(D. v. sr.) Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. en Manchester, via het Manchester zeekanaal. Sommige aandeelhouders der maatschappij hadden bezwaren tegen dit plan en geloofden dat het beter zou zijn eerst de oude en bestaande routes, waarmede de naam der maatschappij sedert lang verbonden is, te handhavenen te ontwikkelen, maar de directie gelooft dat er een zeer groot vervoer tusschen Manchester en Rotterdam kan tot stand gebracht worden en zal dus aan haar voor nemens gevolg geven. Het IVcerbosch-ftapport. Het in 't licht verschenen rapport heeft over 't geheel eene gunstige wending gegeven aan het oordeel over den heer Van 'tLin- df nhout, behoudens alle aanmerkingen, op zijne stichting te maken. Zoo meent de N. Rott. Ct., dat men zich mag verblijden, dat noch de reputatie van den directeur, noch die der inrichting een niet te herstellen knak hebben gekregen. De uitspraak van een uit onafhankelijke mannen van allerlei richting samengestelde commissie heeft thans voorgoed den laster te niet ge daan, die zoo kwistig was verspreid. Gelou terd komt de niet gediscrediteerde instelling uit den smeltkroes der critiek te voorschijn. In- tusschen wijst het blad toch op vele onregel matigheden, uit 't rapport gebleken, en zegt »De toestand inoge historisch verklaarbaar zijn, gezond is hij niet, en evenmin kan hij geacht wot den in 't belang van Neerbosch te zijn". In denzelfden geest oordeelde het Handehbl. Vrij wel ongedeerd", meent de Stand.. kwam Neerbosch uit den strijd. Immers al komt er tekort, de billijke beoordeelaar be grijpt »dat reeds een uitmuntend werk is verricht, zoo liet gelukte zulk een massale inrichting redelijk wel te laten loopen". Toch wenscht de Stand, ook een andere manier van tuchtigen en eene administratie meer naar den eisch des tijds. Van de vrouw van Van 't Lindenhout maakte het blad de op merking, dat zij hij dezen pverre scheen achter te staan in liefderijke behandeling". Tegen deze uitdrukking kwam in hetzelfde blad de heer fiovy op, die zegt uit eigen ervaring veel goeds vau mevr. Van 'tL. te weten. »Mel moederlijke bezorgdheid gaat zij de gangen der meisjes na; zij wijkt nimmer van hare plaats, en dat weten de meisjes opperbest. Of zij dit nu aangenaam vinden Voor tie kwaadgezinden is de strenge tucht altijd een doorn in 't oog." Van de katholieke bladen zijn b.v. ook Tijd en Centrum vrij wel door het rapport tevre dengesteld. •Duidelijker dan alle gebreken", zegt eerst genoemd blad, »die de weesinrichting te Neerbüsch aankleven, wat inrichting en ad ministratie betreft, is thans gebleken met hoeveel overdrijving op z'n zachtst ge zegd de beschuldigingen zijn ingebracht tegen de instelling en tegen de personen." Het Centrum meent, dat thans het »schan- daal" is teruggebracht tot betrekkelijk zeer geringe proportie», zoodat het publiek zich er waarlijk niet meer druk over behoeft te ma ken. Et" zal nu een einde komen aan »de spe culatie op de zucht naar schandaal onder het publiek, vermengd met haat tegen de sfijnen", waaraan, helaas, ook eenige katholieke bla den hebben meegedaan, evenals aan den on- tuchtigen toeleg in tooneel- en vergaderzalen,, om ons volk te verlagen tot een verfonfaaid product der Parijsche trottoirs Be Amsterdammer echter is van eene geheel tegenovergestelde nieening. Zij wijst op den sbedenkelijken" oorsprong der commissie, die, op initiatief van den beschuldigde, den heer v. 