A0. 1894. Donderdag 22 Februari. N°. 8473 Tweede Blad. A ch t e n ve e r t i g- s t e Jaargang:. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Biiiiienlandsche Berichten. UITGEVER: j7 ODÉ. 2o. de meest volledige en doelmatige in Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afionderlijke nommers t 1.85. 2.50. - O.10. r RR A B(STEK»TRAAT,E 2 9. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer- 0,10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. «■MtKau&maMJtgjaiRWRRgMfiHggaiaMgrawi TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 20 Februari. De vergadering werd geopend met een aan vraag van den Haagsclien afgevaardigde den heer Conrad om den minister van watei staat te mogen interpelleeren betreffende den toestand van het strand en van de zeewering te Soheveningen. Het vei lof daartoe i- verleend voor een latei en dag. Daarna begon de Kanier aan de behandeling van de onderdeelen van het kiesrecht-ontwerp, en wel van art. 3, dat als welstands- en ge scbiktheidsteeken aanneemt het voorzien in eigen onderhoud. Daartegenover plaatsen de heeren Maekay en Van Alphen al dadelijk hun amen dement, om die kenteekenen alleen te veronder stellen bij hoofden van huisgezinnen of daar mede gelijkgestelden. De heer Mackay lichtte het amendement toe, dat beoogt de verregaande uitbreiding van kies recht, door de regeering voorgesteld, te houden binnen de grenzen der grondwet en een zicht en tastbaar kenteeken aan te nemen in de hoof den der huisgezinnen, de heehtste steunpilaien van den staat. Huismanskiesrecht wil het amen dement niet. Vandaar dat het ook aan anderen dan gezinshoofden kiesrecht wil geven, mits in het bezit van een eigen woning, een eigen thuis, hoe klein ook, maar voorzien van verwarmings middelen, met uitsluiting van petroleumver- warming. Aan zijn amendement ontzegde hij elk anti-revolutionnair karakter. Hoofddoel is geleidelijke uitbreiding van het kiesrecht, waartoe spr. met de meest oprechte bedoelingen wil medewerken, behoudens iedeis verantwoordelijk heid voor de uiterst gewichtige beslissing. De heer Van der Kaay bestreed het aanmer ken van een klein teeken van welstand als een bewijs van geschiktheid van den kiezer, en stond dus lijnrecht tegen het nieuwe regeerings- artikel 3, dat voor hem aannemelijker zou worden indien althans de kunst van lezen en schrijven uitdrukkelijk als welstandseiseh werd gesteld. De heer Roell constateerde, dat liet uitstel der behandeling geen ontstemming in het land heeft gewekt, waarin hij zag een bewijs van vertrouwen der natie in hare vertegenwoordi ging en een rechtvaardiging van liet genomen uitstel. Hoewel de regeering nevens niet-be- deeling een nieuw bewijs van welstand had voorgesteld, kon hij in het geheel nog niet met baar voorstel medegaan, omdat het nog niet met haar voorstel medegaan, omdat het nog niet voldoet aan den eisch der grondwet ten opzichte van het weistandsteeken. In de qualiteit van gezinshoofd (amend.-Mac- kay) ziet hij een vermoeden van welstand en geschiktheid, en verder betoog Ie hij dat in het stelsel der regoering de schriftelijke aanvraag ontuisbaar is. Hij hoopt dat do regeering door nieuwe vei beteringen het ontwerp voor hem aannemelijk zal maken. De voorzitter moest in den loop van het debat herhaaldelijk den leden verzoeken zich van nieuwe algemeene beschouwingen te onthouden. De heer Veegens bestieed in het amandement- Mackay vooral de uitsluiting van commensalen en inwonende bedienden, minder dia der inwonende zoons, en duchtte overigens groote willekeur van de administialie bij het ondeizoek wie ge zinshoofden en daarmede gelijkgestelden zijn. De heer Reekers motiveerde zijne stem tegen het artikel, op