A0- 1894. Vrijdag 2 Maart. N°. 8479. Buifcenl an (Is che Berichten. A- chtenve ©rtig-st© «Ta, argang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Binnenlandse he Berichten. ODÉ. UITGEVER: J. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers ENGELAND. De koningin heeft gisternamiddag den mi nister-president Gladstone in het Buckingham paleis ontvangen. Den 13n Maart vertrekt de koningin naar Florence. Het Hoogerhuis heeft gisteren de amende menten van het Lagerhuis op liet ontwerp betreffende de kerspelraden met verscheidene •wijzigingen aangenomen, zoodat het ontwerp bij het Lagerhuis moet terugkomen. De regee ring bestrijdt die wijzigingen. Het Lagerhuis hield de beide laatste dagen rreen zitting. Den 5n Maart wordt het Pnrle- ■O ment gesloten, terwijl acht dagen later de nieuwe zitting geopend wordt. Nog steeds houdt het gerucht omtrent de aftreding van Gladstone aan doch zijn par ticuliere secretaris zegt dat hij zijn ontslag niet heelt aangeboden en dat de toestand on veranderd is. Volgens inlichtingen uit goede bron heeft Gladstone niet zijn ontslag ingediend bij de audentie bij de koningin, die zich op de hoogte zou gesteld hebben van het program voor de volgende zitting van het parlement. Volgens de Morning Pont is het gerucht omtrent het aanstaand aftrede" van Gladstone hierdoor in de wereld gekomen, dat hij aan •de koningin verzocht heeft, in verband met een operatie welke hij aan de oogen moet -ondergaan, machtiging te verleenen om zich gedurende eenige weken als hoofd van het Kabi net door lord Rosebery te doen vervangen. De Londensche politie heeft aan deFran- sche en Belgische kennis gegeven, dat tien anarchisten naar het vasteland zijn ver- tiokken. De anarchistische Autonomie-club te Lon den ontving een dreigbrief, meldende, dat yoodia éen bom in Engeland springt, de club oogenblirikelijk in de lucht zal worden ge jaagd. DUITSüULiND. In de gisteren gehouden zitting van den Rijksdag verklaarde de heer Richter, bij de voortzetting der beraadslaging over het han delsverdrag met Rusland, dat het een plicht der internationale eerlijkheid is, het verdrag goed te keuren. Het zal ook wel goedgekeurd worden. Het is slechts de vraagmèt of zonder ontbinding van den Rijksdag. De heer Lieber gaf te kennen, dat het centrum ten opzichte van het verdrag ver deeld is; doch het laat, om tijd uit te winnen, slechts enkele zijner leden spreken. De vrien den van het tractaat maken hunne goedkeu ring afhankelijk van de opheffing der diffe- rentieele spoorwegtarieven. Een aanzienlijk •deel der vergadering n^ent om agrarische redenen het verdrag te moeten verwerpen. De heer Schultze verklaarde uit naam der .sociaal-d etn ocraten het verdrag goed te keuren. 1.85. - 2.50. - 0.10. gewone regels met BVlteAl': BOTER8TRAAT, E 8 7. Advertentieprijs: van 110 inbegrip van eene Couiant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De heer Stumm, van de Rijkspartii, gaf te kennen dat hij voor zich het verdrag zal goedkeuren. Hij zag in de opheffing van de identiteitsbewijzen eene toereikende vergoe ding voor de oostelijke provinciën. De heer Bernstorff, een Welf, zeide dat hij voor het verdrag zal stemmen. Morgen voortzetting. Naar uit alleszins bevoegde bron verze kerd wordt, heeft de regeering het plan t.ot het houden eener wereldtentoonstelling te Berlijn opgegeven. F R A N K R IJ K. De ministerraad heeft besloten een krediet van 17.000 frs. aan te vragen voor hulp, te brengen aan de slachtoffers der laatste anar chistische aanslagen. De heer Wilson heeft zich nu tot zijne kiezers gericht en hen opgeroepen den smaad hem en hun aangedaan te wreken. Uit het telegram van den gouverneur van Soudan blijkt dat de colonne-Joffre er in geslaagd is Geundam den 26n Jaa. te be reiken, waar zij de Touaregs uiteenjoeg. 