öinnenlaiidsclie Be rich ten» Boimlin is zes jaar geleden naar Londen ge komenhij was toen 1G jaar oud. Er gaan allerlei alnrmeerende geruchten over de ontploffing in het park te Greenwich. Vooralsnog wordt het niet bevestigd, ds,t de anarchisten een aanslag op de sterrenwacht in den zin hadden. Het onderzoek bevestigt integendeel het vermoeden dat de verslagene op zijne vlucht eene hoeveelheid ontplofbare stof in een ileschje (de hals is gevonden) rnetlevoerde, en dat hij in de duisternis over een paar boomwortels struikelend, voorover- gevailen is. Dit verklaart de vreeselijke won den aan den buik. De regeerings-iuspecteur van ontplofbare stoffen Majendie is bezig het explosief te onderzoeken, maar kan reeds ver klaren, dat het dezelfde stof moet geweest zijn als die Yaillant on de anarchisten te Barcelona gebruikt hebb»n. lieden zal de Coroner bet lijk schouwen. Voor den politierechter in Bowstreet te Londen stond Donderdag terecht zekere Wil liams, beschuldigd van het schrijven van een brief aart de koningin, eene bedreiging met moord itdioudende. Daar beklaagde zijne schuld ontkende, werd de zaak uitgesteld hij is eveuwel in hechtenis gehouden. RUSLAND. Alle redacteuren van het te Warschau verschijnend dagblad Glos zijn Donderdag avond gevangengenomen, onder beschuldiging tot een nihilistisch genootschap te behooren. Ook zijn een aantal katholieke priesters ge arresteerd, wegens het maken van propaganda voor de bevrijding van Polen. De bezittingen yan bisschop Kulinsky zijn in beslag genomen. In het seminarium te Kielce zijn proclamatie» gevonden, waarin het Poolsclie volk wordt aangezet tot opstand tegen de Russische ver drukking. ITALIË. Onlangs meldde een correspondent van het Berliner Tayeblatt het niet waarschijnlijk luidende bericht, dat de regeering maatre gelen zou nemen tegen de speculanten in staatspapieren. Woensdag hebben nu echter huiszoekingen plaats gehad bij drie der voor naamste bankiers van Genua, de boeken wer den nagezien, en een aantal papieren in beslag genomen. Men verwacht eenige arres- tatiën. PORTUGAL. Aan de Times wordt uit Lissabon gemeld, dat de Fransche gezant instruction had ontvangen om naar Parijs te komen, ten einde met de regeering te confereeren over de quaestie der Portugeesche buitenlandsche schuld, alsook over die der Lissahonsche havenwerken en der koninklijke spoorwegen, daar de Fransche houders van obügatiën der koninklijke spoorwegen ontevreden zijn over de regeling, die te dezer zake getroffen is. Het plotselinge vertrek van den Franschen gezant heeft opspraak gewekt. Volgens de oppositiebladen zou Frankrijk gebracht. Toen hield hij de lamp in de hoogte en beschouwde aandachtig bet doode meisje. Het is mogelijk, maar ik geloof het toch niet." zeide hij eindelijk. jWat zult gij nu doen?" vroeg ik. ïEr valt niets te doen," antwoordde hij. ïGij kunt toch een dokter laten komen." Dat zou al te dwaas zijn, uw genadewant de dokter zou komen en zeker zeggen»een kind had wel kunnen zien, dat zij dood is. Ik zou een berisping krijgen en den doktor moeten betalen." De berisping en de onkosten neem ik beide op mij." Goed dan zal ik den dokter gaan halen, maar gij zult zien, dat het nergens toe zul dienen, en mij zul hij een ouden dwaas noemen." Dat doet er niet toe." •Maar gij kunt toch zelf zien, mijnheer, dat 't meisje dood is. Zij verroert zich niet." aflet is toch beter 't oordeel van een dokter te hooren." aan de Portugeesche regeering een .ultima tum gezonden hebben, waartegen even hard nekkig wederstand is geboden als voor vier jaar geboden was aan het Engelsche ultimatum. R U M E N I E. De Kamer