K o S o n i n. Land- en Tuinbouw. mogende lijders zich kosteloos naar Arnhem of Nijmegen kunnen begeven, waar de heeren dr. C. Maats, C. N'colaï en dr. J. Hoeke zich bereid hebben verklaard de personen te onderzoeken, teneinde niet alleen de ver schillende oorzaken van de kwalen dezer per sonen op te sporen, maar ook de middelen aan te geven om die voor het vervolg zoo veel mogelijk te voorkomen. (Arnh. Ct.) Woensdagnamiddag sprong aan den over weg van de spoorbaan nabij Akkrum een paard, waarop de eigenaar zat, over den neer gelaten afsluitboom toen eene aankomende locomotief reeds zeer nabij was. Door den schok stortten ruiter en paard tussehen de rails. De wacliteres vrouw Andreae had genoeg tegenwoordigheid van geest om haar veilig sein in onveilig te veranderen, de machinist, die dit dadelijk opmerkte, stopte terstond en mocht de machine tot stilstand brengen voordat de plaats van hel ongeluk bereikt was. Het bleek aan de dadelijk toe schietende helpers, dat de lieer P. de eigenaar en het paard er met lichte won den waren afgekomen. Machinist en wacliteres verdienen een woord van lof voor hun tegen woordigheid van geest en oplettendheid. Een twintigtal arbeiders uit de gemeente Sehoterland vertrekken eerstdaags naar Buitscliland, om werk te vinden bij liet graven van het kanaal, dat de Noordree met de Oostzee zal verbinden. De dagiocnen be dragen f 1.80 a 2. Sommige arbeiders worden door meergegoede ingezetenen der gemeente in staat gesteld de reis te ondernemen. Men schrijft uit Drente aan het AT. v. J. D. iVan onderscheidene bijkers, die hunne bijenstallen eens hebben onderzocht, vernemen wij dat de bijen dit jaar bijzonder goed door den winter zijn gekomen. Zij zien er gezond uit «n nebben weinig svolk" verloren. Ook heb ben zij niet uweelderig geleefd", zooals de bijker dat uitdruktmet andere woorden: zij hebben den voorraad honig niet erg aange sproken. Dit laatste is toe te schrijven aan het veeltijds donkere weder van dezen winter. Bij zonnig weder namelijk verlaten de bijen do torven, vliegen rond en keeren hongerig thuis. 3>Meuig bijker is dan ook vervuld met de hoop op een goed bijenjaar, hetgeen, na zoo veel slechte jaren (sedert 1884 is hot nog geen goed honigjaar geweest), hem zeker niemand misgunnen zal. Die hoop wordt nog vermeer derd door de omstandigheid, dat de 2e Febr. (Maria Lichtmis) een heldere dag is geweest, wat, volgens het volksgeloof, een goed bijen jaar belooft. Een oud spreekwoord zegt jLichtmis helder en klaar, Maakt een goed bijenjaar''. kinderen, vijf in getal, aan die ziekte be zweken. Zij is thans weder afnemende. De familie Tonckens geeft gelijk zij dit reeds gedurende dezen geheelen winter heeft gedaan aan zeventig arbeiders werk, door het aanleggen van bosschen te "VVes- terveld, gemeente Norg. Men schrijft uit Hengelo aan de iV". B. Ct. Daar men voor herhaling der ongeregeld heden vreest, is de brigade marechaussee alhier hedeu met 5 man uit Almelo en 2 man te paard uit Enschede, alles onder commando van den heer Michelhofl, kapitein der mare chaussee, versterkt. Hedennamiddag te 3 uur arriveerde alhier en werd door den burgemeester aan het sta tion ontvangen de heer P. Lycklama a Nijeholt, commissaris der Koningin in deze provincie. Naar wij vernemen, is zekere G. gister avond in het gedrang gewond; zijn toestand moet niet zonder gevaar zijn. Te Nieuw-Am sterdam (Dr.) heerscht sedert geruïmen tijd de besmettelijke keelziekte. In het gezin van den arbeider Langjouw zijn al de Een herbergier te Amersfoort, een oppas send man, trok zich liet overlijden zijner echtgenoots zoozeer aan, dat hij besloot haar in den dood te volgen. Telkens was zijn herbergje gesloten, om dat hij zich dan te buiten ging aan sterken drank. Hij werd onder geneeskundige behan deling gesteld en het scheen een tijdlang alsof hij van zijn wanhopig voornemen zou afzien. In de laatste weken ging hij echter weer schromelijk aan het drinken en Maandag vond men hem dood te bed liggen. De