Gemengde Berichten. Onderwijs. S P O K T. Letteren, Kunst en Wetenschap. K o I o n i n. Rechtzaken. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. Mar kt lb er ie li ten. van dezen schilder die zich later door Savo narola liet overhalen om van alle wereldsche schilderijen af te zien en enkel heiligen te schil deren geen voorstelling van het naakt bekend was. Te Antwerpen is dezer dagen een rijko zonderling, Van Gonlaken genaamd, overleden, die een verbitterd tegenstander was van alle ^nieuwigheden." Hij was even fel op de trams gebeten als indertijd een hekend Amsterdamsch zondeihng, bewoner van de Utrechtschestraat. Toen er een tramlijn werd aangelegd langs zijn huis 20 jaar geloden gaf hij den gemeenteraad kennis, dat hij nu nooit meer iets zou doen om zijn gevel op te knappen, en hij liet, getrouw aan zijn belofte, zijn huis vervallen. Het werd een ergernis voor de geheele buurt. Zijn neven erven zijn talrijke onroerendt goederen, effecten en 800,000 fr. in guud. In zijn testament verbood hij zijn erfgenamen uitdrukkelijk. »met droefheid" kennis ts geven van zijn overlijden, omdat dte betuiging een leugen zou zijn. Voorts gaf hij last, allen die deelnamen aan zijn teraardebestelling, een goed feestmaal te geven, opdat niemand zou kunnen zeggen, dat hij zich verveeld had op Van Goulakens begrafenis. Een dubbele monrd, gevolgd door zelfmoord, is te Bourgneuf, bij Nantes, gepleegd. Zekere Louis Grollier, een landbouwer van 20 jaar, heeft dn beeldschoons tweelingzuster zijner vrouw, op wie hij altijd verliefd was geweest, maar die hem steeds had afgewezen, en daarna ook zijn vrouw voor de oogen van haie moeder doodgeschoten. Na het plegen van de misdaad snelde hij naar zijn huis, waar hij zich zelven een kogel door het hoofd joeg. juist toen de politie, gevolgd door een verontwaardigde menigte, hem kwam ge vangennemen. In de Beilijnsche bladen werd dezer dagen melding gemaakt van eenen reus, die, als kellner in het Bromberger Geselischaflshaus aangesteld, bij eenen leeftijd van 18 jaar 2 meter 25 centimeter lang is. Hij is dus nog 20 cM grooter dan de grootste Pruisische officier, kapi tein Von Pluskow, van het 1e garde-regiment te voet, dis maar 2,0a meter lang is. In verband hiermede is het niet onaardig te weten, dat de te Berlijn aanwezige levensgroots portretten van de grootste grenadiers der reuzen- garde van Frederik Wilhelm de grootte van den Bromberger reus niet bereiken. Van deze reuzengarde had de grenadier Jonas Henrichson uit Noorwegen eene lengte van 2.10 M en James Kirk nu uit IJsland een lengte van 2.13 M. Ook de afmetingen van den kellner verdwij nen evenwel in het niet tegenover die van de twee grootste reuzen uit de laatste 10 jarenden Chinees Li Ho on den Hongaar Franzl. Volgens de metingen van prof. Virchow bedroeg hunne lengte 2.55 M en 2.66 M. Om te weten wat dit is, moet men dia afmetingen eens op een kamerwand overbrengen. De eerste expeditie naar Vrijland (Kenia, Mid- den-Afrika) zal den 28n Februari vertrekken, onder leiding van dr. Wilhelm, uit Weenen. In Engeland zal de arbeidersleider Gotfred zich met eenige krachtige mannen aansluiten bij de eerste Vrij landers", die, gelijk men weet, in Afrika een socialen modelstaat hopen te stichten. Men heeft te Saratow een spoorweg gelegd over het ijs van de Wolga naar Pokrovvski-voor- stad, het uitgangspunt van den in aanleg zijnden Pokrowski-Uralspoorweg. Deze proef met een ijsspoorweg is uitmuntend gelukt en men hoopt ook in volgende winters op deze wijze het ver keer te kunnen