A°. 1894. Donderdag 1 Februari. N° 8453. KENNISGEVING. Verschijnt dagelijks, uitgitonderd Dinsdag, UIT G EVER: JO D De rurgemeester der gemeente Schiedam Buitenlamlsclie Pc rich ten Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele R'yk Afzonderlijke norainers t 1.K5. - 2.50. - 0.10. B IT KB f: BOTBltlTRjiAT, E 2 7. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantr Iedere gewone regel mee". - O.IO. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend Gelet op artikel 5 der wet van den 4den Deeemher 1872 staatsblad no. 134) Gelet op zijn besluit van den 20n Januari 1894 Verklaart dat op dien datum zijn onteigend en vernieiigd eemge goederen, met een lijderes aan pekken in aanrakinc geweest, welke goede ren toebehoorden aan Slartinus liooijmanwo nende te Schiedam. Schiedam, 31 Januari 1894. De burgemeester voornoemd, VAN DIJK. VAN MATENESSE. U 1 T 8 O II 1 A S D, Naar uit goede bron verzekerd wordt, heeft de keizer aan vorst Bismarck beloofd hem .zoo spoedig mogelijk een tegenbezoek op Fi'iedriehsruh te zullen brengen, vermoedelijk bij gelegenheid van zijn verjaardag op 1 April. De Berlijnsche correspondent der N. li. Ct. schrijft van 29 dezer: Nog steeds is het bezoek van Bismarck het onderwerp van aller gesprekken. Onder alen indruk der gebeurtenis, is de verjaardag •de* keizers, gelijk blijkt uit tailooze berichten uit de verschillende deelen des rijks, met veel meer vreugde en opgewektheid gevierd dan anders. Ook hebben verscheidene der diplo matieke vertegenwoordigers van Duitschland in den vreemde bij hunne ter eère van den verjaardag aangerichte feestmaaltijden voor hunne Duitsche gasten luide en openlijk hunne vreugde over de verzoening te kennen gegeven. Te Dresden ging de generaal-majoor Von Küsserovv zelfs zoo ver, van aan de officieren- tafel te zeggen: «Heden heeft de keizer zijne eerste overwinning behaald de grootste die een mensch ooit behalen kande zegepraal over zich zeiven". En te Berlijn ving deals hofprediker bij de keizerlijke familie bijzonder geliefde superintendant-generaal Dryander zijne preek aan met eene openlijke dankbe- tr'Jng aan den edelen en hooggestemden geest des keizers, hierbij mededeelende, dat deze zelf als tekst voor de preek op zijnen geboortedag deze woorden van Jesaia had ge kozen «Des Heeren engel is bij hen, die Hem vreezen, en hij redt hen". De keizer van Oos tenrijk moet in zijnen gelukwensch eveneens -zijne vreugde over de verzoening met Bis marck hebben uitgesproken. In den volksmond begint zich nu reeds eene legende te vormen. Acht dagen geleden zou de keizer heimelijk de nachts naar den koning van Saksen te Dresden gereisd zijn, om hem te raadplegen •over de verzoening met Bismarck. Natuurlijk is hier geen woord van waarmaar het ver haaltje is kenschetsend voor het geloof van het volk aan de romantische neigingen van den keizer. Uit de omgeving van dezen wordt bevestigd dat hij zelf inderdaad ten hoogste verblijd is over de verzoening met Bismarck en over den voortreffelijken indruk daarvan op de bevolking, welke indruk in het bijzonder spreekt in de telegrammen uit Zuid-Duitsch- land. In de diplomatieke kringen is niet onop gemerkt gebleven dat bij het feestmaal, door Caprivi aan de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden gegeven, na de anders alleen gebruikelijke twee officieele toosten, een op den keizer en een op de buitenlandsche hoofden van staat, de Russische gezant, graaf Schuwaloff, nog geheel onverwachts een der den toost dronk, en wel op Caprivi zeiven. Schuwaloff is te Berlijn de eenige buiten landsche diplomaat die, ook toen Bismarck volmaakt in ongenade was bij den keizer, openlijk zijne oude vriendschappelijk betrek kingen met den prins aanhield en, nog kort geleden, de doopplechtigheid van Bismarcks kleindochter bijwoonde. Tegenover de dienaangaande in omloop gebrachte geruchten verklaart de Seri. Bör- senzeitung ten stelligste te kunnen ontkennen dat graaf Herbert Bismarck weder in den diplomatieke») dienst zal optreden. II E L li 1£. Tengevolge van de incidenten der laatste dagen aan de universiteit te Brussel en uit gelokt door het verbieden van den cursus in geographic, die door Elysée Reclus zou wor den gegeven, hebben enkele studenten zich gisteren schuldig gemaakt aan baldadigheden tegenover den prorector Vanderkindere, die alle colleges aan de universiteit thans tot nader order heeft geschorst. F II A N K 11 IJ R. Toen president Caruot Maandagmorgen de landbouwtentoonstelling in het Palais de l'Industrie bezocht, werd door een van de aanwezigen de kreet «Leve de Commune aangeheven. De manifestant werd door het publiek gegrepen en doofde politie ingerekend. Lockioy, gisteren in de Kamer geïnter pelleerd'over den toestand der marine, hing daarvan een donker gekleurde schilderij op. Op verzoek van de regeering is het verdere debat hierover tot morgen uitgesteld. RUSLAND. De toestand van den czaar wordt beter, de temperatuur is niet hooger geworden en staat op 38°. De bronchitis neemt den ge wonen loop, de pols is goed. Overeenkomstig de voorstellen van den minister van financiën, besloot het comité der ministers gisteren tot het aan den staat trekken van den Orel-Witebsk-spourweg. OOSTENRIJK. Naar verzekerd wordt, zal Koloman Tisza zich wegens ouderdom