Gemengde Berichten. FEE TEL BOEA AF. Post en ïelegrapfiie. Onder w ij s. A r m e n z o rg. de belasting op de ongebouwde eigendommen. Dezerzijds werd in overweging gegeven het bedrag der grondbelasting te bepalen naar de innerlijke waarde van den bodem, in verband wet zij/) aard en ligging en onder aftrek van en daarop rustende waterschapslasten. Men wenschte hieromtrent "s ministers oordeel te ver nemen: "Verscheidene leden meenden, dat de inrichting van het kadaster ook met eigendomsovergang en hypotheekwezen in het nauwste verband staande, althans in hoofdlijnen, bij de wet moet worden geregeld. Door enkele leden werd gevraagd, of het niet mogelijk zou zijn goederen van buitenlanders alsmede die in de dooda hand hooger in de grondbelasting te treffen dan andere, SCHIEDAM, 28 Februari 1894. Buitengewone vergadering van den ge meenteraad van Schiedam, Donderdag den ln Maart 1894, des nam. te haltdrie uur. Onderwerpen lo. Ontwerp-besluiten tot het voldoen van uitgaven uit den post voor onvoorziene uit gaven der gemeentebegrootingen voor 1893 en 1894. 2o. Verzoek van gebrs. Van Rhijn om ont heffing van hunnen aanslag in de pi. dir. belasting over 1893, 3o. Voorstel van B. en W. tot het officieel geven van een naam aan eenige straten en om een straatnaam te doen vervallen. 4o. Voorstel van B. en W., met memorie van toelichting, om aan te vangen met 1°. Januari 1895 de waterleiding op gelijke wijze als met de gasfabriek het geval is onder een afzonderlijke commissie van beheer te stellen, en met het beheer over beide in richtingen dezelfde commissie te belasten. 5o. Voorstel tot het aangaan van een tijde lijke geldleening ten behoeve der gemeente. 6o. Vaststelling van het bestek en *eeke- ning voor de nieuw te bouwen openbare school met uitgebr. leerplan voor jongens, welke stukken zijn ter visie gelegd. 7o. Voorstel tot het tijdelijk in gebruik stellen van drie lokalen in den St.-Joris-Boelen, om tot hulpschool te dienen voor de openbare burgerschool, en in verband daarmede voor stel tot het tijdelijk huren van een woonhuis voor het hoofd der genoemde jongensschool. 8o. Benoeming van een waarnemend ge meente-ontvanger en vaststelling van diens borgtocht. De aanbeveling en het voorstel omtrent de regeling van dien borgtocht liggen voor de leden ter visie. 9o. Voortzetting der behandeling van de gewijzigde ontwerp-strafverordening op het gebruik der havens en wateren. En verdere voorstellen en mededeelingen. Wij vernemen, dat de vroeger door ons aangekondigde spreekbeurt van mr. H. Smeenge, lid van de Tweede Kamer, voor de kiesvereeniging ^Schiedam", zal plaats hebben op Donderdag 8 Maart a.s. Aan de Tweede Kamer is een adres ge richt van den volgenden inhoud sGeeft met verschuldigde hoogachting te kennen de afdeeling Rotterdam van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond dat zij met leedwezen heeft kennis genomen van het amendement op art. 4 der kieswet, zoo als dit is ingediend door den heer Roëll c. s. dat bij aanneming daarvan duizenden, ove rigens geschikte kiezers, van de stemming zullen worden afgehouden verzoekt uwe vergadering eerbiedig en ^ringend dit gevaar af te wenden, door ver werping van genoemd amendement. 't Welk doende, enz." De afdeeling Schiedam van het »Nederl. Werkliedenverbond" heeft gisteren per tele gram aan do Tweede Kamer hare adhaesie met dit adres te kennen gegeven. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche- zaken zal Zaterdag 3 Maart niet plaats hebben. De minister van waterstaat, handel en nijverheid heeft goedgevonden met inguug van 1 Maart '1894 voor het doorgaand ver voer van goederen over de spoorwegen in Nederland, bestemd naar of afkomstig van Duitschland, Oostenrijk-Hongarije en Zwitser land, voor zoover de twee laatstgenoemde staten betreft, transiet Duitschland, toe te laten de afwijkingen der bepalingen van het algemeen reglement, welke voortvloeien uit de toepassing der schikking van '13 Juni i 893, waarvan de inhoud wordt medegedeeld in de Staatscourant van 28 dezer. Met machtiging van den minister van waterstaat, handel en nijverheid treedt op 1 Maart a.s. in werking een nieuw tarief voor het vervoer van bestelgoederen, tot een maxi mum gewicht van 300 kilogram per zending, in rechtstreeksch verkeer tusschen stations der Nederlandsche spoorwegen. De heer Sehaepman is hersteld en was heden wederom in de vergadering van de Tweede Kamer tegenwoordig. De miliciens der lichting 1893 van de lichting infanterie, die niet behooren tot het blijvend gedeelte, keeren heden