B innenlandsclie Berichten. Z TV I T 8 E E t A S D. De radicale partij heeft te Olten in eene groote partijvergadering, waar 360 gemach tigden aanwezig waren, de poging der socia listen, om door referendum een wet uit te lokken betreffende het srecht op arbeid", ten sterkste afgekeurd, en besloten deze beweging krachtig te bestrijden. ITALIË. Bij de herstemming voor het voorzitter schap der Kamer Vrijdag j.l. is de heer Bian- cheri gekozen met -191 stemmen. Op den heer Zanardelli, die zich niet herkiesbaar stelde, waren nog 187 stemmen uitgebracht. Er waren 23 blanco biljetten. De heer Biancheri nam bezit van den Toorzittersstoel met een toespraak waarin hij zijn vertrouwen betuigde in iiet parlement dat. ook ten koste van groote opofferingen, niet zal dulden dat de eer en het krediet "van Italië aangetast worden. Deze woorden lokten levendige toejui- ehing uit. De Kamer beraadslaagde nu over de 10 interpellation en 8 vragen, tot de regeering gericht wegens het gebeurde op Sicilië en in Massa-Carrara. De heer Badaleni bestreed, namens de socialisten, het invoeren van den staat van beleg, en verzocht ten slotte dat de Kamer de regeering in staat van beschuldiging zou stellen. De heer Colajaui interpelleerde de regeering over het verkrachten der constitutie door liet inhechtenisnemen van den afgevaai- digde De Felice hij betoogde dat men nergens op Sicilië heeft kunnen constateeren dat de wanordelijkheden aan gemeenschappelijk overleg of samenzwering te wijten waren. De Kamer zette Zaterdag de beraadslaging over de interpellaiiën voort. De heer Bonajuto protesteerde tegen het arresteeren van den Siciiiaanschen afgevaar digde De Felice. De regeering heeft het zoo genaamd opruien van het volk door eenige politieke personen en door de Fasci eenvoudig als voorwendsel gebezigd om sterke repres sieve maatregelen te kunnen nemen. Door den heer Imbriani werd in verband met de afkondiging van den staat van beleg, vooral het optreden der krijgsraden ten sterk ste gegispt. Spr. beschuldigde de regeering, de grondwet geschonden te hebben. Hierop antwoordde de heer Crispi, onder toejuichin gen der vergadering, dat er buiten de be staande maatschappelijke instellingen slechts twee zaken liggende anarchie en het despotisme. Voor alles moet de maatschappij dus verdedigd worden tegen deze beide vijanden. Nadat ook nog de afgevaardigde Altobelli z§n interpellatie ontwikkeld had, werd de verdere beraadslaging over dit onderwerp verdaagd. Het gerucht wint veld dat wanneer de tegenwoordige fmancieele plannen der regee ring niet door de Kamer worden goedgekeurd, deze nog niet zal ontbonden worden, doch een wijziging in het ministerie zal worden beproefd. Eerst wanneer het parlement ook met zulk een gewijzigd plan niet ingenomen bleek te zijn, zou onherroepelijk Kamer-ont binding volgen. Bij het bureau der Kamer zijn een aantal dreigbrieven ingekomen. Een dezer brieven bevatte een pakje zwart poeder, dat ter onder zoek naar het laboratorium gezonden is. S P A H J E. Uit Madrid wordt gemeld, dat aldaar een telegram van maarschalk Campos ontvangen is, inhoudende dat de sultan van Marokko aanbiedt, 4 millioen peseta's schadeloosstel ling te betalen, dan slechts éen derde der geëischte som, doch tevens tot afstand van grondgebied bereid zou zijn. De onderhande lingen moeten op 1 Maart afgeloopen zijn. S E E T I E. Koning Alexander heeft den metropoiitaan Michel met een bijzondere opdracht naar Petersburg gezonden. De koning is er zeer op gesteld in vriendschappelijke betrekking met Rusland te blijven. 6 R I E K E N L A 8 O. De regeering heeft toegestemd in het plan een krentenmonopolie-maatschappij op te richten. Men hoopt op deze wijze de slapte in den verkoop van krenten, die den vorigen herfst tot een crisis leidde, te verminderen. Het kapitaal zal 9 millioen drachmen bedra gen, waarvan de ondernemers 4 miiiioen moeten opbrengen. De overige 5 millioen drachmen zullen gedekt worden door eene loterij-leaning der maatschappijde regeering zal voor 6'/a pCt. borg staan. AMERIKA. Volgens bericht uit "Washington hebben de senatoren der oppositie voldoenden steun gevonden voor de gisteren te houden verga dering hunner partij, waarin het tarief zou worden