Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. Onder w ij s. Rechtzaken. V i s s c her ij. Kerknieuws. Marktberichten. Te 's-Gravenzande zijn 5 nieuwe gevallen van pokken voorgekomen. Er zijn 3 lijders be zweken. Ook te Sion in de gemeente Hof-van- Delft vertoont zich deze ziekte. Donderdagavond kreeg te Amsterdam eene vrouw, bij de tijding dat zij aan het Binnen- Gasthuis moest komen, omdat haar man stervende was, op straat een toeval, zakte ineen en bleef op de plaats dood. Ook de burgemeester van Alkmaar heeft de vertooning van het tooneelstuk »De ge heimen van Meerbosch" verboden. De onderwijzer A. Robertus te Kielwinde- weer, die onlangs van Hoogezands burge meester eene waarschuwing ontving en tegen wien later proces-verbaal opgemaakt werd, heeft thans op aandrang zijner moeder beslo ten, in het jaar 1894 geen socialistische rede voeringen meer te houden, Uit Tietjerk schrijft men aan het IV. v. d. D. Voor en na zijn, evenals in andere provin ciën, ook in Friesland een aantal bossehen verdwenen, welke, met de daarbij behoorende stinsen (sloten van adellijke Friesche ge slachten), aan het gewest een eigenaardige bekoorlijkheid verleenden. Veel schoons en, uit een geschiedkundig oogpunt, ook veel merkwaardigs ging daardoor langzamerhand voor het nageslacht verloren. Een bosch van zeer oude dagteekeoing, waarvan de over blijfselen tot op den huidigen dag een sieraad voor de omgeving uitmaakten, valt thans onder de bijl van den houthakker. Weleer was het eene bezitting van den Spaansch- gezinden stadhouder Schenk van Toutenburg, die te zijnen behoeve eene stins daarnaast bouwde, waarop hij vele jaren verblijf hield. Het gebouw werd reeds langen tijd geleden gesloopt, maar een gedeelte van het bosch bleef tot nog toe behouden. De laatste eige naar, wijlen mr. A. Looxma Ypey, te Rijper- kerk, bestemde bij testamentaire beschikking het terrein als plaats, waar na ziju dood een liefdadige stichting moest verrijzen uit fond sen, welke daarvoor door hem werden ge legateerd. Het zal den naam van iStichting op Toutenburg" dragen en wordt bestemd voor eenigszins behoeftige, bejaarde lieden uit de dorpen Rijperkerk, Tietjerk en Harde- garijp. Voorloopig zal het veertig personen kunnen huisvesten. In het Friesche dorp Noordwolde neemt het maken van rieten stoelen en tafels jaar lijks belangrijk toe. Van het spoorwegstation Peperga werden in 1893 ruim 30,000 dezer voorwerpen naar alle oorden van Nederland, ja zelfs naar het buitenland verzonden. Boven dien venten tal van ingezetenen uit Noord- wolde met paard en kar in de verschillende provinciën van dorp tot dorp. Weder ontving de nOranjebond van Orde" te Apeldoorn geld voor 2 huizen op het Hofveld. Met deze 2 worden de laatste be schikbare perceelen heidegrond op de be kende wijze onder handen genomen. Het werk is voor lagen prijs aangenomen. Er is een begin gemaakt met den eersten chemisehen mest op de diep gespitte akkers te brengen, en men ziet ook reeds toekom stige bewoners andere meststof verwerken en boomen en heesters planten. Dezer dagen zoo meldt het U. D. maakte een handelaar te Utrecht wederom op onaangename en weinig voordeelige wijze kennis met een lid der »zwarte bende". Een rijwielhandelaar n.l.ontving het verzoek om een velocipède te zenden naar een opge geven adres te Amsterdam. Hij ging er zelf heen om het te brengen. De zoon des huizes moest het wiel echter eerst beproeven, en toen onze stadgenoot op betaling aandrong, daar