Binnenlandse lie Berichten. ENGELAND. Koningin Victoria is Maandag naar Londen gekomen tot bijwoning van den Kabinetsraad, ■waarin zal worden beslist over de houding, door de regeering aan te nemen tegenover bet IIoogerhuis, wat betreft de wijzigingen, door dat lichaam in het ontwerp tot invoering van parochie- en districtsraden aangebracht. Gisteren liepen te Londen opnieuw ge- ruebten over het aanstaand ontslag van Glad stone, en wel tengevolge van de zwakte van gezicht, veroorzaakt door het begin van cataract, waardoor de premier genoodzaakt zou zijn volstrekte rust te nemen. Men sprak van ïtosebery als opvolger van Gladstone. Reuter won daarop inlichtingen in bij Glad stone zelf. Het antwoord luidde dat de geruch ten geheel willekeurig waren, maar er werd geweigerd meer te zeggen. Hei Hoogerhuis heelt de behandeling der door het Lagerhuis gehandhaafde bepalingen in het ontwerp tot instelling van districts-en parochieraden tot heden aangehouden. In het Lagerhuis stelde sir Charles Dilke Maandag aan de regeering tal van vragen betref fende de behandeling van Fransehe en vreemde visschers op het eiland St. Pierre en Miqnelon, welke door sir Edward Grey zooveel mogelijk werden beantwoord, in verband met vroeger gesloten verdragen, terwijl zij het recht der regeering van New-Foundland verdedigde om van alle ingevoerde koopwaren rechten te heffen. Ten aanzien der troebelen in Armenië ver klaarde hij, dat de regeering bij de Porte heeft aangedrongen op bestraffing der moordenaars. De Engel-che expeditie naar Badhurst (Afr ika's Westkust) bestond uit 220 marine soldaten. Er waren geen AVestindische troepen bij. In eene hinderlaag gevallen, verloor de troep een kanon en 6000 ladiugen, terwijl 13 man sneuvelden en 54 gewond werden. Het adviesjacht Alecto beproefde troepen aan wal te zetten, doch wegens het hevige vuur der inboorlingen moesten deze manschappen zich terugtrekken. Er wordt eene versterking van 300 negersoldaten verwacht. Na aan komst van dezen zal de expeditie den aanval hervatten. OOSTENRIJK. De keizer is gisteren naar Mentone ver trokken. In de Honganrsche Kamer verklaarde de minister-president Wekerle Maandag, dat de regeering gehandeld heeft overeenkomstig het beginsel der scheiding van de sferen van handeling van de kerk en van de staat, na de meening te hebben ingewonnen van de meest bevoegde vertegenwoordigers der katho lieke kerk, die verklaard hebben dat, zoo het burgerlijk huwelijk noodig was, zij er de voor keur aan gaven dat men, registers aanleg gende, een verplichtend karakter aan dit huwelijk gaf. De regeering bereidt de auto nomie voor dor katholieken en handhaaft het beginsel, volgens hetwelk hot noodig is dat de staat tc hulp korne aan de behoeftige kerken en in het bijzonder aan de Protes- tamsche kerken. De president-minister diende vervolgens liet ontwerp in betreffende aflossing derstaats- noten, De nieuwe valuta-voorstellen zullen vóór Pasehen worden afgedaan, opdat de ge meenschappelijke minister van financiën reeds in de maand April tot aflossing der staats- noten zal kunnen overgaan. De 02-jarige Kossuth heeft een even krach tig als helder protest tegen het optreden der onafhankelijkheidspartij in zake de ïfongaar- sche huwelijkswet uitgevaardigd. De partij zou, zegt Kossuth, ontrouw zijn aan haar beginselen, als zij deze goede wet, om rede nen van politieken aard, bestreed. ITALIË. Te Rome loopt het gerucht, dat de regee ring de vetloving tracht tot stand te brengen van den prins van Napels met een zuster dei- keizerin van Duitschland, de prinses van Hol- stein. Te Berlijn zou een dergelijke verbinte nis niet ongaarne gezien worden, koningin Margaretha moest er echter tegen zijn wegens de omstandigheid dat de prinses protestant is. De Kamer besteedde Maandag weder een zitting aan de behandeling der interpellation over de binnenlandsche staatkunde der regee ring. Door den heer Imbriani werd vooral het optreden der militairen bij de ongeregeld heden te Cerato, prov. Bari, veroordeeld de