Biniienlandsclie Berichten. on grootsch Gods -werkelijke wereld en de menscheid en te waarheid en de godsdienst is Dan, ik ben er zeker van, zouden wij niet meer krakeelen. Dan, denk ik, zouden wij beginnen als broeders te leven. Moge de Heer in de toekomst u en ons helpen in het wegbreken van de muren die onze kleine wereld omsluiten Medicijn, niet waar? SCHIEDAM, 3 Februari 1894. In antwoord op een desbetreffend verzoek der Kamer van koophandel en fabrieken alhier heeft de raad van administratie der II. i.I. S. M. bericht dat ten gerieve van de reizigers aan het station Schiedam plaats- kaarten verkrijgbaar gesteld zijn van Iloek- van-llolland naar Londen en er hier ook bagage rechtstreeks kan ingeschreven worden. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag G dezer niet piaats hebben. Van regeeringswege wordt onderzocht in hoeverre in de wetgeving tegen bedelarij en landlooperij verbetering kan worden aan gebracht. Tegen de vrijheid van lijkverbranding op zich zelf heeft de minister geen bezwaar. Het onderzoek omtrent de waai borgen tegen de ge varen, die daaiuit vosr de samenleving kunnen ontstaan, is nog niet ten einde gebracht. De commissie, benoemd tot overweging van de internationale arbeidswetgeving, heeft ingevolge een besluit der jongste algemeene vergadering zich nog eenige leden toegevoegd, die de belangen van werkgevers en arbei ders in haren kring vertegenwoordigen, om zich voorloopig bezig te houden met de vraag eener overweging der nationale arbeidswet- geving. De commissie bestond uit de heeren mr. J. Heemskerk Az., mr. T. M. C. Asser, prof. D. Josephus Jitta, mr. H. J. A. Mulder en Armand Sassen. Tot nieuwe leden zijn benoemd jitr. mr. J. C. M. van Riemsdijk, chef van algemeene zaken bij de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, J. W. F. Scheffer, chef der firma Van Houten Co. te "Weesp, M. J. van Hattum, aanne mer te Beverwijk, P. Recourt, teekenaar aan de lopogr. inrichting (ministerie van oorlog) en Th. de Rot, voorzitter van het »Alg. Ned. Werkliedenverbond", afd. Rotterdam. In een hoofdartikel bespreekt het Weekblad of Briehche Ctotgaan van het Tweede- Kamerlid mr. H. Pb. de Kanter, lid der ^Commissie van onderzoekin zake Neerbosch" (voorzitter der financieel® commissie) een zaak, ■waarmede de geheele natie zich bemoeitde weesinrichting te Neerbosch. Een tweetal concludes trekt de schrijver van het artikel: De eerste daarvan is dezeBedelen is bij de wet verboden, indien het strekt om in eigen nooddruft te voorzien. Doch bedelen voor een liefdadig doel is geoorloofd, en ge oorloofd op de grootst mogelijke schaal, zonder dat men gebonden is aan eenige controle, •welke ook, betreffende de wijze, waarop het bijeengebedelde geld besteed wordt. Als de stichting maar bestaat en uitwendig goed gaat, wordt er al heel weinig,, neen, in het geheel niet vanwege datzelfde publiek, dat opbrengt, naar verantwoording gevraagd, en de staat doet het evenmin. De Lindenhout- beweging kon wel eens hiertoe strekken, dat van den staat op dit punt de oogen open gingen. De heer Van Dijk te Doetinchem heeft ook eens al was het op kleiner schaal zulk eene beweging doorleefd, waarin hij op allerlei wijze beschuldigd werd van malversatieshij kwam zegevierend uit dien strijd te voorschijn, doch waarom zijn zulke bewegingen mogelijk Is het goed, dat de staat op zulke wijze inrichtingen laat ontstaan van die uitgebreidheid, op zulk een lossen grondslag gebouwd, die als ze in elkaar vallen wezenlijk ernstige gevolgen kunnen hebben? Men stelle zich eens voor, dat Van Deth zijn doel bereikte en de stich ting omverwierp waar zou men heen met de weezen en verwaarloosden, ten getale van ruim 1000? Men zou er lee!ijk mee staan te kijken. De tweede conclusie, die de schrijver trekt, is deze, dat onze wet op hoon en laster slecht is. De wijze, waarop Van Deth ageert, js toch beneden alle critiek. Letterlijk van alle zijden worden zijne mededeelingen door zeer geloofwaardige menschen tegengespro keneenmaal zelfs is hij deswege veroor deeld en toch gaat hij thans maar voort met het houden van voordrachten, geheel