GE GASKOLEN, Geveil en nm<M iwi pSS 2,720,000 kilogram SCHIEDAM. WESTFAALSCHE Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Stedelijk Nieuws. ADVERTENT IE X. De Voer waarde li, waarop de Directie van bovengenoemde Fabriek de levering ver langt van zijn op franco aanvraag gratis aan het kantoor verkrijgbaar. De Directeur, JAN J. ROELANTS. Schiedam, 10 Februari 1S9L schoon er nog velen zijn, die er mee voort gaan, op grond van hunne godsdienstige over tuiging. De vaccine werkt tot heden uitstekend. Personen, die zich op tijd hebben laten revaccineeren, zijn nog niet aangetast. Een hoogst brutale diefstal heeft Donder dagavond, naar het D. v. Gouda meldt, plaats gehad bij de wed. C. van Vliet op den Kattensingel te Gouda. Terwijl deze, tus^chen 5—8 uur, zich bij hare dochter bevond, zijn de daders vermoe delijk over de heining in de aan het erf gren zende poort geklommen en hebben door op schuiving van het keukenraam zich toegang tot de woning verschaft. Na hier en daar te hebben rondgesnuffeld, is in de voorkamer, waar ze de gordijnen hebben laten zakken en hcht ontstoken (waarschijnlijk met een valsclien sleutel) een daarin staande trommel verbroken, en daaruit ontvreemd een aantal gouden en zilveren voorwerpen, alsmede f 100 in bankpapier en f 110 in specie (in een groen zakje), eene notarieele schuldbekente nis groot f 1300 door bijzondere omstandig heden zeer waarschijnlijk waardeloos) een assurantiepolis, benevens eene poitemonnaie met ongeveer f 9 en eenige kleine voorwerpen. De genoemde gelden waren meerendeels uitge/.umigd om daarmede de dokters- en apothekersrekening, tijdens de ziekte voor den man gemaakt, te betalen. De eerste ontdekking van den diefstal geschiedde omstreeks S'/4 uur, toen de wed. Van Vliet teliuiskomende en liet zoontje van den commissaris van politie, die om eene boodschap kwam, willende helpen, in de voor kamer bemeikte dat de kast veibioken en diefstal gepleegd was. Een voorloopig onderzoek bracht nog aan het licht, dat ook eene hoeveelheid eieren was medegenomen, en de aanwezige voorraad op de achterplaats was gedragen, waarschijn lijk met het voornemen, die later nog weg te halen. Eene door de politie nog dienzelfden avond in het werk gestelde inspectie in loco bracht voor het oogenblik niet veel licht. Onder het scherp verhoor van den rechter commissaris te Amsterdam begint juffrouw Toebaerds (de dame van de Achtergracht) door de mand te vallen. Zij heeft althans reeds bekend, dat het verhaal betreffende het brengen van den meer vermelden koffer op de Achtergracht, in welk verhaal een zekere Charles eene geheimzinnige rol speelde, een voudig door haar en hare vriendin Groenen- berg was verzonnen, om de schuld van Kvausse eenigerrnate te verlichten. Dezen weg bleven de vrouwen volgen, tot zij zeiven gevaar begonnen te loopen. Thans, nu juffrouw Toebaerds zich zelve in hechtenis en no. 2 op de lijst van de verdachten ge plaatst ziet, durft zij Krausse niet lauger sparen. Er bestaat groote kans dat men ook Marie Groenenberg, die heden weder een verhoor onderging, niet langer op vrije voeten zal laten. Een aantal vermoedelijke medeplichtigen aan het in omloop brengen van valsche bank biljetten moeten uit Amsterdam meest allen Duitschers de wijk naar het buiten land hebben genomen. Zoo wordt o. a. ge noemd de »restauratie"-houder G. Nidrias, wonende in de Zoutsteeg 12. Naar de Tel. verneemt is de verdachte makelaar Sinnige door schrik en schaamte krankzinnig geworden. Reeds kort na zijne arrestatie, gedurende zijn verblijf aan het hoofdbureau van