Letteren, Kunst en Wetenschap, Volgens het Vadevland is er aan het depnrtpmenl van koloniën hoegenaamd niets bekend, dat de heer Van Asch van Wijck ontslag zou hebben gevraagd als gouverneur van Suriname. Voor de kweekschool voor de zeevaart te Leiden hebben zich gedurende het laatste kwartaal van 1893 282 jongens aangemeld. Van dezen zijn 198 afgekeurd en 84 geplaatst. In den loop van het jaar zijn in het geheel 349 jongens aangenomen. Het negende jaarverslag, (1892 93) van den sNederlandschen Vrouwenbond tot ver- hooging van liet zedelijk bewustzijn" is verschenen. Blijkens het daarin medegedeelde telde de bond bij liet sluiten van dit verslag 4213 ledenverdeeld over 497 plaatsen. Maandelijks had het Orgaan eene oplage van 4500 exemplaren, en de lo«se blaadjes, ter verspreiding uitgekomen, zijnMoeder een cent, door Roda; Sint-Nicolaas-avond, door een lid van den Nederlandschen vrouwen bond De kleine bloemistdoor S. en Eene ware, maar treurige geschiedenis, door Anna. De leden te Helder hebben een afdelings bestuur gevormd. In indië winnen de begin selen van den bond veld. Op Java zijn nu 60 leden, van welke velen met ijver werkzaam zijn. De oogen gaan meer en meer open voor de onzedelijke toestanden aldaar. De aandacht van het hoofdbestuur werd gevestigd op een artikel in de N. Rott. Courant, getiteld Uinahassa-toestanden. Ge steund door eenen brief uit Deventer, heeft het hoofdbestuur een schrijven gericht aan den minister van koloniën, met verzoek naar de in dat artikel vermelde toestanden een onderzoek in te stellen en maatregelen te nemen. Naar aanleiding van een schrijven van een kweekeiing aan de Zeevaartschool te Amsterdam heeft het bestuur zich gericht tot de Middernachtzending-vereeniging met de viaag, of zulk een bond niet als vertak king dezer vereeniging kon gevormd worden. Haar bestuur maakte echter bezwaar, op grond dat volgens hare statuten alleen leden «lezer vereeniging zijn kunnen degenen, die zulks doen uit liefde tot Jezus, terwijl een bond van zedelijke reinheid op neutralen grondslag moet rusten. Voosts is ontvangen door tusschenkomst van de vrije-vrouwen-vereeniging eene cir- eulaire van het hoofdbestuur van den vrede bond te Bern, om ook de vrouwen hier te lande voor deze quaestie te winnen. Er werd besloten eene vertaling van dezen brief in het Orgaan op te nemen en toe te lich ten, zooals dan ook plaats vond. Eindelijk vestigde een der leden de aan dacht op de in wording zijnde wet op de Kamers van arbeid en de wensehelijkheid dat vrouwen daaraan kunnen deelnemen, omdat zoo velerlei arbeid alleen door vrou wen geschieden kan en zij daarom eveneens aanspraak hebben, hare rechten te doen gelden wanneer er eene of andere regeling getroffen wordt. In deze zaak kwam het bestuur nog tot geen besluit. Na vervolgens vermeld te hebben, hoe het is gegaan met de bekende zaak der politie verordeningen te Gouda, Schiedam, Hoorn, Nijmegen enz., wordt nog medegedeeld, dat bet hoofdbestuur eenigen financieelen steun gaf aan de Middernachtzending-vereeniging en aan de afdeeling van vie Nederlandsche vereeniging, die met ijver werkzaam waren, en dat het bij die gelegenheid een schrijven aan de Koningin-Regentes heeft gericht. In Amerikaansche bladen wordt medege deeld dat de heer Geysbeek Molenaar (vroe ger raadslid te Arnhem) door de Ameri kaansche justitie wordt gezocht, wijl men vermoedt dat hij de gelden van zijn pupil, roej. De V., ongeveer f 250,000, zou hebben zoekgemaakt. liezen zomer werd reeds vermoed, dat de zaak niet in orde was, en toen vertrok de heer Molenaar met zijn gansr.he familie en ook met de pupil, zoogenaamd naar de ten toonstelling te Chicago. Terwijl zij weg waren, vaardigde de Nederlandsche rechter een bevelschrift uit, om Molenaar uit zijn voogdijschap te ontzetteneen onderzoek, toen ingesteld, bracht aan het licht, dat de effecten verd .venen waren. Den Nederlandschen consul te New-York werd kennis gegeven van het bevelschrift der rechtbank en hem werd opgedragen om Molenaar op te sporen, het meisje en zoo mogelijk ook de papieren van waarde onder zijne hoede te nemen. Terwijl hij dit onder zoek instelde, deelde een vroegere oppasseres hem mede, waar hij zich bevond. De Neder landsche consul wendde zich toen tot het gerechtshof, die den sheriff Toffey last gaf beslag te leggen op de vermiste papieren. De sheriff begaf zich met zijn klerk en een ambtenaar van de Hall-Marvinbank naar liet huis no. 187 in de Clerk Street te New-Yersey dat Molenaar gehuurd had. Zij werden ont vangen door mevr. Molenaar, die zeide dat haar echtgenoot