heeft met 88 tegen 32 stemmen eene motie van vertrouwen in het gouverne ment aangenomen, ingediend aan het slot der interpellation over het ontslaan van officieren. B U L G A R IJ E. In een bericht uit Sofia aan de Fester Lloyd wordt bet gerucht bevestigd als zou tussciien Rurnenië en Bulgarije een militair verbond worden gesloten, tot onderteekening waarvan de Bulgaarsche minister van oorlog zich eerst daags naar Bucharest zal begeven. De onder handelingen daartoe moeten door Rumenië geopend, maar het denkbeeld van een feitelijk verbond door een derde mogendheid, waar schijnlijk Engeland, aangegeven zijn. EGYPTE. De khedive heeft Zovas-pacha, die bekend staat als gunstig gezind jegens Engeland, tot onder-secretaris van oorlog benoemd, in de plaats van Maher-paeha, die op Engelands verlangen werd afgezet. Naar het heet, rukt eene sterke afdeeling derwisclien uit Dongola naar het noorden op. In het door sir John Scott bij den khedive ingediende rapport over de justitie wordt gezegd dat ontegenzeglijk reeds veel ver beterd is op het gebied der rechtspraak, maar dat nog niet kan worden overgegaan tot de onafzetbaarverklaring der rechters. De Times verneemt uit Kaïro, dat de spanning tusschen den khedive en zijne ministers vermoedelijk tot een ontslag van het Kabinet zal leiden, tenzij de khedive bewilligt in het wegzenden van vier hoog geplaatste hofambtenaren, hetgeen de minis ters verlangen. Volgens de Frogrós, een plaatselijk blad, zijn onder die vier de Engel sche particuliere secretaris des khediven Brewster bey en zijn lijfarts Comanos. De khedive weigert hen weg te zenden. T U R K IJ E. De regeering heeft aan die van Bulgarije eene nota doen aanbieden, een protest inhou dende tegen de voorgenomen inbezitneming der spoorweglijn Belowa Saram Bey, op grond dat deze 10 kilometer lange spoorweg aan de Turksche regeering toebehoort, die de lijn door de Oostersche-spoorwegmaat- schappij laat exploiteeren. Reeds sedert ge- ruimen tijd zijn onderhandelingen loopende over deze lijn, en reeds tal van concessiën zijn door de maatschappij gedaan om het ver keer op Bulgaarsch gebied te vergemakkelij ken. Dat de Bulgaarsche regeering de lijn thans wil annexeeren, vindt zijn grond in de gebrekkige inrichting van het station Belowa, waardoor de aansluiting der treinen wordt bemoeilijkt, hetgeen reeds meermalen oorzaak is geweest van storingen in het verkeer en Het was duidelijk, dat de oude Stefan dit niet met mij eens was, maar hij sprak mij niet tegen. nik zal zelf moeten gaan," gromde hij. nWilt gij hier blijven tot ik terugkom, of liever naar mijn huis gaan V' »Hoe lang zult gij wegblijven De dokter woont hier dicht bij. In een kwartiertje ben ik terug." «Goed dan blijf ik hier, want het is beter, dat zij niet alleen is." Hij keerde zich om, de lamp medenemende. Maar dit vond ik wel wat erg. De toestand was met licht reeds niet aangenaam, in 't donker zou die ondraaglijk worden. Gij moet de lamp hier laten," zeide ik op bevelenden toon. Hij maakte eenige veront schuldigingen over zijn onachtzaamheid en slofte daarna bet huis in. Ik luisterde naar de zich verwijderende voetstappen en besefte toen eerst, dat ik mij alleen met de dooden bevond. Het flauwe lichtde somberegrafachtige van ongelukken. De Bulgaarsche regeering heeft verklaard hoegenaamd niet voornemens te zijn zich van de lijn meester te maken, maar de rechten der spoorwegmij. Ie zullen eerbiedigen, op grond waarvan zij haar de benoeming vraagt van gevolmachtigden, om over de reeds in beginsel aangenomen voor stellen te onderhandelen. AMERIKA. Te Rio de Janeiro neemt de gele-koorts- epidemie