weekblad, meldt dat zekere Kran, zich ook noemende Bond Eraser Co. Limited te Londen, wiens operation in Engeland niet meer gelukken, thans zijn arbeidsveld tot Nederland heeft uitgestrekt en daar een Ne- «ierlandsche circulaire Heeft verspreid. Het blad zegt zeer vleiend, dat liet wel niet geluk ken zal onze landgenooten er in te laten loopen. »Dft Hollander is over 't algemeen nogal uitgeslapen. Hij houdt te goed de wacht bij zijn geld, om gemakkelijk het slachtj ofler ie worden van zwcmlekirij." Intusschen j* liet toch goed er op te wijzen, daar ook advertentiën van dien flesschentrek- ker in Nederlansche couranten voorkomen. KeerboHch. Naar aanleiding vnn het proces wegens mishandeling door suppoosten van Neer bos h, schrijft de Zutph. Ct.' sOnzo indruk is deze: de voeding op die inrichting »Neei bo«ch" moet al zeer gebrek kig en onvoldoende geweest zijn, als kinde ren er, ter wille van een boteihain meer, toe kwamen om zulke acrobatentoeren te verrichten, als liet werkelijk niet zonder gevaar (en niet alleen voor kieeren loopen over een open kalkput heen. Uit liet getuigenverhoor blijkt ook duide lijk, dat het ranselen door hoofd- en subal terne ambtenaren te Neerbo&cb het paedago- gisch vei beter- geen strafmiddel bij uitnemendheid was. En dit wordt nu ver goelijkt door te beweren, dat opvoedmiddel, die p tuchtiging", in de bestaande omstandig heden het jirninst gevaarlijk" was. Hit gaat ons opvoedkundig begrip te boven Ue strafvervolging tegen Van 't Linden- hout zelf wordt niet ingesteld, sorndat liij de tuchtigingen toediende als hoofd van liet gesticht, alleen bij ernstige overtredingen, en dan alleen omdat hij meende te moeten straffen en niet uit lust om te slaan". Dit mogen voortreffelijke en juridisch klemmende argumenten zijn; op ons leekenverstand maken zij een wonderlijken indiuk. Als de geheele Neerboscli-zaak uit zulk een oog punt wordt bekeken, stellen wij ons weinig succes van een onderzoek voor en vreezen wij maar al te zeer, dat over de goheele inrichting met ai hare evidente misstanden en grove gebreken, een groote doofpot zal komen te staan. In eene mededeeling van den heer Hovy nan het D. v. N- leest men, dat van de uit gave van het rapport betreffende Neerbosch een saldo zal overblijven, dat in de weezenkas dier in-telling zal vloeien. Wij herhalen de opmerking, dat Neerborah meer gebaat zou zijn door een ruime ver spreiding van het rapport in verband met een lageren prijs, dan door een grooter of kleiner som gelds. Het Leger des Heils zal dit jaar in den om trek van Utrecht een grooten vehhlag houden. Generaal Booth zal in 't begin der vol gende maand ons land bezoeken. Hij begint •/ijn tocht te Amsterdam, waar bij 6 Maart 's avonds in den Parkschouwburg en 7 Maart den gelieelen dag in Maisou Stroueken zal optreden. Verder zal hij Arnhem, Rot terdam, Utrecht, Groningen, Leeuwarden, en Den Haag bezoeken. Naar men verneemt, za! dp eoöp. winkel- vereeniging van »Eigen Hulp" te Rotterdam over 1893 negen pCt. dividend uitkeeren. Thans heeft de bond »Maatschappelijk Belang" te Helft, domicilie kiezende bijjhr. nr. Van Doorn, advocaat en procureur te 's-Hage, het bestuur der coöperatieve win kei- vereeniging van E. II. te's-Gravenhage tegen Vrijdag 23 Febr. a s. voor de Haagsche recht bank gedagvaard orri tegen een door den bond bepaalden prijs dezen de namen en woon plaatsen van de leden dor winkelvereeniging te verstrekken binnen éeti maand. De beer M. de Man, burgemeester dei- gemeente Hof-van-Delft, heeft als zoodanig eervol ontslag gevraagd. De bevolking van Den Baag_ bedroeg 1 Januari jd- 79,500 mannen en 95,207 vrou wen, te zamen 174,787 zielen, waarvan te Scheveningen 89GG m. en 9662 vr., totaal •18,628. Ofschoon te Barendrecht weder eene vrouw aan de pokken overleden is, schijnt de ziekte voor liet oogenblik daar tot staan gekomen. Deze week heeft zich geen nieuw geval ge openbaard, terwijl zij, die nog aan de ziekte lijden, beginnen te hersteller!. In de zitting van den gemeenteraad van Amsferdam is Woensdag het voorstel behan deld van de heeren Den Hertog en Van Hall, om aan de daar gevestigde vereeniging ^Kin dervoeding", of subsidiair van de afdeeling Amsterdam van het a Ned. Onderwijzers- Genootschap" voor het jaar 1894 tot steun van het wer k der kindervoeding, een sub sidie toe le kennen, ten bedrage van f7000. Het voorstel werd bestreden door de hee ren Blooker, Kuinders, Pijnappel en Fabius cn verdedigd door de heeren Den Hertog en Nolting. liet werd verworpen met 25 tegen 7 stemmen, die der voorstellers _n de heeren Kouveld, Nolting, Muller, IJeineken en Da niels. Over den invloed van den storm op de duinen bij Petten schrijft men aan de Zwol- scho Courant Het water teekende (12 Febr.) 