UIL 1 URE A0. 1894. Donderdag 1 Maart. N°. 8478. Aan onze Abonnés KENNISGEVING. Achtenveertigste .Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buitenlamïsclie Berlchten. UITGEVER: J. ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal f 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk2.50, Afzonderlijke nommers- 0.10. BCRKAtls BOIBB§T541T, E 2 7. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Ingevolge de toezegging van onzen uitgever stelt hij thans de gelegenheid open, het negentic deel van KAIILITI'S SC oman* en Novellen voor den geriugen prijs van "Vijftig- Cents, voor abbonnés binnen de stad en Zostig Cents buiten de stad in eigendom te krijgen. is zoowel wat aangaat inhoud, als illustra tion en uitvoering, waard om in ruimen kring te worden verspreidwij zijn dus overtuigd, dat onze abonnés de gelegenheid op prijs zullen stellen, die wij hun thans bieden. Voor verdere bijzonderheden omtrent dezen aangeboden roman verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Oproeping in activiteit van milfcfens- verlofgangers der LlCUTIK(ii van 1891. De Burgemeester van Schiedam, Gelet op de circulaire van den heer Commissaris tier Koningin in de provincie Zuid-Holland van 27 Januari j.l,, A No. 261/1 (2de Afd.) Provinciaal Blad No 6) Brengt bij dezen ter kennis van de daarbij belang hebbenden dat de miliciens-verlofgangeis van de lich ting van 1891, die van de regimenten Muzarem\)i\ •overgeplaatst bij de treincompagmeën der regimen ten Veld-Arlillerie, tegen de hierna vermelde tijd vakken, pilch tens art. 12") der militiewet onder de ■wapenen moeten komen, als le, 2e en 3e regiment Veld-Artillerie, 4/3 der lichting, van 2 Maart tot 23 Maart 1894, 1 li j> 27 17 April a 1/3 a 18 April 9 Mei Wordende mitsdien de navolgende milicien-verlof ganger bij dezen opgeroepen, zicli op na te melden dag, •des namiddags vóór vier ure, bij zijn korps, het 3e regiment Veld-Artillerie, garnizoensplaats Breda, te te bevinden, en wel op Dinsdag 27 Maart 4894 ANTONIUS JOHANNES GERARDUS VAN N00RT, Noramerverwisselaar met ARIE DE VOGEL, loteling dezer gemeente. Voorts Wordt den betrokken verlofganger verwit tigd, dat hij zich, voorzien van al de voorwerpen van Meeding en uitrusting door iiem bij zijn vertrek mot groot vei lof medegenomen, alsmede van verlofpas en iakboekje, op het bepaalde tijdstip bij zijn korps moot bevinden; dat hij zich echter vooraf ter gemeente secretarie moet vervoegen, zoowel tot het afteekenen van zijn verlofpas als tot het ontvangen van de passagebiljetten en daggelden waarop hij zal blijken aanspraak te hebben dat bij, in gebreke blijvende op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, bij fc'jne latere opkomst zooveel langer in dienst wordt gehouden en hij, aan de oproeping niet voldoende, als «Stseneur zal worden behandelddat hij, wegens ziekte of gelrtVen aan de oproeping niet voldoende daarvan moei doen blijken door eene ter gemeente-secretarie over te leggen geneeskundige verklaring, onder ver plichting zich, na zijne herstelling bij zijn korps te vervoegen, teneinde alsnog in den wapenhandel te worden geoefend. Na deze openbare kennisgeving wordt de betrokken milicien geacht van zijne verplichting kennis te dragen, waardoor hij gehouden is, zonder verdere oproeping, aan de voorschreven opkomst te voldoen, en derhalve later geene onwetendheid ten deze zal kunnen voorwenden. Schiedam, den 28sten Februari 1894. De Burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. Kleinhandel In sterken drank. brengen. Burgemeester en wethouders van Schiedam ingevolge art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap, (staatsblad n°. 118 van 1885), ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een ver zoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, van J. H. L. JURGENS, huisvrouw van J. van Vliet, voor het huis, staande aan de Hoofdstraat G164. Schiedam, den 28sten Februari 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd. VAN DIJK VAN MATENESSE. De secretaris, VERNÈDE. D U I T S U II L A N O. De Rijksdag opende Maandag de beraad slagingen over het handelsverdrag met Rus land. Graaf Mirbach bestreed namens de Duitsch-conservatieve partij het verdrag als in alle opzichten nadeelig voor Duitschland. Be paald verkeerd achtte hij het, de staatkundige beteekenis van het verdrag te verwarren met de maatschappelijke zijde, waarop liet aan komt. Vooral de landbouw zal door het verdrag zeer geschaad worden, terwijl Rusland, de gewichtigste en bedenkelijkste tegenstander des rijks, er maatschappelijk door versterkt wordt. Reeds door zyne goedkoope productie is Rusland in staat Oostenrijk geheel te onder mijnen, terwijl het thans door het verdrag ook voor Duitschland een gevaarlijk mede dinger wordt. De tot dusver gesloten han delsverdragen hebben slechts de staatsin komsten doen verminderen en dat met Rusland zal zulks in nog meerdere mate doen. Dat de nijverheid uit het verdrag voordeel zal trekken is eene dwaling, want de nadeelen voorden landbouw zullen door mogelijke voor- deelen op ander gebied niet worden opgewogen. De staatssecretaris Von Marschall wees op de voordeelen, welke het verdrag ook voor den landbouw oplevert, en verzekerde dat de regeering alles heeft verkregen wat met moge lijkheid te verkrijgen was. Het verdiag is een mijlpaal in de geschiedenis der Europeesche staatkunde en het eindresultaat van Duitsch- lands tot dusver gevolgde