Leiteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. PE It TEL EO HAAF. Post en Telegraphie. wethouders zouden kunnen zeggen: het is niet anders geweest dan een fout in de boe- >in Voor den heer Maas althans is de mogelijkheid daarvan nog geenszins uitge sloten. De vergadering werd hierop gescheiden. De openbare les van den cursus in han denarbeid had gisteravond vele belangstel lenden naar het lokaal boven de beurs gelokt. 'tWas dan ook wel een kijkje waard. De proeven van arbeid legden getuigenis af van tint en ambitie bij de leerlingen, die onder de leiding van hun onderwijzer, den. heer l, Scheffers, in den verstreken cursus we derom goed werk hebben geleverd. 'tWas een lust de jeugdige werklieden aan den arbeid te zien, waarbij het oog en de goede smaak worden geoefend en ontwikkeld, ter wijl de lust tot nuttige en tevens aange name bezigheid reeds vroegtijdig wordt ge wekt en aangewakkerd. Wij vertrouwen dat vele ouders die deze openbare les hebben bijgewoond zich zullen ge noopt gevoelen hunne kinderen voor den nieuwen cursus, die binnenkort aanvangt, te doen inschrijven. H. L. Klaassen, alhier, die onlangs 25 jaar als besteller bij de Holl. IJz.-Spoorwegmaat- schappij in dienst was, ontving onder eene toe spraak van den inspecteur dier maatschappij eene gratificatie. Bij kon. besluit is: lo. met 1 Maart aan M. J de Manop zijn verzoek, eervol ont slag verleend als burgemeester van Hof-van- Delft, en 2u. met 1 Mei a.s. aan J. F. L. Schroder, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Roon. Blijkens de Staatscourant van Maart is big lesolutie van den minister van financiën beslist, dat schepen voor de zeevisscherij niet kunnen geacht worden bestemd te zijn om ^binnenlands te blijven" en mitsdien vrij zijn van invoerrechten. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat krachtens machti ging der Koningin-Weduwe-Regentes, in dit jaar vijf jongelieden kunnen geplaats worden als adspirant-administrateur bij de koninklijke Nederlandsche zeemacht. Men zie verder de Staatscourant van 28 dezer. De minister van financiën heeft goedge vonden te bepalen, dat met aanvang op 16 Juli te 's-Gravenhage zal worden afgenomen het eerste examen voor de betrekking van surnumerair der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen, bedoeld bij art. 4 van eerstgenoemd koninklijk besluit, en wel voor vijftien plaatsen. Men zie verder de Staats courant van 28 dezer. De Staatscourant no. 50 vestigt de aan dacht van belanghebbenden op de in de bijvoegsels dier courant opgenomen prijs courant voor de aangifte gedurende het '1ste kwartaal 1894 van de waarde der daarin vermelde goederen, ter berekening van het in- en uitvoerrecht in het tolgebied van Nederlandsch Indië te heffen. De invoer in Frankrijk en de doorvoer o-ier de Fransche grenzen van runderen, komende uit België, is verboden tengevolge van hèt aldaar heerschende mond- ea klauw zeer. Runderen, komende uit landen, in tran sito door België, zullen in Frankrijk alleen toegelaten worden, indien de doorvoer ge schiedt langs den spoorweg in door de Neder landsche douane geplombeerde wagens. Het verbod van invoer in Frankrijk van schapen, geiten en varkens uit België en Nederland blijft van kracht. Met verwijzing naar het bericht, voor komende in de Nt ederïandscTic Staatscourant van 5 October, brengt de minister van bui- tenlandsche zaken ter kennis van belang hebbenden, dat de invoer uit Nederland in Noorwegen van gedragen kleederen, gebruikt linnen- en beddegoed en gebruikte