't L., zeiven, werd samengesteld en dus wel jonvolledig en eenzijdig" moest uitvallen. Die samenstelling bleef niet zonder invloed op hare houding tegenover den heer v, Deth, die, vijf maanden lang genegeerd, weigerde zich met haar in betrekking te stellen. Ten aanzien van de hygiën. comtn- meent het blad, dat zij hare taak niet met bijzon deren ijver en zorg opvatte. De uitkomsten der financ. comm. acht het zeer bezwarend voor de directie van Heerbosch. Contróle op liet gevoerd beheer achtte de comm. onmo gelijk; zij had dan maar moeten zwijgen van de niet aan 't licht gekomen sporen van kwade trouw; bij onmogelijke contróle kan van goede noch van kwade trouw iets blijken. De paedag. comm. had een wonderlijke op vatting van nkinderen in hun milieu" lateri dat schijnt zooveel alsze aan armoelijden gewennen. Bij deze commissie is voorts veel onderlinge tegenspraak. Ook is het weinige, wat over do beweerde onzedelijkheid gezegd wordt, in geenen deele geruststellend. Van de eindconclusie der comm. in pleno meent* de Amst., dat zij niet strookt met het geen in de verschillende subcommissiën werd te berde gebracht. Bij de politie te Rotterdam werd een valsch kwartje gedeponeerd, door een sigarenhande laar in betaling ontvangen. De trein van 9 uur uit Den Haag, niet ten onrechte büksemtrein genoemd, ijlt in duize lingwekkende vaart tusschen Vogelenzang en Haarlem over de rails. De passagiers letten ternauwernood op de huiveringwekkende snelheid: men geraakt daataan gewoon. Genoeglijk praat men over koetjes en kalfjes. Daar wordt men plotseling opgeschrikt door een trillenden schokmen krijgt een gevoel alsof het voortvlipgende monster op eenmaal door een nog sterker kolossus wordt tegen gehouden in zijn vaarttot hiertoe en niet verder. Zoo is het ook. De wachter op de locomotief heeft onraad bespeurd, de rem doen werken en den trein doen stilstaan, in deri tijd van enkele secon den. Nog een seconde en de passagiers van het voorste compartiment zien uit het portier een zwaren boerenvrachtwngen bespannen met twee paarden vlak voor de nu stilstaande locomotief over de rails rijden. liet bovenstaande vernamen wij van een der reizigers in trein 56, die Dinsdagochtend te 9 ii. 4 uit Den Haag vertrok. Bij een overweg nabij de Zantivoortsche daan tusschen Voge lenzang en Haarlem, zag de machinist Bottrop op zeer korten afstand voor zich bovenbe doelden wagen in dolle vaart naar den spoor weg rijden. Blijkbaar wilde de boer den over weg nog oversteken voor de trein aankwam. De machinist bleek wakker op zijn post en even rap in de bediening van het ramtoestel. Dank zij zijn vluggen en kraclitigen stoot, stond de trein nog juist even voorde wagen de rails bereikt had, stileen volgend oogen- blik ware de wagen verpletterd geweest, en de trein meer dan waarschijnlijk gederail leerd, wie weet met welk een catastrophe van dooden en gekwetsten. Bij aankomst te Amsterdam was liet eerste werk van de passagiers om den wakkeren machinist (te Rotterdam gestationneerd) hulde te brengen voor zijn flinke daad. Zij deden hun compliment vergezeld gaan van een klin kend souvenir. De chef werd onmiddellijk van het incident in kennis gesteld en ook deze betuigde bij voorbaat den machinist ingenomenheid met hetgeen hij verricht had. Het lijdt geen twijfel, of de directie der Hol!, IJz. Sp. Maatschappij, die uitnemende diensten van haar personeel weet op prijs te stellen, zal hiervan ook bij deze gelegenheid blijk geven jegens den kranige» machinist Bottrop. Tegen den onbesuisden boer is proces-ver- baal opgemaakt. {B. v. Z.