Een tieeis voltspaleis te Men. Letteren, Kunst en Wetenschap. Post en Telegraphie. Koloniën. Land- en Tuinbouw. valsche bankbiljetten, was geheel en al ver borgen, want de glazen kap, waardoor het licht naar binnen viel, lag juist tusschen twee hooge daken in. De donkere kamer lag wat lager, dus onder den zolder welke door Krausse tot zijn operatieterrein was ingericht. De geheele inrichting was als die van een echt zincographisch atelier. Het voornaamste instrument was een photographisch toestel van 40 bij 50 cM (grootte van het matglas) en dat op rails liep. Dit instrument was door Krausse bij den heer Fischel gekocht, of eigenlijk had hij het voorloopig in bruikleen gekregen, omdat hij de f 800, die het kostte, niet bezat. Hij zou het echter in termijnen afbetalen en met 1 Maart in elk geval f 400 afdoen. Bij de enquête kwam de vraag ter sprake of do heer Fischel zijn eigendom, dat door vocht geleden had, zou medenemen, maar Krausse zelf, die rechtens hierin nog had mede te spreken, besliste, dat het door de justitie zou worden medegenomen. Eene hoofdzaak was natuurlijk de zinco- graphische platen, moederplaten zegt men in de techniek waarvan de afdrukken waren verkregen. Vreemd genoeg waren die eerst nergens te vinden. Men had reeds overal gezocht, totdat een der deskundigen op het denkbeeld kwam den hak van de kachel uit te schuiven. In de kachel zelf was niets te zien, maar de bak ging met moeite open, omdat er zich wslakken" hadden gevormd. Het vloeibare zink van de moederplaten was door het rooster neergedruppeld en had zich met de cokes vermengd. ïJawel, Edelacht bare", zeide Krausse, die er bij stond, en ais altijd geneigd was tot ophelderingen, wanneer men hem iets vroeg, sik stookte anthraciet- nootjes". Toen hij begreep dat de zaak ge vaarlijk begon te worden, had hij de platen in de kachel geworpen. (JV. v. d- D.) Voor de werklooze ambachtslieden te Amsterdam is bij den heer Sillem van J. B. een gift van flüOO ingekomen. Hedenochtend is trein 946 even vóór de aansluiting der lijnen Utrecht—Amsterdam en HarmeienBreukelen op trein 648 gere den. Er werden 6 wagens beschadigd. De treinen moeten tusschen Utrecht en Breukelen langs opgaand spoor rijden. Het afgaand spoor is versperd. Aan de Westpunt van Texel, achter het dorp Hoorn is Maandagnacht een groot stoomschip naar men zegt met suiker beladen gestrand. Voorloopig hebben de opvarenden geen gevaar. Er is door de kust wacht om sleepbooten geseind naar Helder. Tusschen de gebroeders De Boer, koren schippers te Weiwerd (Gr.), ontstond verleden week te Groningen een twist, waarbij Jan zijn broeder Geert met een houten voorwerp een slag op het hoofd toebracht. De getroffene is Zaterdag in zijne woonplaats overleden, hoewel hij te voren zijn gewone werkzaam heden nog kon verrichten. Maandag is Jan gevankelijk naar Groningen gebracht, waar heen ook het lijk gevoerd is, om gerechtelijk geschouwd ie worden. De beide broeders hebben meermalen on- eenigheid met elkaar gehad. De militair Anne Looper, te Jubbega, in garnizoen te Amersfoort, die verleden week, tusschen Langezwaag en Knijpe, op de tram het hoofd buiten het balkon stak om even zijn vader te groeten en zoo hevig tegen een boom sloeg, dat hij in bewusteloozen toestand neerzeeg, is reeds overleden. IIjj was in het logement van den heer Vernimmen te Heeren veen opgenomen, terwijl onmiddellijk twee dokters zijn hoofd verbonden. De ongelukkige is in bewusteloozen toestand gebleven en zoo gestorven. Zaterdagmiddag zijn door de politie te Arnhem twee Duitschers garresteerd, die in de Kerkstraat een kamer bewoonden en ver dacht worden zich, onder de firma C. Fischer Co., onledig te honden met den handel in onzedelijke boeken, photographieën enz. Zij zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Te Didam zijn wegens de daar heerschende diphtheritis (keelziekte) onder de kinderen alle scholen gesloten. Reeds verscheidene ge vallen met doodelijken afloop zijn voorge komen. 