be staande uit dezelfde heele en halve laste ringen en het op schandaal beluste publiek stroomt bij bonderden en duizenden toe en offert zijn kwartjes aan den redenaar. Dat moest niet kunnen en mogen. Op welke wijze Van Deth schijnt te speculeeren op dien volks karaktertrek, kan blijken uit de mededeelin gen, die wij dezer dagen uit Groningen ont vingen, waaruit bleek, dat hij wel naar die stad wilde komen, en dan maar verzocht om een kerk of ander lokaal, waar 2000 of 2500 menschen in konden en dan tegen een kwartje entree. Als dat maar toegelaten blijft, zullen er wel meer liefhebbers komen, om van be schuldigingen en lasteren een métier te maken. Aari het Vatl. wordt gemeld, dat bij een der korpsen van liet leger een tekort in de kas moet zijn van eenige duizenden guldens. Dit is uitgekomen in October l.L, toen men den kwartiermeester wilde verplaatsen en deze de handen aan zich zelf sloeg. Sedert al dien tijd wordt tevergeefs dag en nacht gewerkt om het kluwen vol van onregelma tigheden en ongerechtigheden te ontwarren. Het tekort in kas steeg voor een paar dagen naar men hardop fluistert reeds tot achttien duizend gulden. Niet lang geleden is er bij een ander korps ook een officier van administratie plot seling overleden, die een groot tekort naliet. Vermogende familieleden zuiverden dit aan. Het centraal bestuur van het »Alg. Nederl. Werkliedenverbond" heeft besloten, opnieuw een adres te richten tot de Tweede Kamer in zake kiesrechtuitbreiding. Van dit adres zullen afdrukken gezonden worden aan de afdeelingen en verschillende vereenigingen, met aanbeveling het te ondersteunen. Het centraal bestuur van den Nederl. R.-K. Volksbond" heeft in zijne vergadering van 27 en 28 Januari besloten: lo. dat de algemeene vergadering van den centralen raad dit jaar zal gehouden worden te Delft, op Zondag 3 Juni as.; 2o. dat de verkiezingen van afgevaardigden voor den centralen raad zullen moeten plaats hebben vóór den 15den Maart e.k., terwijl de voorstellen der afdeelingen ter plaatsing op de agenda der nlg. verg. moeten worden in geleverd vóór of op 15 April a.s., bij den secretaris. Tevens kan worden medegedeeld dat door het centraal bestuur bepalin gen zijn vastgesteld tot centralisatie van de vak vereenigi rigen der verschillende afdeblin-' gen, welke bepalingen binnenkort zullen ver krijgbaar zij n dat de statuten voor den op te richten R.-k. boerenbond eerlang het licht zullen zien; c. dat de commissie door iiet centraal be stuur benoemd, naar aanleiding van het voor stel tot oprichting van een sUitkeeringsfonds bij overlijden", met haar rapport gereed is, en heeft ingediend een reglement voor een eventueel op te richten j> Weduwen- en R.-k. Halve-Weezen-Pensioenfonds", voor geheel den bond d. dat eene commissie is benoemd in zake een voorstel tot bestrijding der socialistische propaganda ten platten lande. In eenige bladen wordt van gedachten ge wisseld over maatregelen tot verhooging van de zeewaardigheid van de onlangs zoo geteis terde Wierümer visschersvloot. Als een ver volg daarop zien wij in een der artikelen liet volgende in overweging gegeven Dat het niet wenscheiijk zou zijn, aan de visschers eenig zeevaartkundig onderricht te verstrekken, kan moeilijk worden betwist. Ter voorkoming van rampen, als die van 1 December, en ook bovendien zeer in het belang der Noordzeevisscherij, zou de regee ring intusschen veel kunnen doen, door het laten maken van een haven te Oostmahorn, al ware het slechts een vluchthaven, en, meer in het bijzonder voor de Wierumer visschers, door het doen plaatsen van een vuur of licht op de noordwestzij de van de Engelmansplaat. Overwegingen van financieelen aard mogen de regeering hiervan niet terughouden. De Standaard ontvangt een schrijven naar aanleiding van het door Amerikaansche bladen medegedeelde, omtrent den heer Geijsbeek Molenaar, voorheen te Arnhem, thans in Ame rika. In dat schrijven wordt zeer sterk aan de waarheid van het gansche verhaal getwijfeld, en de onderstelling uitgesproken, dat de ver spreiding dezer historie wel aan min edele oorzakea kan te wijten zijn. Van