Letteren, Kunst en Wetenschap. terecht den naam verkregen van dergelijke bijeenkomstenwaarop uitstekend wordt gedebatteerd. "Wij wenschen ook deze een zeer druk bezoek toe. Zondag hield de afdeeling Schiedam van het »Alg. Ned. Werkliedenverbond" haar maandehjksche vergadering, waarin de reke ning werd goedgekeurd. Tot bestuursleden werden herkozen de periodiek aftredenden, n.l. C. Bakkes en J. van der Gaagter alge- meene vergadering te Amsterdam werden afgevaardigd: G. W. Snel, president en C. Rijkse, secretaris, en tot plaatsvervanger Joh. Plooij Jr., commissaris. Nog werd door den voorzitter medege deeld dat de aangekondigde lezing van den heer mr. H. Goeman Borgesius door onvoor ziene omstandigheden een maand uitgesteld is. De heer H. C. Boogaard, directeur van het tefegiaafkantoor alhier, heeft ontslag uit deze betrekking gevraagd met ingang van 1 April a.s. Gisteravond is, tijdens afwezigheid der be woners, door opensluiting der straatdeuren, bij twee personen alhier diefstal gepleegd, en wel bij de weduwe K. in de Maasstraat van een bedrag van ongeveer f 30 en bij O. in de Emmastraat van eenige gouden voorwerpen en twee portemonnaies met eenig geld. Bij kon. besluit zijn met 1 April benoemd bij den grooten staf, tot adjudant in gewonen dienst der Koningin, de ritmeester jhr. A. S. E. van Tets, instructeur bij het 2e reg. huzaren, en tot ordonnans-officier der Koningin de le luit. F. W. J. Loudon, van het reg. grenadiers en jagers, die beiden, in verband daarmede, in hunnen rang worden overge plaatst bij den grooten staf; eervol ont heven uit zijne betrekking van ordonnans- officier der Koningin de ritmeester J. G. baron van Sijtzama, van den grooten staf. die, in verband daarmede, wordt terugge plaatst bij het wapen der cavalerie, en wel bij het 2e reg. huzaren. Bij kon. besluit is met 1 April a.s. de kolonel jfir. W. L. van Spengler, van den grooten staf, adjudant der Koningin, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld, f2100 'sjaars, met den rang van generaal-majoor en adju dant in buitengevvonen dienst der Koningin. Thans is verschenen het verslag omtrent het onderzoek, ingesteld door de derde afdee ling der staatscommissie van arbeids-enquête, bevattende mededeelingen der commissie omtrent Leiden, Rotterdam en Amsterdam (wat beide koopsteden betreft in het bijzonder ten aanzien van het los- en laadwerk bij zeeschepen), der Zaankant, Haarlem, Amster dam, 's-Gravenhage, Utrecht, Schiedam, Kapelle a/d IJsei, Kralingen, Yenendaal, Hilversum, Mooidrecht, Sliedrechten Gouda. Het water op den Boven-Eijn is in de laatste paar dagen sterk gewassen. De stoom- booten der Nederlandsche stoombootreederij hebben den dienst tusschen MannheimRot terdam en omgekeerd hervat. Te Milaan is de Hollandsche consul, de heer Struth Perstorf, wegens bedrog gevan gengenomen. In de vorige week had hij surséance van betaling aangevraagd. Uit de boeken bleek, dat het actief ongeveer 300,000 fr. en het passief 1,700,000 fr. bedroeg. Vlaardingen telde op 1 Januari j.l. 13.927 inwoners, dat is 398 meer dan op denzelfden datum van het vorige jaar. Te Rotterdam zijn de vorige week 22 ge vallen van pokken voorgekomen. Te Rotterdam is gisternacht doorde politie aan de Leuvehaven aangehouden eene roei boot, waarin twee vaten jenever, een geheel en bet andere half vol, te zamen inhoudende ongeveer 300 liters. Drie personen in de roeiboot gezeten namen de vlucht en ont kwamen. De jenever is ontvreemd van de werf der heeren Blankenheijm en Nolet, dis tillateurs aan de Zalmhaven. (N. E. Ct.) Tot gistermiddag 12 uur