Binnenlandsclie Berichten. Da Gama verlangt r ooi- alles het aftreden van Peixoto als president en het instellen eener burgerlijke regeering. Hij beweert voldoenden, zij het dan ook niet overvloedigen krijgsvoorraad te hebben en het nog wel eenige weken te kunnen uithouden. SCHIEDAM, 6 Februari 1894. De gemeenteraad hield hedennamiddag eene vergadering welke werd bijgewoond door '19 leden. Afwezig de heeren Roelants en Van der Schalk. Na vaststelling der notulen van de vorige vergadering van 23 Januari j.i. kwamen de volgende stukken in, welke reeds overeenkom stig 't bepaalde bij art. 10, le lid van het reglement van orde ter visie hadden gelegen missive van de Gedeputeerde Staten dezer provincie, waarin zij mededeelen dat door hen, krachtens art. 197 der gemeentewet, in ver band met art. 19 der wet op liet lager onderwijs, verdaagd wordt de beslissing om trent het besluit van den raad dezer gemeente van 21 December 1893, tot het atbreken van 't bestaande schoolgebouw der sein „1 met uitgebreid leerplan voor jongensliet bouwen van een nieuw lokaal en het opheffen der burgerschool voor gewoon lager onderwijs, aangenomen voor kennisgevingvan burge meester en wethouders, twee ontwerp-beslui- ten tot het doen van af- en overschrijvingen op de gemeentebegrooting voor 1893idem, een ontvverp-besluit van gelijke strekking op de gemeentebegrooting voor 1894, ter visie laten liggen ter behandeling in eene volgende vergadering; idem, gewijzigde ont werp-verordening, opgemaakt in overleg met de commissie voor de plaatselijke strafveror deningen, op liet gebruik der havens en wateren (havenreglement), de behandeling wordt aangehouden tot eene volgende ver gadering; rapport der financieele commissie op de in hare handen gestelde rekening der Kamer van koophandel en fabrieken alhier, over 1893, daarbij adviseerende die rekening goed te keurenhierop zal wor den gelet wanneer de behandeling dezer rekening aan de orde zal zijn; bezwa- schriften van A. A. Hoer Jr., tegen zijnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1893,4, om onder zoek en rapport in handen gesteld der com missie voor de plaatselijke belastingen; De later ingekomen stukken zijn: Missive van de Gedeputeerde Staten dezer provincie van 30 Januari/3 Februari j.l., daarbij, voorzien van het bewijs hunner goedkeu ring, terugzendende het raadsbesluit van 21 December j.l. tot het afbreken van het ge bouw der school met uitgebreid leerplan vooi jongens; het stichten van een nieuw gebouw; en het opheffen der burgerschool voor gewoon lager onderwijs aangenomen voor kennisge ving, zullende, overeenkomstig het verzoek, in Prov. Mad no. 76 van 1880, van dit besiuit aan het schooltoezicht worden kennis gegeven; beredeneerd verslag van curatoren, omtrent den toestand van het gymnasium te Schie dam over 1893, ter visie gelegd tot de eerst volgende vergaderingzullende het worden opgenomen in 't gedrukt verslag der hande lingen en in het jaarverslag omtrent den toestand der gemeente adres van D. de Kok om ontheffing van zijnen aanslag in de plaat selijke directe belasting over 1893, voor het houden van eene dienstbode, daar hij, ge durende het geheele dienstjaar geene dienst bode in dienst heeft gehad, ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering schrijven van J. den Houting van 5 dezer, waarbij hij intrekt zijn aan den raad gericht adres van 19 December j.l., om eenigen jaar- lijkschen onderstand uit de gemeentekas adres van J» Stegman, gepensionneet.1 lan taarnopsteker en poetser bij de gemeente-gas fabriek, met verzoek den grondslag voor zijn pensioen aan te vullen, op de wijze als door hem in zijn adres is aangegeven en zijn pensioen in evenredigheid te verhoogen, ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering; adres van L. van der Sman, eigenaar en verhuurder van 33 woningen met open grond en erven, gelegen in het zoogenaamde Baantje achter het Broersveid, om hem te doen deelen in het voorrecht van gasverlichting dier straat, voor rekening dei- gemeente, zich bereid verklarende de bestaan de gasbuizen en lantaarns, alsmede de buizen der waterleiding kosteloos aan de gemeente af te staan, ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering; adres van J. P. van Vonderen en nog 30 onderteekenaars, allen bewoners van de Villastraat alhier, om die straat door en voor rekening der ge meente van gaslicht te doen voorzien, ter zijde gelegd als zijnde ongezegeldadres van A. van der Burg en nog 7 onderteekenaars, allen huurders en gebruikers van het weiland in Kortland, in dat gedeelte van het West- frankeland, hetwelk daarmede eene gemeen schappelijke waterloozing heeft door het sluisje van Kortland in de Nieuwe haven bij de voormalige Vlaardingerpoort, om herstel ling van bedoeld sluisjein handen gesteld der commissie van fabricage om onderzoek en rapport; adres van ds. P, C. A. HalfT- manpredikant bij de Ned.