EEN LANGE STRIJD. A". 1894, ondag 11 en IVIaandag 12 Februar N°. 8466, Timede Blad Feu 11 e t o n. Achtenveertigste Jaargang1. Versch nt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: jf' ODÉ. Bui teii 1 an dscHe Bericht ei Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Ryk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. KVKR A r BOTE II STRAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van'l10 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. I) U IT S C II L A S D. Het tegenbezoek van keizer "Wilhelm op Fnediichsiuhe moet thans bepaald zijn op i5 Febiuari. Reeds neemt men daar de aoodige maatregelen. In de begrootingscommissie uit den Rijks dog bracht prins Arenberg gisteren de berich ten omtrent de jongste ongeregeld heden in Kameroen ter sprake en noemde hij de aan leiding daartoe een schande voor Duitschland, -waarop de directeur der koloniale afdeeling Kaiser verklaarde dat, wanneer de geruchten zich bevestigen, gestrenge maatregelen tegen den schuldige zullen worden genomen reeds in een ambtenaar naar Kameroen gezonden tot het instellen van een onderzoek. Bij de commissie voor de belastingont- werpen is op dat, rakende de zegelbelasting, een amendement ingediend om van de inlagen voor weddenschappen bij wedrennen en dergelijke een belasting van 50 pCt. te hellen. Van andere zijde werd eene helling van 20 pCt. voorgesteld, terwijl de minister Von Posadowsky verklaarde 10 pCt. voldoende te achten. De commissie heeft zich met deze laatste zienswijze vereenigd. Naar verzekerd wordt, zal de regeering het ontwerp tot invoering eener wijnbelasting, dat zooveel verzet ontmoet heeft, terugnemen en vervangen door eene belasting van wijn •op flesschen. Het Pruisische Huis van afgevaardigden beeft Donderdag, na een debat van 5 dagen, het ontwerp tot instelling van Kamers van landbouw naar eene commissie van 28 leden verwezen. Het gemeentebestuur van Berlijn is voor nemens een feestmaal te geven ter eere van de Russische gemachtigden tot het sluiten van een handelsverdrag, zoodra dit laatste defini tief zal zijn gesloten. De conservatieve partij heeft tegen 17 dezer eene monster-meeting belegd om tegen het handelsverdrag met Rusland te protesteeren. De Berlijnsche correspondent der N. J£, Ct. schrijft van gisteren Nadat gisteren Herbert von Bismarck in de soeconomische vereeniging" van den Rijks dag (het beschermende Kartell uit verschei dene staatkundige partijgroepen bestaande) tegen het handelstractaat met Rusland ge sproken had, schrijft heden die Zukunftals men prins Bismarck tot getuige van de Kroon voor het tractaat wenschte, dan zou hij ant woorden, wat hij in 1877 tot Andrassy ge zegd heeft, toen deze zijn hulp voor het han delsverdrag met Oostenrijk iniiep «Gij wendt u tot een veikeerd adres. Ahvat ik voor u doen kan is mijne meening over het handels tractaat niet te zeggen." Van andere zijde wordt beweerd* dat bet bijzondere standpunt van den ouden Bismarck s, dat de tegenwoordige tariefsbepalingen van Duitschland slecht zijn. Doch nu wij jegens Oostenrijk, Italië, Zwitserland, Spanje enz. gebonden zyn, zou eene verwerping van het handelstractaat met Rusland oeconomisch nutteloos, en uit een staatkundig oogpunt een gioote misslag zijn. In een deel der pers begint de oppositie reeds zeer scherpe tonen aan te slaan, die zich rechtstreeks tegen de uitingen des kei zers richten. Nadat de Kreuzzeitung gisteren gesproken had van «openlijk ten toon gestelde bangigheid" voor Russischen overmoed, ver klaart de Allgemeine Zeitung.