politie, twijfelde men aan zijne geestvermogens. Thans is hij opgenomen in het buitengasthuis. Te Monnikendam is onder den naam van safdeeling Waterland" eene onderwijzers- propagaridaciub opgericht, ter bestrijding van den sterken drank in Nederland. Uit de provincie Friesland vertrokken het vorig jaar 1940 personen naar Noord-Amerika en Zuid-Afiika. Onder de vertrekkenden waren 854 hoofden van huisgezinnen of vrijgezellen, waarvan 20 welgesteld, 64G mindergegoed en 188 behoeftig waren. Met hen vertrokken 273 vrouwen, 809 kinderen en 4 bedienden. Het getal landverhuizers in de laatste tien jaren bedroeg voor Friesland 9143. Te Oude-Pekela is gisteren in den vroegen morgen brand uitgebroken in eene lading geperst stroo. De schipper en zijn knecht kwamen gelukkig vroeg genoeg om den brand te blusschen. Tusschen bet stroo werd een doosje met lucifers gevonden. Door de mare chaussees wordt een streng onderzoek inge steld. Op eene aanvraag van den heer Ch.de la Mar, om te Meppel eene opvoering te geven van de 3Weesinrichting Meerbosch", is door de eigenares van de schouwburgzaal aldaar geweigerd deze voor dat doel beschikbaar te stellen. Men schrijft uit Hengelo aan de JV. B. Ct. Als een bewijs van de groote schade, welke sommige goedgezinden door de werkstaking aan de bontweverij ulnsulinde" lijden, kan het volgend staaltje dienen. Van éene familie werkten vader. 3 zoons en eene dochter in deze fabriek en verdienden te zanten per week 35 a 40 gulden. Twee der zoons, wevers, zijn tegen hunnen wil weikstakersden vader en het meisje is de ai beid opgezegd, terwijl de zoott, vioeger sterker, thans voorloopig in de weverij op stuk werkt en misschien in het eerst hoogstens ca. f5 verdient. De verdiensten van dit gezin zijn dus tuimf30 teruggegaan, daaibij geen gunstige tijdvoor de bontvvevei ijen, zoodat de vooruitzichten wel treurig zijn. Men ziet dus ook hieraan weder: is de directe schade bij een werk staking groot, de indirecte schade is voorzeker ook belangrijk. Het ondetzoek in de zaak van den volontair L,, van het instructie-bataljon te Kampen, waarbij door zijn volledige bekentenis enkele andere diefstallen en handelingen, strijdig met de bestaande orders, aan het licht kwamen, mag worden beschouwd tot het verledene te belmoren, met dien verstande, dat behalve genoemde volontair, de korporaal-titulair II., die zich in vereeniging met hem aan een diefstal had schuldig gemaakt, zoomede een hoornblazer, geeinployeet'd bij de muziek, wegens liet wegnemen en te gelde maken van een viool, vermoedelijk voor den krijgsraad zullen moeten terechtstaan. De verder ge bleken strafbare handelingen, bovenbedoeld, zijn disciplinair afgedaan. Voor het zedelijk welzijn van lien, die bij het instructie-bataljon hun militaire opleiding ontvangen, wordt door den commandant dier instelling met de meeste nauwgezetheid en zorg gewaakt. ArnhCt.) Tijdeus het carnavalsfeest te Nijmegen, dat Dinsdagavond in vollen gang \va«, is een 74-jarig vrouwtje bij een barer kennissen voorover in een diepen kelder gestort zonder dat dit door iemand weid gemerkt. Eerst Woensdag, toen men in dien keider kwam, vond men haar hevig verwond, badende in bloed en bevvusteloozen toestand. Hoewel na de ontdekking dadelijk de noodige genees kundige hulp is verleend, is zij nog niet tot bewustzijn teruggekeerd, zoodat men voor het behoud van haar leven vreest. Te Bredevoort (gem. Aalten) zijn bij het afbikken van de muren der herv. kerk zeer oude muurschilderingen ontdekt. Tot welken tijd ze behooren weet men nog niet; in elk geval is het kerkgebouw zeer oud. Naar gemeld wordt, is de burgemeester van Drunen, op jacht in de Drunensche heide, door een schot in het aangezicht getroffen. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk, al scheen het moeilijk de hagelkorrels te verwijderen. Aan kwaadwilligheid wordt niet gedacht. Wij vernemen, dat twee lieeren Eras, leden der bekende firma van denzelfden naam te Tilburg, door een gelukkig toeval hun leven behouden hebben bij het spoorwegongeluk te Compiègne. Zij bevonden zich n.l. in eene le-klasse-coupé van den trein, doch even voor het onheil waren zij in eene coupé 2e kl. overge-tapt, die niet door den aankomen den sneltrein werd gegrepen Later vond men in den door hen verlaten wagen het vreeselijk verminkte lijk van eenen heer. Te Ooslerwijk (N.-Br.) hebben gedurende de vastenavondilagen vrij ernstige ongeregeld heden plaats gehad. Op verschillende plaat sen werden de ruiten der huizen door steenen verbiijzeld. Tot laat in den nacht was een driehonderdtal schoenmakers op de been, die zoo rumoerig waren, dat de marechaussee een kaïabijnschot moet lossen om de orde te handhaven. Te 's-Hertogenbosch werd Maandag bij ge legenheid van het carnaval aldaar een raads lid buiten de sociëteit Casino gedrongen eu een ander in bet café »de Nederlanden" zóó langdurig en erbarmelijk geïntrigeerd, dat hij erg blij was eindelijk den aftocht te kunnen Wazen. Beide raadsleden staan bekend als heftige tegenwerkers van het behoud der kweekschool. Inhoud van No. 7 van liet Staand- blad tegen de Vervalscbingen, onder redactie van dr. P. F. van Hamel Koos, te Amsterdam. Conserveering van levensmiddelen in verband met vei lalschingen. Een krachtig middel tegen de knoeierijen bij leverantién. Onder zoekingen van levensmiddelen en liandolsai tike'en gedaan aan bet Bui eau voor chemisch en microscopisch Onderzoek, Spuistraat 140 te Am sterdam. Directeuren Dr. P. F. van Hamel Roos en A. Harniens Wz.Conti üie-ondersoekingen (Portwijn. Bessenwijn. Rheumvvijn. Gepasteuriseerde Melk. Gecondenseeide Melk. Mee). Bruin biood. Minei aal water. Water (voor ijsbereidmg). Boter. Vieesch- extiact). VervaKrhing van gopdkoope wijn soorten, De boterwet. Verkoop van met arsenicum veimengd zout. Melkvyrvalsching. Yervalsrhingen in Engeland. Vei va Behing van champignons Wetenschappelijkeberichten. Onderzoek van brood op alum. IltffjiCiW en Industrie. (Een nieuwe eltctnsclie vethetitings- tnestel. Japansche plantenwas Ongezonde woningen. Hygiënische maatregelen in trams enz. Plantenwijnen. Een helangrijko vei betering bij bet reinigen der wascb. De hulp der bacienen bij het vervaaidigen van klem stuffen. Kunnen cboierab.iciHen m bet ijs voortleven?) Feuilleton. Atropine-veigi inging door het eten van kalkoen. De aardwoimen. Hot nadeel van te lange rust voor liet vee. Booinen met reusachtige bladeren, Gevaar van koude en vochtig? bedden Yraagbord cn Correspondentie. (Abnormale melk. Boter- knoeieis. leiden. Naar wij vernemen, is thans de Kamer van arbeid bier ter stede, wat hare leden betreft, gevestigd. Zij bestaat uit de lieerenprofessor rar. H. L. Drucker, voorzitter, en als leden W, F. van der Ileydcn, H. Paul, J. G. Mathol, II. C. van Benten, II. Botermans. A. J. Bonte. J. Beltman, N. de Zwait, J. W. van Staden, II. J. van derSteen, J. van Darn, J. I. Planjer, J. Stoeke, Cr. Koiernatt en W. C. Mulder, secretaris. Deze raad zal zich thans onledig houden met het vaststellen van een reglement. LD.) Baarn Naar men mededeelt, heeft II. M. c e Koningin-Regentes plan, reeds den 20n April het lusthof Soestdijk te betrekken. Men is op het paleis bezig om alles op orde te brengen. Ingezonden uiededecllngen, bclreflende zaken van particulier handels- en nijverheidsbelang. 