op bedenkelijke wijze toe. Donder dag zijn aan die ziekte 60 personen gestorven en 15 aan andere koortsen. Gisteren overleed de commandant van het Oostenrijksche oorlogsschip aan de ziekte, terwijl er op dit schip nog talrijke andere gevallen zich voordeden, liet. Portugeesche oorlogsschip en het Engelsche schip Racer zijn besmet. Ook aan boord van een Ameri- kaanschen kruiser is een sterfgeval voorgeko men. De Newark, die naar Montevideo is vertrokken, en andere Amerikaansehe schepen, die de haven gaan verlaten, zullen alle ge meenschap met den wal vermijden. Alle voorzorgen worden genomen. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld Scheepsvolk van de Saldanha heeft de kanonnen en de munitie van het fort Armacas vermees terd. A Z I E. Uit Ayusgat, in Armenië, wordt gemeld dat bij de jongste ongeregeldheden '125 Chris tenen door Mohammedanen gedood en 340 gewond zijn. De Armeniërs hebben de tus- schenkomst ingeroepen van den gezant der Vereenigde Staten tegen den gouverneur vau Sives, die een aantal personeD, onder wie ook een in Amerika opgeleid geneesheer, wederrechtelijk gevangeuhoudt. CHINA. Een eskader heeft last gekregen te Hong kong te blijven, met het oog op mogelijke verwikkelingen op Korea. Te Tientsin is een medische academie geopend, onder leiding van een Engelsch geneesheer. JAPAN. De verkiezingen voor de Kamer zijn op 1 Maart a.s. bepaald. Uit Yokohama verneemt de Times dat men bij de verkiezingen bevreesd is voor woelige, misschien wel bloedige tooneelen. De regeering heeft eene circulaire gezon den aan de provinciale gouverneurs, waarin hun wordt aanbevolen zich van inmenging in de Parlementsverkiezingen te onthouden. De minister van landbouw graaf Goto heeft zijn ambt neergelegd. A E R I K A. Tusschen de regeeringen van de Transvaal en Natal is Donderdag de overeenkomst ge- teekend tot doortrekking van den Natalschen spoorweg tot Pretoria. De nieuwe lijn moet reeds in 1895 gereed zijn. Maatregelen zijn genomen dat zij aan de lijn naar Delagoa-baai geen afbreuk zal doen. omgeving, de drukkend zware lucht, alles werkte mede ooi den onaangenamer) indruk te verhoogen. Soms overviel mij een gevoel van matheid en dui/eligheid, waartegen ik mij met alle macht trachtte te verzetten. Mijn mued verflauwde nietmaar 't was of ik bij dat flikkerende zwakke licht allerlei vreeselijke dingen hoorde en zag. Eindelijk besloot ik mijne oogen alleen gevestigd te houden op het gelaat van het jonge meisje voor mij. Op eens meende ik de oogleden te zien trillen. Ik greep de lamp en boog mij er mede voorover om beter te kunnen onder scheiden, of de oogen zich werkelijk openden. Krak 1 In mijn haast had ik de lamp tegen de kist gestooten en was ze gebroken. Ik bevond mij in volslagen duisternis. Terwijl ik in de duisternis bedacht, wat ik nu zou doen, hoorde ik het geluid van stemmen in de gang, die naar het huis van den doodgraver voerde. Een licht werd zichtbaar, en het volgend oogenblik verscheen de oude man, gevolgd door een ander, waarschijnlijk den dokter. Uit Kaapstad wordt gemeld Het bericht van den dood van den Mata belen-koning Lobengula wordt bevestigd. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Wijziging der wet op de Ttijlcs- postspaarbank. De commissie van rapporteurs heeft o. a. de volgende amendementen voorgesteld: lo. In plaats van ®f 800" te lezen »f 1200" als maximum der rentegevende inlage. 2o. Voor veieenigingen. stichtingen en fondsen van maatschappelijk of godsdienstig belang of tot onderling hulpbetoon vorengenoemd bedrag tot f2500 te verhoogen. 