1894. Zaterdag 3 Februari. N°. 8460, Aclitenveertigst© J aargang. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: ODÉ. Buitenlandsclie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk J. Afzonderlijke nomraers t 1.85. 2.50. - 0.10. 'J B V RE A I' z ifllBBIl SS A A 'I, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip ven eene Courantf 1.10. Iedete gewone regel moer. - 0.10. Driemaal geplaatst woidt tegen tweemaal berekend. F R A N K It IJ K. In de Kamer was gisteren de interpellatie over de marine-quaestie aan de orde. Admi raal Lefebvre erkende dat er ernstige ver beteringen noodig zijn. Daarvoor juist heeft de regeering eene buiten het parlement staan de commissie ingesteld die de bevoegdheden van eene enquête-commissie zal hebben. De minister gelooft niet dat de Fransche marine aicli bevindt in den staat van infetioriteit, waarin zij volgens den heer Locki oy zou zijn. Wat de pantserschepen, kruisers en de tor pedo's aangaat, de vergissingen bij de appro viandeeringen zijn het gevolg geweest van het Stelsel van aanbesteding, aan de marine op gelegd. De minister van oorlog verzekerde dat Frankrijk op de kusten geenszins de noodige verdedigingsmiddelen ontbeert, zooals men gezpgd heeft. Het kan goed en nuttig zijn, dit wel te verklaren met het oog op het buitenland. Generaal Morcier is bezig met bet ontwer pen van eene regeling, waarbij de bevoegd heden der ministers van oorlog en marine ■opnieuw juist omschreven worden, met het oog op het verkrijgen van éen enkel opper bevel in tijden vau oorlog. Het totaal der krachten, besteed aan de verdediging van bet Fransche grondgebiedoverschrijdt 1200,000 man, zonder de mobile defensie. De lieer Casimir Perier verklaarde dat de regeering niet aarzaalt de meening te uiten, dat hervormingen noodzakelijk zijn. De regee ring zal alles doen wat zij kan om het der ingestelde commissie gemakkelijk te maken. De heer De la Batut stelde eene motie "voor, waarbij de Kamer, vertrouwen stel lende in de overeenstemming tusschen de verschillende deelen der openbare macht, in het begeeren om tot eene juiste kennis der toestanden te komen en Je noodige •hervormingen tot stand te brengen, over gaat tot de orde van den dag. De heer Casimir Perier vereenigde zich met deze motie, welke met 356 tegen 160 ■stemmen werd aangenomen. De Kamer-commissie voor de invoerrech ten heeft zich vereenigd met een recht van 8 franken op granen, met toenemende ver mindering bij 50 centimes te gelijk, zoodra de koers 25 franken bedraagt. Komt de koers op 33 franken, dan wordt het ge heele recht tijdelijk afgeschaft. DUITSCKLAND. De zitting der delegatie van Elzas-Lotha- ringen is Dinsdag geopend door den stadhou der, die in eene uitvoerige rede wees op den ongunstigen toestand van 's lands geldmidde len, welke een gevolg is van de toenemende eisehen des rijks. Aangekondigd werd een ontwerp tot wijziging der gemeentewet, welke het zelfbestuur der gemeenten zal uitbreiden. ENGELAND. Reuters office heeft oene officieele depêche ontvangen uit Biarritz, waarin verklaard wordt dat het gerucht als zou de minister president Gladstone besloten hebben ontslag te nemen, valsch is, hoezeer sedert verschei dene maanden zijn leeftijd, zijn gezicht en gehoor het wenschelijk maken dat hij ont slagen worde van de zorgen van liet open bare leven. Dientengevolge kon de vervul ling zijner taak elk oogenblik plotseling worden afgebroken. De heer Gladstone weet niet welke wending zekere belangrijke gebeurtenissen voor de natie kunnen nemen, maar hij heeft niets gezegd