ledige en nog volle flesschen, welke in het rond ston den, wezen maar al te goed de oorzaak van zijnen dood aan. Een arbeider vond te Ruurlo bij het uit graven van de wortels van een geveld bosch een half vergaan zakje met geld. Natelling bleek de schat te bestaan uit bijna 500 zil veren munten en een goudstukje. De munten waren dun en ter grootte ongeveer van een halven gulden. Ze dateeren waarschijnlijk alle uit de 9e tot en met de 12e eeuw. De vinder bleek geen hoogen dunk van zijne vondst te hebben, want hij deed de stukken van de hand voor ongeveer 1 cent het stuk aan den tegenwoordigen bezitter, den winke lier J. t. B. te Ruurlo. Batavia, 23 Januari. De Javasche Courant bevat de volgende tele grammen van den resident van Semarang, ge- dagteekend 17 dezer: »A-sistent-re&ident Deraak seinde mij gister namiddag het navolgende: Waterstand in de Serang-rivier weder boog, wegen, kweekbedden in onderdistricten Wedoeng en Bandaian nog geïnundeerd. Serangwater stroomt nog door diepe dijkbreuken naarsawah's. Toentang-nvier buiten oevers gelreden. Ten gevolge daarvan vele kampongs en sawahvelden overstroomd. Beschadiging kweekbedden nog niet te constateeren. Op enkele gegoede perso nen na, heeft bevolking geen zaadpadi meer. Linker Serang-dijk brak vorige week op twin tig plaatsen door. Dertig huizen werden door bandjir omvergeworpen. Vervolg mijn telegram heden. Zooeven meldt Demak mij het navolgende Water Toentang-rivier gezakt en op omlig gende velden dalende. Waterstand Serang-rivier zeer hoog. Met herstel Serang-dijk kan nog geen aanvang worden gemaakt Gitteren stond die dijk vijftig centimeter onder water". Tegen den heer M. B., notaris te Bandjer- masin, die voor den raad van justitie te Soera- baja heeft terechtgestaan, is door den officier van justitie gefeiicht schuldigvp-klaring aan vaischheid in geschrifte in zijn bediening als openbaar ambtenaar 97-maal gepleegd, 52-maal gebruik maken van valache stukken, en ver- duisiering van gelden 8-maal gepleegd, en ver oordeeling tot zeven jaar tuchthuis en betaling van 157 verschillende geldboeten. Batavia, 26 Januari. De gouvernements koifieoogst op Java van dit jaar woidi geraamd op 311,000 pikols. De Java Bode zegt dienaangaande De raming van 311.U0U pikols voor den gouvernements- kolfieoogit op Java is zeker hoog in vergelij king met de 09,000 pikols die het afgeloopen jaar heeft opgeleverd, doch waneer men in aanrnetking neemt dat 1894 een bijzonder goed knflh-jaar wordt gerekend, zoodat de opbrengst der pariiculiere ondernemingen op 520,000 pikols wordt geschat, en bedenkt wat de gouverne- ments-kolfieiuinen in vroegere gunstige jaren op leverden, dan zal men moeten toegeven dat het niet deze cultuur hard achteruitgaat of dat het met de inkrimping daarvan emst is. De Java Bode verneemt dat de infanterie- bataljons van Weltevreden den laatste dagen bijzonder groote aanvullingen krijgen, zoodat het er veel van heeft alsof men ze op groot compleet wil brengen. Of dit met bijzonder# bedoeling geschiedt, is het blad vooralsnog niet bekend. Naar men aan de Java-Bode meldt, zijn de geruchten omtrent de a.s. pensionneering van generaal Vetter wel eenigszins voorbarig, daar deze opperofficier tot dusverie zijn request om ontslag nog niet aan H. M. de Koningin heelt ingediend. Dit neemt echter niet weg, dat het mogelijk is dat de generaal nog in de eerste helft van 1894 repatrieert. Da Loc. meldtDe Eur. sergeant Fokken» van het 5e bataljon infanterie, tijdelijk te Batang gedetacheerd om met het commando over het detachement pradjoerist aldaar te worden belast, heelt Zaterdag den 20n Januari j.i., op jacht zijnde, met den boormeester Lammers, dezen bij ongeluk doodelijk geti oflen en onmiddellijk daarop zich zei ven doodgeschoten. De h#er Lammers laat vrouw en kinderen achter. Uit Djember is 22 Januari aan de Soer. Ct. getelegrapheerd Door de zoogenaamde nieuw-ondernemers wordt geklaagd over schandelijke tegenwerking van het bestuur. De dessahooflen