's morgens 11 uur bij zuidwestelijken wind 1,30 -i- AP. aan de peiKehaal der Petten^che zeewering en daar de wind meer naar het NW ging, werd een stormtij gevreesd, wat clan ook des avonds volgde. Het water bereikte toen een hoogte van 1,85 W AP. Aan de steenglooi ing der rijkszeewering met omliggende houf- den heeft de stormvloed echter weinig schade berokkend anders is het echter met de dui nen langs Noordhtillands westkust gesteld. Bijna langs de geheele kust ging een aan zienlijke breedte van den duirivoet verloren en op vele plaatsen de geheele buitenhelling der duinen, zoodat zij nu van het strand af gezien veel op steile rotsen gelijken. Even benoorden Petten brak de zee op vier plaatsen door den buitendmnregel en zette de achterliggende duinvlakte onder water. Geruimen tijd en vele uitgaven zullen ge vorderd worden, voordat de buitenduinregel weder in een even goed begroeiden toestand als vóór den storm zal verkeereo. Onder directie van de heeren dr. Ranneft, dr. E. Wiersma en C. A. M. van Riet, gym- nastiek-leeraar, is te Groningen een rnedico- mechanisch instituut geopend voor heil-gym- oastische behandeling in haar geheeien om vang, volgens de methode van prof. Zander, te Stockholm. Het is de eerste inrichting van dien aard in Nedeiland. De vrouw van Jan Meesters, veehouder te Nijeveensche Bovenboer, kwam Maandag op treurige wijze om liet leven. Zij had een be zoek gebracht aan hare bloedverwanten te Staphcirst en keerde te voet naar huis terug. Door den aanhoudenden itevigen westenwind waren de landerijen in deze gemeente over stroomd en moest zij, om van den straatweg naar hare woning te komen, nog een gerui men tijd door iiet water baden. Bij eene goede kennis leende zij een paar baggerlaarzen en vertrok weigemoed vorder. Onderweg schijnt zij gevallen te zijn. IJit de verte werd dit opgemerkt en eenige mannen snelden met een punter te hulp, doelt toen zij op de plek aan kwamen, was de vrouw reeds een lijk. Ieder is onder den indruk van dit treurig geval. De overledene stond bekend als eene brave, oppassende vrouw. Te Buinen is bij het delven van keisteenen op de Esch aldaar gevonden een grafkelder, die eene lengte van nagenoeg 1 M had, ruim 1 M in den top hoogte had en Vt M breed was. In den kelder, die verwoest is en zeer eigenaardig van keisteenen was opgebouwd, werden G urnen gevonden, die alle gebroken waren. Jammer genoeg, is iiet geheele merk waardige ovei blijfsel der oudheid vernietigd. In den loop dezer week is te Amersfoort de 70-jarige weduwe N., geb. M., gestorven, die tamelijk armoedig leefde, en in wier nalatenschap thans een bedrag van 40 a 50 duizend guiden aan Nederlamlsch bankpapier is gevonden. De vrouw bewoonde in den laatsten tijd een onaanzienlijk vertrek, dat zij betrokken had omdat, naar zij zeide, de belasting die wegens hare voorlaatste woning verschuldigd was, ten bedrage van ongeveer f6 'sjaars, met moeite door haar moest wor den bijeengegaard. Hare overige behoeften waren ook niet groot. Met wat aardappelen en een stukje spek van 4 cent deed zij ge woonlijk haar middagmaal. Men meldt ons uit Arnhem, dat daar als anti-rev. candidaat voorde Eerste Kamer (vac.