waren te's-Gra- venzande in het geheel, sedert het ontstaan der ziekte aldaar, aangegeven 40 gevallen van pokken, waarvan 1 hersteld en 8 overleden. Te Vianen heeft zekére P. M., die lijdende is aan epileptische toevallen, Zaterdagnacht, in een vlaag van vei standsverbijstering, zijne vrouw met een hamer op het hoofd geslagen en haar daarna met een mes doodelijk ver wond. De noodlottige daad werd eerst in den loop van den dag ontdekt. Toen nu, in tegen woordigheid van de politie, bij hem de deur geopend werd, vond men ook M. in zijn bloed badende. Ook hij had aan den hals zich ernstig verwond. Terstond werd om heelkundige hulp uit gezonden, ook naar dr. C. M. Snellen, uit Vreeswijk, De ongelukkige werd vei bonden en langs kunstmatige u weg in staat gesteld adem te halen, en wel door het inbrengen van een buisje in de luchtpijp. Een aantal jaren geleden heeft deze P. M. zich ook op soortgelijke wijze san het leven willen berooven. Tengevolge van het groote bloedverlies, zou hij toen zeker bezweken zijn; doch dokter Teljer, uit Vreeswijk, wiens hulp toen ook was ingeroepen, wist hem nog in bet leven te behouden, door eene groote hoe veelheid bloed van zijn zoon in zijne aderen over te brengen. Het bestuur der chr. vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem heeft weder vele giften ontvan gen, ais van H. te N. N. voor den nieuwen bouw f1000. van B. te Arnhem f100, van N. N. te Utrecht f100, dames D. te Haarlem f100 H. te H. voor de inrichting f 114.35. Mej. C de lï. te Haarlem f100 en nog vele andere giften van minder bedrag. Te Oldeboorn is in den nacht van Zondag op Maandag eene poging tot moord gepleegd op een 20-jarig jongeling. Er zijn hem diepe wonden aan den pols toegebracht. De dader is bekend. Trein 664 is heden te Breukelen bij de aansluiting in trein 647 gereden. De weg naar Utrecht en van Harmeien is versperd. Vijf waggons zijn defect en liggen op den weg; drie waggons zijn op de machine van trein 664 geloopen. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Valiclic bankbiljetten. De Duitscher Oscar Krausse, die een hoofd rol speelt in de vabche bankbiljetten-historie, heeft voor de Amsterdamsche justitie reeds een voldoende bekentenis afgelegd. Rempt en Van Liernt, voor wie 't trouwens al te moeilijk was te ontkennen dat zij de valsche biljetten hebben helpen verspreiden, hebben ook bekend. Het onderzoek is echter wel verre van af- geloopen. Er zijn alles wijst daarop nog onderscheidene andere personen in het spel, en vrij zeker mag thans reeds vastge steld worden dat de zaak een uitgebreidheid zal krijgen, als nog zelden bij soortgelijke misdrijven het geval was. Nader wordt nog gemeld dat in het geheel acht personen in hechtenis genomen zijn, deze zijn Krausse, VanLiemt, Rempt, Thum, Joseph Frey, agent der Miinchener Löwen Bi au GeselischaftArentz, colporteur van het Nieuwsblad voor Nederland Keese, een tap per en echtgenoot van zekeren Lafleur, allen te Amsterdam woonachtig. Door den officier van justitie te Haarlem is Zaterdagavond in zijne woning aan de Gedempte Oudegracht aangehouden de vee handelaar B. Gompertz, verdacht van mede plichtigheid aan het uitgeven en verspreiden van valsche bankbiljetten. B G., een Duit scher, staat als rijk man bekend, maar heeft, zoowel hier te lande als in het buitenland een slechte reputatie. De huiszoeking bracht verscheidene bankbiljetten aan 't licht, die men voor valsch houdt. De arrestatie van Gompertz had plaats op last van den rechter-commissaris te Amster dam. Hij handelde Zaterdag zeer vreemd en gaf in een koffiehuis