zoekmaken van een kapitaal moet geen sprake wezen, terwijl de heer G. M. kort geleden nog bij zijne familie te Jersey woonde, zoodat het naar Canada gevlucht zijn van den persoon in quaestie ook uit de lucht zou gegrepen zijn. Donderdag vervoegde zich aan de afdeeling postwissels van het postkantoor te Rotterdam een als heer gekleed persoon, die een wissel ter uitbetaling aanbood groot f 98. De be ambte, met deze afdeeling belast, zag dadelijk dat de wissel valsch was en waarschuwde den hoofdcommies, die door een anderen uitgang het kantoor verliet en de politie waarschuwde, welke onmiddellijk de hand op den oplichter legde. Het stoomschip Amsterdam kwam Donder dagnacht van New-York te Rotterdam binnen. Naar wij vernemenzou ook eene der maatschappijen tot redding van drenkelingen te New-York gelden trachten te verzamelen om de nagelaten betrekkingen der omge komenen te ondersteunen. De equipage der Maggie E Wells werd door een anderen schoener gered, het schip werd in brand gestoken en de opvarenden werden te Halifax aan wal gebracht. (V. B. Ct.) Nauwelijks waren de pokken te Vlaardin- gen geheel geweken of er hebben zich weer 2 nieuwe gevallen voorgedaan, en wel 1 aan de Gedempte Waal en 1 aan de Gedempte Biersloot, het laatste in een huis waar de vorige week een lijder aan die ziekte overleed. Delft telde op 31 December j.l. 4G090 mannel, en 15034 vrouwel. inwoners, totaal 31124, zijnde 72G meer dan een jaar te voren. Te Delft hebben zich weder twee nieuwe gevallen van pokken voorgedaan. Een per soon is aan de gevolgen dier ziekte overleden. Te Monster doen zich twee gevallen van pokken voor. Te Voorschoten zijn van een boer Don derdagnacht 54 kippen ontvreemd. Binnen acht dagen zijn thans in die gemeente onge veer 200 hoenders gestolen. Bij den heer J. Kooij, grondeigenaar te Krimpen a,d. Usel, werd dezer dagen een brief per post ontvangen waarin hij onder bedreiging werd aangezocht om op eene aan geduide plaats en op een bepaald uur f100 neer te leggen. Werkelijk kwam op dat uur ter plaatse een man, maar hij vond een ledigen zak. Aan dedaar gestationneerdepolitie is liet evenwel niet gelukt den man in han den te krijgen. Te Gouda is bij een vrouw een geval van pokken voorgekomen, het eerste geval aldaar. Woensdagnacht zijn bij den landbouwer P. Schelling onder Nieuw-Beierland een 70-tal kippen gestolen. Nader wordt uit Amsterdam gemeld, dat in de werkplaats van den gearresteerden zincograaf Krause door de politie de bewijs stukken zijn gevonden, dat hij inderdaad de vervaardiger is van de in omloop gebrachte valsehe bankbiljetten en dus de hoofdschul dige in het komplot. Men verneemt, dat de beide andere ge arresteerden. Rempt en Van Liemt, reeds be kentenissen voor de justitie hebben afgelegd, en dat uit het onderzoek gebleken zou zijn, dat er nog meer personen bij de zaak zijn betrokken. Krause was een in zijn vak zeer bekwaam werkman. Dit verklaart, hoe de biljetten zoo bedrieglijk konden zijn nagemaakt. De officier van justitie te Haarlem heeft gisteren in hechtenis genomen R. R. Thum, gefailleerd uitgever, verdacht van mede plichtigheid in zake de valsehe bankbiljetten. Thum was een groot vriend van Krause, reeds van hunne jeugd af. Hij was in het bezit van tal van clichés van plaatwerken, pas overgebracht uit eene woning onder de werkplaats van Krause. Thum wordt naar Amsterdam overgebracht. Men meldt uit Haarlem aan de AL B. Ct. Omtrent de inhechtenisneming van den van medeplichtigheid aan het uitgeven der valsehe bankbiljetten verdachten uitgever Thum is nog bekend geworden, dat de justitie te Amsterdam gisteren de onze verzocht tot deze arrestatie over te gaan. De substituut-officier van justitie, mr. Joh. P. van Outeren, begaf zich daarop naar Thums wouing, waar hij dezen bezig vond meubels enz. op te Iaden. De officier verzocht hem even buiten te komen en deelde hem daar mede. dat hij zijn arrestant was en hem had te volgen, T. voldeed daaraan. In de laan bij zijne woning ontmoette hij een zijner dochtertjes hij is gehuwd en heeft drie kinderen dat zijne hand vatte en vroeg met pa mede te mogen