A0. 1894. Vrijdag 9 Februari. fN° 8464, Achtenveertigste Jaargan®. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag. Buiten land sc he Berichten. 8 UITGEVEE ODÉ. SCHIEOiSCi t 1.85. 2.50. - 0.10. BV KR Af: BOTEBITKllT.B 2 7. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. l.llfe Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegeu tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afi nderlijke nommers 1) U 1 1' S O If L A N D. In de zitting van den Rijksdag behandelde de sociaal-democraat Bebel Dinsdag het prostitutie-vraagstuk. Hij beschuldigde den Hamburgschen Senaat van grove nalatigheid in de onderdrukking van den handel in ïblanke slavinnen'', welke daar op zoo schandelijke wijze gedreven wordt, dat het werkelijk eene internationale markt gelijkt. Vooral arme Russische jodinnen zouden daar, na eerst als Christinnen gedoopt te zijn, aan bordeel houders verkocht worden. De minster van binnenl. zaken, de heer Von BöUicher, antwoordde dat bij de regeering niets van dien aard bekend is, en dat zij op anonyme beschuldigingen niet kan ingaan. De tekst van het met Rusland gesloten handelsverdrag, Dinsdag in de Reichtanzeiger opgenomen, zal den lOn dezer aan den Bonds raad en den 20n dezer aan den Rijksdag ter goedkeuring worden voorgelegd. Naar de National-Ztg. uit vertrouwbare bron verneemt, is de totstandkoming van het handelsverdrag alleen mogelijk gemaakt door het persoonlijk optreden van den czaar. Indien het verdrag verworpen werd, hetgeen thans echter niet meer waarschijnlijk wordt geacht, zou de Rijksdag onmiddellijk ontbonden "Worden. De Berlijnsche correspondent der JV. R. Ct. schrijft van gisteren Na de krasse uitdrukkingen van den keizer op den parlementairen avond bij Capriti over de noodzakelijkheid van het aannemen van het handelstractaat met Rusland, wordt het als zeker gehouden, dat het tractaat door den Rijksdag zal worden goedgekeurd, ofschoon de Kreuzzeitung ais invloedrijk blad van de agrarische oppositie heden indirect tegen 's kei zers uitlatingen polemiek voert en tot verderen tegenstand aanspoort. Met groote ondeugend heid tracht het blad uit vroegere verkla ringen van den staatssecretaris v. Marschall en van den Russischen minister van financiën Witte aan te toonen, dat uit eene verwerping van het verdrag volstrekt geen politieke ongelegenheden behoeven voort te vloeien, zooals de keizer te verstaan gaf. Terwijl de Köln- Zeitg. meldt dat de Frans'ch-Duitsche onderhandelingen in zake Kameroen geëindigd zijn en tot een bevredigend resultaat hebben geleid, verzekert het agent schap Havas dat, ofschoon de zaak geheim gehouden wordt, de onderhandelingen tot niets hebben geleid en het geschil aan een scheidsrechter zal worden onderworpen en het statu quo inmiddels zal worden gehand haafd, terwijl gemeenschappelijke maatrege len zullen worden genomen om moeilijkhe den te voorkomen. De Voriodrts vertelt, dat zich tweeadspi- ranten voor het Welfenfonds hebben opgedaan. Twee jongelieden te Florence, Giovanni en Rafiaello di Guelfi, afstammelingen van een jongere lijn der oude Welfen van Este, herto gen van Beieren, Saksen en Brunswijk, zou den door bemiddeling van het Italiaansche ministerie van buitenlandsche zaken reeds in November 1893 hunne aanspraken hebben doen gelden op het "Welfenfonds. De stam boom der jongelieden is volmaakt in orde en laat geen twijfel toe, beweert het socialisti sche blad. F R A N K R IJ K. De minister van financiën Burdeau heeft Dinsdag bij den ministerraad, die weder ge presideerd werd door Carnot, een wetsont werp ingediend