Binnenlandsclie Berichten. voor hare kinderen, en dat zij den werklieden Belet, zich te organiseeren. Door den heer Pruden Dervillers werd hier tegenover de geschiedenis der Arbeidsbeurs nagegaan en getracht te bewijzen dat de regeering bij het openen van de Arbeidsbeurs lichtvaardig te werk is gegaan, daar zij geen onderscheid heeft gemaakt tu«schen de ver- eenigingen, die de wet van 1884 eerbiedigden en de vereenigingen die dit niet deden. De heer Dervillers noodigde de Kamer uit, bij de regeering aan te dringen op het tegengaan van onwettige toestandeu die aan de republi- keïnsche zaak schaden. Na een korte rede van den heer Groussier ■werd de discussie tot lieden verdaagd. De rapporteur der douane-commissie, de heer Graux, heeft een gunstig verslag uitge bracht over de voorgestelde maatregelen ii zake de invoerrechten op granen enz. De commissie zal aan de Kamer verzoeken, deze ijuaestie lieden te benandelen. Volgens een door de regeering van den gou verneur van Soudan ontvangen depêche, is een colonne onder kolonel Bonnier, den 12n Jan, uit Tombouctou vertrokken op verkenning, in den slaap door de Touaregs overvallen op drie dagmarscheri van Tombouctou. Een gedeelte der colonne kon naar Tombouctou terug- keeren, maar 9 officieren, waaronder kolonel Bonnier, 2 Europeesche sergeants en (38 iniand- sche soldaten, worden vermist. Tombouctou is in staat van verdediging gebracht. Luidens de dagbladen zou het gerucht be treffende eene nederlaag, aan de Fransche kolonie te Tombouctou door de Touaregs toegebracht, zich bevestigd hebben. Een groot aantal officieren zijn gedood of verdwenen, waaronder de kolonel Bonnier. Tot het zenden van versterking is besloten. Men vreest voor de drie handels-expeditiën, welke zich in die streek bevinden. De leden der internationale gezondheids conferentie zijn Donderdag op het Elysée ontvangen door president Carnot, die ver klaarde dat Frankrijk er een eer in «telt, dit maal een zoo broederlijke samenwerking van mannen der wetenschap op zijn grondgebied te aanschouwen. Graaf Kuefstein dankte den president der republiek voor zijne ontvangst. Baron Soubeyranoud-afgevaardigde en «Brecteur der Banque d'Escompte, is gister avond in hechtenis genomen op grond van aanklachten wegens zijn financieel beleid. "Volgens gerucht zou de Banque d'Escompte In staat van liquidatie zijn verklaard. Door den heer Michel zal aan de Kamer worden voorgesteld, een jaarlijksch sfeest van den arbeid" in te stellen, d. w. z.den ln Mei, die reeds door de arbeiders als hun bij zondere feestdag gevierd wordt, tot nationalen arbeidsfeestdag te verheffen. De indirecte belastingen hebben in Januari 23,661 900 frs. meer opgebracht dan geraamd was, en 20,824,000 frs. meer dan over hetzelfde Nooit zag ik iets üefelijkers dan dit jonge meisje. Geheel in 't wit gekleed, roet de armen over ile borst gevouwen, zag zij er uit, niet aJs een doode, maar als iemand in diepen slaap verzonken. Wel had haar gelaat de kleur des doods en het zware, donkere haar deed 't nog witter schijnen, maar de trekken waren beeld schoon. De nous was recht, de mond klein en de schaduw van de lange donkere wimpers viel op de verbleekte wangen. Het was onmogelijk dit jeugdige, schoone gelaat te aanschouwen zonder, behalve den gewonen eerbied voor den dood, eenigen wrevel te gevoelen. «Ik weet niet meer, hoelang ik in die be schouwing verdiept bleef, maar de stem van den doodgraver bracht mij weder tot mij zeiven. »Een mooi meisje", zeide