Binnenlandsche Berichten. ITALIË. De krijgsraad te Massa heeft uitspraak gedaan in de belangrijke zaak tegen 7 anar chisten, beschuldigd van aanhitsing van oproer. De voornaamste beschuldigde, zekere Carlo Gatticini, is veroordeeld tot 25 jaar, gevangenis, de overigen tot lichtere straffen. De paus heeft Zondag in de basiliek van de St.-Pieterskcrk de sluiting van zijn bis schoppelijk jubilé-jaar met eene mis gevierd. Meer dan 50,000 personen woonden de plechtigheid bij. onder welke vele bedevaart gangers. Het corps diplomatique bij bet Vatieaan en de ridders der orde van Malta waren tegenwoordig. Nadat de mis gelezen was, heeft Leo XIII een te Deum aangeheven, dat alle aanwezigen hebben voortgezet. De vriats ter eere van den paus werden van alle kanten aangeheven totdat Leu XIII de basiliek verliet. SPANJE. Het schijnt zich nu toch te bevestigen, dat een ministerieele crisis ophanden is. De ministers van financiën, oorlog en koloniën zullen aftreden, wegens verschil van ziens wijze met hun collega'sde heer Sngasta heeft echter weten te bewerken dat zij bun porte feuille zullen behouden tot bij de hervatting der pailernentaire werkzaamheden. Uit Madrid wordt aan de Standard geseind dat de sultan van Marokko reeds bezig is uitvoering te geven aan de door Spanje ge stelde eisehen. Een broeder des sultans heeft alle Arabieren-hoofden rondom Melila opge roepen en hun liet bevel van den sultan overgebracht, dat ieder hunner moet mede helpen om de door den sultan te betalen schatting bijeen te brengen, waartoe ook de overige distrieten hebben bij te dragen. Het jacht Freid, met de keizerin van Oos tenrijk aan boord, is bijna verongelukt op de gronden van Roquetas,in de provincie Almeria. De stoomboot Yille de Bordeaux beeft het jacht weder vlot gemaakt. Daarna werd de reis naar Alicante voortgezet. A ÏI E It I K A. De Senaat der Vereenigde Staten heelt de benoeming, door president Cleveland, van den heer Wheeler II. Peckham tot rechter in het opperste gerechtshof verworpen met 40 stem men tegen 31 stemmen, na een heftigen strijd, bij welken de beer Bill de oppositie aan voerde. De redenen der verwerping wapen hoofdzakelijk, dat de senatoren voor New-York piet gekend waren in deze keuze en dat Peckham te zeer een politiek partijganger is. De veldtocht voor de presidentsverkiezing in 1896 begint reeds met sprekende feiten aan den dag te ti-pden. Te Columbus is eene vergadering gehouden van republikeinsche vereenigingen uit Ohio. Tot candidaat is be noemd William M'ivinley. Uit New-York wordt het overlijden gemeld van Byrne, die den bond der Iersche onover- winneüjken oprichtte en liet initiatief nam tot den moord in het Phoenixpark te Dublin, waarheen zijne vrouw de voor dien moord bestemde messen overbracht. De heer Pena, gouverneur van den staat Minas Geraes, ia candidaat gesteld voor het presidentschap der Vereenigde Staten van Brazilië, tegenover den voorzitter van den Senaat, Prudente Moraes. Het eskader der opstandelingen heeft het bombardement van Rio de Janeiro gestaakt de bevolking verlangt vurig naar vrede. Een telegram uit Buenos-Ayres meldt dat 50b0 opstandelingen, komende uit het zuiden, den staat San Paolo zijn binnengerukt en reeds eenige schermutselingen met de regeerings- troepen hebben gehad. President Peixoto heeft in allerijl twee compagnieën vrijwilligers met de noodige artillerie derwaarts gezonden. Volgens berichten uit Rio de Janeiro heeft de minister van oorlog ad interim Eneas Galvao ontslag genomen wpgens verschil van meening met Peixoto op het stuk van de behandeling van politieke gevangenen. Gene raal Maeado, bevelhebber van het fort Santa Cruz, is gevangengenomen onder verdenking van een spion in dienst van De Mello te zijn. De bevolking begunstigt de candidatuur naar het