Biiiiicnlaiidsclie Berichten. amendementen der lords op de »KmpIoyers' Liability Bill". Cobb stelde voor dat de bill eer^-t na verloop van drie jaar geldig zon zijn voor de tbans bestaande verzekerings-con- tracten tusschen patroons en werklieden, Dit voorstel werd door de regeering goedgekeurd en met 215 tegen 213 stemmen aangenomen. Een amendement van Asquith, dat, toekom stige contracten niet van de wet zouden zijn uitgesloten, werd aangenomen met 319 tegen •197 stemmpn. In den Maandag ten huize van den heer Gladstone gehouden ministerraad moet lipsloten zijn aan het ïloogerhuis eene schik king aan te bieden in zake het ontwerp tot uitbreiding der verantwoordelijkheid der werkgevers in geval van ongelukken. De minister van koloniën maakt bekend, dat aan zijn departement tot dusver nog geen berichten zijn ontvangen tot bevesti ging van de tijding, dat de Matabelen- koning Lobengula overleden is. RUSLAND. De keizer neemt si» 1 in beterschap toe. Dr. Suchann is naar Moskou teruggekeerd bij heeft 5000 roebels honorarium benevens de orde van Alexander Newski ontvangen. Of de czaar tot verder herstel naar den Kau- kasus gaat, is nog niet bepaald. SPANJE. De toestand in het zuiden schijnt ernstiger te worden. Men berekent dat 2000 bandieten en oproerige werkloozen zich in den omtrek van Grenada ophouden, te Cadix moesten de rantsoenen brood voor de militairen met geweld beschermd worden tegen het honge rige volk dat er zich meester van wil maken. PORTUGAL. Het regeeringsblal bevat een besluit tot instelling eener Kamer van koophandel en nijverheid te Lissabon ter vervanging van de ontbonden genootschappen, en een tot instel ling eener commissie, welke de patentwet zal hebben te herzien. T U R K IJ E. De Standard verneemt, uit Konstantinopel dat de staat van zaken in Armenië verergert. De Turksche regeering zendt versterkingen daarheen, terwijl ook het weder uitzenden van eene buitengewone commissie in het plan der regeering beet te liggen. AMERIKA. Naar uit Rio de Janeiro verzekerd wordt, stelt maarschalk Peixoto zich geen candidaat voor de aanstaande presidentsverkiezing, zoo dat de hoofdaanleiding tot den opstand daardoor zou vervallen. Aan de New-LorTc Herald wordt uit Buenos-Ayres geseind dat de staten Santa Catarina en Parana thans geheel in handen der opstandelingen zijn en door dezen be stuurd worden. De correspondent van de Timet te Rio de Janeiro seint nadere bijzonderheden van den aanval, door de opstandelingen den 9n dezer met 500 man op Artnapao bij Nictheroy ge daan. Op den aanval ontruimden die van Peixoto hunne stelling, maar keerden, na eene versterking van 1000 man gekregen te hebben, terug. Da Gatna, die de krijgsver richtingen zelf' leidde hij werd licht ge- wond ontbood eveneens versterkingen. Intusschen bestookten de kruiser Lilerdade en andere, kleinere vaartuigen de regeerings- troepen en beletten zoo hun opdringen. Daarbij besion liet dezen aan ammunitie te ontbreken. Nochtans besloot Da Gsma, zwichtend voor de groote overmacht van den vijand, tot den terug tocht. Aan weerskanten was dapper gevochten. Be terugtocht, gedekt door het vuur van de Aquidalan en de Lilerdade, geschiedde in goede orde. Te voren waren eenige ka nonnen van de Peixotoïsten vernageld. De opstandelingen verloren 5 officieren, d'.e ge dood, en 20 officieren, die gewond werden, en 70 manschappen aan dooden en gewonden. Het verlies van Peixoto wordt geraamd op 15 officieren eo 150 manschappen aan dooden. Peixoto beschrijft het gevecht als met eene volkomen zegepraal voor hem geëindigd. Hij heeft 1500 man ter versterking naar Nictheroy gezonden. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 13 Februari. De lieer De Savornin Lobman heeft zitting genomen. Mededeeling werd gedaan van de ingekomen stukken. De nieuwe afdeelingen zijn getrokken. Tot af'deelingsvoorzitters werden benoemd de lieeren .E. Maekay, Rutgers van Rozenburg, RoëlI, Van Houten en Seiiaepmnn. Morgen begint liet sectie-onderzoek, o. a. van de wetsontwerpen betreffende de perso neel'; belasting, bet successierecht en de heffing der invoerrechten. Zonder stemming werd besloten a.s. Dins dag te 11 uur de behandeling van de kieswet te hervatten, met bepaling dat o\er den kies gerechtigden leeftijd eerst na de aanneming van de andere artikelen wordt beslist. Alle tot dusver ingediende amendementen zijn als vervallen beschouwd, met liet recht van wederindiening. De Kamer is hierop uiteengegaan tot a.s. Dinsdag. De regeering heelt drie wetsontwerpen inge diend strekkende lo. tot vereeniging dei- gemeenten Rotteidam, Ivialingen en Charlois 2o. tot verandering der giens tusschen de go- meenten Rotterdam en Overschie, en 3». tot verandering der grens tusschen de gemeenten Rotterdam en IJseimonde. Deze omvangrijke uitbreiding van do gemeente Rotterdam wordt door do plaatselijke toestanden gevorderd, en zal plaats vinden met instemming van alle dauibij betrokken gemeenten. Het ge deelte grondgebied aan de gemeenten Krahngen en Charlois, dat bij aanneming dezer ontwerpen naar Rotterdam zal overgaan, is van dien omvang, dat eerstgenoemde gemeenten niet zelfstandig kunnen blijven voortbestaan. De bezwaren, die de toevoeging voor een gedeelte van de gemeente bij aangrenzingen zouden ontmoetenhebben geleid tot liet vooistel om Kralingen en Charlois in haar gotiee! met Rotterdam te veteenigen. De grensverandei ing tusschen Rotterdam en Overschie heeft ten doel, de grens van Rotter dam in overeenstemming te brengen niet den plaatselijken toestand, aangezien tiet gedeeita diergaarde en stationsemplacément thans op het gebied van Overschie ligt. Eindelijk woidt ook een grenswijziging tusschen Rotterdam en IJseimonde wenschelijk geacht, waai bij het gehucht Hillesluis geheel onder Rotterdam wordt gebracht en op verzoek van IJseimonde ook de onder haar gebied gelegen polder Vaikensooid, onder Rotterdam wordt gebracht. Van Overschie gaan 21 personen over 6,43.40 HA en van IJseimonde 453 ingezetenen over 305,27.82 HA naar Rotterdam over. Bij afzonderlijke wetsvourdracht zal een ge wijzigde indeeling van het rechtsgebied en de 2etels der arrend -rechtbanken hinnen het ressort 's-Gravenhage, worden voorgesteld. SCHIEDAM, 14 Februari 1894. Gistematniddag geraakten twee zakken dragers al stoeiende in de Schiezij werden door andere zakkendragers daaruit gered. Door den minister van financiën is aan de directeurs der registratie en domeinen en de provinciale inspecteurs der directe belastingen een circulaire gezonden, waarbij met betrekking tot de aanslagen in de ver mogensbelasting en de bedrijfsbelasting en tot hetgeen bij de uitvoering dier wetten omtrent vermogen, inkomsten enz. is bekend ge worden, met nadruk gewezeu wordt op het groote gewicht, dat aan een strenge handha ving der daartoe betrekkelijke wetsbepalingen wordt gehecht. De minister van binnenlandsche zaken, overwegende dat de gele koorts te Rio de Janei ro epidemisch heerscht, heeft goedgevonden Rio de Janeiro besmet te verklaren. De vereeniging tot behartiging der stoom- vaartbelangen in Nedeiland zal haar 27e vergadering houden