niet thuis was. De sheriff stelde eene huiszoeking in en vond eengroote brandkast in een hoek van den wand ver borgen achter een gordijn. Deze werd open gebroken, maar de papieren werden niet ge vonden. Molenaar is sedert verscheidene weken niet gezien en zijn gezin zeide volstrekt niet te weten waar hij was. Men vermoedt dat de curator naar Canada is gevlucht. Het optreden van den heer Van Deth te Rotterdam zal nog een staartje hebben. Naar de Neder!, verneemt, is door den com missaris van politie, den heer J. W. C. Strang, bij het uitgaan der vergadering proces-ver baal opgemaakt tegen zekeren Van Schaik, ter zake van de uitdrukking sklassen-justitie". Zekere Teen beruchte flesschentrekker te Rotterdam, kocht gisteren in een te goeder» naam bekendstaanden winkel aan de Noord- Blaak een standaard; betaling zou bij de thuisbezorging volgen. Het gekochte werd aan eenen knecht medegegeven en door dezen naar het opgegeven adres gebracht. Aldaar werd hij vriendelijk ontvangen en werd hem verzocht het gekochte maar neer te zetten; nauwelijks had hij hieraan voldaan, of hem werd gelast het huis te verlaten, waarbij men hem tevens belette den standaard terug te nemen. Van betaling was natuurlijk geen sprake. (N. B. Ct.) Ook te Amsterdam heeft zich een commissie gevormd om gelden bijeen te brengen ten bate van de nagelaten betrekkingen van ds leden der bemanning van het st. Amsterdam die bij hun pogingen om de equipage van een ander schip te redden zoo ongelukkig den dood vonden. Naar aanleiding van het uit hun kooi ge raken van de vier leeuwen in den circus- Carré te Amsterdam schrijft de Standaard-. Onwillekeurig vraagt men zich af wat ge beurd zou zijn, indien de beesten eens wer kelijk de straat op waren gegaan, wat zeer gemakkelijk had kunnen gebeuren. Een poos geleden was er in een van da spellen in de Nes een beer losgebroken, die 's morgens een wandeling in de buurt deed, gelukkig zonder-ongelukken te veroorzaken. Waren thans de leeuwen op straat geko men, het had stellig niet zoo afgeloopen. Als Carré vergunning kan krijgen zulke gevaarlijke dieren te herbergen, kon men toch wel toezien, dat hij ze behoorlijk achter slot houdt. En het toezicht is hier zoo ge makkelijk wijl er maar weinige Meeuwen en beren" in Amsterdam zijn, die op deze wijze de veiligheid in gevaar kunnen brengen. Wat meer politietoezicht is dus gewenscht; terwijl tevens wel een onderzoek mag worden ingesteld naar de oorzaak van deze «leeuwen jacht". Is hier slordigheid of nalatigheid in het spel, dan dient er zoo mogelijk straf te volgen, evengoed als voor een ander, die door dezelfde oorzaak menschenlevens in gevaar brengt. Uit den tuin van het rijksmuseum te Am sterdam zijn de rijk bewerkte bronzen versierselen van een daar opgestelde pagode des nachts ontvreemd. De dieven lieten een breekijzer achter. Ook is dezer dagen aldaar een groot stuk koperen reeling van het hek der beurs gestolen. Teneinde een, zij het dan ook gering, fonds te kunnen vormen, waaruit in tijden van werkgebrek althans iets voor de tijdelijk behoeftigen zou kunnen geschieden, is in ver schillende dorpen van Tietjerksteradeel eene commissie van werkverschaffing gevormd. Deze commissie heeft van belastingschuldi gen toestemming gevraagd 1/5 van hetgeen over 1893 van rijkswege wordt gerestitueerd in den hoofdelijken omslag te mogen gebruiken voor het doel, dat boven werd aangegeven. Naar wij vernemen, worden die pogingen met uitnemende» uitslag bekroond en vindt het plan algemeen bijval. In sommige Friesche gemeenten wordt tegenwoordig een levendige handel gedreven inkatten. Gemiddeld wordt per stuk fl.25 betaald, doch de prijzen verschillen tusschen f 1 en f 2.50, De kooplieden zijn in het bijzender gesteld op pikzwarte en veel kleurige. Naar men aan het JY. v. d. D. schrijft, zullen de gelden, welke grootendeels door de kleine burgerij in de veelbesproken Ber- gen-op-Zoomsehe spaarbank zijn gestort, nog terechtkomen. Het is zelfs niet onwaarschijn lijk, dat aan ieder het volle bedrag zijner inleggingen zal worden uitgekeerd. Het rege len van de zaken eischt echter eenigen tijd. Te Utrecht moeten, wegens een geconsta teerd geval van hondsdolheid aldaar, de hou den gedurende vier maanden van een muilkorf voorzien zijn. Zoowel de dolle hond als een andere, welke daarmede in aanraking is geweest, zijn, door de politie afgemaakt. Wegens het nemen van doeltreffende maat regelen, waardoor gevaar voor een aanko menden trein werd voorkomen, is aan den seinwaehter der staatsspoorweg-maatschappij G. van Dijk, te Baambrugge, eene