3o. Het voorgestelde artikel Sbis te lezen als volgt Inleggers in de rijks-postspaarbank kunnen, tegen betaling eener provisie, voor hun tegoed of een gedeelte van d t tegoed epn staatsschuld- boekje bekomen, hetwelk hem, te wiens name het is gesteld, tegenover de rijks-post spaarbank recht geeft op zoodanig nominaal bedrag van bet, te haren name in een van de grootboeken der nationale schuld ingeschreven kapitaal, met de daaruit gekweekte rente, als in dit staats schuldboekjetelkens na eenige in-, bij- of afschrijving, zal worden uitgedrukt. Het nominaal bedrag, waarop, uit kracht van zulk een staatsschuldboekje. een zelfde persoon recht tegenover de rijks postspaarbank kan doen geiden, mag de som van f 6000 niet te boven gaan. »De rechthebbende uit zulk een staatsschuld- boekje kan, eveneens tegen betaling eener provisie, het in het eerste lid van dit artikel bedoelde bedrag geheel of voor een deel bij de rijks postspaarbank te geide maken. Het te gelde gemaakte bedrag zal van zijn staatsschuld boekje worden afgeschreven. •Slechts bedragen van f100 nominaal of van een veelvoud dezer som kunnen op het staats schuldboekje Worden in-, bij- uf afgeschreven. De prijs dier bedragen wordt in rekening ge bracht naar den middenkoers der nationale schuld, waarop de in-, bij- of afschrijving bettekking heeft, geldende op den dag waarop zij plaats vindt. Wet model van staatsschuldboekje wordt door ons bij aIgemeenen maatregel van bestuur vastge steld. Daai bij wordt mede de in het eerste en derde lid van dit artikel bedoelde provisie bepaald, en worden vnorschiilten gegeven, zoo omtrent de Wijze waarop den rechthebbende de rentp, ais omtrent die waarop hem de prijs van doorbent te gelde gemaakte nominale bedragen wordt uitgekeerd. De staat stelt zich tegenover dert rechtlieb- s bendp uit een staatsschuldboekje slechts aanspra- 1 kelijk voor de volledige nakoming door de rijks postspaarbank van haar verplichtingen, uit. dit artikel voortvloeiende. «Indien ten name van een rechthebbende uit een staatsschuldboekje tevens een kapitaal is inge schreven in het grootboek der, nationale schuld, waarop het boekje betrekking heeft, wordt hem desverlangd door de rijks postspaarbank, tot ge- i lijk nominaal bedrag en zonder berekening van j provisie, een inschrijving op zijn hoofd van reke ning in dat grootboek geleverd." 4o. Aan minderjarigen, met uitsluiting van hun vader of voogd, terugbetaling van het verschul- digde op rle boekjes te geven, tenzij da vader of voogd er zich tegen verzet. Aan elke wettige gedane opvrage van op spaar bankboekjes verschuldigde gelden wordt, voor zoo veel zij een bedrag van ten hoogste f800 geldt, v uiterlijk binnen 14 dagen, voor zooveel zij dat bedrag overschrijdt, uiterlijk binnen 6 weken, te Voor zoover ik hem bij het zwakke schijnsel der lamp kon zien, was hij nog een jongeman - en zonder juist een schoon gelaat te hebben, 1 zag bij er uit als iemand die scherp van blik en vlug van oordeel was. Maar hij had daarbij iets aanmatigends over zich, dat den aangenamen indruk verstoorde, welken zijn voorkomen anders zou 'hebben gemaakt. i Deze man," dacht ik, »zal snel met een oordeel gereed zijn, en van de tien keeren zal het negenmaal juist zijn, maar nouit zou hij den tienden keer bekennen, dat bij 't mishad," Hij kwam nu nader en, mij beleefd groetende, riep hij met een ongeloovigen spottender)glimlach: Wat! zijt gij hier tusschen die lijken alleen en in volslagen duisternis gebleven, dan moet gij sterke zenuwen hebben, mijnbeer De doodgraver had mij zijn lamp gelaten," antwoordde ik, smaar ik was ongelukkig genoeg die te breken." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 6