presidentschap van Prudente de Moraos, voorzitter van den Senaat. De minister van marine is naar Bahia vertrokken wegens de tweespalt tusschen de officieren der regeerings- vloot. Naar de Few-York Herald uit Montevideo verneemt, hebben de regeeringstroepen te Passo Fundo eene overwinning behaald. De opstandel.ngen zouden daarbij 400 en de regeeringstroepen slechts 16 man verloren hebben. Volgens bericht uit Nicaragua bezette de republiek Mosquito een grondgebied, waarvan Engeland en Nicaragua collectief de zelfstan digheid waai borgden. Nicaiagua beweert dat de negers aldaar de Nicaraguanen verdreven hebben. De politie heeft Zondag te Cincinnati een anarchist, met name Temmen, gevangen genomen, en bij hem een lijst van anarchisten te Cincinnati gevonden, ten getale van 120. Dezen worden nu door de politie in het oog gehouden. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Kieswet. De volgende nieuwe amendementen zijn op het eeitte der kiesrecht-ontwerpen ingediend: I. Door den heer Van der Feit: om aan art 4 het volgende lid toe te voegen ilJeweeRbare en verplaatsbare woningen, schepen van 25 ton inhoud en daarboven uit gezonderd, woiden niet als woningen aangemerkt. Verwisseling van woning tengevolge van eigen domsovergang of het geheel of ten deele te niet gaan van een gebouwd eigendom of wegens verplaatsing in 's lauds dienst, wordt met alt veianderiug van woning aangemeikt". 3n zijne toelichting zegt do voorsteller zDo regeering stelt thans dat het kenteeken van geschiktheid en maatschuppelijken welstand voor een deel zal worden ontleend aan eene zekere vastheid van woonplaats en van woning»- Zij is' echter naar de meaning van den voor- ïteller in die wijziging niet ver genoeg gegaan. Eeneizijds toch had zij behooren te bepalen, dat die verblijven, die wel lot woning dienen, maar die uit hunnen aard geen kenmerk van vast verblijf voor hunne gebruikers dragen, niet als woningen zullen worden aangemerkt. Daar onder behooren de beweeg- en verplaatsbare woningenalswagenskleine schepen en andore, waarmee do gebruikers zich van de eene naar de and-ie plaats begeven, waarmee ze steeds onderweg zijn, die telkens van de eene in de andere hand overgaan, en aan welker gebruik alzoo volstrekt geen bewijs van vast heid van woning of woonplaats kan worden toegekend. Grootere schepen, dienende tot ver voer van handelswaren en tot het uitoefenen van koopmanschap, behooren hier echter uitge zonderd te worden. De nijvere schippersbevolking voorziet m den regel uit eigen middelen in haar onderhoud. »Anderdeels had de regeering eene uitzonde ring moeten maken voor die verandering van woning, die niet voortspruit uit vrijwillige han deling der betrokken personen, maar die een gevolg is van verplaatsing in 's lands dienst, of wegens andere gebeurlijkheden die van den wil des bewoners onafhankelijk zijn". De heer v. d. Feltz wenscht door bovenstaand amendement aan beide genoemde te gemoet te komen. II. Door d8 heeren /E. Macknij en Van Alphen u. om aitikel 3 als volgt te lezen: Deze wet houdt voor kenteeken van geschikt heid en voor kenteeken van maaiscfmppelijken welstand het als hoofd van een huisgezin voor zien in eigen onderhoud en in dat van het buis gezin. Met hoofd van een huisgezin wordt gelijkge steld bij die, geen lid van een huisgezin zijnde, afzondei lijk woont of bij anderen inwoont, en een vertrek voorzien van eene stookplaats of ver- warmd door middel van hittegeleiders, in privaat gebruik heeft. b. Om ai t. 4 als volgt te lezen »Zij acht het bezit van de kenteekenen aanwe zig bij het hoofd van een huisgezin en bij den daarmede gelijkgestelde, die in het i.iatstveiloopen dienstjaar niet nange- slagen geweest zijnde in eenige rijks directe t belasting, gedurende het laatstverioopen burger- I lijk