onderhouden. linie ondervonden geen overlast van 's vijands vuur, ook niet de tijdelijke posten daarbuiten, met uitzondering van Buekit-Daroeh, welke een maal onbeduidend werd beschoten, zonder echter letsel te veroorzaken. Onze transpoi ten werden slechts tweemaal op den weg van Anagaloeng naar Lambaroe verontrustbeide keeren werden de kwaadwilligen door de bevoiki ig verjaagd. Voor zoover de regens zulks toebeten, werd met b"t kappen in het voorterrein en het verbeteren der wegen vooitgegaan. In den nacht van 13 op 14 Dec. werden 9 planken van een der bruegen tusschen Ketapang-Doewa en Boekit- Danieh ontvreemd; de daders zijn nog onbekend. Vele uitgewekenen uit de XXVI Moekims keer den naar hunne kampongs terug. Het volk uit de III Moekims Lamrebo ondervond daarbij eenigen last van de zijde der kwaadwilligen. Bij een dier gelegenheden (10 Dec.) werden door de Atjehsche bezettingen van eenige nabij gelegen wachtposten 5 hunner gevangengenomen en met hunne wapens aan het bestuur overgele verd, Den lln Dec. weid het nog gesloten kust gebied vun Gioot Atjeli. met inbegup van de landschappen Lepong en Lohung voor de kust vaart en vischvangst opengesteld. Op het eiland Web viel mets bijzonders voor. Onderhoorig heden. Oostkust. De politieke toe stand was bevredigend. De uitvoer van peper was tengevolge van het slechte weder, waardoor de gemeenschap met de leede verbroken was, bijna geheel gestaakt. De stand van het rijst gewas was gunstig. Noordkust. Zoowel te Segh als te Telok-Sema- wé werden rust en orde niet verstoord. Elders gaven de toestanden geen aanleiding tot het nemen van bijzondeie maatiegelen. Westkust. Niets meldenswaardigs voorgeval len. Zoowel te Poeloe-Raja als te Melaboeh bleef het rustig. De weersgesteldheid was regenachtig en de temperatuur fiiscb, terwij! de lucht meestal be dekt was. De zee was zeer onstuimig, waai door de communicatie ter Nootd- en Oostkust met de reeden van Edi, Telok-Semawé en Segli her haaldelijk verbroken werd. De gezondheidstoestand op de zeeposten was over het algemeen ongunstig, tengevolge van de regenachtige weersgesteldheid. Binnen onze stelling in Groot-Atjeh, zoowel als daai buiten, was de gezondheidstoestand over het algemeen stationnair. Het gemiddelde ziektecijfer bedroeg 20 tegen 21 en dat van de beriberi 6 tegen 6 in den vorigen verslagtijd. Het sterftecijfer was lager. Aan de Sum.-Ct. werd den 9n uit Kotta-Radja geseind Het ss. Itenel, van de iKoninklijke Pakket vaart-Maatschappij", van Padang op reis naar Oleh-leh. werd ter hoogte van Poeioe Bodjo door een zwaren storm beloopen, welke zestien uur aanhield en het stoomschip geweldig teisterde eerst 25 nur over den bepaalden tijd kwam de Reael te Oleh-leh aan. Een der te water gelaten sloepen sloeg om. waardoor de tweede stuurman Puister en een dwangarbeider in de golven ver dwenen, zonder dat hulp kon worden veileend. Zware stortzeeen sloegen over het schipvier voet water stond in de machinekamer en de dynamo's voor het electrische licht geraakten on klaar. Twee kinderen van militairen zijn tenge volge van de uitgestane ellende gestorven. De Indische regeering is, naar het Onderwijs meldt, thans gemachtigd de reglementen op het Jager onderwijs in Indië te wijzigen op den grond slag van de wet op het lager onderwijs, die nu in Nederland vigeerende is. Een van de ge volgen der wijzigingen zal zijn, dat de vormleer en de zang als examenvakken voor de hoofdakte zullen vei vallen en het teekenen als nieuw exa menvak zal worden opgenomen. zij van 43000 ton