watten, doeken en dekens tiians weer zonder beper king geoorloofd is. Naar aanleiding van mr. S. van Houtens 25-jarig Kamer-lidmaatschap brengt de Prov, Qron. Crt. aan den ijver en de bekwaam heden van dezen afgevaardigde in allen deele hulde, maar verklaart tevens onomwonden, dat mr. Van Houten de eerste zal zijn om te begrijpen, dat hij Bonder ons zijn invloed heeft verspeeld". En als men vragen mocht wie die »%vij" zijn, antwoordt de schrijver: »Zie, ik heb geen enkele opdracht en heb met niemand ruggespraak gehouden. Ik heb geen navraag gedaan, en zal het ook niet doen, of de redactie van dit blad het met mijn be schouwing eens is. Het zou kunnen gebeuren, dat ik door dezen of genen der oude getrou wen gedesavoueerd werd. »Niettemin houd ik het voor zeker, lettende op de strooming der tijden en de stemmen nu en dan vernomen, dat er onder hen, die bij vorige gelegenheden met belanglooze toe wijding de veikieziugen van den heer Van Houten steunden, zeer weinigen zullen zijn, die hem over anderhalf jaar of zooveel eerder als de omstandigheden veroorloven hun stem zullen geven. »Als de heer Van Houten ooit te Groningen hei kozen wordt, zal hij dit te danken hebben, behalve aan persoonlijke relatiën, aan den steun dergenen, met wie vioegere voorvech ters zijner candidatuur wel eens een harden strijd te kampen hadden." Of het den schr. niet eenig leed zou doen, deze figuur later in de Kamer te moeten missen? Zeker, maar Groningen is het land niet en de kiesdistricten zijn vele. »Er zullen er altijd zijn, wien hij een vei tegen vvoordi- ger bij uitnemendheid zal kunnen wezen. Zijn bekwaamheid en werkkracht doen hem een plaats in de Kamer waardig blijven. Alleen, hij moet die van ons niet meer verwachten." Volgens particuliere berichten uit Suriname hebben zware en aanhoudende regenbuien daar in de maand Januari aan het gewas veel schade toegebracht. In het district Boven- Para zijn ndersclieidene bruggen weggesla gen, is de weg op vele plaatsen onbegaanbaar en staan de meeste savanna's (vlakten) onder water. Daar vele bananenstruiken zijn ontworteld waarvan de vrucht Musa Paradisiaca) gelijk men weet een hoofdvoedsel van den neger uitmaakt verwacht men verhooging van prijzen der levensmiddelen. Gedurende de af'geloopen maand zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 330 schepen, waarvan 16 zeilschepen, tegen 324 schepen, waarvan 21 zeilschepen in de vorige maand. Hiervan waien bestemd voor Rotterdam 323, Schiedam 2, Vlaardingen 3 en als bij legger 2. Werd de vorige week het 25-jarig ambts- jubilé van den heer J. G. Lefèvre de Montigny als burgemeester te Hillegersberg gevierd, gisteren was liet feest te Bergschenhoek, dat ook onder zijn bestuur staat. Ook daar werd hij feestelijk ingehaald, werden hem feestlie deren toegezongen en onder hartelijke toe spraken geschenken aangeboden. Deze geschenken bestonden uil een prachtig uitgevoerde matzilveren herinneiingsmedaille en een in zilver gedreven rookstel, voorstel lende een hoorn \an overvloed, omslingerd door een tabaksplant. Een sierlijk schild draagt het wapen van Bergschenhoek. Beide fraaie stukken waren uitgevoerd in de fabriek van den heer H. TV. van Loon te Rotterdam. Gisteren had de werkman Van Genderen, woonachtig te Kralingen, het ongeluk bij zijn werkzaamheden op Fijenoord van een hoogte te vallen; hij was terstond dood. Te 's-Gravenhage is gisterochtend uit de gracht aan den Nieuwen Uitleg, in de na bijheid van hare woning, opgehaald het lijk van mevr. v. "V., die