Binnenlandsclie Berichten. krijgstoerustingen maken aan zijn noord westelijke grenzen. Het aantal zaken dat door den krijgsraad te Palermo in behandeling genomen moet worden, is zoo groot, dat deze raad zich in drie afdeelingen moet splitsen. Een der jong-de maatregelen van den regee- ringscommiscaris i» geweest het opheffen van alle socialistische dagbladen en van de radi cale Atnico del Topoie SPANJE. Uit Madrid wordt gemeld dat de afgevaar digden uit Navarra gisteren bij hun terug komst te Pampeluna werden opgewacht door een menigte van 20.000 personen, die hun een ovatie bracht. In de plaatselijke bladen wordt het volk aangemaand om vol te houden in zijn eisch tot instandhouding der belasting privilegiën. De troepen zijn in de kazerne geconsigneerd. Een Britsch correspondent te Fez meldt, dat de sultan in April uit Marokko naar Sabbat vertrekken zal, en dat de opgewonden heid der bevolking over Spanje's eischen van dag tot dag toeneemt. S B T I Naar uit goede bron verzekerd wordt, zijn de regeeringen van Oostenrijk, Bulgarije en Turkije overeengekomen maatregelen te ne men dat de in Servië dreigende gebeurlijk heden niet naar buiten slaan, daarbij echter ten sti engste wakende zich niet met Servië's buitenlandsche aangelegenheden te bemoeien. E U Y P T E. Tot opvolger van Maher Pacha is als onder- seci etai is van oorlog benoemd generaal-majoor sir Edward Henry Zohrab Pacha, een Arme niër en Christen. Hij heeft vroeger onder gene raal Grenfell gediend, en behoorde te Tel-el- Kebir tot generaal Wolseley's staf. Den vori- gen khedive hielp hij tegen Arabi Pacha. Hij heet een knap officier en heeft de Engelsche politiek altijd gesteund. De Engelschen zijn met zijne benoeming dan ook zeer ingenomen. Een inlandsch blad deelde onlangs onder voorbehoud mede, dat de khedive van zijn plan, bij het ministerie eene nota over het be kende leger-inciclent in te dienen, heeft afge zien, omdat de sultan van Turkijehetverlangde. De Times verneemt uit Kairo dat de der- wischen zich concentreeren bij Dongola, om op die stad eenen aanval te doen. A M K It I JE A. Een telegram uit Rio Janeiro aan de New- York Ilerald meldt dat alle vreemde oor logsschepen, met uitzondering van den kruiser San Francisco der Vereenigde Staten, de haai van Rio hebben veriaten uit vrees voor de gele koorts. De regeeringskruiser Nictheroy is thans voor de haven van Rio aangekomen van de overige schepen van Peixoto's nieuwe vloot wordt niets gemeld. Te Rio de Janeiro is het bombardement Stefan vertelde mij, dat zijn naam Falck was, dat hij dicht bij woonde, en hoewel nog j»ng, als een der knapste geneesheeren van Grenzstad werd beschouwd. Hij is nogal kort aangebonden, dnnkt mij." Ja, ziet u, mijnbeer, de dokter weet het, terwijl wij er alleen maar naar raden kunnen." Het was duidelijk dat Stefan geheel overtuigd wa-> van dr. Falcks onfeilbaarheid. Daar dit nu met mij niet het geval was, bleef ik onder den indruk, dat 't meisje misschien niet dood was. Ik kon echter niets doen en alleen uit nieuws gierigheid vroeg ik wanneer zij begraven zou worden. Morgen om twaalf uur," was het antwoord. En zal haar familie daarbij tegen wuordigiijn •Naar ik hoor, heeft zij geen familie, mijn heer. Zij was eerst eenige dagen hier, toen zij overleed." Maar zij had toch vrienden, denk ik Dat weet ik niet," antwoordde de oude man, »ik weet alleen, dat mij bevolen is alles voor twaalf uur gereed te maken." Ik had geen reden om langer te