- x>Wij sluiten onze verdragen noch ten genoegen noch ten verdriete van den czaar. Een zeer belangrijk centrumbladde Kolnische Volks zeitung, meent, evenals de Germania, gemelijk: Het is waai lijk toch geen toestand waarop Duitschland trotsch kan zijn, wanneer wij internationale verdragen sluiten, minder om de ons daaibij geboden voordeelen, dan wel uit angst voor den toorn van onzen buurman. Naar het heet, zouden zij die aan den par lementairen avond hebben deelgenomen, aan vankelijk besloten hebben, de uitingen des keizers slechts in verzachten vorm publiek te maken. Maar weldra werd het hun duidelijk, dat de keizer niet voor hun genoegen alleen, maar wel degelijk met het oog op de publi citeit had gesproken, zonder zich te bekom meren over de critiek. welke op zijne hartige woorden zou kunnen volgen. Eindelijk breken de llamlurgitcho Nach- rLhten hun stilzwijgen af en geven in een blijkbaar uit Friediichsruh gemspiieerd arti kel, dat vóór alles als ongewoon zacht voor de regeeiing in het oog valt, hun gevoelen te kennen. Ongeveer wordt daarin gezegd, dat oogenblikkelijk nog weinig te zeggen v 't over het handelstractaat zelf, daar geen voldoende materiaal ter beoordeeling gegeven wordt. Wat tot nu aan bijzonderheden is openbaar gemaakt, zou geen maatstaf kunnen geven. De tegenwoordige toestand van gedwongen heid is een gevolg van de dwaasheid van den Rijksdag in 1891, toen het eeiste han delsverdrag met Oostenrijk is aangenomen. Noch de regeering noch den rijkskanselier alleen kan het verwijt trefTen van op een onbekend gebied een misstap gedaan te hebben. De koning van Saksen lijdt aan blaas- catarrh, die hem noodzaakt het bed te hou den. Volgens het laatste bulletin kwam een aanmerkelijke verbetering in den toestand er waren geen symptomen van koorts, en ook heeft de koning van tijd tot tijd een weinig geslapen. De Engelsche pers is over het algemeen zeer ingenomen met het Duitsch-Russisch handelsverdrag. De Standard beweeit, dat Rusland den tariefoorlog met Duitschland gebruikt heeft als een handig wapen om Frankrijk een voordeelig handelstractaat af te dwingen, zoodat Frankrijk thans, op zijn nieuwen bondgenoot verliezende, genoodzaakt zal zijn genoegen te nemen met het door Italië aangeboden hanuelsverdrag, waardoor de kansen op het behoud des vrede» aan merkelijk versterkt zullen worden. De. Morning Post beschouwt het Duitsch-Russisch verding als eene zegepraal voor de staatkunde van keizer Wilhelm en zegt dat, het vei drag moge dan het gevolg zijn van het verlangen des czaren om den Russischen landbouw op te beuren of iu verband staan met plannen tot het sluiten eener nieuwe Russische lee ning op de Berlijnsche beurs, het in elk ge val van grooten invloed zal zijn op de be trekkingen tusschen beide rijken, terwijl het ook de oppositie tegen de staatkunde des Duitschen rijkskanselier geducht zal verzwak ken. De Daily Telegraph beschouwt het verdrag als eene internationale gebeuitenis, veel belangrijker dan de betoogingen van Kroonstad en Toulon, en zegt dat betrekkin gen, gegrondvest op gemeenschappelijke be langen, veeleer tot eene staatkundige over eenstemming zullen leiden, dan alle vriend schapsbetuigingen van twee volken, die elkaar overigens vreemd zijn. F R A N K R IJ K. De president Carnot heeft zijne recepties weer kunnen hei vatten. In de Kamei zitting van Donderdag ontwik kelde de socialistische afgevaardigde Faberol zijne interpellatie over het gesloten blijven der