geheel uit de politiek terugtrekken. In vele Hongaarsche steden werden Zon dag meetings gehouden voor de regeering en de huwelijkswet. In de vergaderingen werd besloten dat de liberale afgevaardigden, die zich tegen die wet verklaarden, hun man daat behooren neder te leggen. Volgens de dagbladen heeft eene talrijke Braziliaansche deputatie gisteren hulde ge bracht aan Pedro de Alcantara, die leerling is aan de militaire school te Weenen. ITALIË. Volgens berichten uit Rome, hebben roo- vers ingebroken in het huis van den Ameri- kaanschen gezant. Zij openden de brandkast, maar vonden er geen geldswaarde in, en ver nielden daarop het meubilair en het ac chief. Men vermoedt, dat het minder op geld dan op belangrijke papieren gemunt was. Uit Rome wordt geschreven dat de geruch ten, als zou men zich op het Vaticaan reeds gereedmaken tot een verhuizing, zooal niet ongegrond, dan toch minstens voorbarig zijn. Met het oog op den gespannen toestand zijn tmschen den paus en zijn raadslieden wel besprekingen gevoerd, doch een besluit is nog niet genomen. Wel heeft de paus een gedeelte va.» zijn vermogen en van de juweelen n veiligheid doen brengen, en moeten de regee ringen van twee katholieke landen reeds ge polst zijn over een eventueel» overbrenging van 's pausen residentie op vreemd grond gebied. Het schijnt intusschen zeker te zijn dat de onderhandelingen, tusschen Crispi en het Vaticaan heropend over de quaestïe van den patriarch van Venetië en van het exequatur van de bisschoppen, als mislukt moeten be schouwd worden. PORTUGAL. Uit Lissabon wordt gemeld dat aldaar door fabrikanten en winkeliers Maandag eene groote samenkomst is gehouden om verzet aan te teekenen tegen de nieuwe nijverheids belasting. Zoogoed als alle fabrieken en winkels weiden gesloten. Duizenden bptoo- gers liepen na de samenkomst de straten af de overheid verbood eene verdere meeting op groote schaal en hield een sterke troe penmacht gereed, maar er hadden geen rust verstoringen plaats. Uit de provinciën komen berichten over betoogingen van soortge lijken aard. S E R V I E. De radicale partij is ten zeerste ontstemd over de aan het in staat van beschuldiging gestelde voormalige Kabinet-Avakumovitch verleende amnestie, welke zij in strijd acht met de grondwet, daar zij den koning niet bevoegd acht een krachtens een besluit der Skupschtina ingesteld proces op te heffen en hij zelfs, in geval van veroordeeling, geen gra tie zou kunnen verleenen, zonder medewerking van de Skupschtina. Zij stelt den minister van justitie verantwoordelijk voor dezen stap des konings. De voorzitter van het hooggerechts hof heeft de leden van dat lichaam bijeenge roepen, teneinde te beraadslagen over de tegenover het kon. besluit te volgen gedrags lijn. Het radicale bind Odiek,yor klaart dat zijne partij, nu zij daaitoe gfmwöfiijfê wordt, den strijd tegen de regeeiing aanvaardt en eischt liet ontslag en het in slaat van beschul diging stellen van het Kabinet-Simitch. De mini«ter-president Siinitch is naar Pest vertrokken om keizer Frans Jozef zijne brieven van omslag als Servisch gezant te Weenen te overhandigen. Bij die gelegenheid zal lijj tevens een onderhoud hebben met den minis ter van buitenl. zaken graaf Kalnoky. In eene Zondag te Belgrado "''honden groote bijeenkomst van werklieden is "ene motie aangenomen ten gunste der radicale partij. Na afloop der vergadering trokken de deelnemers door de stad, onder het uiten van kreten ten gunste des konings en van hand having der grondwet. De orde werd met verstoord. Het dagblad De Volksvriend bevat een heftig artikel, waarin het den ex-koning Milan van landverraad beschuldigd. De oveiheid heeft dat blad met in beslag durven nemen, omdat Milan rechtens geen deel meer uit maakt van hel koninklijk huis. Het hooggerechtshof t" Belgrado hef» be sloten het proces tegen Avacumovitch te smken. B U L G A R IJ E. Het gerechtshof te bofia heeft gisternacht uitspraak gedaan in zake het proces-Iwanoff, beschuldigd van poging tot moord op vorst Ferdinand. Luka Ivvanolf, tegen wien de dood straf was geèischt, werd veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf; zijl medeplichtige Stojan Iwanoff, tegen wien 10 jaar was geëiseht, tot 3 jaar gevangenisstraf. K Y P T E. Naar de Timen uit Kaïro verneemt, heeft de khedive er in toegestemd, dat de keuze van den opvolger van den onder-minister van ooi log Maher-Pacha aan de goedkeuring der Engel-che regeertog wordt onderworpen. De khedive heet met zijne ministers overhoop te liggen. De regeering heeft het rapport openbaar gemaakt van den ingenieur Will cocks over den aanleg van een kunstmatig reservoir in het Nijldal, hetwelk hij aanraadt te maken ia de nabijheid van Assoean, ten behoeve van de rrigatie der landstreek tusschen Assioet en de kost der Roode zee, waarvan hij eene jaaiTyksche stijging der opbrengst van de landpachten met 4,000,000 pd. st verwacht. Het plan zou het afbreken nood zakelijk maken van den tempel van Pliilae, doch Willcocks stelt voor dien tempel elders weder op te bouwen. AMERIKA. De heer Gresham, secretaris van staat, te Washington, heeft verklaard, dat admiraal Benham geen instruction heeft gehad om bemiddelend op te treden tusschen hetgou-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1