jaar m eene zelfde woning is gehuisvest geweest of hoogstens eenmaal van woning is veranderd in het laatstverioopen burgerlijk jaar zelf evenmin als zijne vrouw of minderjarige kinde ren onderstand heeft genoten van eene instelling van weldadigheid of van een gemeentebestuur in de drie laatstverioopen burgerlijke jaren zelf evenmin als zijne vrouw of minderjarige kinderen onherroepelijk is veroordeeld wegens bedelarij of lamllooperij, of niet, in die jaren, zelf, krachtens vonnis, verblijf heeft gehouden in eene rijkswerkinrichting zijne over het laatstverioopen dienstjaar verschuldigde aanslagen in de rijks directe be lastingen in dat dienstjaar in hoofdsom en opcenten heeft vol,laan. De heer Valetle heeft voorgesteld Ait. 6 aldus te lezen oDe uitoefening van het kiesrecht wordt ge schorst voor de militairen beneden den rang van officier bij de zee- en landmacht, gedurende den tijd, dat de dienstplichtigen, die niet in wer- keiijken dienst zijn, bij kon. besluit, overeenkom stig art. "184 der giondwet bekrachtigd, geheel of ten deele. buitengewoon onder de wapenen zijn geroepen". De heer Gerritsen heefc zijn vroeger voorge steld amendement betreffende de schotsing van het kiesrecht voor militairen in een gedeelte van het grondgebied des rijks, dat in staat van oorlog of in staat van beleg is verklaard, opnieuw ingediend. SCHIEDAM, 20 Febrnari 1894. Vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 20 Februari 1894, des namiddags ten kwartier vóór twee ure. Tegenwoordig waren 49 leden. Afwezig de heeren Loncq en Hoogendam, gedurende het eerste gedeelte der vergadering de lieer Visser, met kennisgeving. Na vaststelling der notulen kwamen de volgende stukken inproces-verbaal der door B. en W. op den 18n Januari j.l. gedane opneming der boeken en kas bij den gemeente-ontvanger missive van de commissie van toezicht op liet lager onderwijs alhier, houdende opgaaf van de dagen waarop aan de openbare kos- telooze scholen en aan de herhalingsschool voor meisjes, het gewonejaarlijksch examen zal worden gehouden, aangenomen voor ken nisgeving; dankbetuiging van N. van der Sluys, sluiswachter aan de groote schutsluis, voor de hem toegekende personeele toelage, kennisgeving; van de Gedeputeerde Staten dezer provincie, missive ten geleide van een afschrift der beschikking van den minister van binnenlandsche zaken, alsmede een uit treksel uit den daarbij behoorenden staat, tot vaststelling der rijksvergoeding in de kos ten van het lager onderwijs over het jaar 1892, overeenkomstig art. 45 der wet op het lager onderwijs, kennisgeving; idem ten ge leide van een afschrift van het kon. besluit van 3 Februari j.l. no. 40, waarbij aan deze gemeente nader, tot aan het einde van den cursus 4898/9, vrijstelling is verleend van de verplichting tot het oprichten eener burger dagschool, kennisgeving; van burgemeester en wethouders, voorstel met memorie van toelichting om, aan te vangen met 4 Januari 4895, de waterleiding op gelijke wijze als thans met de gasfabriek het geval is onder een afzonderlijke commissie van beheer te stellen, en daarmede, voor beide inrichtingen dezelfde commissie te belasten; idem, een ontwerp-besluit tot het voldoen van uitgaven uit den post voor onvoorziene uitgaven der gemeente-begrooting voor 1893; idem, een gelijk besluit, dienst 1894; idem voorstel tot het officieel geven van een naam aan nog eenige straten in deze gemeente, die tot dusver officieel geen naam dragenalsmede om den straatnaam te doen vervallenver zoek van gebrs. Van Rhijn om ontheffing van hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting over 1893, voor het houden van een paardadres van J. P. van Vonderen en nog 18 onderteekeuaars om gasverlichting en politietoezicht in de Villastraat, welk een en ander werd