met onbe paald verlof naar hunne haardsteden terug. Het door het bestuur der Nederl. centraal spmij. bij de commissie ter behartiging der belangen van obligatiën der uitgestelde schuld ingediende nieuwe voorstel, moet volgens de N. R. Gt. hierop neerkomenDe maat schappij zal creëeren voor f 12 roiliioen 3 per cents obligatiën a f 250, met rentegenot in gaande 1 Juli a.s. De obligatiehouders zullen voor hunne obligatiën, groot f235 en voorzien van 3 coupons, eene nieuwe obligatie kunnen ontvangen. Bovengenoemde commissie heeft tegen dit plan geene overwegende bezwaren, vooral niet omdat de conversie altijd eene vrijwillige blijft. Men schrijft aan het UtrecldscJi Dagllad De Rotterdamsche diergaarde is voor een deel Overschiesche diergaarde. De bestaande grensscheiding namelijk tusschen de gemeen ten Rotterdam en Overschie loopt over het terrein dezer inrichting, zoodat het achter gedeelte van dit terrein tot het grondgebied van Overschie behoort. Op dat grondgebied staat onder meer het sociëteitsgebouw, en hiervan is bet gevolg, dat de pachter der buffetten het vergunningsrecht moet betalen aan het gemeentebestuur van Overschie, voor deze plattelandsgemeente een aardig voor deeltje. Komt het thans bij de Tweede Kamer aan hangige wetsontwerp tot wijziging der grens tot stand, dan zal deze onregelmatige toestand een einde nemen en de diergaarde in haar geheel onder Rotterdam worden gebracht. Het vergunningsrecht zal dan niet meer aan Overschie worden betaald. In verhand met het bericht, gisteren mede gedeeld omtrent de plaats gehad hebbende huiszoekingen in de zaak tegen De Vlinders vernemen wij nader, dat de geheele oplaag van het heden te verschijnen nommer door de justitie in beslag is genomen en zij het zetsel heeft doen afbreken. Ook te 's-Gra- venhage heeft in diezelfde zaak huiszoeking plaats gehad. (]ST. 11. Ct.) Zondag kocht een boertje in het kleederen- magazijn van F., aan de Hoogstraat te Rotterdam, een nieuw pak en betaalde dit met een bankje van honderd gulden. De winkelier, die bemerkte dat het biljet valsch was, waarschuwde de politie en deze nam den buitenman mee naar het bureau. Daar ondervraagd, vertelde hij dat zijn dochter het biljet gevonden had in een vuilnisschuit te Hoogeveen, zijn woonplaats. Op feestelijke wijze is Zaterdag de Wilhel- mina-bron onder Haarlem geopend. Uit de mededeeling bij deze gelegenheid gedaan is gebleken, dat deze onderneming de verwach ting verre overtreft. Het getal flesschen met het Wilhelmina-water bedroeg in het afge- loopen jaar -120.000. Er zal nu worden overgegaan tot het aanleggen van buizen, teneinde het naar Haarlem te brengen en daar een Kurhaus op te richten. Het dividend bedroeg 5 pCt., wat zeer hoog is voor eene ondernemiug die nog pas zoo korten tijd bestaat. Men meldt uit Amsterdam aan de Rf.R.Ct, Terwijl de politie te Mainz de hand legde op den bekenden Frank, heeft ook de Amsterdam- sche politie nog een Duitscher aangehouden, die in de zaak der valsche bankbiljetten be trokken was. Deze gearresteerde is zekere Hugo Loesker. Het aantal gevangenen in deze zaak is thans tot 10 gestegen. De scheepvaart in de provincie Groningen is weer geheel heropend. Ook op de Overijselsche kanalen is de scheepvaart hersteld. Uit de Gouwzee is al het ijs verdwenen, zoodat het verkeer met, het eiland Marken weer op de gewone wijze, per botter, hervat is. Bij een vechtpartij in een herberg teAp- pelsga heeft Vrijdag de 25-jarige Dou we Stoker met een gloeiend kacheldeksel aan den bejaar den Ruurd Bloemsma een slag op het hoofd toegebracht, aan de gevolgen waarvan deze daags daarna is overleden. De dader is gevat. De brugwachter Klop, belast met de be waking van de spoorwegbrug bij Zalt-Bommel, bemerkte gisterochtend dat de laatste pijier van de brug geheel was opengescheurd. Hij nam onmiddellijk de noodige voorzorgsmaat regelen om te verhinderen, dat een trein de brug passeerde, en toen de eerste trein uit 's-JIertogenbosch de brug naderde, stopte deze, gingen de reizigers te voet over de brug en vonden zij aan de overzijde een trein, waar mede zij de reis konden voortzetten. Aldus geschiedde ook met andere treinen, zoodat de dienst eenige vertraging ondervond. Dank zij de waakzaamheid en het flink optreden van den brugwachter Klop, is alzoo wellicht een ernstig ongeluk voorkomen. Reeds gisteren is de gemeenschap hersteld. Bij een deskundig onderzoek is gebleken, lat de ontzetting in een der landpijlers van de spoorwegbrug te Zalt-Bommel slechts van onbeduidenden aard is en volstrekt geen be swaar oplevert, zoodat het gewone verkeer der treinen zonder gevaar over debrugplaats heeft. Zondag werd door eenige socialisten van Utrecht, onder aanvoering van mr. Troelstra, andermaal een tocht gemaakt naar Zeist. 