-herv. ge meente, om des Zondags tussehen 12 en 2 uur gebruik te mogen maken van de lokalen der 2e openbare kostelooze school (hoofd de heer Vaandrager) tot het geven van onder wijs in den hervormden Godsdienstter visie gelegd ter behandeling in eene volgende ver gadering. Voor heden was aan de orde gesteld de behandeling der adressen van H. Kool en de erven wed, J. D. van Otterdijk, om resti tutie van betaalde plaatselijke directe be lasting over 1893, voor de in hunne bedoelde adressen genoemde panden, welke gedurende dat geheele jaar ongebruikt of onverhuurd zijn geweestovereenkomstig art. 24,«left, c der verordening regelende de heffing dier belasting, werd aan II. Kool restitutie ver leend tot een bedrag van f 6, en aan de erven wed. J. D. van Otterdijk, ten bedrage van f 14.80; op het adres van A. Dirkzwager van gelijkestr«kking werd afwijzend beschikt, op grond dat bedoeld pakhuis in den loop van 1893 in gebruik is geweest tot berging van brandstoffen adres van N. van der Slugs, sluiswachter aan de groote schutsluis, om hem eene gelijke gratificatie als in vorige jaren toe te kennentevens verzoekende die gratificatie te beschouwen als vaste toelage en met liet bedrag daarvan den grondslag van zijn pensioen te verhoogende grati ficatie van f 100, sedert 38 achtereenvolgende jaren aan den adressant toegekend, is niet te begrijpen onder «bezoldiging", bedoeld in art. 12 der pensioenverordening voor ge meente-ambtenaren, zoodat al wordt de gratificatie opnieuw voor een jaar verleend met haar bedrag de grondslag voor de be rekening van adressants pensioen niet kan woiden verhoogd. Aangezien door het toekennen dier grati ficatie, adressant dus gedurende die 38 jaar feitelijk eene verhooging van jaarwedde, tot het bedrag dier gratificatie, heeft genoten, en burgemeester en wethouders aan dezen even verdienstelijken als trouwen ambtenaar gaarne het bewijs willen leveren dat diens nauwgezette plichtsbetrachtingdoor hen wordt gewaardeerd, stelden zij den raad voor te besluiten, ter vervanging van de gebruikelijke jaarlijksche gratificatie, aan den adressant, boven zijne tegenwoordige jaar wedde, eene-per- soneeletoelageuit de-gemeentekas toetekennen van honderd gulden 's jaar*, in te gaan met den dag waarop de laatstelijk hem toegekende gratificatie eindigt; en met het bedrag dier personeele toelage welke als bezoldiging is te verstaan in den zin van art. 12 der pen sioenverordening den grondslag voor de berekening van zijn pensioen te verhoogen met welk voorstel de raad zich unaniem vereenigde. Het adres van J. den Houting en A. Noor- dijk, gewezen werklieden aan de stedelijke gasfabriek, om hun eenigen jaarlijkschen onderstand uit de gemeentekas te verleenen, lokte nogal eenige discussie uit. In verband met het lieden ingekomen schrijven van J. den Houting, waarbij hij zijn verzoek tot het bekomen van eenigen onderstand uit de ge meentekas intrekt, omdat hem, door tusschen- komst van de directie der stedelijke gasfa briek reeds van particuliere zijde ondersteu ning zal worden verleend, stelden burgemeester en wethouders voor, het verzoek van dien adressant buiten verdere behandeling te laten. Naar aanleiding der vragen van de heeren Klein en Hoogendam verhaalde hierop de heer Van Harwegen den Breems dat door hem en nog iemand het initiatief was genomen om den man, die niet in de termen viel voor pensioen, door particuliere bijdragen tegen gebrek te vrijwarenhet adres van Den Houting om pensioen was, blijkens diens verklaring, door een ander geschreven, en wel door den heer C. Kleinvoor den inhoud daarvan mocht adressant dan ook niet ver antwoordelijk worden gestelddeze had trou wens tegenover de gasfabriek, die hem zoo lang mogelijk gaande gehouden had, niet de minste reden tot kiagen. Het adres van Den Houting werd hierop buiten behandeling ge steld. Ten aanzien van het adres van A. Noordijk herhaalden burgemeester en wethouders het door hen in de zitting van 19 Dec. j.l. gedaan voorste! om den adressant te berichten, dat nu het verleenen van pensioen bij ver ordening geregeld is en adressant onder geen bepaling dezer verordening valt, die eenig recht op pensioen toekent er geen term bestaat tot inwilliging van zijn verzoek. Dienover eenkomstig wordt besloten. De rekening der Kamer van koophandel en fabrieken over 1893, met daartoe behoorende bescheiden, bedragende in ontvangst f642.71 en in uitgaaf f 555.20, sluitende met een batig saldo van f87.51, werd, overeenkomstig het advies der financieele commissie, zonder re sumtie goedgekeurd. De heeren Maas en Prins, leden dier Kamer, hadden tijdens de behandeling der rekening, op grond van 't bepaalde bij art. 24 der gemeentewet, de vergaderzaal verlaten. Burgemeester en wethouders deelden vervolgens mede, dat door