vwSt A0. 1894. Zondag 28 en Maandag 29 Januar IN0. 8456. Eerste Blad. -A. chtenyeertig-st e J aar gang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER:" j7 O D Binnenlandsclie Berichten. Levend aangegeven. •Akè 121 111 04 j 41 J 10 44 204 Totaal 19 Schiedam, 27 Januari 1894. Of meer mensehen onze gewoonte volgen, weten we niet, en onze onwetendheid omtrent dit punt doet overigens aan onze gemoeds stemming geen afbreuk. Doch de lezer dient eerst te weten, welke deze gewoonte is. Ze is misschien een dwaze gewoonte volgens veler oordeelmaar ook dit laat ons koud. Ze be werkt in ons veelal een eigenaardig gevoel, dat ons soms dagen lang kap blijven be- heerschen. Maar de gewoonte zelf dan Ze is deze: we hooren een naam, een beroemden of bekenden naam, en ©ogenblikkelijk trachten •we ons te herinneren, wat aan dien naam verbonden is, en als we dan ons geheugen wantrouwen, dan grijpen we naar de bron, waaruil we eens geput hebben, en zie: «het is een dol pleizier: ja, ja, wat we daar, in liet kleiue studeervertrekje been en weer wandelende, voorbij onzen geest zagen trek ken. 't is werkelijk zoo geboekstaafd, 'tslaat er Hooren we een candidaat bij verkie zingen, die zich zelf en zijn beginselen aan den man zoekt te brengen, die heeren kiezers van eiken rang en stand de hand drukt, zelfs kinderen van heeren kiezers lief koost, dan grijpen we onwillekeurig naar twee boeken; ze zijn getiteld sSamuel Pick wick" van Dickens en «Een groot man en een goed man", van den goeden vriend, aan wien deze week nog steeds onze stille uren gewijd zijn. «Van Balkum" de groote man, hoeveel oogenblikken van onschuldig genot hee<t bij ons al niet bereid Gaat ons een goedhartig parvenu voorbij, we bekennen, dat soort is zeldzaam, maar toch door eenige prachtige exemplaren ver tegenwoordigd, dan komt de geest van »den Ouden Heer Smits" ons wenken en wijst naar dat lieve boekdeeltje, waar hij ons zijn goed- hartigen, rijk geworden vriend den koopman in koloniale waren Jansen schetst, die buiten is gaan wonen en op zijn landgoed een boer derijtje voor zijn dochter deed inrichten, juist zooals wijlen koning "Willem I zulks voor zijn beminde dochter, wijlen prinses Marianne had gedaan. Kostelijke, kostelijke typen Men kan toch heusch in onzen naren tijd nog genotvolle oogenblikken smaken, als men er maar den slag van heeft. Toen we laatst lazen van de bom, door den anarchist Vaillant in de vergaderzaal van de Kamer van afgevaardigden geworpen, grepen wenaar een boekje over de vervaar diging van deze vreeselijke, nu eens weldadig, dan misdadig werkende stof, meent ge neen, we grepen naar Erasm us'«de Lof der Zotheid" en naar de fabelen van »La Fontaine", bom men, bommen van geestelijk allooi, geworpen niet in een zaal, maar midden in de were'd van hen, die denken kunnen en niet te lui zijn om het te wilien. Abonnementsprijs, per kwartaal f 1.85. Franco per post, door het geheefe Rijk2.50. Afzonderlijke nommers0.10. B r KR t r: BOTRKXTR1 IT, R 3 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal bereke id. En zoo gelooven we, dat het een opperbeste gewoonte is voor ieder, naar zijn talent en naar zijn ontwikkeling, te lezen, te genieten, te onthouden en bij gelegenheid zich het ge- lezene te herinneren. Hiermede zijn we aan ons onderwerp genaderd. We hebben den naam Bismarck gelezen Voor drie jaar, toen hij zijn afscheid kreeg, al was het ook onder vergulden vorm, toen hebben we den ouden Bijbel opgeslagen, en we lazen er van een Pharao, die opstond en die Jozef niet kende, en we warén bedroefd over de snoode ondankbaarheid, voor welke zelfs grijze haren niet heilig waren, en later hebben we uit pennen, die door jonge han den werden bestuurd, een soort van anathe ma over den ouderdom zien vloeien. Maar nu, maar vandaag, maar gisteren, weg daar mede 't is licht om ons heen 1 Bismarck is te Berlijn, is in bet keizerlijk paleis gehuis vest, en verliet hij voor drie jaren bet zelfde paleis, slechts gesalueerd door den schildwacht, die voor den ingang op post stond, thans was een eerewaeht opgesteld rnet ontplooid vaandelwaren zijn oude kurassiers van '70 in 't gelid om hem te verwelkomen. En nu grepen we naar een dagbladartikel uit de dagen van '70 en daar uit willen we voor onze lezers eenige grepen doen. Tusschen de berichten, die toen dag aan dag gewaagden van zooveel honderden doo- den en van zooveel duizenden gekwetsten, viel bet in als een lieve zonnestraal uit donkere onweerswolken. Zoo was de aanhef «In den Kyffhauser, een berg in't midden van Duitschland, slaapt in een betooverd slot, naar een algemeen bekende Duitsclie sage, de oude keizer Frederik Barbarossa. Daar rust bij op een ivoren zetel, aan een marmeren tafel, waardoor zijn lange baard is heengegroeid. Na lange tus=chenpoozen wenkt hij in den slaap een dwerg, die zich moet gaan overtuigen of nog de oude raven om den bergtop vliegen. Zoolang deze nog