heer Crispi betoogde in antwoord daarop, dat de soldalen slechts van hun recht tot zelfver dediging gebruik hebben gemaakt. De heer Luzatti is benoemd tot rapporteur over het ontwerp-muntconventie tusschen Frankrijk en Italië. Volgens berichten uit Rome hebben de belastingvoorstellen van den minister van financiën ook in Vaticaansche kringen een ongunstigen indruk gemaakt, aangezien vele godsdienstige genootschappen, daaronder de congregatie de "propaganda fide, groote som men in Italiaansche rente belegd hebben. De verhouding tusschen regeering en Vaticaan heet ten zeerste gepanuenook wijl de regeering geen enkele pauselijke benoeming van bisschoppen heeft bekrachtigd. Zondagavond werd in het »Theatre Nuovo" te Pisa, terwijl er sOthello" vertoond werd, door een venster eene klapbus achter het tooneel geworpen. Er volgde eene sterke ontploffing, zoodat de vensterruiten van het gebouw aan stukken vlogen. De directeur van het orkest liet dadelijk den koningsmarsch en de Garibaldiaansehe hymne spelen. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats; de vermoedelijke dader is gevat. SPANJE. De regeering heeft aan de Provinciale Staten van Navarra kennisgegeven, dat de belasting maatregelen der regeering weldra ten uitvoer zouden gelegd worden indien de Navarreezen niet tot eene schikking bereid gevonden wor den. Door de Provinciale Staten werd hierop geantwoord dat hun gedragslijn onwrikbaar vastgesteld is en dat zij aan de regeerfrig de verantwoordelijkheid laten voor hetgeen zou kunnen gebeuren. De minister-president Sagasta, die al sedert eenige dagen ongesteld was, heeft den 25n dezer een hevigen aanval van koorts ge kregen, en de geneesheeren hebben verklaard, dat zij niet kunnen zeggen, wanneer hij den arbeid zat mogen hervatten. U U M E N I E. De Senaat heeft met 53 tegen 10 stemmen het handelsverdrag met Oostenrijk-Hongarije aangenomen. A JI R RIKA. Volgens berichten uit Washington heeft, gelijk de verwachting was, de vergadering der democratische partij geene verademing gebracht. Cleveland is zoo ontevreden over den gang van zaken in Senaat en Lagerhuis, zoo geheel in strijd met zijne adviezen, dat 1)ij Washington verlaten heeft, om in Noord- Caroüna eenige dagen vacantie te nemen. De Ncw-York Herald verneemt uit Monte video, dat het stoomschip der Braziliaansche opstandelingen Jupiter dooi'de batterijen van het gouvernement Nictheroy in den grond is geboord. De geheele bemanning kwam daar bij om. Te Rio de Janeiro heeft op het stoomschip Venus der opstandelingen eene ontploffing plaats gehad, waardoor de commandant, twee officieren en dertig matrozen gedood en een vijftigtal gekwetst zijn. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 27 Februari. Sedert j.l. Vrijdag waren weer nieuwe amendementen ingediend. Het door den heer Vrollk voorgestelde, om de uitoefening van het kiesrecht te doen ophouden op 70-jarigen leeftijd, werd door dat lid hoofdzakelijk ver dedigd uit eerbied voor de 70-jarigen en uit humaniteit tegenover die bejaarden, wier werkkracht op dien leeftijd aanmerkelijk ver minderd is. De heer Van der Kaay ontwikkelde hierna verschillende principieele en vormbezwaren tegen het geheele artikel 4, waarin hij nog geen waarborg ziet voor den welstand van den kiezer en dat in het ontzeggen van het kiesrecht veel verder gaat dan het strafrecht. Evenmin achtte hij sommige amendementen voldoende. Den eisch van woning acht hij niet genoeg omschreven. Hij wenscht niets liever dan uitbreiding van kiesrecht, maar de regeeringsbepaiing neemt de bezwaren van hem en anderen niet weg. Daarom deed hij een ernstig beroep op den minister daar naar alsnog te streven, door de hem toege stoken hand aan te nemen. De heer Mees kon met geen mogelijkheid zijn stem aan het gewijzigd wetsontwerp geven. De regeering heelt haar vroeger voor stel niet noemenswaard gewijzigd, maar toch zou hij geen nieuw amendement indienen, om het verwijt te ontgaan dat hij de regeering vijandig is. Ook moedigt de weinig waar- deerende