9 Februari kwam zij ter plaatse waar de moord van 15 Januari plaats had en vond er nog de lijken der omgebrachten, waaronder dat van den kolonel Bonnier, die naar Tombuetu zou overgebracht. De bevolking, de rooverijen der Touaregs moede, is overal de Franschen gunstig gezind. De anarchist Marpeaux, die den agent Col- son, die hem wilde arresteeren, met messteken doodelijk gewond heeft, is tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld. ITALIË. In de Kamer werd Dinsdag de behande ling der interpellaties over de binnenland- sche staatkunde der regeering voortgezet. De heer Di San Giulano interpelleerde haar over de maatregelen, die zij thans op Sicilië dacht te nemen. Hare staatkunde keurde hij goed., evenals eenige andere afgevaardigden, uit wier naam hij sprak. Hij verklaarde zich voor het behoud van den staat van beleg op Sicilië, zoolang het gevaar er niet geweken was. Maar, voegde hij er bij, de staat van beleg is geen oplossing. De eigenlijke oplossing moet gevonden worden in oeeonomische en sociale maatregelen. In de staatscourant is een decreet versche nen waarbij de uitgifte van nikkelen geld en van schatkistbons van 2 lire wordt geregeld, waarvan een gelijke waarde aan zilveren pas geld in de schatkist zal opgelegd worden. EGYPTE. De regeering heeft een eskadron cavalerie naar Boven-Egypte gezonden, daar men voor een grooten aanval der Mahdisten beducht is. De Times verneemt uit Kaïro dat de khedive thans geheel verzoend is met zijn lot. De sultan zond hem eenen hartelijken brief, uitdrukkende bevrediging over zijne gedrags lijn. Maar bierbij brengt de Times in her innering, dat Ishmael weinige dagen vóór zijne afzetting mede eene dergelijke boodschap van den sultan ontving. Ditbederlt weleeniger- mate het genoegen van den khedive hierover. AMERIKA. Het comité uit den Senaat der Vereenigde Staten heeft zijn rapport in zake de Sandwich eilanden ingediend. Het veroordeelt het op treden van koningin Liliuokalani; verklaart het koningschap voor altijd dood en betoogt dat Hawaii inderdaad een Amerikaansche staat is, die de sympathie der Vereenigde Staten vei dient. Het rapport beveelt de annexatie niet aan, maar zinspeelt daar toch op. De conclusie strekt om het optreden van presi dent Cleveland goed te keuren, die den com missaris Blount naar Hawaii heelt gezonden, maar teruggedeinsd is voor de noodzakelijk heid om geweld te gebruiken tegenover het voorioopig bewind. Uit New-York wordt gemeld dat de beide takken der Newyorksche staatwetgeving een v-etooctwerp aannamen tot ineensmelting van New-York en Brooklyn, mits het in Novem ber te houden volksplebisciet zich er voor verklaart. Door deze ineensmeltiug zou eene wereldstad worden gevormd, bedekkende 319 quadraat mijlen en tellende drie milUoen zielen, derhalve het grootste aantal na Londen. Het Congres bewilligde 45,000d. subsidie voor de pogingen tot het afsleepen van de Kearsage. Een bericht uit Rio Janeiro meldt dat de opstandelingen de stad Botafogo hebben ge bombardeerd en veel nadeel hebben berokkend aan de gebouwen der militaire school. Het opstandelingen-eskader is vooitdurend i be weging en bedreigt de gansche kust. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Ztilmg van 28 Februari. Over artikel 4 hadden zich nog verscheidene sprekers laten inschrijven. De heer Levy, voorstander van de grond gedachte van het ontwerp, het regeeringsvoor- ,tel bedreigd achtende ten opzichte van het verband van de artikelen 3 en 4 en van de schrijfproef, zag in art. 3 niets dan het grond beginsel, dat de kiezer moet voorzien in zijn eigen onderhoud, al ware hij de volmaaktheid, waarnaast zicli de keuteekenen, op grond van art. 4, zeer goed laten verdedigen. De regeling van den woningduur volgens het amendement- T. Mackay lacht hem oppervlakkig wel toe, maar daaromtrent wacht hij het gevoelen der regeering