gratificatie en eervolle vermelding uitgereikt. Uit Breda wordt aan het Handelsblad ge- schreven Het dagteekent niet van vandaag of gis teren, dat klachten geuit worden tegen som mige toestanden, die aan onze hoogere bur gerschool bestaan hoofdzakelijk zijn deze te zware eisclien voor het toelatingsexamen, dat gelijkstaat rnet het overgangsexamen van den eersten naar den tweeden cursus bij andere hoogere burgerscholen, geen gymnas tiekonderwijs, onvoldoend onderwijs in een enkel vak en te lange en te veelvuldige vacanties. Buiten deze grieven bestaan er nog kleinere, doch de genoemde zijn die, waar over het meest geklaagd wordt. Een feit is is het, dat een 12-tal jongelui uit Breda, tengevolge daarvan de hoogere burgerschool te Tilburg bezoeken, hetgeen den betrokken ouders onkosten veroorzaakt en de gemeente kas schade doet lijden. Lang is in dien toe stand berust, doch nu is' een adres, inhou dende opsomming der bestaande grieven, den gemeenteraad toegezonden en deze heeft het gesteld in handen der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. Met belangstel ling wordt het antwoord op genoemd adres tegemoet gezien. {RU.) 's-Gravcithage. De Koningin-Regentes heeft gisternamiddag baron Van Goïtstein van Oldenaller beëedigd als Nederlandsch gezant te Londen. De heer Beelaerts van Blokland, die in zijne hoedanigheid van diplomatiek vertegen woordiger der Zuidafrikaansche republiek bij het Duitsche hof, telken jare te Berlijn aanwezig was op den verjaardag van den Duitschen keizer, is dit jaar door ongesteld heid daarin verhinderd. Amsterdam. De heer J. J. Smith, in de notariswereld welbekend als oud-secretaris van den bond van candidaat-notarissen en als leeraar aan de notariaatschool, is gisteren alhier overleden. De Koningin-Regentes heeft Jozef Israels heden benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Aan Jozef Israels werd heden, op zijn 70sten verjaardag, door den sHaagschen Kunstkring" een hulde aangeboden, die zeker door den grootea meester zeer zal worden op prijs gesteld. Op zijn uitnoodiging ontving het bestuur on geveer driehonderd handteekeningen der voor naamste kunstenaars, zoowel.schilders, beeldhou wers, als letterkundigen en musici uit geheel Europa. Deze handteekeningen werden in een fraaien ouden band hedenmiddag den grooten schilder aangeboden. Ook het bestuur van Pulchri heeft Israels hedenmiddag een bezoek gebracht. Men weet dat het het initiatief had genomen tot een Neder landsche hulde. Maar daarvan is heden niet gerept. Alleen heeft Pulchii's voorzitter, de heer Mesdag, zijn ouden vriend medegedeeld, dat het genootschap met algemeene stemmen besloten had hem de hoogste onderscheiding toe te kennen die het verleenen kon, n.l. het eero- lidmaatschap. In Vlaanderen heeft zich eene commissie ge vormd voor een gedenkteeken voor Karei Ledeganck. De ^Maatschappij tot bevordering der Toon kunst zal dit jaar te Utrecht een tweedaagsch muziekfeest houden met kunstenaarsconcert op den derden dag, op 8, 9 en 10 Juni e.k. Naar de Leeuw. Crt. verneemt, zal de groote, hoogst belangrijke collectie van zeldzaamheder uit Afrika's binnenlanden, welke de heer J. F. Lankamp, oud-chef van het Holïandsche huis te Stanley falls, bij verschillende wilde volksstammen in Centraal-Afrika heeft verzameld, aan het ethnographisch museum te Leiden in bruikleen worden afgestaan. De verzameling was eerst aan het museum van het Friesch genootschap aangeboden, maar kon wegens plaatsgebrek niet worden opgenomen. Het tijdschrift De Gevleugelde Pengewijd aan de belangen der stenographic naar het systeem Stolze- »séry voor Nederland, heefteen niet onbe langrijke uitbreiding ondergaan, doordien het nu verschijnt in een formaat, gelijk aan dat van de grootste stenographische couranten in Duitschland. Ook zullen voortaan geregeld artikelen, gewijd aan de belangen van machine-schrift in De Gevleugelde Pen worden opgenomen, zcodat het tijdschrift niet slechts van belang zal zijn voor de beoefenaars van het door Wérv voor Neder land bewerkte Stolzesche stelsel van stenographic, maar ook voor hen, die met den type-writer" omgaan. Een der oudste en meest bekende letterkundigen van Denemarken, F. L. Liebenberg, is te Kopen hagen overleden, in den ouderdom van 84jaar. Georg Brandes wijdt hem een artikel in een der Deensche bladen en prijst hem als een raads man der beste schrijvers, een kundig leidsman voor de jongeren, die aan zijne critiek veel te danken hebben, een man van zeldzamen taaizin en fijne opmerkingsgave.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2