lijdende was aan zwak heid van geestvermogens. Sedert l Januari zijn te 's-Gravenzande in 50 huisgezinnen voorgekomen 82 gevallen van pokken, waarvan 18 doodelijk 10 lijders zijn hersteld. i Te Zandvoort zal met 1 April a.s. eene badinrichting volgens pastoor Kneippskoud- water-geneeswijze geopend worden Aan het hoofd daarvan zal staan dr. Oud- schans, vroeger te Amsterdam gevestigd. Aan den gemeenteraad van Zaandam is een adres gericht, door 800 ingezetenen geteekend, houdende verzoek tot strafbaarstelling van het houden van huizen van ontucht. De bewoners der huizen te Beets (Fr.) die wegens den Imogen waterstand, dooi den jong- sten storm, moesten vluchten, hebben nu allen weer hunne woningen betrokken, maar zij hebben veel waterschade geleden. Door krachtig werken is de straatweg Beet- sterzwaag Ohleboorn, waarin zes gaten waren ge-lagen over eene lengte van 550 M, inzoo- verre weer hersteld, dat paaid en rijtuig er weer kan passeeren, mits stapvoets, want daar de gaten nog niet zijn gedicht, maar wel bijgeholpen, is het rijtuigveikeer hoogst moeilijk en bij avond onmogelijk. Om de golven van de Zuidertrits, die nog geheel blank staat, zooveel mogelijk te breken en daardoor nieuwe doorbraak te vooi komen, zijn aan dien kant twee regels palen, op ge ringen afstand van elkander, geslagen, waar aan planken zijn vastgespijkerd. De tu«schen- ruimte is aangeplempt met aaide. Het water is belangrijk gedaald. De verwoesting in den straatweg is zoo groot, dat, als de weg weer elfen is gemaakt, eene nieuwe bestrating on vermijdelijk is. De kosten daarvan moeten bestreden worden uit de gemeentekas van Opsterlanddaar de weg een gemeente eigendom is. Voor de inpoldering van het tweede gedeelte te Beets worden reeds de noodige aanstalten gemaakt. Men hoopt daar mede dit jaar een aanvang te maken. Onder inpoldering wordt ook de Zuidertrits begrepen, waardoor de straatweg in veilige conditie zal komen, daar dan de polderdijk het water zal moeten keeren. (O. D.) Zondag 4 Maart zal te Utrecht de jaarlijk- schealgemeene vergadering van de»Ned. Weer- baarheids-Vereeniging" worden gehouden. Te Groenlo heeft Maandagmiddag een droevig ongeluk plaats gehad. Bij het uitgaan der scholen wierpen eenige kinderen spelende een ladder omver, waardoor drie er onder geraakten. Een der kleinen bleef op de plaats dood, terwijl de beide anderen zeer ernstig ge wond zijn. Maandag hebben 9 werkstakers der slnsu- linde", te Hengelo, het werk hervatmet de 7 der vorige week zijn er dus 16. Het geleide, dat tot nu door marechaussees te paard plaats vond, zal, als zich geen bezwaren voordoen, voortaan te voet geschieden. Te verwachten is, dat dezer dagen nog meer wevers het werk zullen hervatten. Nadpr wordt aan de Nbr. medegedeeld dat het bericht omtrent het spoorloos verdwijnen van den hoofdgetuige in het proces over den moord op wachtmeester Hoekman geheel on juist is. A. van Galen is flink aan het werk te Goch en denkt er niet aan den Oceaan over te steken. Te Os is door de ruim 101-jarige weduwe A. van Heesch aan het gemeentebestuur vergunning aangevraagd tot verkoop van sterken drank in het klein. De Ned. Kalk. Stemmen meldt Met 1 April e.k. verschijnt een nieuw katho liek dagblad, en wel in Den Haag, uitgever firma Ten Hagen. Bet blad zal den titel voeren van Residentxe-Nicmvs. De voormalige mertewerkei van het Dagblad voor Zuid-llollandjhr. J. W. van Nispen tot Sevenaer, is met de hoofdredactie belast en wordt gesteund door een paar katholieke Kamei leden. Er zou f 100,000 