af op de domheid van de reeds gevangen personen. De in de laatste dagen plaats gehad heb bende arrestatién worden toegeschreven aan het klappen van Van Liemt. Gompertz, die naai Amsterdam werd over gebracht, heeft zich gisterochtend in de cel door ophanging van het leven beroofd. Gistei en had in peiceel 14 op de Heeren- markt te Amsterdam, waarvan de zincograaf Kiausse de bovenverdiepiug bewoont, een nieuwe huiszoeking plaats, die een massa menschen op de been bracht. Een aantal werktuigen, die de reeds in beslac genomenen completeerden, weiden medegenomen. Men vei zekert dat thans al het vervaardigde papier tot een bediag van 3 ton in handen der justitie is. Te Utiecht wordt ook naar medeplichtigen gezocht. Aan de Associatie-Cassa werd Zaterdag een vaisch bankbiljet van f300 en bij de Neder landsche Bank een van f 100 aangeboden en ingehouden. Door de direction der verschillende banken en verdere financieele instellingen te Amster dam is aan de kantoorloopers medegedeeld, dat de schade op hen verhaald zal worden, wanneer zij zich valsche bankbiljetten in han den laten stoppen Gistei en weiden drie exemplaren derver- valschte biljetten voor het publiek op een der politiebureaux ter bezichtiging gesteld. De vervalscheis zijn er niet in geslaagd den juisten inkt te treffen de inkt der valsche biljetten is zwarter en harder getint dan die der eclite het papier is daarenboven slapper en dunner. Een verschil dat bij onderzoek geen twijfel overlaat is liet ontbreken van het watermerk links en echts van den tekst, bij echte bankbiljetten in de krullen van het woord Nederl. Bank zichtbaar. Gisteren zijn te Amsterdam nog opgehaald drie lijken van personen, die sedert den avond van den zwarer, mist (28 Dec. j.l.) vermist weiden. Het eene lijk, opgehaald uit het Jacob-van-Lennepkanaal, was dat van een man, die dien avond zijne dochter naar haar dienst had gebracht; het tweede, gevonden in de Lauriergracht, was dat van een timmerman, die woonde in de Haarlem mer Houttuinen. Nog is opgehaald uit een der haventjes van de Groentemaikt het lijk van een man, die woonachtig was in de Jacob-van-Lennep- straat. Uit 's-Hertogenbosch meldt men aan de N. JR. Ct. Zoowel door de justitie als door het school toezicht wordt een onderzoek inge-deld om trent onzedelijke handelingen, die door een geestelijken broeder met leerlingen eener bijzondere schooi te 's-Hertogenbosch zou den gepleegd zijn. 's-Gravenhage. Met 15 dezer wordt uit het station Anna-Paulownastraat alhier van de stoomtram der H. IJ. S. M. eene recht- streeksche aansluiting ingevoerd met de stations Drift, Schiedam, Rotterdam, Dor drecht, Leiden, Haarlem en Amsterdam. Leiden. Na eene ziekte van weinige dagen, is Zondagavond plotseling overleden de burgemeester L. M. de Laat de Kanter, op 65-jarigen leeftijd. In Mei 1876 werd de heer De Laat de Kanter lid van den raad, en kort daarop benoemd tot wethouder. Op 44 Juni 1880 werd hij geïnstalleerd als burgemeester, en in hetzefde jaar gekozen tot Jid der Provin ciale Staten, in welk college hij tot zgn dood zitting had. Hij was ridder yan de Militaire Willems orde en van de orde van den Nederl. Leeuw en, als burgemeester, tevens curator der Leidsche universiteit. Onder zijne groote verdiensten jegens de gemeente verdient inzonderheid herinneui te worden, dat hij het initiatief heeft genomen tot de oprichting van de Leidsche Duinwater- maatschappij. In een artikel in de Amsterdammerweekblad voor Neiieihind, van den heer J. H, Róssing over Haver Schmidt, waai in verder nog eens nadruk wordt gelegd op de duidelijke, ïmtners over de waaide van bet weik beslissende, maar toch nog hier en daai tegengesproken waai heul dat «Piet Paaltjens met zijn Snikken en Grimlachje'; dlat- minst bedoeld heeft giappig te zijn", wordt de volgende herinnaimg veiteld. 