A0. 1894, Zondag 18 en IVÏaandag 19 Februari N°. 8471. Eerste Blad. Eiennisgeviüg, Verschifnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag LTITfiïiyËRÏ J. O D ft. Binnenlandse lie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal jfranco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50, 0.10, RK ROTEK^TRitlT, B ar. Vdvertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1,10. Iedere gewone regel ineer- 0.10. Driemam. geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gelet op ait. 81 der wet tot regeling van het lager onderwijs Brengen ter kennis, dat op de secretarie ter inzage is gelegd de staat der kinderen boven ses en beneden twaalf jaien, met gevonden op de lijsten bij art. 80 der aangehaalde wet bedoeld en waarian liet niet bekend is, dat zij zich met meer in de gemeente bevinden. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 17den Februari 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MaTENESSE. Do secretaris VERNÈDE. Schiedam, 17 Februari 1894. De vriend van den vrede heeft zeker wel eens meer zorgvolle dagen beleefd dari tegen woordig. Wendt hij den blik naar het oosten van ons werelddeel, dan is bij getuige van een veel betere "eriiouumg tusschen Duitsch- land eu Rusland, dan sedert lang het geval is geweest. Er is toenadering, waar tot voor korten tijd afstooting bestond. Het pas tus schen de beide rijken gesloten handelsver drag levert daarvan een onomstootelijk bewijs. Het maakt een einde aan den hatelijken tarievenoorlog, die het verkeer tusschen de beide landen belemmerde, en ten slotte slechts aan weinigen in de beide landen voordeel opleverde. De keizer van Duitschland heeft bij deze gelegenheid weder als een origineel man gehandeld. Hij heeft ook zijn meening over het bedoelde verdrag willen zeggen, en deed het na afloop van een feestmaal bij zijn rijkskanselier. Daar sprak bij duidelijk en onomwonden uit, hetgeen hij van de zaak dacht, en zoo werd het allen aanwezigen duidelijk, dat de aanneming van het handels verdrag door den Rijksdag zou beteekenen hel behoud van den vrede, en dat het dus een daad van vaderlandsliefde en van trouw aan den keizer zou zijnals de hecren nu maar niet te veel oppositie tegen het verdrag maakten de aanneming daarvan was nu eenmaal een gebiedende eisch der noodzakelijkheid. Als de vorst zoo spreekt, en wel in Duitschland met zijn spreekwoor delijke vereering voor het hoofd van den staat, dan dient gehoorzamen de terugslag op dat woord te zijn. Maar daar is een partij in Duitschland, die al veel kwaad gedaan heeft, en die het oog schijnt te missen, dat -op de teekenen der tijden let: dat is de zoogenaamde jonkerpartij, waartoe een groot deel van den adel behoort. Deze trok echter, daar ze de grootste grondbezitters in haar gelederen telt, van den tarievenoorlog met Rusland stoffelijke voordeelen, en of de han delsstand er ook onder leed, en met dezen de kleine burgerij en de arbeidende klasse, •dat deert een jonker niet. Hoe koningsgezind de Pruisische jonker ook zij, dat ontworpen handelsverdrag met Rusland was hem een doorn in het oog, en in zijn orgaan, de Rrtuz-Zeitungkon men een oordeel er over lezeri, in zoodanige bewoordingen uit gedrukt, dat een beschaafd, fatsoenlijk man er zich over moet schamen. De keizer, het artikel lezendemoet het blad met ver ontwaardiging van zich geworpen hebben, ofschoon het nu juist niet heeft gestrekt om hem van opinie te doen veranderen. Deze week, toen bij hoorde, dat zijn ministers het over de nieuwe tarieven, als gevolg van het verdrag met Rusland niet eens waren, liet hij ziju minister Eulenberg zeggen, dat hij 's avonds een glas bier bij hem zou komen drinken, 's avonds, dat was na het eindigen van de opera-voorstelling, die hij met de kei zerin