blijven, dus weer begonnen. Volgens gerucht zal de Nictheroy tegen de opstandelingen in het vuur komen. Het schip heeft vrijwilligers uit Bahia buiten de baai aan land geret. De koffieplanters zijn ontevreden, aangezien de werving voor de nationale garde den arbeid verhindert. Op de Mosquito-Kust, in Midden-A merika, dreigt weer een oorlog. Reeds sinds de 17e eeuw is die landstreek een twistappel ge weest tusschen Spanje, Engeland, de Ver eenigde Staten en de republieken van Midden- Amerika. In 1860 werd aan dien toestand schijnbaar een eind gemaakt, toen het land der Mosquito's, eene kruizing van Indianen en negers, onder beschermheerschap van Nicaragua werd gesteld en deze republiek zich verbond den koning der Mosquito's een jaargeld uit te keeren. Toen die koning echter in !S64 stierf, weigerde Nicaragua zijn opvolger te erkennen, kennelijk met de bedoeling het land gaandeweg in te lij ven. De regeering der Unie hield echtereen waakzaam oog en nog onlangs zond zij, tot bescherming harer belangen, het oorlogsschip Kearsarge naar de Mosquito-kust, welk schip echter op de rotsen uiteensloeg. Van die om standigheid hebben de Nicaraguanen waar schijnlijk gebruik willen maken om hun slag te slaan. Zij deden een inval te Blewfields en namen die plaats in bezit, ondanks het protest der Noordamerikaansche kolonisten die de tusschenkomst hunner regeering hebben in geroepen. De Mosquito's zijn inmiddels te wapen gesneld en hebben de troepen van Nicaragua weer verjaagd, welks regeering thans de beleedigde onschuld uithangt. De president van Honduras heeft de familieleden der voornaamste opstandelingen a!« gijzelaars doen gevangenzetten op deze wijze hoopt hij eene plundering van Teguci galpa te voorkomen. A Z I E. De jongste berichten omtrent bloedig» on geregeldheden in Armenië blijken schrikba rend overdreven te zijn. Alleen heeft bij de arrestatie van een misdadiger, die weigerde voor den rechter te verschijnen, een gevecht plaats gehad, maar overigens is de rust niet verstoord. i B I K i. Volgens te Kaapstad ontvangen bericht, zouden alle krijgers van Lobengula zich thans komen onderwerpen, behalve het Iuyato-regi- meut, dat het graf van den koning bewaakt, Reuter seint uitKaapstad dat officieel wordt gemeld, dat het bericht van de annexatie van Pondoland door de Kaapkolonie voorbarig is. De Times verneemt uit Kaapstad Aange zien de Pondo-hoofden, niettegenstaande het verbod der Kaapsche regeering, stelselmatig voortgaan in Natal te vallen en daar stroop tochten te houden, heeft de Kaapsche regee- maakte ik mij gereed om heen te gaan. Mij herinnerende, dat ik de lamp had gebioken, vroeg ik hem, hoeveel hij die waard rekende. Natuurlijk liet hij dit geheel aan mijn beleefd heid over, wat, zooals gewoonlijk, zoowel in Duitschland als in Engeland ten gevolge had, dat ik hem waarschijnlijk het driedubbele van de waarde gaf j ten minste zijn doffe oogen begonnpn een oogenblik te schitteren, toen bij het goudetuk zag, dat ik hem toereikte. Dat is genoeg," mompelde hij zacht. Op den drempel viel mij nog iets in. ïMorgen om twaalf uur kom ik terug," zeide ik »heloof mij de kist niet toe te schroeven, voor ik ge komen zal zijn." Ik heb in het geheel niets toe te schroeven, mijnheer, dat behoort niet tot mijn werkzaam heden maar kan ik er iets aan doen, dan zal de kist niet worden gesloten voor klokslag twaalf." Hiermede moest ik mij tevredenstellen wenscbte hem goeden avond en wandelde naar huis. Mijn