weigeren, op last, de legalisatie der handteekening van de grondver- huurders aan de nieuw ondernemers. Het afdelingsbestuur is doot voor klachten. De be volking wordt door een der oud-ondernemer* gedreigd mot omhouding van verschuldigde ta- baksbetaiing, wanneer zij haar grond niet op nieuw aan hem verhuurt bij vier achtereenvolgende contracten, ieder van vijf jaar. De bevolking, die weigert haar grond te verhurenblijft blootgesteld aan voortdurende vexatie, vreesaan- jaging en aan ergerlijk geknoei. Nieuw-onder- nemers hebben zich telegraphisch gewend tot Z.E. den landvoogd, teneinde verbetering ia toestand te verkrijgen. Uit Palang wordt aan de Java-Bode gemeld- In den diefstal, indertijd gepleegd door din kassier der Factorij te Padang, ten bedrage van ong«,eer f50,000, begint leeds eenig licht te komen. K0rl na de ontdekking van den diefstal was de Chineesche kassier verdwenen, en alle nasporing»* bleven tot heden vruchteloos. Men wist dan ook niet of er medeplichtigen waren, tot voor eenig. dagen het vermoeden viel op den kassier van den algemeenen ontvanger te Padang. toen bet bleek, dat deze voor het uitbetalen van zeker bedrag een bankbiljet van f500 had gebruikt terwijl bij dien morgen niets dan zilvergeld fe zijn kas had gehad. Men vermoedt nu, dat hij dien morgen'' het bankbiljet van dien diefstal afkomstig tegen zilver uit zijn kas heeft inge. wisseid, om zoodoende dit papier aan den man te brengen. Daar echter van geen der gestolen bankbiljetten de nummers bekend zijn, zul bel zeker moeilijk zijn tot de gelieele wam beid komen. Intusschen zit dit Chineeeche jungrnencfc achter slot en grendel, in de hoop dat hij bierdöï tot bekentenis zal komen. Een andere geldhistorie, doch tot grooter be drag, is hier the topic of the day. De heer Goldie, ijs fabrikant to Padang, heeft de regee ring eor> proces aangedaan, tot weder-inbezit- krijging van gronden, ter grootte ongeveer van zes vierkanle palen, die vroeger done het gog, verneraent wederrechtelijk aan particulieren zou den zijn verpacht, en tevens tot uitkeering vao een schadeloosstelling voor het geldelijk verlig gedurende al dien tijd door hem geleden. Dair deze geschiedenis reeds van 1887 loopt, is het te begrijpen, dat, zoo de heer G. in het gelijk wordt gesteld, het gouvernement eenige tonnen gouds armer wordt gemaakt. Onze raad van justitie heeft echter deze week den heer G. in het ongelijk gesteld, zoodat de tegeering zijn gronden kan houden en bovendien nog een aardig dunje toe zal krijgnn. Eenige maanden geleden deed de raad van justitie, gedeeltelijk uit andere leden samengesteld, in ditzelfte pro- «es ten voordeele van den heer G. uitspraak, Daar raden van justitie niet het laaisie woord hebben, maar dit aan het hooggerechtihof blijft, kan het zijn, dat alles nog ten gunste van den lieer G. afloopt. De dagen van het 47e Ned. landhuishoud- kundig congres, dat te Utrecht zal bijeenkomen, zijn thans definitie! vastgesteld op 11 tot 15 Juni Me» schrijft uit Londen aan het |V. v. d. D. Juist nu men een afdoend geneesmiddel tegen de gevreesde aardappelziekte „ntdekt heeft (in een mengsel van kalk met kopersulphaat water) vertoont zich eene nieuwe ziekte. Groothandelaren in aardappelen ontdekten namelijk in een der in Groot-Brittanië meelt verbouwde soorten, bekend als Maincrop»an ernstige kwaal. Drie jaar geleden vertoonde zich die het eerst in Schotland, maar in veeizichtcr vorm dan thans. Ditmaal is eene groote uitge strektheid in Lincolnshire getroffen. Voor zoover men tot dasverre kon nagatn, wordt het loof niet aangetast en vermindert ook het gewicht niet, terwijl het uiterlijk vis den oogst niet lijdt, zoodat de ziekte niet ver ward kan worden met de bekende Phytophthom infestans Maar de knollen zijn voor mensclielijt voedsel niet te gebruiken. Snijdt ruen ze door, dan ziet men strepen en zwarte vlekken. Het 1 istigste dezer ziekte is, dat ze ver borgen is, want mon kan de aardappelen moeilijk met een mes sorteeren. Het is zeer