gaan. Het kind liep huppelende mede naar het politiebureau, waar T. werd gevisiteerd. Vervolgens werd hij naar het paleis van justitie overgebracht en daar opgesloten. Mr. v. Outeren begaf zich daarop weder naar Thums woning, die eenzaam is gelegen aan het einde der Phoenixlaan. Aan de zijde van den spoorweg heeft men slechts éen raam, de andere zijn alle dicht gemetseld. Aan de zijde van de j Phoenix" heeft men voor zich het groote sportterrein in de laan komt zoogoed als nooit iemand, evenmin als in het aan de vierde zijde gelegen Ripperdaparkhet was alzoo eene verzamel plaats als geknipt voor personen als Krause, v, Liemt en den aangehoudene. De huiszoeking duurde van even half 3 tot 5 uur. Geen hoekje bleef ondoorzocht, en ge vonden werden twee bankbiljetten, een van f GO, dragende de handteekeningen Quack en Mees, en een van f40 met de handteekeningen De Hoop Scheffer en Pierson. Of die biljetten valsch waren, viel niet dadelijk te beslissen. De echtgenoote van Thum heeft van de zaak blijkbaar niets geweten. Zij schetste Krause als een door en door slecht persoon, die haar haatte omdat zij haren man steeds tegen hem waarschuwde, en over den sigaren fabrikant v. Liemt liet zij zich eveneens zeer ongunstig uit. Thum en Krause waren van der jeugd af bekenden. Beiden waren eerst letterzetter in Duitschland en hebben elkaar te Amsterdam teruggezien. Thum had zijn kantoor op de Ilee- renmarkt beneden de werkplaats van Krause. Deze laatste heeft voor eenigeu tijd zijne diensten als meesterknecht aangeboden bij de firma Joh. Enschedé, ais drukker van de echte bankbiljetten, en die heeren waren eerst wel geneigd hierop in te gaan, doch veranderden later van plan. Yan Liemt heeft eenen brief geschreven aan zijne familie, waarin hij haar raadt zich te troosten, daar gedane zaken toch geen keer nemen. Hieruit valt natuurlijk zijne beken tenis af te leiden. De cliehé's, die Thum hier heeft, zijn nog niet onderzocht. Dit zal waarschijnlijk heden plaats hebben. Te Amsterdam is eene vereeniging ge vormd tot oprichting van zoogenaamde res- taurants-Duval, waar men tegen zeer billijke prijzen zal kunnen dineeren en zelf controle kan oefenen op de bereiding van het eten. Yan Schiermonnikoog wordt gemeld, dat de nieuwe eigenaar van het eiland, graaf Berthold Bernstorff, lid van den Duitschen Rijksdag, geenszins de groote plannen met deze zijne nieuwe bezitting op het oog heeft, welke men hem wilde toeschrijven, en dat in elk geval van het maken van eene nieuwe badinrichting, zooals die op Norderney en andere badplaatsen aan de Noordzee bestaat, in het geheel geen sprake is. Graaf Bernstoiff zou zich voorshands hoofd zakelijk bepalen tot het exploiteeren van de boerenplaatsen, door mr. Banck trouwens in uitnemenden staat achtergelaten. Het bestuur der afd. Groningen van den sBond van Orde door Hervorming" heeft, teneinde ook zooveel mogelijk verborgen nooden te kunnen lenigen, aan geneesheeren in die gemeente verzocht om, wanneer zij ergens zoogenaamde stille armen mochten ontdekken, die aan de aandacht der wijk- commissarissen zijn ontsnapt, genoemd be stuur daarvan mededeeiing te doen. Uit het Oldambt wordt gemeld Het aantal leden van eenige afdeelingen van den sociaal-democratischen bond begint te verminderen. De opkomst is op sommige vergaderingen, waar sprekers optreden, zóo gering, dat de bijeenkomsten in eenige plaat sen wel spoedig zullen ophouden. TeNieuwolda hebben reeds een 25 arbeiders hun lidmaat schap opgezegd. Eindelijk dan begint men de de theorieën der leiders te wantrouwen. Ook Luitjes (Travailleur), de hoofdleider in deze provincie, schijnt dat te bemerken zijne taal wordt minder hartstochtelijk, niet aileen op vergaderingen, maar ook in het socialistisch blad De Arbeider. De invloed van het blad onder dé arbeidersbevolking begint te ver minderen. Vrijdagmorgen keerde de milicien B. van Langezwaag naar zijn regiment terug. Op de tram uaar Heerenveen staande, boog hij zich over het balkon henen om zijnen vader nog eenen groet toe te wuiven, doch op hetzelfde

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2