bijwoonde. De minister Eulenbeig, den wenk vattende die in de boodschap des keizers lag opgesloten, zorgde 'dat de perso nen wicti het aanging tegenwoordig waren, en d bijeenkomst duurde tot 's nachts half- twee. Er zit pit in dien jongen vorsthij weet de harten te winnen, en dat hij voor nemens is zijn ouden kanselier te Fiiedrichs- ruhe te gaari bezoeken, en daar een dag door te brengen, zie, dat zal hem in bet oog van duizenden zijner onderdanen nog meer doen stijgen. En Frankrijk tegenover deze gunstige stem ming tusschen de twee groote monaichieën Frankrijk doorleeft moeilijke dagen. Men kan niet anders zeggen, of er schuilen onder de Franschen, welke goede eigenschappen ze ook mogen bezitten, elementen, aan wier toerekenbaarheid men zou gaan twijfelen. Heeft men, toen de misdadiger, die den aan slag in bet paleis Bourbon pleegde, zijn straf had ondergaan, niet getracht zijn daad te verheerlijken? Zijn er geen bedevaarten ge houden naar de plaats, waar men hem ter aarde had besteld Hoort men zelfs in de Fransche Kamer geen woorden spreken, in strijd met, gevaarlijk voor de maatschappe lijke orde? Al deze zaken moeten in de Russische samenleving wel eenigszins de oogen openen van hen, die tot nog toe met Frankrijk dweepten. De Russische pers slaat dan ook een geheel anderen toon aan dan voor eenige maanden. Daar komt nog bij, dat Frankrijk tegenover Rusland een groote fout staat te begaan, wanneer het, zooals het voornemen is, een verhooging van de invoerrechten op de granen gaat heffen. Dit alles heeft de stemming aanmerkelijk gewijzigden reeds ging een Russisch blad zoo verdat het de aanneming van het handelsverdrag met Duitschland be schouwt als het aanbreken van een nieuwen dag, van een nieuw tijdvak in de politiek. Dat tijdvak zou dan getuige zijn van een nauwe vereeniging van de niet republikein- sclie staten, die elkander de hand zouden reiken om de gansche maatschappij te bescheimen tegen verfoeielijke aanslagen, als thans kort na elkander in Frankrijk zijn gepleegd. De Fransche regeering treedt wel met kracht op, dit moet tot hare eer worden gezegd, om voor de openbare veiligheid te zorgen, maar de Frausclie peis geeft bij deze gelegenheid blijken van ziekelijkheid, die misschien in den volksaard moeten worden gezocht, maar wier uitingen in het buitenland terecht weerzin wekken. Toen de anarchist Vaillant nog in den kerker zat, kon men eiken dag over dezen misdadiger verhalen en beschouwingen vin den, die zeker wel geschikt waren om een oveiprikkelde menigte naar het blad te doen grijpen, maar die te gelijl: menig /.wak hoofd op hol brengen. De Parijsche eoriespotident van de Kolnische Zeïtung schreef er een waar woord over. nHet sclijjnt niemand in den zin te komen, schrijft hij, eens na te gaan, hoeveel li'L'.f fnidihllijk, niet bedoeld, aar toch een niet te miskennen deel, de groote pers aan de voorbereiding dier gemoedstoestanden heeft, waaruit die afschuwelijke misdaden ontstaan. Daardoor wordt de misdadiger van dag tot dag belangwekkender gemaakt, totdat men ten laatste gaat denken, of hij niet begenadigd zal worden, zelfs behoorlijk onder dak ge bracht, wellicht als slachtoffer der maat schappij en als martelaar der samenleving veizorgd zou worden. Dezelfde lieden echter, die dag aan dag al de misselijkheden van Vaillant .mededeelden, verwondeien zich nu dat dergelijke berichten een verheerlijking, een woesten heldenwaan in onklare hoofden doen ontstaan, die vooral heel jonge personen tot stoute navolging en tot nieuwe wandaden tegen de als rot uitgekreten maatschappij vervoert. Toch zijn die jonge moordenaars als Emile Henny en de bedrijver van den moordaan slag op den Servisclien gezant te Parijs geen slachtoffers van de maatschappelijke misstan den, maar