behandeld. De correspondent der Times verzekert nochtans, dat eene vereffe ning der geschillen niet waarschijnlijk is. Men verwacht een langdurig geharrewar. Met Blands zilverontwerp gaat het in het Huis van afgevaardigden ook niet vooruit de opposanten willen de zaak opgeven, daal de kansen dat het aangenomen zou worden gering zijn. Volgens de Financial Chronicle is de netto ontvangst van 198 spoorlijnen in 1893 met 3,38 pCt. verminderd. Uit Buenos-Ayres wordt van 23 dezer gemeld Een telegram uit Rio de Janeiro meldt dat eene regeeringsbatterij te Port Madame het transportschip Mercurio der opstandelingen heeft in den grond geboord, waarbij de stoom ketel is gesprongen en velen der opvarenden gedood werden. Uit Rio de Janeiro wordt van 24 dezer gemeld President Peixoto heeft de verzending van telegrammen opnieuw verboden, uit vrees voor eene fïnancieele crisis tengevolge der waardevermindering van het papieren geld. Troepen uit Bolivia hebben een inval ge daan op Braziliaansch gebied. Berichten uit Montevideo van Zaterdag aan de New-York Herald meiden dat de opstandelingen voor het einde dezer week in het bezit van Santos kunnen zijn. In de straten dier stad, welke vol soldaten zijn, heerscht groote opschudding. De opstande lingen hebben den 21n dezer de regeerings- troepen bij Foximageslagen. De rijksgendarme- rie heeft de zijde der opstandelingen gekozen. Blijkens bericht van den minister van builen!, zaken van Nicaragua aan de vertegen woordigers dier republiek in Europa, hebben de vereenigde strijdmachten der opstande lingen in Honduras en van de regeering van Nicaragua de hoofdstad Tegucigalpa in genomen, waardoor de oorlog als geëindigd is te beschouwen. De revolutie breidt zich in den Brazilïaan- schen staat Rio Grande uit. De opstande lingen zijn Santa Anna binnengerukt. Te Bahia is de bemanning van het regee- ringseskader tot muiterij overgeslagen. De staat van beleg in gansch Chili, met uitzondering van Santiago, zal van 26 Februari tot 6 Maart worden opgeheven, met het oog op de verkiezingen. SCHIEDAM, 27 Februari 1894. Door burgemeester en wethouders is be noemd tot schatter der plaatselijke directe belasting en tot het verrichten der schattingen ingevolge Je wet op den kleinhandel in ge distilleerd de lieer K. Sneijders de Vogel, in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. J. Vormer. Door burgemeester en wethouders is be noemd tot 2n ambtenaar belast met de betee- kening van stukken betreffende vervolging, ter invordering van plaatselijke belastingen W. F. H. Eckenhausen, kommies der plaatse lijken middelen. Gisternamiddag te 2 uur werd ten raad- huize door de directie der stedelijke gasfabriek aanbesteed de levering van 2,7000,00 kilo gram Westfaalsche gaskolen. Ingekomen wa ren de volgende biljettenB. P. Nieuwhof voor de firma "VVunselman Co. te Ruhrort uit de mynen General Blummenthal, Hanni bal, Mont Cenis en Pluto voor f8.18 per 1000 kilogram Van Nievelt Co. te Rotter dam, Alma-gaskolen voor f 8.25 Holtkopf te Ruhrort, uit de mijnen Nord Stern en Schlaegel-Eisen voor f8.47; Joh. Balthazar te Arnhem, uit de mijn Dahlbunsch voor f 8.70; Van Vlissingen Stuart te Amsterdam, uit de mijn Holland, voor f 8.75en D. G. Bingham te Utrecht, uit de mijn "VVilhel- mina Victoria voor f8.75. De gunning is aangehouden. De bazaar ten behoeve van de ïVereeniging tot bevordering van Christelijk Onderwijs" alhier mocht zich gisteren reeds in een druk bezoek verheugen, zoowel vari voorstanders en vrienden van dat onderwijs als van anders denkenden. Het comité heeft dan ook alle eer van zijn werk met vaardige hand heb ben de dames-leden de menigte artikelen, waaronder vele van hier en elders door pro testanten en katholieken ingezonden, gesor teerd en uitgestald op lange tafels, hier en daar onderbroken door sierlijke kraampjes, waarin men door jongedames minzaam tot koopen wordt uitgenoodigd. En dat zij den tact bezitten bare waar aan den man te brengen, bewijst de aanzienlijke aftrek, welken hare artikelen reeds genoten hebben. Ook draagt het met kwistige hand aange brachte groen, doek en decoratief veel bij tot de huiselijke gezelligheid, welke bij deze gelegenheid in het lokaal heerscht. Mochten wij ons onlangs verheugen