krijschend de kruin des Kyfihaiisers omzwe ven, moet hij blijven sluimeren; maar zijn zij weggevlogen, dan zal bij ontwaken, hij met zijn getrouwen, en zij zullen opstaan uit den donkeren schoot der aarde, en in het licht treden, en de glorie van het Duitsche rijk, die met ben is ondergegaan, terugvoeren en herstellen." En danmet het oog op de gebeurte nissen van die dagen, vervolgt de schrijver, 't was in September 1870, 't was even na de glorierijke overwinning bij Sedan, aldus: «Maar zou die droom geen weikelijk- heid kunnen worden Zou Barbarossa niet bet vakerig oog kun nen openen, en binnen een betrekkelijk kort tijdsverloop op zijn vraag aan den dwerg, hoe 't met den nacht staat, waarin hij eeuwen sluimert, niet tot antwoord kunnen es langen, dat de raven tot den aftocht besloten schijnen De oude partijschappen zijn voor 't oogen- blik vergetende tweedracht zwijgt. Geen Duitschers slingeren meer het oorlogszwaard tegen Duitschers, maar allen strijden zij aan zij, tot bewondering van Europa, tegen den vreemden aam ander. Es braust ein Ruf, wie Donnerkall, Wie Schwertgeklirr und Wogenprall; Zum lihcin, zum Mhein, zum freien llhein! Wer will des Stromes Huter sein En niet alleen met woorden, maar thans ook met daden heeft gansch Duitschland op die vraag geantwoord Wir Allo wollen Huter sein En de ellendig stervende Duitsche soldaat put in zijn doodsnik nog een laatsten troost uit de gedachte Lieb Vaterland, kannst rullig sein; Fest steht und treu die Wacht am Rhein". En het Duitsche lijk is er. Deu 18n Ja nuari j.l. was het drie en twintig jaar ge- lüdevi, dat in de vorstelijke zaai te Vu sallies, op vijandelijk, op veroverd terrein in het bijzijn van alle Duitsche vorsten, het Duitsche keizerrijk werd geproclameerd. De oude keizer Wilhelm is tot zijn vaderen vergaderd Moltke, de groote strateeg, is van het wereldtooneel verdwenen maar hij, niet de dwerg, doch de reus, die Barbarossa wakkergeschud, die de raven van den KyfT- haïser verjaagd heeft, hij leeft nog. En uit zijn ballingschap is hij teruggekeerd, en de jonge keizer Wilhelm II, die een man van indrukken is, heeft zich een plaats in veler hart veroverd, toen hij zijn oud-kanselier, met een hartelijk woord, een flesch ouden svijn heeft gezonden, bij de ontvangst waar- tan de grijsaard zijn keizer het bericht zond, dat hij die flesch op Z. M. gezondheid zou ledigen. En wij, dit alles lezende, we verheugen ens met groote vieugde over de toenadering des keizer®, en roemen in het feit, dat dank baarheid de wereld nog niet uit is. SCHIEDAM, 27 Januari lsflL Aan het bureau van den burgerlijken stand al hier zijn gedurende het jaar 1893 aangegeven lieboren. Mannelijk geslacht 540 I Tolfla,1041 vrouwelijk geslacht 501 waarvan 19 tweeling-geboorten (wettig). Mannelijk geslacht 13 32 Vrouwelijk geslacht 19 1 Levenloos aangegeven. Mannelijk geslacht 3 1 Vrouwelijk geslacht 3 aa Onecht. Mannelijk geslacht 9 Vrouwelijk geslacht 10 Mannelijk "Vrouwelijk Ongehuwden Gehuwden In weduwenstaat Overleden. Ma 11 nel, Yrouvvel. Mannek Vrouwel. Mannel. Totaal 407 Totaal 235 Totaal 105 Totaal 06 1 Vrouwel. 50 1 Mannelijk burg. stand onbekend Levenloos aangegeven. (Wettig.) Mannelijk24 1 f Totaal Vrouwelijk20 Huwelijken tusschen Jonkmans en Jongedochters 183 Jonkmans en Weduwen 0 Weduwnaars en Jongedochters 9 Weduwnaars en Weduwen 4 Gesch. mannen en Jongedochters *1 Gesch. Mannen en Weduwen 1 Echtscheidingen 3. W0011 plaats-veranderingen. Inschrijving in het gemeentelijk bevol kingsregister Afschrijving uit het gemeentelijk bevol kingsregister Mannelijk 568 Vrouwelijk 040 Hevolktng op 31 December 1 93 25573. Totaal 1208 In onzen schouwburg zal a.s. Woensdag door de vereenigde Rotterdamschetooneelisten worden opgevoerd het blijspel «Muurbloempjes" van Oscar Blumenthal en Gustav Kadelburg, schrijvers van het geestige blijspel «Stads lucht", zoo gunstig in de tooneelwereld ont vangen en alom met succes vertoond. Ook dit stuk mag zich reeds in een goed onthaal verheugen, getuige de gunstige be- oordeeiingen der pers. Met name het Nieuws van den Dag zegt er van»Er komen in «Muurbloempjes", wel luchtig, doch kluchtig, nog vele vermakelijke tooneelen en typige personen voor. De voorstelling als geheel mag gezien worden. Zij amuseert den gausclien avond en doet door haar goedmoedigheid en grappige voorvallen ieder in het aangenaamste humeur huiswaarts keeren". Blijkens achterstaande advertentie zal prof. Jan van Zoelen morgenavond in «Mus-is Sacrum" een voorstelling a la cagliostro ge ven, met zeer afwisselend programma. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag 30 dezer niet plaats hebben. De regeering heeft als haar gevoelen uit gesproken. dat een burgemeester, niet tevens gemeentesecretaris, benoembaar is toL lid van eene commissie van aanslag in de be lasting op bedrijfs- en audere inkomsten.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1