's-Grnvenhage. De Koningin-Regentes heeft de opperofficieren der land- en zee macht in de residentie lieden aan een diner ten paleize genoodigd. Amsterdam. Bij de verkiezing voor een lid der Provinciale Staten werden uitgebracht 4881 geldige stemmen, waarvan op mr. L. II. Povel (ultram.) 1677; den heerC. N. J.Moltzer J.Ez. (lib.) 1401mr. D. P. D. Fabius (anti- rev.) 912; mr. B. E. Asscher (lib.i 825 i stemmen, zoodat eene herstemming moet I plaats hebben tusschen de heeren Povel en Moltzer. Te Maastricht is plotseling overleden de be kende geoloog, de heer Casiuiir Ubaghs, schrijver van een aantal werken over geologie, paleontologie enz. Men meldt uit 's Gravenhage aan de N. R Ct. Sinds eenigen tijd werden hier pogingen ge daan tot oprichting van een nieuw dagblad, orgaan der katholieke partij. Die pogingen moe ten thans in zoover geslaagd zijn, dat vermoe delijk met 1 April a.s. dat blad, onder den naam Het Resiclentienieitws, zal verschijnen. Als leideis en voornaamste belanghebbenden wor den genoemd jhr. Tan Nispen van Sevenaer en de heer Ten Hagen. Dat liet Oost-Einde van Londen sedert eenige jaren een volkspaleis bezit, is ook hier te lande van algomeene bekendheid. Weinigen ten onzent echter weten, naar ik vermoed, dat binnenkort in Londens zuidwestelijk gedeelte een soortgelijke stichting zal worden geopend en dat ook weer hiervoor Walter Beiants dichter droom, diens phantasiegebouw in All sorts and conditions of Men" het mode! heeft geleverd. Een overtolligheid is Battersea's uPolyttch- nisch Instituut" zoo zal de nieuwe stichting heeten zeer zeker niet. liet district waarin het verrijst, telt ver over de 150.000 inwoners, waarvan de mannen meerendeels ambachtslieden, bantoorkleiken en iskilled" (opgeleide) fabrieks arbeiders zijn, in tegenstelling met Oost Londen waar duizenden sunskilled" (onopgeleide) arbei ders wonen; sjouwei lieden, arbeiders, die buiten de groot-industrie onder het zoogenaamde zweet- stelsel werken, enz. Ook van deze sgezeten" arbeiders van hot zuidwesten nu gold tot dusver wat Besant tien jaar geleden van de bewoners van Oost-Londen schreef: »zij zijn Londenaieri, maar zij hebben aan Londen niets". Binnen hun bereik was tot heden niet» wat ben tot sbetere weik- lieden, waardiger burgers, gelukkiger menschen" kon maken. Hierin gaat thans verandering komen. Indien tenminste Londens kapitalisten gehoor geven aan het onlangs tot hen gerichte verzoek, om nog 3000 pond te voegen bij de reeds door hen ver strekte som en het daardoor mogelijk te maken, dat het ontworpen plan in zijn geheel worde uitgevoerd. Ziehier wat dit plan in zich sluit. Zooals men weel, omvatte een gedeelte van Besants phantasiegebouw een aantal kleine ver trekken, bestemd tot het geven van onderwijs in allerlei vakken, die tot de kunstnijverheid kunnen worden gerekend. Hier -zou les worden gegeven in teekenen, schilderen, boetseeren. modelleeren, houtsnijden, koper- en lederbewerken, borduren, bloemen- en kantmaken enz. Dit denkbeeld is door de ontwerpers van Londens tweede volks- paleis overgenomen en uitgewerkt. Rekening houdend met de behoeften van het district, waar voor zij hun stichting bestemden, meenden zij vóór alles bedacht te moeten zijn op het scheppen van een gelegenheid tot het ontvangen van gron dig en zeer uitgebreid vakonderwijs. Zij ont wierpen alzoo een gebouw, (jat hoofdzakelijk be stond uit een reeks uitstekend ingerichte werk plaatsen voor allerlei bedrijven en voorts uit een aantal vertrekken, waar teekenen, photographee- ren, het bespelen van het eene of andere muziek instrument enz. zou worden onderwezen, waar gelegenheid zou worden geboden om natuur-ert scheikundige kennis op te doen en bekend te wor- met alle toepassingen der electriciteit. Hieraan zou dan nog als er geld genoeg inkwam worden toegevoegd gymnastieklokalen (een voor mannen en een voor vrouwen), een groote zaal voor voordrachten en concerten, een paar clublokalen en een zwembassin. Tot den bouw van dit een en ander werd 60.000 pond noodig geacht. Deze som is naar ik reeds te kennen gaf op dit oogenblik op 3000 pond na bijeen. Wordt het ontbrekende nog aangevuld, dan ont vangt het comité, dat zich aan het hoofd der stichting stelt, van da »Chaiity Commissioners" een