handelspolitiek. De agrarische beweging bewijst dat het econo misch leven in Duitschland nog eene kwets bare plek heeft. De regeering moet daarom al hare zorgen wijden aan den landbouw, maar het is ten eenenmale onmogelijk op het Aanhangig verdrag terug te komen. Het te verwerpen, zou het rijk teu zeerste be- nadeelen. De heer Von Moltke, van de rijkspartij, be streed het verdragde lieer Rickert, van de vrijzinnige vereeniging, verdedigde het. De Rijksdag zette in zijne zitting van gis teren het debat over het handelsverdrag voort. Kardorff, van de rijkspartij, bestreed het als «economisch schadelijk. Caprivi daaren tegen betoogde de noodzakelijkheid er van op politieke en oeconomische gronden, en ver klaarde, tegenover het in de pers geuite ver langen naar zijn aftreden, dat hij op zijn post zou blijven zoolang het den keizer be haagde en zijne krachten het hem toelieten. De regeering (zeide hij) had door de politiek van het verdrag Duitschlands aanzien ver hoogd. Naar militairen roem streven wij niet. Wij haken slechts naar den roem, het werk der beschaving te helpen volbrengen, een vreedzaam samenleven der volkeren te ver gemakkelijken, en Europa's krachten zich te doen" aaneensluiten voor eene toekomst, in welke liet misschien noodig zal zijn, in het belang eener groote en gemeenschappelijke staathuishoudkunde een grooter staten-com- plex te omvatten. Het door Bisrfiarck in 1878 als dringend gewenscht aangeduide sluiten van een handelsverdrag met Rusland had thans plaats gehad. De antisemiet König en de conservatief Lutz bestreden nog liet ver drag, terwyl de nationaal-liberaal Bennigsen het bepleitte. Morgen voortzetting. De Boln. Zeitg. berekent dat de regeering voor het handelsverdrag met Rusland slechts op 198 voorstanders kan rekenen, waartegen over 197 tegenstanders staan, zoodat alles zal afhangen van de vraag, ol bij de eind stemming de Rijksdag voltallig zal zijn. F R A N K R IJ K. De Senaat heeft gisteren met 189 tegen 32 stemmen het ontwerp tot vaststelling van het recht op granen op 7 frank in zijn geheel aangenomen. Bij den aanvang der Kamerzitting van Maandag heeft zich een incident voorgedaan. De heer Wilson, over de geldigheid van wiens verkiezing tot afgevaardigde beraad slaagd zou worden, had op een der eerste banken plaats genomende afgevaardigden verwijderden zich van hem met een wel wat pijnlijke zorgvuldigheid. Nadat de heer Wil son zijn zaak op de tribune verdedigd had, zou tot stemming worden overgegaan, maar nu begon Basly namens de socialistische af gevaardigden tal van stukken voor te lezen waaruit moest blijken dat het niet-toelaten van den heer Wilson in de Kamer te danken was aan de socialisten. Hierbij werd ook de Panama-zaak te pas gebracht, en toen de spre ker daarop in de rede gevallen werd, ontstond een hevig tumultde leden der uiterste lin kerzijde schreeuwden sommige afgevaardig den toe, en het werd een uitwisseling van beleedigingen. Nadat de orde hersteld was, bracht de president de quaestie \an de geldigheid der verkiezing in stemming. Met 465 tegen 2 stem men werd Wilsons verkiezing vernietigd. Het wetsontwerp dat door den heer Maurice Lasserre bij de Kamer wordt ingediend, be vat in art. 1 de bepaling dat de behandeling van zaken door het hof van assises, tegen een anarchist die een aanslag gepleegd heeft of daaraan medeplichtig is, met gesloten deuren moet plaats hebben. Art. 2 bepaalt dat dit ook Jcan geschieden bij minder ernstige delic ten wanneer het bof oordeelt dat de be doeling was anarchistische propaganda te maken. In art. 3 wordt het geven van ver slagen of berichten van het in dergelijke processen verhandelde, verboden. Artt. 4 en 5 geven de straffen aan, op het overtreden der voorgaande bepalingen te stellenge vangenis en boete. Opnieuw rijn Maandag een zevental anar chisten te Parijs in hechtenis genomen. Daar onder bevinden zich Raymond, dien men ver denkt bekend te zijn met de plek waar het dynamiet, dat te Soisy-sous-Eliollesontvreemd werd, verborgen is; en drie personen die zich verborgen hielden in hetzelfde huis waar de anarchist Constant Martin wooude. Martin is op de vlucht, maar de politie had belang rijke stukken te zijnent in beslag genomen. De vrouw van den anarchist Mérigeaux heett getracht, zich met een harer kinderen van het leven te berooven door laudanum in te nemen. Men heeft de ongelukkigen nog kunnen redden. De anarchist Henry heeft nu toch een ver dediger gevonden. Het is mr. Nicolas Hom- bostel, een jong advocaat, die zich in de balie te Marseille reeds zekeren naam had verwor ven. B L 9 I E. De twee fractiën der liberale partijde ïFédération liberale" en de sFédération pro- gressiste", zijn niet tot overeenstemming kunnen geraken over het plan om een groot liberaal congres bijeen te roepen teneinde te beraadslagen over liet party-programma voor de aanslaande algemeene verkiezingen. De heer Neujean, president der Fed. libérale, had tot voorwaarde van een samengaan met de werkmanscandidaten gesteld, dat de ver klaring ide persoonlijke eigendom moet onaangetast bljjven", in het program zou worden opgenomen teneinde niet door den socialistisclien stroom te worden medege- sleept. Namens de progressisten verkaarde de heer Janson, deze voorwaarde niet te kunnen aanvaarden. Te Hoboken bij Antwerpen zullen eenige personen gerechtelijk vervolgd worden wegens het drukken van een anarchistisch lied.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1