in 4826 tot 2</9 millioen ton in 1882; in Frankrijk van 142000 in 4819 tot 2 millioen in 4883 terwijl in België en Oostenrijk-Hongarije de productie in de laatste 00 jaar mede werd vertienvoudigd. Ook de steenkool liet ons niet in den steek. In de drie decenniën van 4851 tot 4880 steeg de productie daarvan in Groot-Britannië met 272, in België met 322, in Frankrijk met 432, in Pruisen met 835 percent en over de geheele aarde steeg van 1860 tot 1885 de productie van136tot4l3milhoen ton. Tegenover zulke cijfers, waarvan Malthus zeker nooit heeft gedroomd, te beweren dat de menschheid door de natuur tot ontbering en ellende zou zijn gedoemd, is eenvoudig onzin. Zij leeren integendeel dat de natuur zeer mild is en stellig zou zij nog milder zijn, indien niet opzettelijk zooveel grond, arbeid, kracht en kapitaal ongebruikt werd gelaten of onproductief werd aangewend. Het schijnt zelfs dat de natuur sommigen al te mild is, want hoe dikwijls hoorden wij in den laatsten tijd niet van combinaties om de voortbrenging in sommige takken te beperken. Ylaardingen. In ons land vertoeven G leden derFransche Kamer, benevens 3 indus- trieelen, tot bet instellen van eeu onderzoek omtrent den toestand der zuivelbereiding en de fabricage van margarine. Deze commissie, vergezeld door den Franschen consul te Rotterdam, benevens eenige Nederlandsche industrieelen, bracht gisteren een bezoek aan de fabriek ïHollandia" alhier. Na door den directeur, den heer Hummelinck, te zijn rond geleid, vereenigden zij zich aan een lunch, hun door genoemden directeur aangeboden en maakten vervolgens eenen rijtoer door de gemeente tot bezichtiging der havenwerken enz., waarna zij, per stoomboot van den heer Van Reede, zooals zij gekomen waren, vertrokken. Te Utrecht is nu ook een dames-wielrijdsters- vereeniging opgericht. Woensdag werd aao den heer H. W. Mesdag, regeeringsrommissans voor de afdeeling sehoone kunsten ter wereldtentoonstelling te Chicago, door de kunstenaars-exposanten, waaronder acht dames, een diner van 33 couverts aangeboden in het s Restaurant Royal". De heer J. van de Sande Bakhuyzen bracht bij deze gelegenheid uit ailer naam den heer Mesdag hulde voor de wijze, waarop hij voor de belangen van de Nederlandsche kunst is op getreden. Dank zijne bemoeiingen, had onze schilderschool te Chicago eene eerste plaats in genomen. Te Baden-Baden is overleden de Franscbe journalist Maxime du Camp, vooral bekend door zijne medewerking aan de Revue des Deux Mon- des, waarvan hij een oprichter was. Hij schreef vooral over Parrjsche toestandenzijn werk over de commune Convulsions de Paris) werd destijds veel gelezen en scherp bestreden. Du Camp was lid der academie. Te Shrewsbury wil men een gedenkteeken oprichten voor Charles Darwin, die daar geboren werd. Men zou er liefst de nagedachtenis van den grooten man eeren door een school voor wetenschappelijke en technische vorming te stichten. De internationale tentoonstelling voor genees-, heel- en verloskundige, hygiënische en bacterio logische voorwerpen zal 20 Maart te Rome wor den geopend en 1 Mei daaraanvolgende worden gesloten. i Te Florence moet men dezer dagen, ergens in een kelderhoek, eene oude, bestoven schilderij gevonden hebben, welke, na gerestaureerd te zijn, een levensgroote Venus van Lorenzo dl Credi bleek te wezen. De vondst is des te merkwaardiger, omdat Batavia, 4 Januari. Aan het Atjeh-verslag van 5 tot en met 18 Dec. wordt het volgende ontleend Groot-Atjek. Onze posten in de geconcentreerde Men schrijft uit 's-Hertogenbosch