- Lohman) genoemd wordt mr, T. van Asch van Wijck, gouverneur van Suriname. (N, v. d.D.) De directeur der sociëteit »De Vereeniging" te Nijmegen weigert dat gebouw beschikbaar te stellen voor de openbare vergadering door de te 's-Gravenhage gevestigde Vereeniging tot verbetering der weezenverpleging in Neder land", uitgeschreven op Zaterdag 17 dezer. Een onderzoek van bevoegde zijde ingesteld bracht aan het licht, dat de vergadering, als eene ernstige zaak voorgesteld, een allesbehalve ernstig karakter zou iiebben gehad. Aan de Arnh. Ct, wordt uit Dinxperlo gemeld Aan het postkantoor alhierris van hoogere autoriteiten de order ontvangen, om alle couranten, die uit deze gemeente aan dit kantoor ter verzending worden gebracht, vóór die verzending te openen en te controleeren. Met welk doel, staat er niet bij. In den Kloosterhoek tier buurtschap Barlo, gemeente Aaiten, worden de ruïnes van het iri het midden der 17e eeuw verwoeste klooster »Nazareth" thans door de boeren gebruikt tot liet verharden van den zandweg naar Breedevoort. De gedeeltelijk blootgelegde fun dament muren weerstaan alle pogingen om een enkelen steen volledig af te breken. In den gesloopten grafkelder werden enkele geraam ten gevonden. Overigens is nog geen merk waardigheid of antiquiteit aan den dag geko men. De uitgestrektheid der eens bebouwde ruimte, alsmede de dijken en grachten dooi de bewoners van dit klooster voor de visschertj en tot het drijven van eenen watermolen aangelegd, werden ook reeds vroeger grooten- deels gesloopt. Ook te Bergen-op-Zoom is de opvoering van liet drama sMeerbosch" verboden. Zekere J., gemeente-arbeider te Breda, is Donderdagnacht met de geboorte van drie zoons verrast. De drie jongens zijn gezond en flink, en de moeder »naar omstandigheden" redelijk wel. Te Ossendrecht is een aanzienlijke troep zigeuners over de grenzen gezet. Ze kampee ren thans te Belgisch Putte, vanwaar men tracht ze naar de zijde van Wouw we Ier uit te zetten. Om dit tegen te gaan zijn to Wouw reeds de grenzen door de politie bezet. Den 42u Maart hoopt de wed. Kaatje Tuin, geb. Van den Berge, te Dreischor (Schouwen) haren 1 OOsten verjaardag te gedenken. Het plau bestaat dien dag in het geheele dorp feestelijk te vieren. De Deensche driemastschoener Maywelke door den storm van j.l. Zondag op de Kaloot is gestrand, werkt zich voortdurend meer in het zand, zoodat het schip verkocht zal worden. De bemanning heeft zich kunnen redden en werd te 's-Heer-Arendskerke gehuisvest. Rotterdam. De begrafenis vau den heer G. Schollen, fabrieklandmeter van Schieland en directeur der Academie van Beeldende Kunstenen Technische Wetenschappen alhier, had gisteren plaats. De kist was bedekt met talrijke kransen. Aan de groeve bevonden zicli honderden, waaronder het bestuur en de ambtenaren van Schieiand, het bestuur, de leeraren, onderwijzers en leeriingen der academie; verder vertegenwoordigers van Rijnland, van den Alexanderpohler, van het Kralingsch gemeentebestuur, Rotterdamsche autoriteiten en belangstellenden. Aan de groeve werd de overledene herdacht namens Schieland door mr. P. D. Kley, namens het bestuur en de leerlingen der academie door den president, den heer rnr. W. H. s' Jacob, en namens de leeraren en de onderwijzers door den heer J. Striening. Allen herdachten hem als een man van groote bekwaamheden en onkreukbare trouw, als een hulpvaardig, braaf en edel meusch. De heer H. van der Linden Dzn. dankte namens de familie de talrijke aanwezenden voor de laatste eer, den afgestorvene bewezen. Amsterdam. Een hevige brand heeft Dondei dagavond ruim 6 uur in de 2e Spaai'n- dammerstraat te Amsterdam gewoed in een blok huizen van de bouwvereeniging »Op hoop van zegen". De brand ontstond op de eerste bovenwoning van M Haiïnek, werkzaam aan een gasfabriek. Heze persoon, die vroeger schoenmaker was, zou den schoen van een zijner kinderen maken, en zocht daartoe onder het ledekant eenig gereedschap, zich zelf bij lichtende met een petroleumlamp. Terwijl hij dit deed, sloeg de vlam in de lamp, hij kon deze niet langer houden, liet haar vallenen dadelijk stond de kamer in volle vlam. Zijn eerste werk was natuurlijk zijn drie kinderen en vrouw te iedden, daarna redde hij nog een oude vrouw, die de étage achter bewoonde. Het was dan ook tijd, want kort daarop stond liet geheele perceel in lichterlaaie, waar toe een ontploffing waarvan weet men niet krachtig medewerkte. Van perceel 67, waar de brand ontstond, brandden 3 verdiepingen voor en achter ge heel uit, terwijl van 4 aangrenzende perceelen zolders, bekapping