veeleer kweekelingen van de op hitsende drukpers der anarchisten en slacht offers van de dagbladschrijverij, zooals boven bedoeld werd. SCHIEDAM, 17 Februari 1S!I4. De commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland heeft bepaald, dat de aflevering van de bij de nationale militie voor de lichting van dit jaar in te lijven man schappen voor Schiedam zal geschieden te Rotterdam, in het Verkooplokaal aan het Oost- vestplein, Dinsdag 13 Maart, des morgens ten 8'A ure. Bij kon. besluit is de vice-admiraal jhr. J. A. Roëll, adjudant in buitengewone a dienst der Koningin, eervol ontheien van de be trekking van commandant der zeemacht en chef van het departement van marine in Nedeilandsch Indië, onder dankbetuiging voor zijne daarin bewezen diensten, en met ingang van den datum waarop bij zijne function aan zijn opvolger zal overgeven; -- en is die be trekking opgedragen aan den schout-bij-nncht G. Ivruvs, met ingang van den datum watrop bij die van zijnen voorganger zal overnemen. Terwijl, gelijk door ons werd medegedeeld, de liberale Kamerleden, vooistander-, van de in hoofdzaak ongewijzigde aanneming, en de liberale Kamerleden, voorstanders van eene gewijzigde aanneming der kieswet, afzonder lijk vergaderingen hebben gehouden, heeft daarna Donderdagavond eene vergadering van de liberale Kamerclub plaats gehad. Men meldt uit 's-Gravenhage aan de iF. R. Ct.: Als resultaat van de vergadering der libe rale Kameiclub over de gediagshjn ten op zichte van bet laatstelijk gewijzigde kiesrecht- ontwerp valt mede te deelen, dat voorloopig is afgezien van de wederindieniiig van ingrij pende amendementen van die 'zijde, maar dat de loop, dien de beraadslaging neemt, zal worden afgewacht, teneinde te over wegen of tijdens de behandeling alsnog wijv.igings-voorstellen van diepere strekking dan redactie-veiandeiingen zullen worden voorgesteld. In het algemeen liet de samenkomst den indruk achter, dat de kansen op liet verkrij gen van oieieenstemining tusschen de regeeiing en de liberale partij er niet slechter op geworden zijn. De verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland in het hooldkiesdis- trict Leiden ter vervuiling van de vacature, ontslaan door liet overlijden van den heer L. M. de Laat de Kanter, zal plaats hebben op Dinsdag 20 Maart a.s., en de herstemming, zoo die noodig mocht zijn, op 3 April d.a.v. Het bericht van he, N. v. d. D omtrent de gedeeltelijke ontheffing van depeisoueele belasting, die kamerver!) uursters zouden kun nen verkrijgen, is onjuist. Het recht tot zulk. eene ontheffing zou trouwens de minister aan geen enkel wetsartikel kunnen ontleenen. Vad.) Er wordt wel eens de spot gedreven met feesten, waarvan de opbrengst ten voordeele der armen moet strekken. Een correspondent van Recht voor Allen duidt het echter ten kwade, wanneer niet aan alle bals die bestem ming wordt verbonden. Hij vraagt aandatblad: »Was liet bal, laatst in Nederland door de Koningin gegeven, waar zij tot 's nachts vertoefde, ook voor de armen? Jammer dat op zulke bals nooit geen Vaillants kunnen komen''. Alzoo zij, die aan een bal deelnemen, waar van de opbi engst niet voor de armen bestemd is, verdienen door dynamietboinmen te wor den gedood of verminkt, volgens het oordeel van dezen medewerker aan het sociaal-demo cratisch blad, waarvan de redacteur deze sen tentie zonder eenig verzet van zijn kant op neemt. Nu zegge men niet, dat dynamiet alleen van anarchisten het middel is om de mat schappelijke instellingen te bestrijden, de sociaal-democraten, met name DomelaNieu- wenhuis, die voor zijn blad verantwoordelijk is, geven blijk, dat zij voorstaudeis van dy- namietbommen zijn. De Financial Observer, een Londenscli

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1