op Vrijdag 16 Februari, 's namiddags 1.30 uur (Amsterdamsche tijd), te Rotterdam, »Cafë Fritschy", Maaskade. Tot de punten van behandeling behoort de verkiezing van een lid in het bestuur, tengevolge van het overlijden van den heer G. W. Schlesing. De voordracht van het bestuur bestaat uit de heeren A. J. Rooseboom, directeur Frie- scheNoordbollandsche stoomvaart-maat schappij, te Leeuwarden; B. Nieuwald, direc teur GroningerRotterdamscbe stoomvaart maatschappij, te Groningen; J. L. van den Boom, stoomboot-eigenaar te Rotterdam. Tot de te bespreken handelingen van het bestuur behoort o. a. Correspondentie, gevoerd met burgemeester en wethouders der gemeente Schiedam, over de maatregelen die genomen zouden kunnen worden om het snelvaren van stoomschepen voorbij de haven aldaar te beperken. De thans uit vijftien leden bestaande com missie voor organisatie van het internationale congres voor binnenscheepvaart hield op 12 Februari 1.1. eene vergadering te 's-Graven- hage, tot het beramen der noodige voorbe reidingen. Daarbij kon reeds door den voorzitter worden medegedeeld, dat door eenige personen, ingevolge de voor korten tijd verspreide circulaire, belangrijke geldelijke bijdragen werden toegezegd, terwijl van zeer vele zijden nog antwoorden rnoeten inkomen. Met alge- meene instemming werd de aanbieding van de stoombootreederij Fop Smit Co. ont vangen, waarbij deze haar materieel tot het bevaren der Nederlandscbe rivieren, door de congresleden gratis ter beschikking aanbood. Tot vertegenwoordiger der regeering bij het Xle internationaal geneeskundig congres, te houden te Rome, is benoemd de hoogleeraar di-. B. J. Stokvis. De directeur van het bureau voor den indus- trieelen eigendom brengt te kennis van be langhebbenden dat bij genoemd bureau, tegen vooruitbetaling van den prijs van 10 ct. per exemplaar, algemeen verkrijgbaar is gesteld no. 13 van het bijvoegsel Les marques Inter nationales tot het Journal van het interna tionaal bureau te Bern, waarin de aankon digingen zijn opgenomen van de in de maand Januari 1894 internationaal ingeschreven fabrieks- en handelsmerken. Tegen 1 Mei a.s. zullen de treinen, die om 12 u. 54 min. naar Keulen en om 6 u. 43 min. naar Amsterdam van Emmerik ver trekken, zóo worden ingericht, dat men van den eenen waggon in den anderen kan stap pen, zonder met de buitenlucht in aanraking te komen. Naar het Centrum verneemt zal, te be ginnen met 1 Juli, op Zondag geen enkele goederentrein meer rijden op het Noorder en Zuideniet van de lijnen der staatsspoor wegmij nu het daarop betrekking hebbend kon. besluit de verplichting van de maat schappij, om die treinen te doen loopen, heeft opgeheven. Ook zullen geene bestellingen op Zondag meer worden gedaan of aangenomen. De H. IJ. S. M. zal in denzelfden geest handelen. Weezenverpleging. Maandagavond werd te Rotterdam in sirene" een vergadering gehouden vanwege de sMaatschnppij tot opvoeding van weezen in het huisgezin", waarin de heer M. W. Scheltema Ez., als spreker optrad, en wel met een voordracht over weezenverpleging in het algemeen en de opvoeding der weezen in het huisgezin. Zij, die gemeend hadden, dat ook de zaak van Neerbosch in deze vergadering bespro ken zou worden, zagen zich teleurgesteld. In den loop zijner rede deelde de spreker mede, dat hij zich in deze zaak niet zou mengen. Er mogen verkeerdheden begaan zijn, doch zeker is het, dat deze hun oorsprong vinden in het af te keuren beginsel, dat aan die inrich ting ten grondslag ligt, omdat in een gesticht waar meer dan 1000 