en enkele verdiepingen een prooi der vlammen werden. De meeste inboedels en ook de gebouwen waren verze kerd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De brandweer werd in den nacht van Donderdag op Vrijdag omstreeks 1 uur ander maal gealarmeerd, thans vooreen uitslaanden brand in de Nieuwe-Kerkstraat. Er is daar, zegt het llild., een nauw laag slop, dat toe gang geeft tot eenige woningen, toebelioorende aan den lieer Isaac Zure! en in een daarvan, no. 27, was op de 2e verdieping de brand ontstaan. Dat perceel was in waarheid eeu pakhuis van menschenhoeveel personen er in woonden is niet bekend, maar de buren (alleu Israëlieten evenals de bewoners van no. 28) spraken van 10 a 12 gezinnen. Op de 2e verdieping woonde o. a. de koopman Nögewitz, eeu Russisch Israëliet zooals de meeste andere bewoners, die commensalen hield eu op de 3e verdieping eene kamer had verhuurd aan de weduwe Grietje Loontje. Naast Markus Nögewitz woonde het gezin Kalzofl' waarvan de man, Jacob geheeten, kleermaker, niet thuis was toen de brand ontstond. De vrouw was op dit late uur nog bezig vet te braden op de kachelde vlam sloeg op en deelde zich mede aan eenig daar boven hangend goed. In korten tijd breidde zicli het vuur sue) uit en heerschte de vre selijkste verwarring. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar kon onmogelijk terstond werken, daar het gansche slop opgepropt was door handkarren, die in elkaar vastgereden stonden. Toen men er in geslaagd was, zich eenigszins vrijen doortocht te verschaffen, was het vuur na tuurlijk reeds zeer verspreid en men zag een ongeveer 14-jarige knaap aan een der vensters, gereed om te springen, Men spande een springzeil, maar doordien een der personen, die het vasthield, in een gat trapte, werd het scheef getrokkende jongen viel er slechts half in eu brak een arm. Toen werd nog gered wat te redden was; onder liet akelig gekerm en gejammer van de buren en de bewoners zeiven werden deze laatsten zooveel mogelijk nog weggehaald, maar eindelijk waren het vuur en rook te hevig; men moest alle verdere pogingen staken. In betrekkelijk korten tijd was de brand met eenige Vechtslangen gebluscht (de aan gerukte stoomspuit behoefde niet te werken). Langzamerhand kon men toen orergaan tot het treurigste deel van het werk het zoeken der vermisten. Twee personen, eene vrouw en een kind, werden dood gevonden voorts zijn nog 4 andere of stervende öf min of meer ernstig gewond. In het Israëlietisch ziekenhuis op de Kei zersgracht zijn in 't geheel zes personen op genomen, te weten 4. Vrouw Rosenstein, die afschuwelijk ver minkt. geheel verbrand uit het huis is ge dragen. Zij behoorde tot een der vele commen saals van Nögewitz en was nog slechts sedert acht dagen hier. Haar man is nog in Bei-lijn; zij woonde hier met 2 kinderen en had binnen enkele dagen een derde te wachten. 2. Een klein kind, eveneens geheel verbrand, vermoedelijk van Nögewitz, die 5 kinderen hadalthans zoo deelden de buren mede. 3. Een ander kind, waarschijnlijk ook van Nögewitz, dat om halfdrie stervende was, door vele brandwonden. 4. Nog een jongen, denkelijk van vrouw Rosenstein, wiens kuiten geheel verkoold zijn en die, in dezen toestand, met nog andere brandwonden werd ingebracht en eveneens stervende was. 5. Een kleine jongen, die wel veel brand wonden iieeft gekiegen, maar wiens leven tocli niet in gevaar is, en 6. De knaap Rosenstein, die in het zeil sprong. Hij kreeg daarbij een gecompliceerde fractuur van den bovenarm en had ook brand wonden. Zijn toestand is niet zorgwekkend. Vrouw Katkoff, door wie de brand is ontstaan, is met haar kind gered en werd in perceel no. 30 gebracht. Men kan zich begrijpen welk eene opge wondenheid en verslagenheid in de gansche buurt heerscliten. Het onder het puin te voorschijn gehaalde knaapje is, naar later gemeld wordt, het zoontje Mozes vau Rebekka Rosenstein, welke vrouw ook dood onder liet puin is gevonden. In het Israëlietisch ziekenhuis stierven in den loop vau den nacht nog twee der drie kinderen van Nögewitz, Jacob en Willem. Zijn derden zoon Jozef, die een aantal brand-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2