EEN LANGE STRIJD. A0. 1894. Vrijdag 16 Februari. N°. 8469: KENNISGEVING. KENNISGEVING. Feuilleton. -A. ditenveertig'ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: 'T. ODÉ. i*»t KR r ««ïbkstbaat, b a». Bulten! amlsche Bericliten. y, it. Abonnementsprijs, per kwartaal JFranco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nominers t 1.85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van'!10 gewone regels met inbegrip van eene Courant. j.io, Iedeie gewone regel meer. - 0.1b. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schie dam Gelet op art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95) Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan L JURGENS en zijne rechtver krijgenden vergunning verleend is tot op richting van een herstelplaats van koper-, zink- en bllkwerk, in het pand aan de Hoofdstraat, wijk G no. 587, kadaster sectie L no. 1217. Schiedam, den 15den Februari 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. Be secretaris, VERNËDE, Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van de firma KRANEN Coom vergunning tot uitbreiding harer branderij aan de 's-Qravelandschc straat alhier, wijk B no. 932, kadaster sectie H no. 118, door plaatsing daarin van een stoomwerktuig van vier paardenkracht en ketel met een verwarmings-oppervlak van G M1, ter vervanging van het bestaande stoom werktuig met ketel. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad n°. 95); Doen te weten: dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Donderdag den lsten Waart a.s., des namiddags ten 2 ure, ten Raadhuize gelegenheid zal worden gegeven, om bezwa ren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichtenen dat gedurende drie dagen, voor het tijd stip hierboven genoemd, op de secretaiie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 15den Februari 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. Be secretaris VERNÈDE F K A N K R IJ K. Blijkens een telegram van den gouverneur van Fransch Guinea heeft er in de provincie Samon weder eene botsing tusschen Fran- sclien en Engelschen plaats gehad, waarbij een Fransch milicien gekwetst en vijf En- gelsche inlanders gedood werden. Het conflict moet hebben plaats gehad in de Fransche zone. In den Dinsdag-gehouden ministerraad is besloten als algemeenen maatiegel voor de Parijsche begraafplaatsen, evenals zulks voor die in de provinciën reeds bestaat, het dragen van zinnebeelden, die aanleiding kunnen geven de openbare orde te versloren, en het doen van mamfestatien, die zoowel tegen de wetten als tegen den eerbied voor de dooden in druisen, te verbieden. Een vaste post van 12 agenten zal de nieuws gierigen beletten tot de giaven dergeguillo- tineerden te naderen, tenzij alleen om er kransen op te leggen. De dader van den aanslag op het café «Terminus" heeft zijne identiteit bekend. Hij beet Emiie Henry en is te Barcelona geboren uit Fransche ouder*. De dynainietaanslag, Maandagavond ge pleegd in «Terminus"', het voor het station St-Lazaie gelegen hotel en café, is het te vei wachten antwoord geweest op het guil- lotineeren van Vaillant; hetgeen niet zeggen wil, dat het misdrijf bij eene gratie zou zijn uitgebleven. Zoolang er anarchisten zijn, zal nu hier dan daar van dei gelijke aanslagen v orden gehoord. De regeering heeft gemeend met verscherping van wettenmet huis zoekingen en arrestatièn het kwaad te kunnen vernietigen. »Als het parlement, zeide de minister Dubost den lln December op de tribune van de Kamer, ons de gevraagde wapenen verschaft, zullen wij een einde maken aan het anarchisme." De wapenen werden gegeven, justitie en politie zijn dag en nacht in touw geweest, en in eenen tijd, dat men een anarchistischen aanslag elk oogenblik kon verwachten, heeft deze plaats zonder dat de voorbereiding of uitvoering er van is gestoord. Toch roept het Journal des Behats, en het is niet de eemge stem, reeds om nieuwe wapenen I Magnard in de Figaro is kalmer. Wat tegen het anarchisme te ioen? vraagt hij. Redeneeren baat niet. Het beste komt hem een reageeren voor tegen de ziekelijke gevoeligheid, welke van Vaillant bijna een held heeft gemaakt en van zijn graf eene bedevaartplaats. Als de Parijsche pers, de Figaro aan het hoofd, dan maar wil voorgaan 1 Het verhoor, dat de dader, een jonge man van even twintig jaar, in den ochtend zelf uit Marseille gekomen, heeft ondergaan, loopt nogal uiteen in de verslagen der verschil lende bladen. Maar uit alles blijkt zijne cynische onverschilligheid. Hij heeft geen berouw over het gebeurde. Hij toont geen vrees voor de straf en antvvooidt spottend op alle vragen. Bij de vervolging op straat, welke, naar den doorloopen afstand te oor- deelen, een paar minuten heeft kunnen du ren, iieeft de dader de zes schoten van zijne revolver afgevuurd, terwijl hij nog nieuwe patronen bij zich had en bovendien