop der beraad slagingen verklaarde lord Salisbury dat enkele onderdeelen van dit ontwerp bij de artikels- gewijze behandeling eene zorgvuldige revisie behoeven. Sir Gerald Portal, de Britsche commissaris in Uganda is gisteren te Londen overleden. «OSTBÏBM K. De Rijksraad zal 2 Februari bijeenkomen. De kansen van liet ontwerp tot invoering van liet verplicht burgerlijk huwelijk in Hongarije zijn in de laatste weken belangrijk verminderd, doordien in de liberale partij eene ernstige scheuring ontstaan is. Reeds een dertigtal barer leden hebben zich aangeslo ten bij de clericale oppositie, onder wie ook de oud-minister-president graaf .1 ttiius Szapary, een man van groolen invloed in hofkringen en ook bij den keizer goed aangeschreven. Misschien niet ten onrechte, verdenkt de re geering hem, het oogenbllk guu.-tig te achten om liet ministerie ten val te brengen, ten einde zelf mogelijk met de vorming van een coalitie-ministerie te worden belast. De minister-president Weekerle heeft zich dan ook ernstig beklaagd bij den keizer, die zich op het «ogenblik te Buda-Pest bevindt. 1 T A JL I K. Men vertelt dat de koningin kort voor Nieuwjaar tot haar gemaal-zou hebben ge zegd Zooals de zaken thans gaan, zijn wij op weg naar de revolutie en de lepubhek". De koning lachte om haar vrees en zond haar een Nieuwjaarsgeschenk in een ki-aje, waarop hij had geschreven »Aan de burgeies Margaietha van Savooie, van burger Humbert van Savooie". De verdaging der wederbijeenkoinst van de Kamer heeft, naar gemeld wordt, veel ontevredenheid veroorzaakt bij de afgevaar digden, die reeds te Rome waren gekomen. Indien de regeering, beet het verder, ouder den indruk van de onlusten op Sicilië en in Carrara, van de Kamer een votum gevraagd had in den zin van het thans verschenen besluit, geen twijfel dat zij het met eene groote meerderheid zou verkregen hebben maar 1111 de rust op Sicilië en Carrara her steld is. wordt eene verdaging der zitting van de Kamer kwalijk meer gerechtvaardigd. Ook de geheele pers houdt zich bpzig met het uitstel der zittingen van de Ramen, welk besluit voor iedereen een verrassing geweest is, en in strijd is met de beslissing, vroeger door bet Parlement zelf genomen. Over het geheel verklaart men de oorzaak deer ver daging onbegrijpelijk, daar geen ministerieel rapport aan het besluit voorafgegaan is, en dit zeker niet het gevolg is van Crispi's on gesteldheid. Deze ongesteldheid van den minister-presi dent moet iutusschen van tamelijk ernstigen aard zijn het gezichtsvermogen van den lieer Crispi wordt er door bedreigd. De universiteit te Pavia is gesloten wegens wanordelijk heden, welke Woensdag hebben plaats gehad. SPANJE. Het Spaansche gezantschap onder maar schalk Cainpos is bij Mazagran ontscheept en heelt zich naar de hoofdstad Marokko op weg begeven. Te Barcelona heeft een metselaar een pistoolschot gelost op den p>elect, terwijl deze zijne woning verliet. De prefect werd ernstig gewond aan de kaak. De dader, die in hechtenis genomen werd, verhl tarde anar chist te zijn. S E R V I E. Het nieuwe ministerie is reeds gisteren

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1