of gedaan, wat zijne vrijheid van handelen zou kunnen belemmeren. RUSLAND. De temperatuur van den czaar was gisteren 369/10. De pols goed. De bronchitis vermindert. De toestand was over het algemeen gunstig. O O S T E N U IJ K. Dank zij hun verbond met de antisemiten, hebben de clericalen reeds bijna alle voor rechten weten te herkrijgen, welke zij door het concoidaat verloren hadden en nog steeds trachten zij nieuwe te verkrijgen. Alles is in stilte maar zeker geschied. De geestelijkheid heeft het voornamelijk toegelegd op de lagere school, waar volgens de wet alle godsdiensten moesten gelijk zijn. Verleden jaar heeft de aartsbisschop van Weenen den hoogen raad van onderwijs reeds weten te dwingen tot herplaatsing der kruisbeelden in de school lokalen, en tot het gelasten aan de onderwijzers en de onderwijzeressen om voor het begin der lessen het Pater Noster, het Ave Maria en het Credo iuide op te zeggen, alsmede de mis b\j te wonen. Ten slotte is de geestelijkheid er in geslaagd van den minister van openbaar onderwijs te verkrijgen dat aan de leei hngen en onderwijzers gelast werd, deei te nemen aan de openbare processie op Sacramentsdag. Thans diingt de aai tsbisschop er op aan, dat elke school hare eigen kapel zal hebben, daar het bezoeken der kei ken door eene woelige schooljeugd tot veel on- geriefelykheden leidt, en het is te verwachten dat hem ook die eisch zal worden ingewilligd. Te beginnen met 4 April wordt het effec tief der infanterie van het Oostenrijksche leger op voet van vrede gebracht op 148 regi menten en 8 bataljons, eene vermeerdering alzoo van 35 regimenten en 6 bataljons. In het nationaal casino te Budapest, de so ciëteit der Hongaai sche magnaten in de hoofd stad, zijn bij de periodieke bestuursverkiezingen bqna alle aftredende liheialen, o. a. graaf Tisza en graaf Andrassy, door clericalen vervangen Andere liberalen, zooals Koloman Tisza en de minister Fejervaiy, werden met slechts 1 stem meerderheid herkozen. Aan dit feit wordt groote beteekenis gehecht en het heeft veel opzien gewekt. Men verwacht da: de libprale magnaten in massa uit de club zullen gaan. S r A N J E. ïn de provincie Almeiia, in het stadje Ocio, is een dynamietpatroon ontploft. Er werd alleen stoffelijke schade aangericht, doch deze is van ernstigen aard. Van een sooit van boerenopstand wordt melding gemaakt uit de Andalusische stad AUtnis. De troepen zijn daar moeten optreden om de boerenarbeiders te veijagen uit de plaatsen, waarvan zij bezit genomen hadden. B U L G A R IJ E. Prins Ferdinand heeft in eene proclamatie den volke kennisgeving gedaan dat hem een zoon is geboren, wien hij den naatn Boris heeft gegeven, met de titelsprins van Tir- nova, Bulgaarsch prins, erfgenaam van den troon van Bulgarije, hertog van Saksen, rid der van de eerste en vierde klasse der Mili taire orde voor dapperheid. AFof dit nog vooieerst niet genoeg ware, heeft de gelukkige V-'jr in de volle blijdschap zijns harten den nieuwgeborene begiftigd met liet collier der Orde van dea H. Alexander en hem gepro clameerd tot chef van het 4e regiment infan terie, alsook van het 4e regiment cavaleiie en het 3e regiment artillerie. Naar het schijnt, is vorst Ferdinand voor nemens, ingevolge zijne onlangs gedane be lofte, zijn pasgeboren zoon in de orthodoxe kerk te laten doopen. De vorst zou daardoor zeker veel in populariteit winnen. S E R V 1 E. Nesitsch heeft geweigerd de portefeuille van onderwijs te aanvaarden. Ex-koning Milan heeft Woensdag Garaf- schanine ten gehoore ontvangen. Welingelichte peisonen spreken het gerucht tegen als zou de gevolmachtigde minister te St.