avondmaal stond gereed; maar ofschoon ik dien dag een verren tocht had gemaakt, was ring in overleg met de Engelsche regeering besloten, eenen buitengewonen gemachtigde naar Pondoland te zenden, met de boodschap aan de Pondo-hoofden, dat de Kaapsche regeering tot herstel der orde in hun land maatregelen zal nemen. De protesten van Natal tegen de schending van zijn gebied, waarvoor het de Kaapkolonie verantwoordelijk houdt, schijnen het optreden van deze kolonie uitgelokt te hebben. In de jaarlijksche algemeeue vergadering der sNederlandsche Vereeniging" te lohannes- burg is medegedeeld, dat de vereeniging thans ongeveer 300 leden telt. Gedurende het laatste jaar was het aantal zeer sterk toe genomen. Het werk van het comité was moeilijk geweest, voornamelijk wegens de correspondentie met personen die wenschten te emigreeren en op de hoogte werden ge houden van de toestanden der Transvaal als een veld voor immigratie. Eene bibliotheek was opgericht, die thans reeds 200 boek- deelen bevatte. Eene overeenkomst was ge maakt met plaatselijke geneesheeren en apothekers, teneinde de leden of ten minste hen die in minder gunstige omstandigheden verkeeren in de gelegenheid te stellen goedkoope hulp en medicijnen te verkrijgen. Een paar zeer welgeslaagde gezellige bijeen komsten waren in den .loop des jaars gehou den. Te Pretoria was eene soortgelijke bij eenkomst opgericht, en pogingen werden van weerszijden gedaan om de beide vereenigin- gen te amalgatneeren. Dit waren de werkzaamheden der vereeni ging gedurende het afgeloopen jaar geweest en bovendien had de vereeniging een vqj aanzienlijk getal liefdadige werkzaamheden verricht. Bij ballotage werden gekozen om het nieuwe comité uit te maken de heeren Holleman, E. J. van Gorkum, Th. van Konijnenburg, Roorda, Van der Broek, L. D. Elias, Dijker man, Van Diggelen en S. Frank. Te Pretoria is eene vergadering gehouden, die bijeengeroepen was tot het oprichten eener jYolksvereeniging". Het plan werd heftig bestreden, op grond dat de voorgestelde ver eeniging niets anders bleek te zullen zijn dan eene afdeeling der Johannesburgsche Natio nale Unie onder een anderen naam. Dit werd wel tegengesproken, maar ten slotte bleek toch bet denkbeeld geen bijval te vinden, daar slechts vier der aanwezigen bereid wa ren, de ter vergadering voorgelegde statuten te onderteekenen, terwij! een dezer vier dit nog slechts onder voorbehoud wilde doen. De verdere behandeling der zaak is daarop tot later uitgesteld. AUSTRALIË. Naar de Chicago Times meldt, heeft het hoofd van het voorloopig bewind in Hawaï verklaard dat dat bewind de hulp zal inroepen het mij met mogelijk iets te gebruiken Ik kon mijn gedachten met losmaken van hetgeen ik in het doodeuhuls had bijgewoond. Voor de eerste maal in mijn leven was ik werkelijk getroffen gewe-st door een ideaal vrouwelijk schoon. Steeds zag ik het gelaat van dat meisje voor mij het zware donkere haar en de lange wimpers, die lichte schaduw op de bleeke wan gen wierpen, alles te zamen vormde een geheel, zooals ik nooit te voren had gezien. En ik was vervuld van bewondering en medelijden, want zij was immers dood. Maar was zij werkelijk dood Deze vraag liet mij geen oogenblik met rnst. Was hetgeen ik meende te hebben gozipn alleen het gevolg van een overspannen ver beelding Het scheen wel zoo te zijn. De dokter was zoo zeker van haar overlijden, de doodgraver insgelijksbeider oordeel was in dit geval van veel meer waarde dan het