ter vermindering der over drachtsrechten van onroerende goederen, dienstig tot uitoefening van het landbouw bedrijf. Teneinde de vermindering van ont vangsten, dientengevolge ontstaan, te dekken, zullen de successierechten vooral in de zij- ïiniën belangrijk verhoogd worden en ook de quitantie-zegelbelasting bij hoogere bedragen eenigszins progressief worden gemaakt. Een te Liverpool ontvangen bericht meldt dat deFransche vlag geplant is te Half-Cavialiy nabij de kust van Liberia, welke neger republiek die plaats enkele maanden geleden door hare troepen deed bezetten. Te Monrovia, de hoofdstad van Liberia, heeft deze tijding groote ontsteltenis verwekt en er is sprake van een bijeenroeping van het Congres, tot het beramen der te nemen maatregelen, daar het gebied van Half-Cavially niet tot Frankrijks invloed-sfeer behoort. ENGELAND. De Londensche correspondent der N. R. Ct. meldt van gisteren De daling van het zilver houdt aan op een gerucht, dat de Britschindische regeering voornemens is de munten aldaar te heropenen, en ondanks de voorgewende plannen der Argentijusche regeering om den zilveren stan daard in te voeren. In de jaarvergadering der Engelsche »Bime- tallic League", Dinsdag te Manchester ge houden, werd eene motie aaugenomen, ver klarende dat de plicht der Britsche regeering meebrengt, eene nieuwe conferentie der zilver- landen bijeen te roepen, teneinde tot eene internationale vaststelling van <le waardever houding tusschen goud en zilver te geraken. OOSTENR1J K. De Hongaarsche Kamer van afgevaardigden heeft, overeenkomstig het rapport van de meer derheid der commissie, besloten het ontwerp tot invoering van het verplicht burgerlijk huwelijk niet eerst naar de afdeelingen te verzenden, maar terstond, aan de orde te stellen. De zitting werd daarna verdaagd tot a.s. Donderdag. De Hongaarsche regeering heeft dezer dagen de uitgifte van twee te Hermannstadt ver se! ijneude en reeds vroeger geschorste Ru- mcensche bladen verboden en den uitgever doen gevangennemen. Te Rakowitz, in Bohemen, heeft Zondag weer eene dynamiet-ontploffing plaats gehad, welke echter weinig schade beeft aangericht. ZWITSERLAND. De Italiaansche regeering heeft geweigerd Zwitserlands voorstel aan te nemen om eene scheidsrechterlijke uitspraak in te roepen om trent haar besluit tot het betalen der invoer rechten in goud, op grond dat zij de zaak als van zuiver binnenlandschen aard beschouwt. ITALIË. De Perteveranza meldt dat de minister van landbouw aan den Kabinetsraad een ont werp heeft voorgesteld ter verhooging van het invoerrecht op granen met 3 lire. Het ontwerp vindt steun bij den minister van financiën, die berekent dat deze vei hooging 21 millioen in de schatkist zal storten. De Italia protesteert tegen de al te krasse f waarop de woelingen onderdrukt wor den. Zoo is de anarchist Louis Molinari door den krijgsraad te Carrara veroordeeld tot 23 jaar gevangenis, waarvan 3 cellulair, omdat hij in het gebergte een bende opstandelin gen had georganiseerd. Daarenboven berust het vonnis slechts op niet geheel betrouw bare, docIi volledige getuigenissen, en is er geen geweld gepleegd tengevolge van Moli- nari's optreden. Het blad acht deze straf niet in verhouding tot het misdrijf. Be Romeinsche correspondent van bet Bert. Tageblatt zond het niet zeer waar schijnlijke bericht, dat de regeering voor nemens zou zijn, de speculanten in Italiaan sche schuldbrieven a la baisse te doen be spieden en vervolgen. SPANJE. In het zuiden des lands, vooral in de pro vinciën Almeria en Gadix, heerscht onder de