zijn bijeengobiacbt voor de onderneming. De richting z il niet zijn die van Uc Tijd, MaasbodeN. Haarl. Cl., Nieuwe N -Hollander en meer nnti-riernocr.itische bladen, maar eei dei Het Ce'itrutii volgen. Uit Novv-Yoik wordt van Dinsdagj.i. gemeld Heden waait de hevigste sloi m die dezen winter heeft gewoed in dit gedeelte van Anienka Reeds zijn belichten van veischeidene rampen te land en ter zee ingekomen. Gioote schade is reeds veruoizaakt en men vreest dat vele men-chen zijn verongelukt. Het schip Rnuuóke gemakte bij Staten-eiland van de ankers op i drilt en ontsnapte tem tuuernood aan het gevaar van te suanden. Te Perth Amboy is j het barkschip Samartha ge-Ai and en vreest men dat het schip met rnari en mms vin I nen is, j Te Sandy Hook zijn eon menigte schapen die beschutting zoeken. Een meikwaardig lechtsgeding wordt thans te Leuven gevoerd. Ongeveer 4 jaar geleden brandde daar een klooster af. waar veemg arme monniken huisden, die zich meestal op de I verzorging van kmnhzmmgen toolegden, I Bij de opiimmug van het puin ontdekte rnen twee ijzeren kisten, waarvan de een effecten op naam ter waarde van 2 rmllioen fi.mcs, de j andeie allerlei aandeelen ter waard» van 1,800,000 f ancs bleek te bevallen. Beli ilve de 70-jange pnor van het klooster, wisten slechts een paar moiniiken iets van die bezittingen, welke de prior tijdens zijn 40-jatig bestuur geheel naar eigen vvillekem, zonder iemand 1 rekenschap te geven, had beheeid en veilimgen gehondrii. Door den In and waren do aandeelen zeer beschadigd en daaiorn weid aan een cnmmi«- i sionnair te Leuven opgedragen, zooveel mogelijk 1 nieuwe stukken in ruil te verkrijgen, wat dan l ook gelukte. Bij de afiekemng kwam eclnei strijd. De -cP'oeaat rekende 70.000 francs, althan de coi.imisslonmur bracht die som als I zijn V morarinm in rekening en bovendien nog 47.00') Ir. voor onkosten en 5 pCt. voor zich zeiven. De monniken vonden 1 per mille al zeei ruim. Een proces werd begonnen, maar nu mengt zich het Openbaar Ministerie in de zaak en nu «verwijderde" zich de commissionnatr naar Griekenland. Na onderzoek bleek dat hij zich voor 300,000 fis. aan effecten had toege- eigend. De advocaat wordt nu vervolgd wegens meneplichugheid. 's-GH.I VEXII.tGE1 Maart. Tweede Kamer. De minister Tak van Poort vliet hield vol dat art. 4 volkomen zuiver en logisch aangenomen het beginsel van art. 3 uitwerkt en voor den kiezer eisclit een vaste ■woning, voorziening in eigen onderhoud zon der steun voor de vervulling zijner staats- plichten en de eerste beginselen van kennis. Tot gemeen overleg was hij beieid in den geest van het gewijzigde amendement-Van der Feltz om het begrip van vastheid va® ■woning te verduidelijken en voorts om van alle kiezers te eischen dat zij niet of hoog stens tweemaal in hst jaar verhuisd zijn. De overige amendementen bestreed hjj ais on- noodig of ongewenscht, speciaal handhaafde hij de schrijfproef. Ofschoon bereid om samen te werken, zou hij zijn beginselen niet prijs geven. De heer De Kanter verdedigde krach tig het artikel. De heer Van Houteu bleef het bestrijden en wierp de schuld van even tueel e verwerping op de regeering. De heer De Savornin Lohman verdedigde zijn stand punt. Vele replieken volgden. De gelegenheid tot verzending der conespon- dentie naar de Westkust van Afrika (Bayin, Gr. Bassam, Assinee, Quittah, S. Leone, Mon rovia, Bassa, Senoe, C. Palmas, C. Coast enz.) bestaat door middel van het stoomschip Madeira,

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3