wijze waarop de liberalen de groote amendementen hebben begroet weinig aan. Onbetwistbaar acht hij het dat artikel 4 het beginsel van artikel 3 onvoldoende uit werkt. Het gaat te ver eenerzijds en sluit anderzijds weer velen uit. Voor honderden is niet aanwijsbaar dat zij in hun onderhoud voorzien. De bestrijding van sommige amen dementen bewijst, dat men algemeen stem recht wil. Erkennende dat de continuïteit van woning volgens het amendement-Mackay met zijn denkbeelden overeenkomt, en dat daarin in de laagste belastinggrens een waar neembaar kenteeken voorkomt, vroeg hij daar omtrent nog eenige inlichtingen omtrent het begrip van woning, ook aan den minister. In het algemeen drong hij aan op verdere beperking van de qualiteit van woning. De uitsluiting der niet-belastïngbetalenden acht hij absoluut noodig, met het oog op de onwillige belastingschuldigen, en van hen die ook geneeskundigen onderstand erlangen even zeer. Elk amendement dat de grens der uit sluitingen verbetert keurt hij goed, maar hij is tegen wegneming van de schrijfproef. De heer T. Mackay bestrijdt art. 4 als gebeel berustende op de fictie, dat een drie- maandelijksch verblijf bewijst voorziening in levensondei houd. Hij is voorstander van den belastingcensus; politieke ontwikkeling, be langstelling in de publieke zaak en belasting betaling moesten de kenteekenen zijn voor de kiezers, wier leeftijd hij op 30 jaar wilde gesteld zien. De kiezers moesten verplicht zijn een abonnement op de Handelingen der Staten-Generaal te nemen en daartoe aan vrage te doen. De heer Michiels van Verduynen bestrijdt art. 4, als berustende op een ongrondwettige fictie; hij dringt aan op liet plaatsen van een nieuw stelsel tegenover art. 4, in den geest eener geleidelijke uitbreiding, vooral met het oog op de zuivere politiek in de toekomst. Indien belastingplicht wordt opgenomen, in den geest van het amendement-Van der Kaay, zouden hij en de meeste katholieken voor stemmen. Maar in de richting van den heer Mackay dient een nieuw stelsel te worden ontworpen.. De heer .'E. MacLv verdedigde nader zijn amendement en constateerde dat van hem geen nieuw principieel amendement op art. 4 is te wachten. Hij ontkende, dat bij zijn hou ding bij art. 3 eenige sprake kan zijn van een doorgestoken kaart met de regeering. De intrekking vari zijn amendement op art. 3 geschiedde alleen om te voorkomen, dat door een onzuiver politiek votum de grootste politieke verwarring zou worden gesticht. Dit zou de daad geweest zijn van een jeugdigen po litieken losbol. Ilij komt op tegen de verdacht making zijner houding, o. a. Vrijdag door den heer Van Karnebeek. De heer Goeman Borgesius bestreed uit voerig den heer Van der Kaay en verdedigde art. 4, doch had geen bezwaar tegen het amendemcnt-Muckay. Spreker is voor liet amendement-Tydeman, voor het amendernent-Mackay, om uit te slui ten als de vrouw en kinderen veroordeeld zijn, en voor het amendement-Viruly Verbrugge (uitsluiting van dronkaards-recidivisten) maar tegen het amendoment-Roëll. Ten slotte dringt hij aan op aanneming van art. 4 als uitwerking van art. 3. Morgen voortzetting. Wel np de grondbelasting. Over de wet op de grondhalu-tmg is vanwege de Kanier een uitvoerig vooiioopig verslag uit gebracht, waaruit wij het volgende vermelden- Vele leden beaamden met den minister, dat de grondbelasting naar de Nederiandsche wet is eone zakelijke belastingklevende op het landbezit. Dit vooropstellende, meenden zij dat elke rechtsgrond voor de heffing van deze speciale belasting, nevens de ook die inkomsten treffende vermogensbelasting, ontbreekt. Vele leden voerden o. a. aan, dat de quaestie der afzonderlijke heffing eener grondbelasting nevens de vermogensbelasting in eik geval bij de regeling van laatstgenoemde belasting was beslist. Daargelaten nu de vraag of er voor eene bijzondere heffing van liet inkomen uit den grond naast de vermogensbelasting nog plaats is, werd door vele leden in twijfel getrokken of het goed gezien is thans tot de