't Was op Dmnlust bij Zandpoort, aan den feestdisch van Uoldijks zeventigsien "veijamiag. Aan het einde van het m il werd vee! getoost. Hofdijk kon het met bui ouden. Al die mooie woorden begonnen hem angstig te maken. Het scheen, dat hij naar het einde verlangde Weer stond er iemand op, die hem bescheiden op den schouder klopte en rpel innemend gezicht v loeg Hofdijk, mag ik nog iets zeggen Hofdijk diaaile niet toischen ruk het hoofd om, keek met martia'en blik naar den vermetele en zetde ruw en toch zoo innemend hartelijk: Waaiuehtig, keiel, mag jij dat! Met pleizier Blij feestgelruisrh ging door de zaal. Een vriend van allen, van Noorder- en Zuiderhroc- dets, zou het wootd voeien. Ds. Haver Schmidt, aan wien Piet Pa iltjens eens zijne geheimste gedachten had toeveitiouwd, tot wien hij vaak had gesnikt en gegrimlacht. Herinner jij je nog Hofdijk, dnt je ons eens uit nood en dood hebt verlost, mij en mijn vriend v. d. Kaay Verbaasd gezicht van Hofdijk. Toch waar! Het is al lang geleden. We waren nog studenten en voor ons pleizier in Amsterdam. De nacht was al lang in dag ovei gegaan en nog zvvieiven we door Aros'ol's straten, want ons geld was op, we hadden mets meer. Di oevig bleven we staan voor de Nederlandsche bank, maar onze zuchten openden de poorten niet. Daar kiegen wij een idee: ïAls de Nederlandsche bank van steen blijlt voor onzo jammei klaihten, zaf het hart van vriend Hofdijk week worden als was!" We gingen naar je kamer. Je woonde in dte dagen op liet Rusland. We vroegen je te spreken de juffrouw maakte allerlei pi aatjes om ons weg te ktijgenze wou niet zeggen dat m'nheer voor acht ol negen uur nog met bij de hand was. Je hield toen van lang slapen". Hofdijk plots met overtuiging sik slaap nog graag lang". Enfin, we kwamen eindelijk voor je bed en vertelden je onzen nood. Je sprong vervaat lijk wild op en ging, zonder beden ken, in een vaait naar je brandkast, die veel had van een versleten portemonnaie. en gaf ous je geheele vermogen, een muntbiljet, geen gouden tienije I op vooi waai de echter, dat je het over een paar dagen zou terug hebben, niet om het op rente te zetten, maar om er het boekje van je julfrouw mee te betalen En nu vraag ik alleen Wie heeft er als Hofdijk voor vrienden zijn geheele vermogen over?. Het geld hebben we je eet lijk tei ugeegeven je bebt het immers gedaan, v. d. Kaay Waarachtig heeft hij dat gedaanviel Hofdijk forseh in. Maar die edelmoedige daad hebben we je nooit kunnen vergelden. Eigenlijk hebben we je er nooit genoeg vooi bedankt. Daarom voel ik me, na zoo veel jaar, gedrongen het nog eens te doen. want ik vraag opnieuw Waar is de man, die voor zijn vrienden zijn heele vermogen weggeeft De lieve toon, op welke Haver Schmidt deze woorden sprak, het weemoedig-guuige boor ik nog, en dan zie ik weer zijn gelaat, dat door onmeikbaie beweging die woorden illustreerde. Haver Schmidt had met de herinnering Hof- dijks hait verlicht: niemand na hem waagde meer iets te zeggen, of wie het deed, sprak ijdel. Het blij gegons, de luide uiting van gemoede lijkheid overstemden alles. De toon van Haver Schmidt is van beteehenis, er. onnavolgbaar, en bij al wat hij geschreven of gedicht heeft de eemg vvaie. Zij vei klaat t de bedoeling, verdi ijft den sluier over alle geheimenis.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3