-Petersburg, Pasitsch, ontslag genomen hebben, teneinde zich bij zijne radicale viien- den in Servië te kunnen voegen. De radicale bladen bevatten heftige artike len over de staking van het proces tegen het vroegere liberale ministerie, tengevolge waar van zij in beslag werden genomen. De regeering heeft ten opzichte van de be zetting der prefecturen besloten, een zooveel mogelijk gelijk aantal liberalen en gematigde progressisten tot prefect te benoemen, waarbij echter in de eerste plaats zal worden gelet op bekwaamheid. EGYPTE. Volgens uit Kaïro ontvangen bericht, heeft het Arabische blad El Hasan in een •-ensatie- artikel het ministerie heftig aangevallen, omdat dit den khedive tot een speelpop vau Engeland zou verlaagd hebben. Het blad zegt o. a,vlndien lord Cromer indeidaad vredelievend gezind was, zou hij den khedive over het incident der leger-appreciatie ge raadpleegd hebben, in stede van de Bntsche regeering terstond te waarschuwen De han delwijze van lord Crotner versterkt het Egyptische volk in zijnen haat tegen de Engel- sehen en in zijne liefde voor den khedive". AMERIKA. Het Huis van afgevaardigden te Washing ton heeft gisteren het tarief-ontwerp aange nomen met 200 tegen 135 stemmen, nadat het eerst een amendement had aangenomen, waarb.j liet tarief voor wollen waren bepaald werd op 2 Augustus in wei king le zullen treden. In den Senaat der V ereenigde Staten heeft de heer Sherman Dinsdag naar aanleiding eener door zijn collega Stewart vooigestelde motie om te ve 'klaren dat de uitgifte van sclmtkistbewijzer door den minister Cailisie onwettig is eene krachtige rede gehouden om te betoogen dat de minister ten volle ge rechtigd is tot die uitgifte in het belang van de goud-reserve der schatkist. Waar het geldt het nationaal krediet, zoo betoogde hij, moet alle partij-politiek daarvoor op den achter grond treden. Deze rede heeft een diepen indruk gemaakt. De uitslag der verkiezingen voor het Con gres in een tweetal districten van New-York trekt buitengewoon de aandacht, daar er door wordt aangetoond, dat er eene krachtige reactie in het voordeel der republikeinen bestaat. In éen district werd de republikein- sche candidaat Quigg gekozen; bij de vorige verkiezing in dit district had de democi ari sche candidaat eene meerderheid van S825 stemmen vei kregen. In het andere district werd wel-is-waar de democraat Strauss her kozen, maar hij kreeg ruim 7000 stemmen minder dan <len vorigen keer. De manoeuvres der democraten hebben dus blijkbaar het mis noegen van het volk gewekt. U>'t Buenos-Ayres wordt van gisteren gemeldHet gerucht gaat dat de stad Nich- teroy zich zou hebben overgegeven. In het noorden van Mexico heeft zich eene oproerige beweging voorgedaan, welke door de regeeiingstioepen onderdrukt is, na een gevecht van elf uren. Aan de zijde der op roei hngen weiden daarbij 30 man gedood en 25 gewond, terwij! de troepen S dooden en 13 gewonden bekwamen. CHINA. Door het oveistroomen der rivieren Peiho en Tung is groote schade aangericht. De hoofdstad Peking zelve moet bedreigd worden, De rt-geeiing is voornemens geen kosten te ontzien om zich de beste buitenlandsche ingenieuis-hulp te verschaffen tot het aanleg gen van werken, om voortaan dergelijke rampen te voorkomen. De standard, verneemt uit Shangai dat Rusland en China heimelijk eene overeen komst hebben gesloten ten aanzien der Pamir- landen China zal neutraal blijven en Rus-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1