het wiel het jongemensch zoo goed be viel, dat hij er niet meer mede terugkeerde, werd hem een cheque ter betaling aangeboden. Toen evenwel door onzen handelaar aan de aangewezen bank de cheque ter betaling werd aangeboden, moest hij vernemen, dat zij waar deloos was, daar zij was afgegeven door een lid van net llesschentrekkersgilde. Aangifte bij de politie had geen gevolg, zoodat de rijwielhandelaar zonder wiel en zonder geld huiswaarts kon keeren. Donderdagavond 10 uur 37 min. is op onge veer 100 meter van het station Eist in de richting Oosterbeek het overreden lijk van een onbekenden man gevonden. Het laatste J ahralericht über die Ver- breitung von Thierseuchen im devtschen Iteiche vestigt de aandacht op het gevaar voor besmetting van kinderen en mensehen door de smetstof van de tegenwoordig bij het vee zoo veelvuldig voorkomende gevallen van mond- en klauwzeer. Talrijk, zoo wordt daar gezegd, waren de ziektegevallen in Duitsch- land, bij menschen waargenomen na het gebruik van ongekookte meik, meest zich openbarende door ontsteking van het mond- slijmvlies en van delippen. Ook werden ver scheidene melksters bij het melken besmet en kregen blazen aan de handbij eene ging dit gepaard met ernstig algemeen lijden. Amsterdam. Uit den staat van den loop der bevolking over 1893 blijkt, dat het aan tal inwoners, sinds 31 December 1892 toege nomen met '18,403, op dien datum van 1893 bedroeg 446,295 (211,331 m. en 234,904 v.). Er vestigden zich gedurende 1893 in de ge meente 11,218 m. en 12,645 v. Het vertrek bedroeg 10,500 m. en 11,438 v. Naar de Amst. Ct. verneemt, zal dr. Cuy- pers onze stad metterwoon verlaten en zich in Limburg vestigen. Daardoor zal weder een zetel in den raad openkomen. Ook de héeren Daniels en S. W. Josephus Jitta moeten voornemens zijn eerlang hun mandaat als raadslid neer te leggen. Dezer dagen is te Parijs overleden de pier- huishouder Pousset, die het eerst Beierseh bier in de Fransche hoofdstad invoerde en zich daarmee een groot vermogen verwierf. Hij laat ruin 2Vs miilioen francs na. Aan eenige zijner getrouwste stamgasten heeft hij legaten vermaakt, tot een gezamenlijk bedrag van 800,000 francs. Voorts heeft hij vele klanten, van wie hij nog geld te vorderen had, al het verschuldigde kwijtgescholden. Een hevige brand heeft te Nottingham in twee uren tijds de groote kantfabriek der firma Kirkhide vernield. De schade bedraagt f 1,200,000 en honderden arbeiders zijn door dezen brand zonder werk. In Denemarken is dezer dagen een volks bibliotheek opgericht, waarvan de catalogus opeen bijzondere manier i6 ingericht. Ieder boek komt tweemaal daarin voor: eens onder den titei en eens op den naam van den schrijver. Deze methode, oorspronkelijk Engelscb, nu voor het eerst in Denemarken ingevoerd, schijnt voor volksboekerijen aan te bevelen. In Frankrijk bestaat een orde van verdiensten voor honden, ingesteld door de iVereeniging voor Dierenbescherming". Het onderscheidings- teeken is een fraai bewerkte halsband. Een der meest bekende onder de aldus gede coreerde is de bulhond Bacchusdie op hoi geslagen paarden tegenhoudt, door ze met éen sprong bij den teugel te pakken. Hij moet op die manier al acht menschenlevens gered hebben. Een andere bulhond, Pataudis gedecoreerd, omdat hij zijn meesteres beschermde tegen een looper, die haar aanviel, en een Newfound lander, Turk, verwierf den halsband door het redden van drie kleine drenkelingen bij ver schillende