gewa pend was met eenen vuistring en een, naar het schijnt, vergiftigden dolk. De aanslag heeft vijftien personen gekwetst, onder wie drie ernstig gewond zijn. De agent Poisson heeft bij de vervolging een gevaarlijk revolverschot in de linkerzijde gekregen. BBLGIE, Sedert Maandag wordt de zitting der Kamer van afgevaardigden met electrisch licht ge houden de Indépendance vraagt of ook de parlementaire discussiën den weldoenden invloed zullen ondervinden van de moderne vei lichting. De colleges aan de Brusselsrhe hoogeschool zijn Dinsdagmorgen in groote kalmte her opend. Z'j waren sedert 30 Januari gesloten. De 18 uitgesloten studenten hebben be sloten te weigeren zich aan de formaliteit van wederinschrijving te onderwerpen en dit besluit aan hunne hameiaden mede te deelen. Zij verklaren niet te kunnen onderteeken, op voorwaardi van mede te werken tol,®ver/e ken ng van orde en tucht", iets waarvoor niemand kan instaan zoolang de raad van bestuur zich van bedreigingen, bangmaken der ouders, onwettige veroordeelingen enz. bedient. De andeie studenten hebben toen een ver gadering in de oude beurs gehouden, waar eene motie is opgesteld, waarbij zij zich solidair verklaren met de weggezonden stu denten deze werd staande de vergadering -eeds door eenige handteekeningen bekrachtigd. U I i' S O H L A X i>. Keizer Wilhelm zal zich den 4n Augustus naar Covves begeven, tot deelneming aan den grooten zeilwedstrijd. In de Badensche Tweede Kamer verklaarde de staatsminister Dinsdag, dat wedertoelating der monnikenorden door de wet op de ver enigingen volkomen wordt uitgesloten. «Dat is de doodenschel", zeide hij. Ik keek op. Het was een heel gewone schel, misschien iets grooter dan onze huisschellen .meestal zijn, maar het gezicht er van tiof mij buitengewoon en aanhoudend verbeeldde ik mij, dat ze bewoog, «Natuurlijk is zij nooit overgegaan 7" zeide ik. »Wel zeker, mijnheer." «Terwijl gij hier waart 7" «Ja, mijnheer." «En sedert hoe lang zijt gij reeds hier «Ongeveer veertig jaar. Ik ben nu zeventig en toen ik met mijn viouw hier kwam, was ik •even dertig jaar oud." «Is zij nog in leven 7" «Neen, zij is sedert tien jaar dood.'' «En uw kinderen zijn allen zeker volwassen «Kinderen hebben wij nooit gehad." «Maar gij woont hier toch niet geheel alleen 7" »'s Nachts ben ik geheel alleen. Mijn nicht, die getrouwd is, woont hier niet ver vandaan en komt alle dagen om mijn eten te koken." «Gij moet u toch vreesehjk eenzaam gevoelen, vooral op een plaats als deze." «Och, alle laarzen eindigen met te passen, als men zo maar lang genoeg heaft gedragen", antwoordde de oude man glimlachend. «En gij vindt dus het leven hier niet onaan genaam 7" «Wel neen. Het is rustig en ik heb mijn pijp De man begon mijn belangstelling op te wekken. Van nabij gezien had men hem gemak kelijk voor tachtig kunnen houden. Hij liep geheel gebogen en zijn oogen stonden dof en zielloos. Hij begaf zich nu naar een groot in leder gebonden boek, dat opengeslagen op een lessenaar lag. «Hier staat zij ingeschreven, mijnheer", zeide hij, met den vinger op de laatstgevulde bladzijde wijzend. «Wilt gij zelf lezen, ik kan dien naam met goed uiispi eken." Ik zag in het boek en las liet volgende «12 Augustus, Etbeleen Stuait, oud 23 jaar, Leipzigerstrasse 37". iDit is dus de naam van het meuje, dat in 't lijkenhuis ligt 7" «Ja, mijnheer." «Waaraan is zij toch zoo jong gestorven 7" «Dat weet ik met; maar ik honde wel ver tellen. dat zij zeer plotseling oveileed." «Dus is die doodenschel, terwijl gij hier waait, overgegaan 7" vroeg ik verder. «Ja. mijnheer." «Vertel mi] dat eens. Waart gij niet vreeselijk ontsteld 7" «O ja. Ik was hier sedert tien jaar en nog nooit had de schel zich bewogen. Maar eens op een avond, toen mijn vrouw en ik ons avondmaal gebruikten, weerklonk ze voor de eerste tnanl, en wel zóo hard, dat wij verschrikt opvlogen. Eerst wisten wij niet goed wat het was, toen mijn vrouw op eens uitriep «Stefan, het is de doodenschelwaarna zij half be wusteloos op haar stoel terugviel. Zoodra zij weder eemgszins tot zich zelve was gekomen, riep zij «Je gaat er toch met heen, Stefan 7 De hemel weet wat je zal oveikomen «Hel is mijn plicht om te gaan," zeide ik en stak de lamp op, «maar gij kunt hier blijven." Ik beken, dat ik liever had ^ihad, dat zij met mij medeging en ik dacht, cfljmij dit op deze wijze wel zou gelukken zelfs de boste vrouw is als een viscb en houdt er van tegen den stiourn op te zwemmen. Zij zeide dan ook, mi| met alleen te willen laten gaan, maar zij bleef een weinig achter' steeds tiachtend mij over te halen terug te keeren. «Gij kunt de dooden toch mei' helpen, Stefan," zeide zij, «ga er liever met lieen." Maar ik hield vol. ofschoon ik in tgeheei niet op mijn gemak was. Toen wij ui het lijkenhuis kwamen, was het

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1