gewenscht na te gaan of de ziekii d k S di di ol at tf di de br in tir va de wc on eei epi Wi vri de kat I vra te reel nals bet Gre< ovei gere U De te »Ma terei lijke V. eisct voor van regis des, boud De op f dage; veree bond zien. Mi word doeld andet tegen boete zal bi vitspr De ite! t van e Vo< Donde iteld een i Kalm: ii vrij nisdri «trafb! zen vi De vorder De aan t< niet b Uit- Doo tot se het le van u De aai gewaa Dit sching Bij doze woorden deed zij een poging om het houfd naar mijne zijde te wenden, en bleven haar oogen op mij rusten. Iets wat naar een Hauwen glimlach geleek gleed over haar gelaat, maar spreken deed zij niet. Toen herinnerde ik mij in den grootsten angst, between Stefan mij had verteld van de vrouw die tot bewustzijn was teruggekeerd, om on middellijk daarna den geest te geven. Als dit nu weder geschiedde Zou ik haar ten laatste toch moeten verliezen ïStefan," fluisterde ik»ga dadelijk een dokter halen. Verlies geen oogenblik. Hoe spoe diger gij hem hier brengt, hoe meer gij zult ontvangen." In allerijl ging hij weg. Daarna keerde ik mij weder naar Etheleen. Haar oogen waren opnieuw gesloten, maar mon zag duidelijk, dat zij aderode. »Zij slaapt," zeide ik tot den lijkbezorger en zijn helpers. s^Wij moeten, tot de dokter komt, haar slaap niet storen." De mannen begaven zich naar den ingang, waar zij te zaaien bleven fluisteren. Wat mij betrof, ik zette mij in de grootste spanning naast de kist neder, en wachtte totdat Stefan, door den dokter gevolgd, eindelijk binnenkwam. Tot mijn teleurstelling zal ik, dat het weer dokter Falck was. Maar er was niets aun te doen, dus stond ik op om hem te groeten. Hij boog zwijgend en er was een ernstige nitdi ukking op zijn gelaat, welke ik daar nog niet op had gezien. Hij begaf zich zonder een woord te spreken naar do kistzijn doordringenden blik oji het meisje vestigendenam hij voorzichtig haar arm om haar pols te voelen. Ilierna legde hij den arm zachtjes neder en, mij een wenk gevende hem te volgen, ging hij naar buiten, waar hij den lijkbezorger en zijn lieden hun afscheid gaf. sHet meisje leeft nog," zeide hij, »en dus zijn uwe diensten vandaag niet noodig. Gij kunt gaan." De man verdween met zijn lieden, en dokter Falck en ik bleven mot Stefan in de nabijheid alleen. »Zal zij er van opkomen vroeg ik in de grootste spanning. »Dat is meer dan iemand op dit oogenblik met zekerheid zou kunnen zeggen, maar de kansen zijn in haar voordeel." Deze uitspraak gaf mij een onuitsprekelijk gevoel van verlichting. Een oogenblik te voren kon ik den dokter niet uitstaannu gevoelde ik mij op eens tot hem aangetrokken. sZij is nu zeer zwak," vervolgde hijsde grootste stdte en sust moeten worden in acht genomen. Laat niemand in de doodenzaal, Stefan, zoolang zij er zich nog in bevindt. ZoUdt gij haar eemgen tijd in uw woning kunnen huisvesten Stefan aarzelde een weinig; want voor oude mensehen, die jarenlang hun vaste gewoonten hebben, is elke verandering lastig. Ik gaf hem evenwel een teeken, dat een belofte inhield. Hij begreep dit en stemde toe. Best," zeide dokter Falck. ïOver eenige'uren zullen wij haar daaiheen brengen. Nu zou het gevaarlijk zijn. Laat zoo spoedig mogelijk wat bouillon gereedmaken en bezorg mij iemand, die een boodschap kan doen, want ik moet terstond voor haar een verpleegster hebben," Hij sprak op korten, beslisten toon, als iemand die gewoon is terstond te worden gehoorzaam!. Zoodra Stefan vertrokken was, zag bij mij ernstig aan. ilk moet u mijn verontschuldigingen make», mijnheerover mijn te haastig oordeel. D# uitkomst heeft bewezen, dat gij gelijk, en ik ongelijk had. Zonder uw» volharding zou dit arme meisje misschien levend begraven zijn." Hij sprak eenvoudig, ernstig en oprecht, sa ik bemerkte, dat ik hem niet geheel juist kad beoordeeld, want nu hij eenmaal overtuigd wat zich te hebben vergist, sprak en handelde hij als fatsoenlijk man. x (Wordt vervolgd.) KR I é»n te

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 6