wezen te zamen zijn van geen opvoeding sprake kan wezen Spreker stelde zich geen partij, noch voor noch tegen Van 't Lindenhout en wilde aan het publiek schandaal geen deelnemen. Alleen wilde hij de verpleging in het huisgezin stellen tegen over de verpleging in gestichten. Spreker, die de weezenverpleging in den ouden tijd had bestudeerd en ook regent was geweest vari een klein weeshuis, was tot de overtuiging gekomen, dat in de weezenverple- ging dringend verandering moest komen. Voluens de officieele cijfers zijn er in ons land 10,000 weezen welke verpleegd worden in 240 gestichten, doch men moet niet ver geten, dat slechts uit 140 gemeenten de weezenverpleging kan worden nagegaan, ter wijl die uit ruim 1000 gemeenten niet bekend is en alzoo het getal weezen vrij op 30,000 gesteld mag worden. Spr. wilde niet de weeshuizen doen ver dwijnen, hij erkent integendeel het vele goede dat zij stichten, maar er zijn ook vele be zwaren tegen. Enkele van deze zouden kun nen opgeheven worden, maar bet voornaamste en tevens het meest onoverkomelijke is dat van ontwikkeling van den jeugdigen mensch, van opvoeding van het individu geen sprake kan zijn. Behalve in weeshuizen geschiedt de ver pleging ook in armhuizen of gemengde ge stichten. Daar echter is de positie, waarin het weeskind verkeert, nog een veel treurigere. Een uitnemende maatregel werd intusschen door een Engelsch minister genomen, die het uitbesteden der weeskinderen bij deland- bouwers beval, een maatregel, waarvan En geland op dit oogenblik nog de gezegende vruchten plukt. Toch is het nog een groot verschil hoe dat uitbesteden plaats heeft, en welke de verplegers zijn aan wie de kinderen worden toevertrouwdof het hun werkelijk te doen is het kind op te voeden, dan wel winstbejag hun drijfveer is. Alzoo kwam spr. tot den werkkring der sMaatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin", welke thans 20 jaar telt, en in dien tijd voor 440 kinderen de zorg heeft op zich genomen. In breede trekken schetste hij de wijze, waarop de maatschappij werkt, de resultaten, waarop zij mag bogen, en sprak ten slotte een opwekkend woord tot allen, om haar in haar edel streven te steunen. De heeren "Van Deth en Van 't Linden- hout ontvingen vanwege een commissie te Groningen een uitnoodiging om 5 Maart a.s. sin kalme bewoordingen" tegen elkaar op te treden. (5. Hit.) Men leest in De Huisvrouw Teneinde te voldoen aan het tot de winke liers komende verzoek om aan de winkeljuf frouwengelegenheid tot zitten te geven achter de toonbank, raden wij aan, dat daartoe aan de houten schotten, die de uitstahdanken achter de toonbank in vakken afdeelen, klap stoeltjes worden aangebracht, zooals er in de stalles van sommige theaters zijn, doch zonder leuningen, of zooals de zoogenaimde halve plaats in sommige spoorweg-coupés. Deze stoeltjes hebben een tegenwicht, waardoor zij onmiddellijk naar achteren toeslaan, zoo dra men opstaat; zij leveren voor het beoogde doel het voordeel van geen ruimte in te nemen, wanneer zij niet gebruikt worden (een be zwaar, dat wel degelijk geldt voor losse stoelen en tabouretten), terwijl men ze des noods bezigen kan om snel stukken goed enz. uit de hand te leggen, wanneer de toonbank te vol wordt. Is al het te voorschijn gehaalde goed opgeruimd, dan is het stoeltje vanzelf weer vrij. De prijs van aankoop en bevesti ging van dergelijke klapstoeltjes zal wel geen ernstig bezwaar opleveren. De dames die zich aan deze zaak laten gelegen liggen, zullen-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2