ter visie gelegd, ter behandeling in eene volgende vergaderingbericht van de wed. J. .1. Vormer—Htibors van liet over lijden van haren echtgenoot, iri leven lid der commissie van liet burgerlijk armbestuur, aangenomen voor kennisgeving; adres van het bestuur van het weeshuis der hervormden om afstand van den tusschen hunne eigen dommen gelegen gedempte sloot, in handen gesteld der commissie van fabricage om on derzoek en rapport. De ontwerp-besluiten tot het doen van af- en overschrijvingen op de gemeentebegroo- tingen voor 4893 en 1894 werden goedge keurd; afwijzend werd beschikt, omdat het niet binnen den termijn was ingezonden, op het verzoek van D. de Kok om ontheffing van zijnen aanslag in de plaatselijke directe belasting, dienst 1893. voor het hou den van twee dienstboden, daar hij gedurende het geheele jaar geen dienstbode in dienst heeft gehad; aan ds. P. C. A. Halffman werd, op zijn verzoek, toegestaan om, met ingang van 1 April a.s., des Zondags tusschen 12 en 2 uur kosteloos gebruikte maken van de lokalen der 2e openbare kostelooze school (hoofd de heer Vaandrager) tot het, onder zijne leiding, door onderwijzeressen doen geven van onderwijs in den hervormden godsdienst. De rekening en verantwoording over 1893 van de commissie van beheer der fondsen herkomstig van de vernietigde gilden te dezer stede, bedragende in ontvangst f446.611/2 in uitgaaf f208.75, sluitende dus met een goed slot van f 237.867s werd met algemeens stemmen goedgekeurd; de burgemeester lid der commissie van beheer, had tijdens de behandeling dezer rekening de vergaderzaal verlaten; de heer Maas nam tijdelijk het voorzitterschap waar; art. 2 van het huis houdelijk reglement der middelbare scholen werd in overleg met de commissie van toe zicht gewijzigd, zoodat aan het slot van alinea 1 komt ^omstreeks Faschen" in plaats van fiïn het begin van Mei'. Op de vraag van den heer Prins of een brief was ingekomen betreffende de toepassing van art. 70 op de verordening der gezond heidscommissie, antwoordde de voorzitter ont kennend en werden, ter uitvoering van al. 4- van dit artikel, de benoemingen aandeorde gesteld. Tot leden der gezondheidscommissie wer den, met inachtneming van het bepaalde in art. 2 der verordening regelende de samen stelling en den werkkring dier commissie benoemd de heeren: J. H. van Westendorp J.Dzn., dr. J. Endtz, dr. P. J, Jansen, A. Gouka, J. B. M. Coebergh, mr. F. W. van Riemsdijk en K. Sneijders de Vogel. De Schiedamsche Kunstvereeniging werd, op haar verzoek, ontslagen met 4 Maart a.s. van de huur der lokalen van den St.-Joris- Doelen bij haar in gebruik. Alsnu was aan de orde de verordening op het gebruik der havens en wateren te Schie dam (havenreglement) door burgemeester en wethouders werd allereerst medegedeeld dat de verordening, welke den 7 Februari 4893 was ingediend, werd ingetrokken. Na achter eenvolgens 45 artikelen dier verordening te hebben behandeld, werd de openbare vergadering gescheiden. De raad bleef daarna nog eenigen tijd in besloten zitting bijeen. In de Zondag j.l. gehouden gecombineerde vergadering van de vereeniging Paulus, de Protestantentereeniging en de afdeeling van den Nederl. Protestantenbond is het eenparig besluit genomen tot oplossing dezer vereeni gingen in de afdeeling Schiedam van den Nederl. Protestantenbond. Het bestuur dezer afdeeling zal zijn samen gesteld uit negen leden, waarvan de voor zitters der verschillende commissies lid zullen zijn. Aan de vijf bestaande commissies zijn er twee toegevoegd, n.l. voor huisbezoek en armenzorg bestaande uit dames en voor het gebouw. Al dexe commissies moeten echter van haar beheer jaarlijks rekening en verantwoording doen aan het bestuur van genoemde afdeeling.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2