grond dat voorziening in eigen onderhoud geen kenteeken van welstand is en door den minister Heemskerk ook nooit zoo is beschouwd. Ofschoon bij art. 4 aan zijne bezwaren kan worden te gemoet gekon.en, kan bij tor.h niot voor art. 3 stemmen. We! zal hij voor liet amendement-Mackay stemmen, zonder zich te verbinden daarom voor de wet te stemmen. De heer Levy bestreed het amendement Mackay, daar de qualiteit van gezinshoofd geen kenteeken is van geschiktheid en de welstand en de grond wet eisclit dat de aan te nemen kenteekenen zullen slaan op alle Nedeilanders, wat met de kenteekenen van gezinshoofden niet het geval is. De hesr Hintzen blijft van meening dat de grondwet niet toelaat de uitbreiding, alsnu voor gesteld, waarbij onbevoegden niet uitgesloten worden. De lieer Heldt ontwikkelde de practisc'ne be zwaren tegen het amendement-Mackay en achtte kiesrechtbepeiking voor ongehuwde inwonende zoons, handelsbedienden en ai beidei s noodzakelijk. De heer Van Houten erkende dat eene wijziging van het artikel van toenudeiing kan getuigen, mits de regeering eene categorie van kiezers aanneemt op den grondslag van belasting of huurwaarde. Doet zij dit niet, dan is er geen overeenstemming mogelijk. Van de verklaring der regeering za! afhangen of de stemming over het amendement-Mackay zal zijn eene politieke. De hoer Beelaerts van Biokland roemt het amendement-Mackay als practisch en door de uitsluiting van de inwonende zonen, bedienden enz. wordt dit ontwerp geen finale kiesrecht- uitbreiding, wat juist een vootdeel is. De heer Farneombe Sanders had bedenkingen tegen het amendement-Mackay en vroeg hoeveel kiezers er minder zullen komen. De heer De Savornin Lohman bestreed krachtig de grondwettigheid van de kenmerken door de regeering aangenomen in het oorspronkelijk en gewijzigd vooistel. Hij achtte de amendementen niet ongrondwettig, maar wel onpractisch, en meende dat allereerst art. 80 der grondwet moest vei dwijnen om den gewonon wetgever weer vrij te laten. Door de grondwetswijziging zou stabiliteit voor de toekomst zijn te verkrijgen. Morgen te 11 uur voortzetting. Kieswet. Door den heer Gerritsen is, behalve liet reeds medegedeelde amendement, nog een tweede voor gesteld, ten doel hebbende de bepaling te laten vervallen, dat hij, die in de rijks directe belas tingen is aangeslagen, zijnen aanslag moet vol daan hebben, om kiezer te kunnen zijn. Postverdrag. Kiachton- ait. 16 van het hoofdverdiag der algemeene postveieeniging van Weenen, dd. 4 juli 1891, is in art 16, no. 1, litt. a van het ver ding de volgende wijziging gebracht: to. «van akten en geschreven bescheiden, van stalen van koopwaion en van diuitwerken, die niet ten minste gedeeltelijk gefrankeerd zijn, die brieven of geschreven aantecheningen bevatten het karakter dragende van briefwisseling over zaken van actueelen of pt rsooulijken aard, of die niet zo 'danig zijn ingepakt, dat een onderzoek naar den inhoud gemakkelijk kan geschieden". SCHIEDAM, 21 Februari 1894. Door den directeur-generaal der staatsspoor wegen is het personeel, belast meUhet gelde lijk beheer, de meest mogelijke omzichtigheid aanbevolen bij het innen van bankbiljetten, in verband met de in omloop zijnde valsche biljetten, en daarbij de volgende kenmerken opgegeven het papier der valsche biljetten is uiterst zacht en soepel in het gevoel. Het watermerk ontbreekt er in. "Wel heeft men dit nagebootst in sommige in sommige exemplaren, door latere instempeling, doch de afwijkende vorm der letters is zeer duidelijk. De valsche bil jetten zijn ten minste aan twee kanten glad afgesneden, de echte slechts aan éene zijde. De valsche biljetten zijn gedrukt op ongelijmd papier. Bij vochtig maken