jaarlijksche toelage van 2500 pond ter be strijding van de jaarlijksche onkosten. Blijven de 3000 pond achterwege en wordt dientenge volge de stichting minder omvangrijk, dari wordt deze toelage met 1000 pond verminderd. De benoodigdo giond js reeds in 1891 door ihet Majesty's Commissioner of Works" ver sterkt. Het thans nagenoeg voltooide gebouw, dat op dit dicht bij Battersea-Park gelegen ter rein is verrezen, bevat gelijkvloers de kamer van den directeur, bet kantoor der administra teurs, een leeszaal, twee gymnastiekzalen, eon gezelschapszaal met buffet, een paar clubkamers ter bespreking van sociale onderwerpen, een werkplaats voor werktuigkundigen en een lokaal waar de stoommachines werken, die het lokaal van electriscli licht en van warmte voorzien. De groote gehoor- en concertzaal en het zwembassin hoopt men later aan den achtergevel uit te bouwen. De tweede verdieping is geheel ingenomen door de werkplaatsen voor het vakonderwijs. Op de derde en bovenste verdieping vindt men het chemisch laboratorium, liet photographisch atelier, de teeken- en buetseerschoo! en de van dubbele deuren en wanden voorziene vei trekken, waarin muziekonderwijs wordt gegeven. Het spreekt schier vanzelf, dat tot het geven van dit zeer uitgebreide onderwijs een korps door en door kundige leeraren is aangesteld. Het plan bestaat reeds van stonde af aan in het gebouw een dagschool voor jongens te ope nen, die een driejarigen cursus, deels theoretisch deels piactisch, zullen hebben te volgen. Hoofd zaak zijn echter de lessen welke in de avonduren aan volwassenen zullen worden gegeven, terwijl er bovendien Zaterdagsmiddags gelegenheid zal worden geboden aan onderwijzers om aller lei kundigheden op te doen. En wat zal er Zondags in het reusachtige gebouw zijn te doen, viaagt de ongenoemds schrijver in de Review of Reviews, aan wiens artikel ik het bovenstaande heb ontleend Hij sehijnt er niet gerust op, dat het gebouw Zon dags open.zal zijn. Hij vermoedt blijkbaar, dat ruen, om de kerkgenootschappen niet tegen zich in het harnas te jagen, de gansche reeks leskamers Zondags ongebruikt zal laten. Dit acht hij een zeer roekeloos verspillen van sliet kapitaal (the wealth) van koning Demos". Hij doei daaiom het voorstel om het gebouw in elk geval des ZonJags aan opvoedkundige doeleinden dienstbaar te maken. Dat het instituut op godsdienstig ge bied neutraal moet zijn, spreekt in zijn oog van zelf. Maar, schrijft hij, tegenwoordig wordt door alle partijen erkend, dat er groote behoefte is aan onderwijs in de zedekunde. Is er een beteie dag denkbaar om dit onderwijs te verstrekken dan de Zondag Is er een enkele reden te be denken, waarom Battersea's Polytechnisch Insti- stuut er niet naar zou streven ten minste éen dag in de week een ethische universiteit voor het volk te worden Bezwaren hiertegen kunnen er in zijn oog niet bestaan. Men zou bijv. kunnen aanvangen met een cursus over sociologie, anders gezegd over de christelijke wetten onz6i- samenleving, en dan, uitgaande van het tehuis, over de ge meentelijke, de nationale en de' internationale samenleving kunnen handelen. Vooits over de zedelijke wetten op handels- en nijverheidsge- bied en over de zedelijke drijfveeren bij weten schap en kunst. Er zijn, beweert hij, in Engeland binnen den kling der staatskerk en daarbuiten vereenigingen genoeg, die dergelijke cursussen, ieder op zich zelf of gezamenlijk, op touw kon den zetten. Voorts konden volgelingen van Cmnte, Spencer en anderen hetzelfde doen. Voorzorgen tegen het geven van onderricht van bepaald onzedelijke of polemische strekking konden ge makkelijk door het bestuur der stichting worden genomen. Den sprekers zou op het hait moeten worden gedrukt, dat zij tot de uiteenzetting van hun eigen meening geroepen werden niet tot bestrijding van die van anderen. Voor 't overige zouden zij moeten worden vrijgelaten. Dat zelfs de geheel van de keik vervreemde Engelsche arbeider dergelijke cursussen met be langstelling zal volgen, acht hij aan geen twijfel onderhevig. Het sociale leven van heden aan de christelijke leer te zien toetsen, is