in een aanmerkelijke verbetering aan de Hoogstraat, thans levert de Korte Dam het bewijs, wat door vlijt en arbeidzaamheid kan worden be reikt. Het nieuwe pand uDe Vlijt", juist tegenover het vroegere perceel van dien naam, mag een aanwinst voor onze gemeente ge noemd wordenhet breede, ruime winkelhuis biedt door zijn nette inrichting en smaakvolle etalage een vroolijk en aangenaam aanzien. De heer J. A. Hingman alhier, die met goed gevolg de voorgeschreven rijproef heeft afgelegd, zal een cursus volgen ter opleiding tot militair wielrijder. Bij kon. besluit is tot burgemeester van Zoetermeer benoemd C. L. J. Bos, secretaris dier gemeente en burgemeester van Bent huizen en van Zegwaard. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 24 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 2,592,423.85Vs en b'y de betaalmeesters- 2,043,583,04 Te zamen f 4,636,006.89^ De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat blijkens bericht van den waarnemenden con sul te Christiania, de invoerrechten in Noor wegen op alle soorten van gedistilleerd zijn verhoogd als volgt: thansvroeger lo. in flesschen of kruiken, onaf hankelijk van het gehalte. p. liter kr. 1,90 kr. 1,60. thansvroeger 2o. in andere verpakking, per liter, berekend tot 100 pCt. alcohol gehalte. kr. 2,03. kr. 1,71. indien het vocht suiker of iets an ders inhoudt, waardoor het ge halte op den alco- holmeter onjuist wordt aangege ven, wordt bere kend kr. 2,55 p. Kg. kr. 2,15 p. Kg, 3o. ether of naphtha kr. 3,60 p. Kg. kr. 3,10 p. Kg. 4o. azijn-ether kr. 1,35 p. Kg. kr. 1,45 p. Kg, 5o. ether-spiri- tus en andere spi ritus houdende ethers kr. 2,55 p. Kg. kr. 2,15 p. Kg. 6o. reukwaters, waaronder aroma tische wijnazijn, per Kg. kr. 2,35 kr. 2. 7o. spiritusver- nissen en politoer per Kg. kr. 2,35 kr. 2. (SM)' Volgens den Haagschen correspondent van de Midd. Cl. zou jhr. F. E. M. van Alphen zijn lidmaatschap van den Raad van State, waarvan hij sedert 4880 lid was, nederleggen en zich in Gelderland vestigen. De brief schrijver noemt als zijn opvolger jhr. mr. II. van der Wijck, oud-secretaris-generaal van koloniën. Men schrijft uit Den Haag aan de Amster dammer .- De verslagenheid onder de oppositie, na het intrekken van het amendement-Mackay, is groot. Men is blijkbaar zoo in de war, dat men nog niet weet, wat te doen. De lieeren v. Hou ten, v. d. Kaay c. s. hadden besloten niet weder met hun amendement te verschijnen, tenzij de regeering, hen daartoe uitnoodigend, te gemoet kwam. Ilierop bestaat echter niet veel kans. Doch niet alle hoop schijnt bij de heerenv. Houten c. s. daarop verloren. Want ofschoon v. Houten met Haffmans en Viruly te zamen overlegd hebben om een nieuw amendement te ontwerpen en men reeds wist te vertellen, dat dit zou ingediend worden is het tot nog toe niet aangeboden, en dit dralen moet waar schijnlijk worden toegeschreven aan de ver wachting, dat de regeering nog wel de indiening daarvan, met kans op succes, zal mogelijk maken. De commissie tot onderzoek der blinden en doofstommen in Nederland heeft de tusschen- komst van de commissarissen der Koningin ia de provinciën ingeroepen om bij de gemeente besturen pogingen aan te wenden, dat blinden en dooistommen in staat gesteld worden nader geneeskundig te worden onderzocht, teneinde op deze wijze niet alleen de verschillende oor zaken op te sporen, waardoor deze ongeluk- kigen zijn beroofd van edele organen, maar ook de middelen te kunnen aangeven, die in het vervolg blindheid en doofstomheid zooveel mogelijk kunnen voorkomen. In verschillende provinciën reeds hebben geneeskundigen zich bereid verklaard patiënten kosteloos te onder zoeken. Voor plaatsen, waar deze geneeskun digen niet zijn gevestigd, zal er b(j de gemeen tebesturen op worden aangedrongen het ver voer der patiënten voor rekening van de gemeente te doen plaats hebben. De sterfte aan influenza blijft in onze- groote steden afnemend. In de week van li17 Februari zijn daar aan overleden te Amsterdam 5, te Rotter dam 3 en te 's-Gravenhage 2 personen. De sterftecijfers (sterfte met levenloos op gegeven op 1000 inwoners per jaar) bedroegen voor Amsterdam slecht 22.78, voor Rotter-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2