aan het N. v. d. D. Het is thans 30 jaar geleden dat de leerschool veibonden aan de rijks-kweekschool alhier, ge opend werd, en wijl deze inrichting den 15n April a.s. ons verlaat, is het een plicht der dankbaarheid met een enkel woord te wijzen op haar schoon verleden. Aanvankelijk bestemd voor kinderen uit den lageren burgerstand, zag zij al spopdig ook dia der meer deftigen op hare banken plaats nemen, waardoor zij aan echte volksschool werd, waarin alle klassen der maatschappij bijeenkwamen. Naar het getuigenis van zeer velen, was dat samenzijn nuttig voor de minder bemiddelden, omdat deze veel goede manieren, beleefdheid, zindelijkheid enz. leerden door den omgang met kinderen uit den beschaafden stand, en ook voor laatstgenoemden, wijt zij de minder aanzienlijke van veel gunstiger zijde leerden kennen dan in hunne woning of op do straat kan geschieden. In de school werd nooit verschil gemaakt tus schen de leerlingen van velschillende standen voor de onderwijzers walen steeds allen gelijk. Indien ooit weer op schoolgebied de eisch ge steld wordt dat in de school geen scheiding van stand meg zijn, zal da gewezen leerschool van 's-IJertogenbosch dan als bewijs kunnen aange voerd worden dat zulk eene volksschool mogelijk is, en dat zij in hooge urate en veelzijdig nuttig kan werken. Geduiende de jaren 1876—93 werden 151 harer leerlingen, na afgelegd examen, tot de rijks hoogere burgerschool toegelaten vóór 1876 tien, dus te zamen 161 leerlingen. Tot het gymna sium werden in de jaien 1880—93, na afgelegd examen, toegelaten 65, vóór 1880 drie, dus te zamen CS leerlingen. Voorts tot bet gymnasium te Katwijk 3tot de rijks-kweekschool voor onderwijzers 71 tot de rijks-norm,tallessen te 's-Hertogenbosch 21 tot die te Eindhoven met eene rijksbeurs, 2 leerlingen. Met 15 April a.s. zal die school nu voorgoed gesloten worden. De onderwijzers zullen te Nijmegen een nieuw arbeidsveld vinden, doch wij zullen zeer veel missen, hetgeen zelfs door eene nutsscliool niet in alle opzichten kan worden ver vangen. Die leerschool, met haar voortnffelijk onderwijzerspersoneel zal nog jarenlang m dank bare herinnering blijven vooi lieven van de hon derden, die het voorrecht hadden daar hunne opleiding te genieten. fe Breda heeft gisteren terechtgestaan de ontslagen rentmeester van het burgerlijk armbe stuur J. C. Knaapen, die beschuldigd wordt van verduistering van gelden. De eisch was éen jaar gevangenis. KRALINGSCHË vEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 94 vvinterzal- men, die voor f 1.20 tot 1.50 per i/s kilo werden verkocht. Ked.-Herv. Kerk. Beroepen: te Buurse de heer A. W. Zoors, cand, te Leiden te Nieuwe-Niedorp ds. A. M. A. Reijnders, te Wognum te Waddinxveen ds. E. H. Jonkers, te Buitenpost. Bedankt: voor Ingen door E. M. van IJsendijk, te Kapelle bij Goes. Gereformeerde Kerken. Beroepen: te Stad-aan-'t Haringvliet ds. C. Wijdoogen, te Oud-Beierland c. a.te Haar lemmermeer ds. G. W. II. Esselink, te Sliedrecht. Schiedam, 40 Februari. Rogge en Gerst zonder handel. Moutwijnnoteering der makelaars f 71/*. Jenever: Amsterd. proef f 14!A| per heet. Ct. zonder fust en zonder belastin"- Spoelingf4.90 per ketel. Leiden, 9 Februari. De aanvoer en prijzen ter veemarkt van heden waren als volgt: 10 stieren f53 a 110, 140 vette ossen en koeien f110 a 264. o! 52 a 70 c. per kilo,'6S vare dito fSO a 183, 12 gras kalveren f 18 a 40, 38 vette dito 142 a 95, of 70 a 90 c. per kilo, 85 nuchtere dito f3.a

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 7