voorgestelde regeling in zako grondbelasting op de ongebouwde eigen dommen over te gaan. Men betwistte dat het nieuwe stelsel voordeolig zou zijn voor de grondeigenaars. Integendeel meende men dat elke herziening groote onte vredenheid bij de grondeigenaars zou verwekken. Ook uit een economisch oogpunt werd heffing van een vast boven een naar periodieke her schattingen wisselend bedrag verkieslijk geacht. Eene andere belangrijke bedenking werd ge vonden in de technische uitwerking van het stelsel. Vele leden waren van oordeel dat het wets ontwerp een zeer fiscaal karakter had. Ook vonden vele leden het voorgedragen stel sel van tienjarige herzieningen niet aannemelijk, wegens de hooge kosten, die daaruit zouden voortvloeien. De leden, die wegens verschillende redenen tegen het stelsel des ministers ten opzichte der ongebouwde eigendommen overwegend bezwaar hadden, waren van meening dat eene nieuwe wetgeving op de grondbelasting thans niet noo dig kon geacht worden. Door de belasting op de ongebouwde eigendommen vooreerst onver- anderd te laten, kon men haar als eene grond rente doen werken en op die wijze eenerzijds de voordeelen verkrijgen, welke aan heffing van een vast bedrag verbonden zijn, en anderzijds de groote uitgaven besparen, aan periodieke herschatting verbonden. Een aantal leden konden zich daarentegen met het voorgedragen stelsel vereenigen. Aan neming van een vast percentage als grondslag kon, wanneer daarmede tienjarige herziening gepaard gaat, in overeenstemming nfet de eiscben der billijkheid, leiden tot een gel ijk matigen druk der belasting, terwijl daarentegen het fixeeren der belasting op een bepaald bedrag ten gevolge heeft, dat de belastingschuldigen in slechte tijden door de belasting te zwaar wor den gedrukt. Overigens vreesden zij voor een blijvende vermindering van de bate voor 's lands schatkist niet. De inrichting van het ontwerp moge fiscaal genoemd worden, de invloed der ambtenaren zal meer eenheid en gelijkmatigheid in de schat tingen brengen, dan waar de regeling der laat ste herziening van de ongebouwde eigendom men het geval is geweest, en indien op dia wijze juiste herschattingen worden vei kregen, kan men niet ondersteilen dat vermindering van pachtwaarden wordt gerechtvaardigd. Voorts betoogde men, dat behoud van het per centage van 5 pCt. bij tienjarige herziening geen groote moeilijkheden zou opleveren. Omtrent de vraag, of het voorste! der regee- ring eene goede oplossing geeft tot wegneming van de bezwaren, welke thans met betrekking tot de schatting van tot het landbouwbedrijf beboorende gebouwde eigendommen bestaan, waren de gevoelens zeer verdeeld. Verscheidene leden waren van oordeel dat in de bezwaren ten aanzien van de landbouwgebou- wen bestaande, kon worden voorzien bij de her- schatting der gebouwde eigendommen. Naar een derde meerling was het wenschdijk om aan de commissitin, belast met de herziening der gebouwde eigendommen, op te dragen te onderzoeken met welk bedrag de tegenwoordige kadastrale huurwaarde van gebouwd en onge bouwd eigendom, voor hetzelfde landbedrijf bestemd, overtreft de weikelijke huurwaarde, welke die eigendommen, als éen geheel be schouwd, hadden in bet tijdvak, waarnaar de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendom men laatstelijk is bepaald. Volgens de meening van andore leden was in de samenkojipoling der schatting van ongebouwde eigendommen met gebouwde, tot hoeven helioa* rende, een groot voordeel van dit wetsontwerp gelegen. In eeri der afdeelingen werd door den heer Zijlma een akte voorgelezen on ingediend, waarbij eene gewijzigde inrichting der grondbelasting wordt aanbevolen, teneinde daardoor hetgioote grondbezit en het pachtstelsel te bestrijden. Tegen den inbond der nota werden door verscheidene leden der al'deeling bedenkingen geopperd, In eene andere afdeeling waren er leden die zich niei konden vereenigen met bet aannemen van de zuivere pachtwaarde als grondslag voor

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2