7egen 12 uur verzamelden zich buiten Witte- vrouwen zeventig ii tachtig man en éene wouw, die zich door het slechte weder niet lieten afschrikken om voor de propaganda \an het socialisme eenen tocht te ondernemen. Omdat te Zeist zo6wel als te Utrecht lokalen geweigerd werden, poogde mr. Troelstra we- cer op hot veld achter den Driest de menigte toe te spreken. Stortbuien en windvlagen beletten niet, dat hondorden toestroomden, echter niet orn zich te laten overtuigen door Jen redenaar. Na eenige minuten reeds be gon men bet sWien Neèrlandsch bloed" te singen en ook andere liederen, die voor de socialisten nog vrij wat hinderlijker zijn. Daarna werden de propaganda-makers let terlijk uit de gemeente gezet, Eene aandrin gende menigte dreef de socialisten voort tot door De Bilt, steeds zingende. Drie politie agenten bewaarden de orde. Te Zevenbergen beeft de'16-jarige A. de G. zich Zondag op het broze ijs der Nieuwkoop- sche plas gewaagd. Hij zakte er door en verdronk. Zondagavond is door een trein bij Venlo tus schen het station Bierick en Horst de land bouwer Gubbels, wonende in het Fest bij Venlo, een been afgereden. De ongelukkige is met den eerstvolgenden trein naar station Venlo teruggebracht. 's-Gravcnhage. De belangstelling op de tribunes bij de behandeling van de kieswet in de Tweede Kamer was gisteren niet minder groot dan vorige dagen O. a. werd de ver gadering bijgewoond door den vice-president van den Raad van State, den voorzitter van de Eerste Kamer en den oud-minister Geertsema. Uit Rome wordt gemeld, dat pastoor Kneipp, op verzoek van den paus onlangs derwaaits gegaan, dezen volgens zijne methode behandelt. Leo XIII wordt eigenhandig door hem gewas- schen. Eveneens wordt kardinaal Monaco la Vu- letla dagelijks door pastoor Kneipp behandeld. Een hevige gasontploffing heeft in een huis te Cadix groote schade veroorzaakt en negen menschen ernstig gewond. Het ongeluk werd veroorzaakt door een gas fitter, die een lek in de leiding kwam hei stellen en met een waslicht daarnaar zocht. Uit New-Yoik wordt gemeld dat in de Ver- eenigde Staten eene buitengewone koude heerscht. Sneeuwslouneii woeden over 't geheeie land en verscheidene personen zijn den 25n de/er van koude omgekomen. 's-GKAVESMAÖE, 28 Februari. Tweede Kamer. Bij de voortgezette behan deling der kieswet bleken de heeren Levy, Srnidt en Ket'dijk behoudens eenig voorbe houd genegen met art. 4 mee te gaan. De heeren Reekers, A. van DeJemen De Beaufort (Amsterdam) bestreden art. 4 als ongrond wettig, onvoldoende of onrechtvaardig. De heer De Beaufort heeft nogmaals aange drongen op de opneming van belastingplicht en daarnaast woning, diploma of eigendom, dan zou het artikel zeker eene meerderheid vinden. ARïtHEH, 28 Februari. De Provin ciale Staten van Gelderland kozen heden tct lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal (vacatureDe Savornin Lolunan) den heer Jf. E. iSf. baron Schiiiiinelpcnninck van der Oye (anti-rev.), thans lid der Tweede Kamer. Op den heer mr. J. E, H. baron van Nagell van Arnpsen (liberaal), oud-lid, werden 25 stemmen uitgebracht. Opgave der brieven, verzonden uit Rotterdam, over de eerste hel It der maand Februari geadres seerd geweest aan onbekenden, welke op schrif telijke aanvrage door de afzenders of geadres seerden aan liet postkantoor te Rotterdam kunnen gereclameerd worden. Verzonden geweest aan E. Dagers, B. G. v. d. Magei, beiden Schiedam'. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-\urk (via Rotterdam) bestaat door middel van het stoomscnip Di'dam. JDe laatste buslichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 3 Maart, des voormiddags ten 8.30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De gemeenteraad van Deventer verwierp het vootstel Min den heer ICoer tot invoering "van een proportioneel© schoolgeld heffing aan do hoogeie burgerschool voor meisjes. K, M. de Koningin-Regentes heeft op 19 p0br, j.l., den dag nat wijien Haar gemaal verjaarde, aan velschillende hulpbehoevende weduwen ajjt ten doen toekomen. Door bemiddeling van »L?et- dadigheid naar Vermogen" te Amsterdam, neb ben enkele hulpbehoevende vrouwen ieder fl(J ontvangen. Aan de weesimiohting te Neeibosch is een legaat van f 2000 vermaakt door wijlen vrouwe

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3