gelegenheden. Een jong Hongaar, die door de milde natuur met twaalf vingers en twaalf teenen was be deeld en deswege voor den krijgsdienst afgekeurd en door de meisjes gemeden werd, is dezer dagen te Weenen door een welgeslaagde operatie van dr. Von Hasker van die overtollige lichaamsdee- len bevrijd. Afgaande op verklaringen van Eiiropeesche geneeskundigen, hebben twee geneesbeeren te Havana, Acosta en Grand-Rossi een groot aantal banknoten der Spaarische bank te Havana onder zocht naar het gewicht, alsook langs scheikun- die en microscopischen weg. Zij bevonden, dat bij eenige in omloop zijnde banknoten de daarin zich gehecht hebbende microben in zekeren tijd met 19.000 in getal toenamen. De beide genees beeren entten met die microben dieren in, die aan deze operatie stierven. Onder de bacillen werden gevonden van longtering, diphtherias, typhus, scharlakenkoorts, pokken enz., en daar het nu zeer dikwijls voorkomt, dat men zich bij het tellen van banknoten de vingers met de tong bevochtigt, is hierbij het gevaar van besmetting niet gering. llulpmeslsto/fen, In het Westlatid is een levendige beweging ontstaan op het gebied der bemesting, zoodat er zeer veel belangstelling wordt geschonken aan de hulpmeststolfen. Om eenige leiding bij de toepassing te verschaffen, hield de lieer Mar let, landbouw Kundige aan de ïNed. Gist- en Spiritusfabriek" te Del 11, eene beschouwing over hulpmest te Naaldwijk. Na te hebben aange toond, dat de gewone stalmest op den duur voor de verschillende cnltuurgewassen niet alle stolfen aan den grond kan geven, die vereischt worden, of die stolfen niet geeft in de vereischte verhouding, werd de werking van de hulpmest stoffen uiteengezet en met voorbeelden uit de practijk toegelicht. Met nadruk toonde spreker aan, dat ervaring, jarenlange ervaring en onop houdelijke proefneming, de vraag kunnen beant woorden, wat er in elk bijzonder geval moet worden aangewend. Bijzondere regels zijn niet te geven. Proefvelden werken uitstekend, mits de proeven onder ernstig en deskundig toezicht gedurende langen tijd worden voortgezet. Het persoonlijk intiatief moet echter de waarde der hulpmest- stoffen aan den dag brengen, Spreker verklaarde hoe er drie groepen onder de wetenschappelijke en practische mannen zijn, wat de toepassing van den mest betreft. Hij verklaarde zich beslist voorstander van de rich ting, die den kunstmest wil gebruiken als hulp- mest, dus in verband met den stalmest. Het uitsluitend gebruik van kunstmest heeft humus- armoede tengevolge, daar humus wordt voort gebracht door verrotting van plantaardige zelf standigheden, die in den stalmest overvloedig voorkomen. Voor deze zienswijze spreken vele voorbeelden uit de practijk. Zoo werd o. a. eene boerderij' op de Veluwe alleen met kunstmest bewerkt, doch na enkele jaren moest men reeds tot de groene bemesting overgaan, wegens gebrek aan humus in de bouwlaag. Bij het aanschaffen van kunstmest ried spreker ton sterkste aaneenslui ting aan, alsmede uitsluitend levering onder controle van de proefstations. Er heerscht schro melijke vervalsdiing onder de kunstmeststoffen. Voorts is nauwkeurige waarneming van genomen proeven uiterst noodzakelijk, zal elk geval leering verschaffen voor volgende proefnemingen. In de pauze beantwoordde de heer M. vele tot hem gerichte vragen. Hij gaf een lijst van de meest voorkomende hulpmeststoffen met hare hoofdbestandeeelenstikstof, phosphorzuur en potasch. In de omstreken van Roermond zijn veel paarden en runderen lijdende aan influenza. Men meldt uit Maasland aan de N. R. Ct. In onze gemeente (2500 inwoners) is het idiaal van den heer Lobman bijna bereiktdrie pompen staan op de openbare school en wei ken voortreffelijk. Eene christelijke school bestond hier sinds jaren in 1890 werd er eene R.