hen, voorloopig voor den tijd van zes maanden, tot adjunct bode is benoemd Willem Overweel, waarna door hen wordt voorgesteld aan L. Bokhorst, die, tijdens de vacature van adjuct-gemeente- bode, drie weken lang die betrekking had waargenomen, een gratificatie toe te kennen van f23.335, uitmakende het bedrag der gedurende dien tijd vrijgevallen jaarwedde van adjunct-gemeentebode. Ten slotte werden burgemeester en wet houders, op hun voorstel voor zooveel noodig, gemachtigd om gebruik te maken van het aanbod van M. C. de Jong P.Mz., aannemer te Sliedrecht, om een deel van de aan de gemeente behoorende plaat in de rivier de Maas, gelegen ten westen van liet Wester havenhoofd, in huur bij P. Kalis Cz., te Puttershoek, gratis de doen ophoogen tot 1.30 M boven A. P., en tevens om voor dit doel een gedeelte van de plaat, met ingang dezer maand, uit de huur te nemen. Daartoe wordt bij acclamatie besloten. De openbare vergadering wordt hierop veranderd iu eene met gesloten deuren. Hedenmorgen werd op de algemeene be graafplaats alhier het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer Jan Jacob Vormer, die Zaterdag j.l., na eene ernstige ongesteld heid, op 62-jarigen leeftijd is overleden. Hoezeer de heer Vormer door zijne mede burgers werd geacht en gewaardeerd, moge vooral daaruit blijken, dat vele instellingen hem onder hare bestuursleden telden, waar van hij de belangen met veel toewijding be- hartigde, en niet het minst de belangen van den werkman, die in hem een warm voor stander vonden. Als bekwaam bouwkundige heeft hij vele jongelieden in dit vak opgeleid, die aan zijn uitmuntende leiding een goede maatschappelijke positie danken. Toen de plechtige lijkstoet op den dooden- akker was aangekomen, waar zich een aantal belangstellenden hadden verzameld, sloten zich daarbij verschillende deputatiën, vrienden en hekenden van den overledene aan, en nadat de kist, bedekt met kransen, in de groeve was nedergedaald, hieven de verpleegden uit het diaconiehuis der hervormden, waarvan de overledene regent was, het le en 4e vers van het 182e der Evangelische Gezangen aan, wat een diepen indruk maakte. Daarna bracht de heer P. Brilienburg, zijn mederegent, in hartelijke bewoordingen aan den overledene hulde als mensch en burger en stelde hem aan zijne zonen ten voorbeeld. De oudste zoon van den overledene be tuigde diep bewogen zijn dank aan den heer Brilienburg en aan allen voor de laatste eer, zijn vader bewezen. Is het verlies van den heer Vormer voor zijn gezin en familiebetrekkingen groot, ook de gemeente verliest in hem een barer beste burgers. De openbare les der muziekschool mocht zich in een bijzondere belangstelling verheu gen; de zaal van »Musis Sacrum" was gister avond geheel bezet met een zeer verscheiden publiek, waaronder werden opgemerkt: de burgemeester, de wethouders, bestuurders der afdeeling van «Toonkunst", dr. Vaillant als oprichter dor muziekschool, benevens enkele raadsleden. Na het gebruikelijke welkorn van den voor zitter, den heer J. T. Beukers, betraden de uitvoerenden het orkest en legden in een reeks van muzikale voordrachten, van de een voudige, welbekende oefeningen van C/.erny tot liet meer ingewikkelde «Taranteile" van Popper, proeven hunner geoefendheid af. Deze geoefendheid was het laatste jaar dermate toegenomen, dat zoowel de onderwijzers als het bestuur alle reden tot tevredenheid kun nen hebben. Iedere klasse gaf haar beste krachten, het scheen een onderlinge wed ijver. Doch niet alleen zijn merkbare vorde ringen gemaakt, ook een uitbreiding van klassen heeft plaats gehad; aan de zang klassen is een voor solozang toegevoegd, ter wijl ook de pianoklassen talrijk zijn. Voor den eersten keer trad ditmaal een orkestklasse op, onder leiding van den heer Egener, welke ook vrouwelijke leden telt. Dit eerste optreden was zoo goed, dat men er niet zonder bisnummertje afkwam. Toen de laatste tonen van het klavier ver stomden, nam de voorzitter wederom het woord, om zijn tevredenheid te uiten aan gaande den afloop van deze openbare les, welke hoofdzakelijk te danken was aan de onderwijzers, de heeren Egener, Egmond, Rijken en Texlor, die gedurende korter of langer tijd aan de school verbonden waren. Voorts werd dank betuigd aan de aanwezige autoriteiten en opgewekt tot een nog talrijker bevolking der klassen, waarna men nog eenige oogenblikken onder een geanimeerd bal samenbleef. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de vergadering die tegen morgenavond half- negen is uitgeschreven door de afdeeling sSchiedam" van de vereeniging Volks onderwijs". Is het te behandelen onderwerp «de aansluiting van het lager bij het middel baar onderwijs", in onzen tijd van groot belang, de vergaderingen van de afdeeling «Schiedam" van «Volksonderwijs" hebben

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2