vertoont zich in doorschijn een heldere vlek niet bij de echte biljetten de gravure van den rand mist de zacht heid en gelijkmatigheid der echte biljetten. Het meest kenmerkend vertoont zich dit onderscheid in de zachte partijen van den vrouweukop, vooral in den achtergrond, die naar boven vlekkerig en gebroken uitloopt. Het programma van de internationale bakkerij-tentoonstelling, te houden van 16 Juli6 Augustus 1894 in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, is in druk ver schenen. Uit het programma blijkt, dat de tentoon stelling zal bestaan uit de volgende groepen lo. maalderij, 2o. brood- en beschuitbakkerij, met inbegrip van scheepsbeschuit, 3o. koek-, banket- en zoogenaamde Engelsche biscuit bakkerij, 4o. cacao, chocolade eu suikerwer ken, 5o. geschiedenis, hvgiène, verenigings leven enz., 6o. niet genoemde voorwerpen of artikelen. De bekroningen zullen bestaan in eere diploma's, diploma's voor gouden, zilveren en bronzen medaille en zoo mogelijk in eer prijzen. Op de tentoonstelling wordt een bijzondere wedstrijd geopend voor inzendingen van lo. de meest volledige en doelmatige in richting eener brood- en beschuitbakkerij in werking prijs f 200. richting eener banketbakkerij in werking prijs f 200. 3o. de meest volledige en doelmatige in richting eener zoogenaamde Engelsche bis cuitbakkerij in werking; prijs f200. 4o het beste systeem oven voor de brood- en beschuitbakkerij; prijs f250. 5o, het beste systeem oven voor de koek en banketbakkerijprijs f 450. Uit de 2T. Apeïdoornsche Ct. blijkt dat de commissie in zake Van Deth zich ontbonden heeft. De commissie heeft zich teleurgesteld ge zien in hare verwachtingen betreffende hulp van eldersmen heeft haar niet begrepen, of wel, men was het met haar streven niet eens, altiians uit geen enkele gemeente in ons vaderland kreeg zij bericht, dat men daar ernstige pogingen in het werk stelde om haar te helpen. Ondanks deze teleurstelling zou zij toch nog voortgegaan zijn in haar streven, maar er is inmiddels een principieel verschil van in zichten ontstaan tusschen haar en den heer Van Deth over de wijze, waarop de inge komen gelden behoorden te worden besteed, waarom zij meent hare taak te moeten neer leggen en zich niet te mogen blootstellen aan het gevaar van te worden meegesleept op eenen weg, die niet de hare is. Het saldo dat aanwezig is, ten bedrage van f 125,96'/s, stelt de commissie ter beschikking van de gevers, die ieder nagenoeg over 50 pCt. van hunne bijdragen kunnen beschikken. De gelden waarvoor geene bepaalde bestem ming wordt aangewezen zal zij zenden aan den heer Van Deth, zonder eenige beperking in de wijze, waarop hij die zal meenen te moetea gebruiken. Nu valsch geld zooveel voorkomt, is het wel eens zaak, schrijft men aan het TT. D., te wijzen op de slecht afgewerkte guldens, welke in omloop zijn. Wij zagen- er twee, in het bezit van verschillende per sonen, waarvan het randschrift in éen woord slecht is. Een was er bij met dit randschrift »God met ons"van het woordje uzij" was niets te lezen, en dat bij een nieuwen gul den vau 1892, met de beeltenis der Koning in. Ook was de rand niet overal even dik, terwijl de letters van het randschrift niet in 't midden van den rand, maar tegen den rand en voor een deel slechts half er op stonden. Het gerechtelijk onderzoek maar de oorzaak van de ontploffing, die by den brand in de 2e Spaarndammerstraat te Amsterdam plaats had, wordt nog voortgezet, zonder tot dus verre eenig resultaat te hebben opgeleverd. Agenten van politie zijn voor de gehavende perceelen geposteerd en kijken nauwlettend toe op elk stuk dat er mocht worden uitge dragen.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5