iets wat tot don gedachtenkring van den werkman van heden behoort. Daarbij behoeven de kosten van derge lijk onderricht niet af te schrikken. Zij zijn zoo groot niet. Ook houdt de schrijver zich over tuigd, dat tal van christelijke en ethische ge nootschappen volgaarne zelve de kosten zouden willen dragen. De vraag is maar. of het bestuur van Battersea's Polytechnisch Instituut bereid za! worden gevonden op het denkbeeld in te gaan. Wat hiervan zij en hoe men over de hier voor gestelde aanwending van het gebouw ook moge denken, een ieder zal mij gewis toegeven, dat, ook zonder toevoeging van ethisch onderwijs, de hierboven beschreven stichting een zeer sprekend bewijs is, dat het zedelijk gevoel der EngeLche natie zich ontwikkelt in de richting, onlangs door mij in dit blad aan de hand van Fred. Harrison ^aangewezen. Dat beschaving voor ieder een is bestemd hot Engelsche voik predikt het iederen dag luider, niet met wooiden alleen maar ook met grootscho. veel krachtsinspanning ver- eischende daden. Het spreekt telkens krachtiger in theorie en practijk de overtuiging uit, dat de tijd gekomen is waarin het wanbeschaving mag worden genoemd, wanneer men in een zefde maatschappij, wanneer men onder een /elfde staatsverband beschaafden en onbeschaafdeu tegenover elkander ziet staan. SocMVól.) Hel. M. Ingevolge liet bepaalde bij art. 21 der wet van 25 Mei 18S0 Staatsblad no. 88), wordt ter algemeerie kennis gebracht, dat gedurende de maand Dec. 1893 in de rijks-postspaarbank zijn ingelegd en terugbetaald de navolgende bedragen: Bedrag der inlagen f 1,439.908 28 terugbetalingen - 1,155.025.57'/» Meer ingelegd dan terug betaald f 284,S82.70'/s Aan liet einde der maand October was ten name der verschillende inleggers inge schreven - 31,229,309.80 zoodat bet gezamenlijk te goed op ultimo Dec. bedroeg f31,514,192.50i/a In den loop der maand zijn 4773 nieuwe spaar bankboekjes afgegeven; 1644 zijn er geheel afbe taald, zoodat er aan het einde der maand 40 ,046 in omloop waren. {St. Ct Batavia, 4 Januari. De raad van justitie alhier heeft rechtsingang met bevel van dagvaarding verleend tegen B. W. H. W., zonder beroep, te Weltevreden en P. A. D., redacteur van het Balaviausch Nieuws blad, te Weltevreden, ter zake van laster door een verspreid drukwerk en medeplichtigheid I daaraan. Het Bat. llbhl. schrijftsliet overleg met den resident van Bali en Lombok, omtient de vraag of de gouverneur-generaal in de geschillen tusschen het Lomboksche bestuur en de Sass ik- sche bevolking bemiddelend zou optreden, heett den landvoogd geleid tot het schrijven van een brief aan het Lomboksche bestuur. Toen echter de met de overbrenging van den brief belasts controleur ter reede van Ampenan was aange komen. werd hem namens de vorsten medegedeeld, dat zij hem op dat oogenblik nog niet konden ontvangen, omdat de onlusten zich tot in de onmiddellijke nabijheid van Boger (de gebruikelijke verblijfplaat» der gouvernementsambtenaren) hadden uitgebieid, weshalve zij hem in over weging gaven naar Boeleleng terug te koeren, alwaar hem, zoodra tegen zijne ontvangst daarvan kennis gegeven zou worden. »Tot dusver is de brief van den gouverneur- generaal aan het Lomboksche bestuur nog niet ter hand gesteld en hoeft de radja nog niets vaji zich doen hooren." De Veldpost heeft de volgende prijsvragen uitgeschreven lo. Welke is de voordeeügste en beste manier, om rundvee op den stal vet te mesten 2o, Op welke wijze kan de melkpeving va» rundvee het krachtigst wc.,ten bevorderd? 3o. Aan welke e'-vcben moet een HA bouw grond of weiland voldoon, om met voordeel voor 't warmoezieic- of tuiniersbedryf geschikt te worden gemaakt en hoe moet dit geschieden Met welke stoffen bemest Waarmede bepoot of bezaaia wordenout met de minste kosten de meeste opbrengst te leveren 4o. Op welke wijze kunnen op groenten- en fruitmarkten, zoo hier te lande als in het buiten land, de belangen van kweekers en w.irmoeziers bij den verkoop hunner producten het best worden bevorderd en beschermd tegen daar heerschende misbruiken

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3