hij met zijn schorre stem, «maar alleen voor vandaag. Morgen zal aij er zoo niet meer uitzien." Een huivering voer mij bij deze wooiden door de leden. «Worden ze spoedig begraven! vroeg ik. tijdvak in 4893. Deze verhooging is aan de opbrengst der invoerrechten te danken. Op het graf van Vaillant hadden Donderdag eenige betoogingen plaats, van weinig betee- kenis intusschen. Ruikers van roode bloemen en borden met wraakzuchtige opschriften werden op het graf neergelegd. De politie heeft deze blijken van ingenomenheid met het streven \un den anarchist spoedig verwijderd. De heer Gladstone heeft gisteren de terug reis van Biarritz naar Engeland aanvaard. NOORWEGEN. De Storthing heeft gisteren het voorstel tot verhooging der brandewijnbelasting van 160 tot 190 öre per liter zuivere spiritus en der moutbelasting van 17.1 tot 21.1 per kilogram goedgekeurd. Het inkomend recht is in overeenstemming daarmede ook ver hoogd. De verhoogingen hebben dadelijk kracht van wet en duren tot 30 Juni. ZWEDEN. De kroonprinses is thans te Rome. Haar toestand is nog verergerd, maar de doctoren verwachten veel vau een verblijf in Italië, waar zij tot den zomer zal blijven. OOSTENRIJK. Het ontwerp op het verplicht burgerlijk huwelijk is tegen 19 dezer bij de Hon- gaarsche Kamer aan de orde gesteld. SPANJE. t Het schijut dat aan Spanje's eischen door den sultan van Marokko nog niet zoo spoedig voldoening zal gegeven worden. Wei werd met veel vertoon het stamhoofd Mohater, dat als de aanstoker der ongeregeldheden be schouwd wordt, gevankelijk te Marokko bin nengebracht, maar de sultan heeft uitstel ge vraagd voor zijn antwoord op de quaestie der schadeloosstelling. Vermoedelijk wil hij eerst de meening van andere Europeesche mogend heden inwinnen. Maarschalk Campos heeft echter reeds verklaard, geen scheidsrechter lijke uitspraak te zullen aanvaarden. Te Madrid heerscht groote onrust wegens de tegenstrijdige depêches uit Marokko, die oogenscliijnüjk doen zien dat de sultan le voorstellen van Spanje verwerpt, terwijl de maarschalk Martinez Campos het tegeuplan van den sultan afwijst en de bemiddeling der groote mogendheden wil inroepen, 8 E R V I E. De mutatie ia liet personeel der prefecten is thans gereed. Allerwegen zijn de radicalen door liberalen en progressisten vervangen, en in de drie districten, waar dit niet ging, om dat de geheele bevolking daar radicaal is, werd de prefectuur gesteld onder de militairer overheid. Ondanks al deze onderdrukkingsmaatrege len wordt toch eene radicale meerderheid bij de aanstaande verkiezingen geenszins tot de onmogelijkheden gerekend. B U 1 G A U IJ E. De gezondheid van vorstin Maria Louise «Dat hangt er van af', antwoordde hij. «Soms heel gauw, soms na twee of drie dagen. Bij dit warme weder kunnen ze niet lang boven aarde blijven. Van morgen was hier een Engelschman. Ik geloof, dat hij alleen kwam om naar dit meisje te zien." «Waarom gelooft gij dit?" vroeg ik. «Omdat het eerste wat hij in gebroken Duitsch vroeg hij sprak niet half zoo goed als uw genade het eerste wat hij vroeg was«Is hier niet een jong meisje gebracht eene Engelsche «Jawel, mijnheer", zeide ik. «Breng mij bij haar, ik wensch haar te zien", zeide hij vrij ruw. Maar dat kon mij weinig schelen. Iedereen is niet even vriéndelijk en ik zag, dat hij een stuk zilvergeld in de hand hield. Dus bracht ik hem hier en hij stond op dezelfde plaats waar uw genade nu staat." «Waarschijnlijk kwam hij ook alleen uit nieuws