Arbeidsbeurs te Parijs, na de troebelen in Juni van het vorige jaar. De spreker beweerde dat de republiek zich zeer stiefmoederlijk gedraagt «Zou uw genade het lijkenhuisje niet eens willen binnengaan Een oogenblik aarzelde ik, want akelige dingen te zien valt weinig in mijn smaak. Daarna evenwel behield de gewone zucht van den reizenden Engelschman, om buiten zijn eigen land alles te willen zien, de overhand. Te huis worden de mooiste dingen veronachtzaamd otn die te bezoeken is men altijd in de gelegenheid. Buitenslands bezit alles de bekoring van 't nieuwe en men weet niet, of men er ooit weder heen zal gaan. »Ja", zeide ik, sik wil het hjlienhuisje wel •eens zien." De man, tot wien ik dat zeide, was de dood graver van een gioot kerkhof in Zuid-Duitschland. Hij had mij reeds bet kerkhof laten zien ik had hem een goede fooi gegeven, waarvoor hij niet «uw genade" betitelde. Het kostte hem mets en was een bewijs van zijn dankbaarheid. In elk geval beteekent duw genade" met veel in Duitschland. Ik was jong en vei keerde in goeden doen, waarom zou ik dus met miid zijn 7 Ik begrijp met, dat alle rijke menschen daarin geen genoegen vindenwant mets veraange naamt zoozeer het leven. Misschien ga ik hierin wel wat ver, mijn familie beweert het ten minste maar dit is onafscheidelijk van een artistieke natuur, en ik ben nu eenmaal kunstenaar tegenwoordig met tamelijk succes, ofschoon ik in dien tijd nog weinig bekend was. Mijn vader is lord Riveitin en bezet ongeveer veeitig duizend bunders land. Ik ben een jongere zoon en mijn naam veel te mooi, naar mijn smaak, maar daai ben ik met veiantwoordehjk voor is Fitzalan Lindley. Om nu tot den doodgraver terug te keeren. Zoodra hij begreep, dat ik het lijkenliuisje wilde zien, bracht hij mij naar een gebouw, dat dicht bij den ingang van het kerkhof stond. Het was giooter dan ik gedacht had, maai er was niets bijzonders aan te zien, behalve dat de vensters zeer hoog waren aangebiacht. Een klein buisje was er vlak naast gebouwd, en ik onderstelde, dat dit de woning van den dood graver zou wezen. De deur van het lijkenhuis was met gesloten en de doodgiaver wenkte mij mede naai binnen te gaan. Ik bevond mij in een grootlangwerpig vertrek, door een rij hooge vensters vei licht, die ik aan de buitenzijde reeds had opgemerkt. Daar de zon bijna onderging, werd het er teeds donker. Toch was alleb nog duidelijk zichtbaar. De kamor bevatte een aantal lage langwerpige tafels op rijen geplaatst; zij waien van steen en met lei gedekt. Op drie van deze tafel» stonden doodkisten. «Gewoonlijk zijn er meer", zeide de dood graver, alsof hij verontschuldigingen wilde maken, dat er zoo weinig te zien viel. sA.1 de dooden van den omtrek moeten hier terstond worden gebracht. Het is verboden ze in huis te houden, zooals bij n m Engeland de gewoonte is." «Maar bestaat er dan geen gevaar om levend te worden begiaven?" vtoeg ik, «Zij wuiden niet terstond begraven, uw genade; en de kisten blijven open, zooals gij kunt zien." Ik zag, dat de deksels naast de kisten waren geplaatst. «Wil uw gen tda de lijken niet eens zien 1" vroeg de doodgiaver. »Er is een beeldschoon meisje bij." «Zeker", antwoordde ik, vast besloten eenmaal binnengekomen voor mots terug te deinzen «ik wil ze wel even zien." Hij geleidde nnj naar de eerst kistna een enkelen blik ging ik met afgewend hoofd voorbij, zoo ook langs de tweede, maar bij de derdo bleef ik als aan den grond genageld staan.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5