bevolking een sterke gisting, tengevolge der ellendede anarchisten trachten met dezen toestand hun voordeel te doen. Hiel en daar zijn gewapende benden gewelddadig opgetreden. Het Spaansche gezantschap is den 31n Januari te Marokko met de meeste onder scheiding door sultan Bargash-ben-Sa'id ont vangen. Wat echter de schadeloosstelling betreft, door Spanje gevraagd, moet de sultan weigeren, meer dan 10 millioen peseta's toe te staan, in de plaats der 40 millioen die geëischt woiden; de Spanjaarden zelf hebben, beweert de sultan, door te weigeren, voorloopig de werkzaamheden aan het ford Sidi Aguariah te laten rusten, de oorlogzuchtige Kabylen- stammen tot vijandelijkheden verlokt. E G T P T E. Uit Kaïro wordt aan de Polit. Corresp. gemeld, dat Engeland de genoegdoening, die de khedive gegeven heeft, onvoldoende acht en onderhandelt over borgstellingen, die Enge land zullen vrijwaren voor herhaling van dergelijke gebeuitenissen. Vooral zou de Brit- sche regeering ontstemd zijn over de toeken ning eener liooge ridderorde aan den afgezet- ten onder-secretan-- van ooi log Maclier-paciia, waarin zij een nieuw bewijs van vijandigheid en verzet van de zijde des khedives ziet. A H t K I K A. Uit New-York wordt de oprichting gemeld eener nieuwe Amerikaansche Zilverliga te Boston, beoogende het tot stand brengen van een verbond der ziiverlanden, gelijk de Latijnsehe ('me, maar veelomvattender, en waartoe eene omvangrijke propaganda zal worden gevoerd. Congresleden, gouverneurs van Sinten, kooplieden en advocaten behooren tot de oprichters, onder wie ook Andrews er» Walker, die Nooi d-Ameiika op de Brusselsche en Parijsche muntcongressen vertegenwoor digden. Eenige lepublikeinsche bladen der Unie voorspellen eene spoedige aanneming dooi den. Sen -at van eene tai iefwst, hetgeen de industrieel" fondsen Dinsdag te New-York en daaidoor ook de spoorvveglondsen drukte De bedoelde profetie schijnt hoofdzakelijk geba seerd op uitlatingen \an den vooizitter der financieele commissie uit den Senaat, Voorhees, die verklaarde dat hij hoopt het tariefontwerp binnen tien dagen klaar te krijgen, namelijk zonder voorstanders en tegenstanders te liooren, zooals aanvankelijk werd bedoeld. De republikein«che senatoren bestrijden na tuurlijk de plannen van Voorhees. Daaitoe diende de senator Hale eene motie in, strek kende om nitn de financieele commissie te gelasten alle belanghebbenden te verhooren alvorens het tariefontwerp te rapporteeieu. Middelerwijl moeten de democratische leden der financieele commissie uit den Senaat in stilte een eigen tariefontwerp hebben uitge werkt, hetwelk, inclusief eene inkomstenbe lasting, geschikt schijnt om de algemeene wenschen der democi atische paitij te bevre digen, zoodat het als partijmaatregel zou kunnen woiden vooropgesteld en aangenomen. De bankiers deponeerden veertien millioen aan goud en zes millioen aan gieenbacksen SCliatkihUWen voor inschrijvingen op de nieuwe sMats-obligalies, welker provenu na aftrek van kosten aan de schatkist waarschijn lijk vijftig millioen gouddollars bezorgen zal. De Newyoiksche politie rapporteert aldaar 67.000 wei kloozen, waaronder 39 000 broode- loozen. Een bericht uit Rin de Janeiro meldt dat admit aal Da Gama voornemens was Zondag eene landing te beproeven, waarbij twee regimenten der nationale garde tot zijne partij zouden overluopen. Het plan was echter uit gelekt; de t'nepen bleven aan Peixoto ge trouw en van de landing is niets gekomen. Tot na de aankomst van versterking uit het

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1