gierigheid." «Dat weet ik niet, mijnheer. Hij bleef eenigen heeft door haar bevalling een geduchten knak gekregen, zoodat haar toestand reden geeft tot ernstige bezorgdheid. De prinses is onder behandeling van professor Braun uit "Weenen. Volgens de laatste berichten is er eenige verbetering in den toestand gekomen. AMERIKA. De heer Cameron, senator voor Pennsyl vania, zal bij den Senaat der Vereenigde Staten een amendement indienen om de nieuwe tariefwei eerst met 1 Januari 1896 te doen in werking treden. .Een bericht uit Rio de Janeiro aan de World meldt, dat president Peixoto gisteren een besluit zou uitvaardigen, waarbij de verkie zingen voor een president en voor het congres tegen 1 Maart a.s. wordt uitgeschreven. De staat van beleg zal den 26n Februari worden opgeheven. Peixoto belooft volkomen amnestie aan alle soldaten der opstandelingenpartij, die zich binnen twee maanden weer bij hem voegen. De torpedoboot Destroyer en vijf andere, door Peixoto in Duitschland aangekocht, zijn Donderdag van Pernambuco naar het zuiden vertrokken. De Aqiiïdalan en de Bepublica, de voor naamste schepen der opstandelingen, hebben de haven van Rio de Janeiro verlaten. Men houdt het er voor dat het doel van den tocht is, te trachten zich van dat eskader meester te maken. Naar verzekerd wordt, hebben de meeste mogendheden besloten te weigeren, de op standelingen als oorlogvoerende mogendheid te erkennen. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat een samenzwering tegen het leven van president Peixoto ontdekt is. Tal van inhechtenisne mingen hebben plaats gehad, verscheidene personen zijn gefusilleerd. De opstandelingen van Rio Grande naderen Porto Allegre. SCHIEDAM, 10 Februari 1894. Tegenover de theorie van Mal thus omtrent de verhouding tusschen de vermeerdering der bevolking en de toeneming der middelen om in hun onderhoud te voorzien, geeft prof, Neumann-Spallart, in zijn sUebersichten der Weltwirtschaft" andere gedachten aan, dan door den Franschen staathuishoudkundige werden aangenomen en die zijne theorie, dat het menschdom veel sneller toeneemt dan de producten van den bodem, geheel omver werpen. Uit een overzicht aan Neumanns werk door het Weekbl. van Nederland ontleend, blijkt tot welk een ontzettende hoogte de productie kan worden opgevoerd. Voor eene eeuw schatte Turgot den internationalen graanhandel op 10 a 11 millioen HL; op 't oogeriblik wordt er 260270 millioen HL graan uit- en ongeveer evenveel ingevoerd, tijd onbeweeglijk staan, alsof hij zijn oogen niet kon gelooven daarna hield hij de hand voor zijn gelaat en ging heen. «Dit is voor u", zeide hij, en breng mij nu zoo snel mogelijk uit deze verwenschte plaats." «Hij gaf mij een geldstuk en verwijderde zich haastig, zonder een enkele maai om te zien. Ik geloof, dat het zien van dit meisje hem erg had aangegrepen." «Toch is 't een buitengewoon schoon gezicht", zeide ik. En mij kwam het zelfs hoe langer hoe schooner voor. Was dit werkelijk de dood, dan waren ditmaal ten minste de minder aangename ver schijnselen er van afwezig. «Wanneer werd zij hier gebracht V' vroeg ik verder. «Dezen morgen, mijnheer." «Zonder twijfel." «Weet gij niets van haar «Haar naam staat in mijn boek maar ik kan mij dien niet herinneren. Als mijnheer even zoodat de omzet 550 millioen HL bedraagt behalve het meel. Rusland verzond in het begin dezer ectuv jaarlijks S'/g millioen HL omstreeks 1885 was deze hoeveelheid gestegen tot 50 en 83 millioen. De Vereenigde Staten