3Ö Cents per regel. Hartkloppingen met een gevoel van Angst, Duizeligheid, aandrang van bloed naar het hoofd en de borst, zooais vrouwen dat dikwijls hebben, zijn al te dikwijls de gevolgen van een ongeregelde spijsvertering (verstopping). Die verstopping met hare on aangename bijgevolgen wordt spoedig ge nezen door het gebruik van de e c li t e Zwitsersche Pillen van den Apotheker RI CHARD BRANDT met liet witte kruis op het roode veld. Alleen verkrijgbaar in doosjes a 70 Cts. in de Apotheken. HoofddepotF. E. VAN SANTEN KOLFF te Rotterdam. H. K. H. de prinses van Wied heeft f 100 geschonken ten behoeve van de afdeeling brood- en koffie- en werkverschaffing van den »Christelijken Volksbond" in Den Haag, Mr. H. Krabbe heeft heden het hoogleer- aarsambt aan de universiteit te Groningen aanvaard, met eene rede over den werkkring van den staat. Uit Berlijn wordt gemeld dat liet handels- tractaat met Rusland is onderteekend, Het spoorwegongeluk van Compiègne blijkt nu toch nog in de gevolgen minder ernstig te zijn geweest dan aanvankelijk is gemeld. Er zijn slechts twee dooden, een te Parijs woon achtig Oostenrijker, Mayer genaamd, en een Poolsche knecht van het huis Salomon Wolff en Co. te Parijs. Er zijn nu nog 10 gewonden te Compiègne in behandeling, waaronder mej, Marie van Dam, uit Nederland. Over het geheel is de toestand der gekwetsten bevredigend. Het onder zoek der justitie heeft aangetoond dat er geen boos opzet in 't spel is geweest. Wie overigens voor de ramp aansprakelijk moet worden gesteld, is nog niet uitgemaakt. Op de Wester-lijn is Woensdagavond, bij Romilly-sur-Anöelle, nog een tweede en vrij ernstig ongeluk voorgekomen. Door verkeerden stand van een wisse! ontspoorde een zandtrein drie werkliedea werden gedood eu éen ernstig gewond. Dr. Cohn heeft aan het Israelietisch kerkbe stuur te Bellijn 400,000 raaik nagelaten voor de opleiding van Joodsche handwerkslieden. De overheid te Leipzig hoeft de «Marseillaise" als oproerig lied vei boden. De socialisten komen op tegen dit, naar zij meenen, onwettig besluit. B li R G li R 1.1.1 K !i S T A N 1). Cehorcn8 Febr. Egbert, zoon van E. van Loenen en A. M. van der Schalk, Lange Achtericeg. Joris Gijsbertus, zoon van M. Gijtenbeek en A. Scheuerman, Breedsiraat, Verkocht: 10 Februari. Notaris: II. W. M Roelants Een winkelhuis met af/ mderlnk? bovenwoning, weg cn erve, staande aan don Vellevestsingel, wijk B, nos. 149 en 149a, giant 120 centiaren, ir. veiling f2125. verkocht vuur f2235. Twee huizen en erven, met opstallen en weg, naast bovenstaand perceel, wijk B, no-. 14(i, 147 en 148, te zaaien gmot 295 centiaren, in veiling f 1120. Eenige loodsen, open grond en erve, gelegen achter bovenstaande perceelen, te zamen groot 186 centiaren, in veiling f410. Een loods en erve met open grond, gelegen achter bovenstaande, groot 125 centiaren, in veiling f 360. Gecombineetd verkocht voor f 1080. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onze ge liefde Behuwdzuster GEERTRUIDA MARLA JOHANNA ALBERTINA NOLET, geboren Van Hees, betuigen wij onzen hartelijke» dank. GEERTRUIDA NOLET, Beligicuxc. M. NOLET. Ti.-K. Br. JOSEPHINE A. NOLET. A. C. A. NOLET. M. W. A. NOLET, Van der Ven. ALBERTINE A. C. MEIJER, Nolet. J. P. MEIJER Jzn. W. A. NOLET. A. M. R. E. NOLET, Van Gekt. HELENA M. A. NOLET. Schiedam, 10 Februari 1894. TE

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3