af. JBij bestreed daarin echter het niet-opnemen der onwaardigen, die zich aan de gemeenschap hebben vergrepen, was echter voor behoud der schriftelijke aanvragen ter wering van de analphabeten, ongeschikt voor kiesrecht. De heer Smidt vroeg wijziging van het artikel zoodanig, dat veroordeelden tot plaat sing in een rijkswerkinrichting niet kort voor of dadelijk na die plaatsing kiesrecht kunnen uitoefenen, en verklaarde zich voor het regee- ringsartikel. Hij weerlegde verschillende be zwaren tegen art. 4 en meende dat door een overgangsbepaling de billijkheid is le betrach ten tegenover onmachtigen tot betaling hun ner belasting. In het algemeen acht hij de kenteekenen van art. 4 voldoende. De heer KerJijk, de toenaderingsgezind heid der regeering p rij rende, wees op de belangrijke wijzigingen, door haar in ver schillende artikelen gebracht. Al erkent hij dat de tegenstanders van het ontwerp niet tevreden kunnen zijn, verwonderde hij zich evenwel over de volhardende oppositie van de heeren Van Houten en anderen. Hij he sprak voornamelijk slechts een paar amende menten. Wat betreft dat van de heeren JE. Mackay—Van Alphen, als middel om tol overeenstemming te komen, moet daaruit vervallen de onderscheiding tusschen hen, die wel en niet belasting betalen, en in dat ge val moest het kiesrecht eerst verloren worden bij vei huizing tweemaal 'sjaars, ter vermij ding van onrechtvaardige uitsluitingen, en mede verklaarde hij zich tegen gelijkstelling van geneeskundige hulp met bedeeling of onderstand en dus tegen het ameiidement- Roëll, waardoor, evenals bij onveranderde aanneming van eerstgenoemde wijziging, te veel arbeiders werden uitgefloten van kies recht. Consequent zou men dan ook moeten uitsluiten hen, wier kinderen kosteloos onder wijs ontvangen en ook de kosteloos gevacci neerde n. De heer Reekers blijft het verband tusschen de artt. 3 en 4 volhouden eri teleurstelling uiten over de onvoldoende uitwerking in art. 4 van het beginsel van art. 3 Dat bewoning binnen zekeren tijd gegoedheid zou aanwij zen bestrijdt hij stellig, met een beroep op de ondervinding, door de Vincentius-veree- niging opgedaan. De uitsluiting van veroor deelden en bedelaars acht hij onbeteekenend. Daardoor worden de »gezeten" bedelaars toch niet getroffen. Uitsluiting van dronkaards acht hij ongiondwettig en den eisch van be lastingbetaling evenzeer, tenzij gewijzigd in den zin van het amendement-zE. Mackay. De heer A. van Dedem bestrijdt art. 4 als ongrondwettig en in strijd met art. 3. en bovendien in hooge mate onrechtvaardig, daar de gezinshoofden worden achtergesteld bij ongehuwden. Z, i. moet art. 4 positieve bewijzen bevatten en moeten de uitsluitin gen verhuizen naar art. 5. De heer De Beaufort (Amsterdam) bestrijdt art. 4, dat alleen het kiesrecht toepast voor hen die aangeslagen zijn in de belastingen, doch niet voor de anderen, voor wie eigenlijk alleen als eischen geldt niet-bedeeling en inschrijving in het bevolkingsregister. Zelf zal hij geenamendementindienen, daar dat slechts een tegenontwerp zou kunnen wezen. Indien de regeering echter het artikel wilde wijzigen in den zin van belastingbetaling en daarnaast woning-qualiteit of diploma of eigendom, dan zou het artikel zeker een goede meerderheid vinden en dus grooter levenskracht verwerven. De heer Ilartogh bestrijdt de uitsluiting voor altoos van veroordeelden voor langer dan 4 jaar en het amendement-Levy. De heer Hintzen ontkent dat art. 4 de uil- werking is van art. 3. Het criterium van wei stand is niet gelegen In de niet-bedeeling, maar moet gevonden worden in de deelneming aan ziekte- en verzekeringfondsen. Met den heer De Beaufort meent hij dat het bewijs moet ge zocht worden ook in de qualiteit van woning. Morgen is de minister aan liet woord.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1