mijne eri toch Ik kon .niet besluiten naar bed te gaan. Rusteloos wandelde ik door de straten en onwillekeurig sloeg ik weder den weg naar het kerkhof in. Ik kon aan den gehmmzinnigen aandrang, welke mij daarheen dreef, geen weer- van eene andere mogendheid als de Vereenig de Staten vijandig blijven, en dat anders de republiek zal uitgeroepen worden. SCHIEDAM, 21 Februari 1S94. Naar aanleiding van een gerucht, als zou er in de kas Yan den gemeente-ontvanger een te kort zijn, heeft de justitie zich inde zaak gemengd en werd hij hedenmiddag dooi den officier van justitie en tien rechter commissaris op het politie-bureau alhier verhoord. Hij werd daarna op vrije voeten gelaten. Een geval van pokken doet zich hier ter stede voor in een gezin aan den Oostsingel. De lijder is uit Rotterdam gekomen. Was de inleiding van de Januari-bijeen- komst der sSchiedamsche Volksvoorlezingen" gewijd aan de nagedachtenis van een edel medeburger, gisteravond had men andermaal een verlies te gedenken, n.l. het afsterven van het bestuurslid den heer J. J. Vormer. De voorzitter huldigde hem als een verdien stelijk, ijverig en humaan mensch, wien vele instellingen onder hare bestuursleden telden, welker belangen hij met veel toewijding be hartigde; die ook als bekwaam bouwkundige vele jongelieden tot nuttige leden der maat schappij heelt opgeleid wiens nagedachtenis in onze dankbare herinnering zal voortleven. De werkzaamheden bestonden ditmaal uit sluitend uit voordrachten van Haver Schmidt. Allereerst betrad de heer C. Kerdel den katheder met »E.-n groot man en e;n goed man", waarin de voorname onbeduidendheid, door fortuin en volksgunst in de hand ge werkt, in scherpe lijnen wordt geteekend tegenover de beduidende nederigheid, die anderer geluk tracht te bevorderen, en daar om minder op den voorgrond treedt. Ver volgens droeg de heer J. Wijma »Een Kerst vertelling" voor, de verschillende levensom standigheden beschrijvende waaronder het feest gevierd wordt, welke het vaak zoo moei lijk maken om van harte in te stemmen met de heerlijke en verheffende Kerstboodschap, doch ten slotte ook den pessimist in den algemeenen jubel doen deelen. Nog vergastte de heer J. van Rhijn Gz. het publiek op »Het verhaal van Oom Jan'' uit den bekenden bundel »Familie en Ken nissen", waarmede hij wegens de juiste into natie veel succes had. De voordrachten werden door muzikale bijdragen op het klavier afgewisseld. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op 1 1 i-j stand bieden. Door de hooge vensters z.ig ik dat in het lijkenhuis licht brandde; ik besloot terstond, als het mogelijk was, naar binnen te gaan. Dat was zoo gemakkelijk niet, daar het gebouw binnen de muren stond en bet hek gesloten was. Ik ging verderop om eene jdaats ie zoeken, waar men over den muur kon klimmen, en ik was gelukkig genoeg dio te vinden. Ik begaf mij naar het doodenhuis, half bevreesd dit gesloten te vinden, maar de deur was niet op slotzacht duwde ik haar open en weldra bevond ik mij nogmaals in 't verblijf der dooden. Lang bleef ik in beschouwing verdiept staan. De beweging van 't zacht door den tocht bewogen licht deed hot gelaat van het jonge- meisje meer dan ooit een schijn van leven aannemen Met gemengde gewaarwordingen stond ik er op t9 starensteeds hopend een enkel teeken te ontdekken, dat een bewijs van terug- keerpnd bewustzijn zou kunnen wezenmaar tevergeefs, ik ontdekte niets. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2