-k. school gebouwd en den lsten Januari van dit jaar werd eene school der N.-H. kerk geopend daar het gevaarlijk werd geacht, dat de kindereu van de gemeenteleden dier kerk op de banken der doleerende school zaten. Hoe verdeeld in alles, wat geloof betreft, in éen opzicht is men toch weer éen sde openbare school moet er onder". Den 15den Jan. stonden op de schooliijsten 84 leerlingen, en hoewel de burgemeester be weerde dat voor dit getal drie onderwijzers non- dig waren, besloten beden de doleerende. r.-kath. en N.-herv, leden van den gemeenteraad, dat éen hulpje voldoende was. Op verzoek van den officier van juslilie te Breda, is bij vonnis der arrondisseinents-rechlbank aldaar de vereeniging tot voortzetting eu in standhouding van de spaarbank te Bergen-op- Zoom vervallen verklaard van liaie hoedanigheid van rechtspersoon en omtrent de verevening der zaken van die van haro rechtspersoonlijkheid vervallen verklaarde veieeniging, onder toezicht der rechters, door gemelde leclitbank benoemd tot curatoren de heeren mr. F. E. Pels Kijcken, adv.-prov. aldaar, en A. J. R ter Horst, notaris te Bergen-op-Zoom. In de zaak betreffende den moord op den wachtmeester G. Hoekman, te Os, welke den 14n Februari in hooger beroep voor het gerechts hof te 's-llertogeiibosch zal behandeld worden, zijn 12 getuigen gedagvaard. KRAL1NGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 97 winterzalmen, die voor f 1.25 tot 1.45 per Vs kilo werden vei- kocht. Jied.-IIerv. Kerk. Bedankt voor het beroep te Vinkeveen door ds. A. Tap, te Gameren. Te Sclieveningen is Donderdag de nieuwge bouwde kerk der hervormde gemeente ingewijd. Het gebouw is in Hollandsclie renaissancestijl en bevat 1200 zitplaatsen. Ds. Van ileijningen sprak een woord van welkom tot de talrijk opgekomen aanwezigen, en een woord van dank aan allen, die tot den bouw direct en indirect hadden medegewerkt en aan de aanwezige overheidspersonen. Nadat het eerste vers van psalm 138 was gezongen, deelde ds. Lammerink de ontvangst mede van geschen ken, namelijk j van douairière Van Doorn van West-Kapelle een kanselbijbel, van een onbekende een bijbel voor den voorlezer en een geldelijke bijdrage ad f 3000. De predikanten Van Heijningen en Lammerink hielden toespraken, afgewisseld door gezang 3:1 en 2. Met danklied en gebed, waarin zegen voor de Koninginnen en de regeering werd alge- smeekt, werd de plechtigheid besloten. Schiedam, 27 Januari. Rogge en Gerst zonder haudel. Moutwyn r noteering der makelaars f 7'/*. Jenever: Amsterd. proef fll!A; per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting Spoeling: fl.50 per ketel. Naaldwijk, 25 Januari. Heden werd besteed vooraardappelen f 0.90 a 1.45, peren f 1.25 a i.55, appelen f 1.75 a 3.~~ per kin druiven f 0.60 a -.— per KG tafeiperen 5 a 171/3 ets., tafelappelen 2 a 12 ets,, snruitkooi f 0.60 a 1.— Op de veilingen: kleiperen fl.15 a J.35 bellelleurs f2,40 a 2.75, zoete fl.80 a 2.25^ zure f2,80 a spruitkool f 0.60 a 0.85, kroten f 0.40 a peen I 0.30 a 0.35 per Itiri druiven f 0.45 a 0.75 per KGtaielpeien 4 a 10 i ets,, uien f3.40 a -j

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 7