kwamen tusschen 1840 en 1850 nog nauwe- lijks in aanmerking voor den graanhandel 40 jaar later was hun uitvoer gestegen van 5 tot 70 a 100 millioen HL 'sjaars, en dat niettegenstaande de bevolking in dit tijdsver loop sterk is toegenomen en Amerika dus ook veel meer voor eigen consumtie nood had. Volgens Spallart werd van 1850 tof 4884 de graanproductie in Amerika vervijf. voudigd. Trots de ongemeen snelle toenemio» i der bevolking, steeg de graanproductie in de Vereenigde Staten van 4.33 bushel per hoofd in 1849 tot 9.2 bushel in 1880. Op grond van deze laatste cijfers zouden we met even veel recht als Malthus kunnen beweren, dat de bestaansmiddelen de neiging hebben om zich tweemaal zoo snel te vermenigvuldigen als de bevolking en dat de menschheid dus in voortdurend gevaar verkeert van haar maag te overladen 1 In elk geval blijkt uit deze cijfers zonneklaar, dat de aarde nog voor millioeben en millioenen voedsel had toen Malthus in zijn tijd, de ellende reeds toeschreef aan de gierigheid van moeder NatuurDaarbij komt nog o. m. Austiaiië, waar de graanproductie van 1870 tot 1885 steeg met 250 pCt. en voorts Britsch Indië, dat volgens een rapport van dr. Forbes aan de regeering wel 90 a 100 millioen HL kon voortbrengen en dat blijkens de laatste om ten dienste staande gegevens vau Spallart, omstreeks 1885 dan ook reeds een oogst had van ruim 74 millioen HL. Altemaal buiten kansjes waarop men ten tijde van Malthus niet had gerekend! t Met andere levensbehoeften gaat het even- zoo. De veestapel in Europa is sedert het begin dezer eeuw zeer toegenomen, terwijl f Noord-Amerika, Zuid-A merika en Australië bovendien in de gelegenheid zijn ons vleesch toe te voeren, zooveel wij maar begeeren. Het is inderdaad merkwaardig te zieo, hoe alle pessimistische beschouwingen en klach ten over de karigheid der natuur door de 3 werkelijkheid worden gelogenstraft. Nemen wij bijv. een paar bestaansvoorwaarden der industriewaaraan in onzen tijd enorme eischen worden gesteld steenkool en ijzer. De tijd ligt nog niet zoo ver achter ons, toen Thiers de meening uitsprak, dat de aanleg van spoorwegen al heel spoedig zou moeten worden gestaakt, enkel uit gebrek aan ijzer, maar men bouwt nog maar steeds door, zonder vrees voorloopig materiaal te kort te zullen komen 1 De productie van ruw ijzer steeg, blijkens de meermalen genoemde statistiek, in Engeland in de laatste 100 jaar van 68000 tot bijna 9 millioen ton; in de "Vereenigde Staten werd zij binnen drie decen niën bijna vertienvoudigd; in Pruisen steeg naar mijn huis wil gaan, dan kan ik mijnheer de inschrijving laten lezen." Mijn nieuwsgierigheid was niet weinig ge- J prikkeld en ik zeide terstond met hem te zullen meegaan. Maar eerst vroeg ik nog, wat het touw beteekende, dat, aan het plafond hangend, om de rechterhand van het lijk was vastgemaakt, j «Dat is de schel", antwoordde hij. «Welke schel?" «Ja, ziet u, de menschen worden hier zoo S l snel gebracht, dat het kon gebeuren, dat zij niet dood waren. Natuurlijk zijn zij zeer zwak, kunnen zich oprichten noch roepen. En konden zij dit, dan zou ik 't toch niet hooren. Maar het touw zit aan de schel vast en de minste beweging doet ze overgaan. Ik zal u de schel wijzenzij hangt in mijn kamer." Hij maakte een binnendeur open, welke naar zijne woning voerde, en ik vroeg verder niets tot wij in zijn kamer waren. Daar gekomen wees hij naar een schel, die boven de deur hing. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 6