-B.. en's-Gr.) De rijksveldwachter R. betrapte bij den wethouder H. Uittenboogaard te Haastrecht een gevaarlijk persoon, die zich aan bedelarij schuldig maakte. Onmiddellijk gaf deze te kennen, den politie-beambte te willen dooden, doch deze wist met behulp van eene revolver hem naar de drie kwartier vertier gelegen kom der gemeente te brengen. Bij den burge meester gekomen, begreep hij naar Rotterdam te zullen worden overgebracht. Hierover ontstak hij zoodanig in woede, dat hij een open knipmes uit den zak haalde en den rijksveldwachter wilde wonden. Deze deed eenen zijspronghij wierp zicli toen op den inmiddels ontboden gemeente-veldwachter wien hij een drietal sneden door de jas gaf. Nog niet voldaan, deed hij pogingen om den burgemeester en den beambte te raken, doch do rijksveldwachter gaf hem daarop met eenen knuppel eenen slag, waardoor het mes op den grond viel en waarvan men zich spoe dig meester maakte. Des middags werd de woestaard onder geleide van de beide agenten zwaar geboeid naar de gevangenis te Rot terdam overgebracht. De eerlang te ontslane werklieden der landswerf hadden Dinsdagavond in nPlancius" te Amsterdam eene bijeenkomst belegd om tegen dat ontslag te protesteeren. Onder de sprekers behoorde ook de heer Domela Nieuwenhuis. Ten slotte werd eene motie ingediend, waarin geprotesteerd werd tegen het ontslag en de schuld der gevolgen op de vegeering werd geworpen. Toen een der aanwezigen vroeg of deze motie aan de regeering zou worden gezonden en de voorzitter bevestigend antwoordde, verklaarde bedoelde spr. dat men daarmede toch niets zou winnen men moest andere maatregelen nemen. Welke, dat moest ieder voor zich zelf maar weten. (Applaus.) De brutaliteit van de straatroovers te Am sterdam neemt hand over hand toe. Donder dagavond nog, tusschen zes en zeven uur, werd in de drukke Paleisstraat uit de portiek van een winkel eenijzeren ledekant ontvreemd. Op vier verschillende plaatsen, n.l. Enk huizen, Hoogkarspel, Schagen en Den Helder, trad in de vorige week mevr. Schook-Haver van Amsterdam op, om te pleiten voor de rechten der vrouw. Iri de drie eerstgenoemde plaatsen behandelde zij sDe positie der vrouw", in Den Helder s Vrouwenkiesrecht". Na af loop meldden zich tamelijk vee! personen (meer vrouwen dan mannen) aan, als lid van de nieuwopgerichte Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht", zoodat weldra een afdee- ling aldaar zal gevormd worden. Ook te Enkhuizen schijnt de oprichting eener afdeeüng te mogen worden verwacht. Te Sneek is Donderdagavond te halftien brand ontstaan in de gevangenis. Een der gevangenen aldus wordt ver haald vermoedelijk een krankzinnige, had zijn stroozak in brand gestoken. Toen de brandweer kwam, sloegen de vlammen reeds uit het hoofdgebouw. Door het flink optreden van het brandweer personeel, is het bij het uitbranden van dat gedeelte gebleven. De gevangenen werden bijtijds naar het aangrenzende, voormalige paleis van justitie overgebracht. Gisteren zijn veertien van hen per spoor naar Leeuwarden vervoerd. Op het werk van de heeren Volker en Bos, te Sliedrecht, aan den Maasmond nabij Heus- den, is van den drageur »Feijenoord V" door uitglijden te water gevallen en verdronken de 23-jarige stoker Dirk Ele, uit Gorinchem, een oppassend werkman en de kostwinner voor zijne moeder. Ofschoon zijne makkers hem spoedig ophaalden, waren de levensgees ten reeds geweken. Uit Groesbeek wordt aan de JV. Ii. Ct. gemeld Gedurende de laatste jaren neemt het aan tal dergenen die in de Nieuwe Wereld hun geluk beproeven willen, in deze gemeente zeer toe. In de afgeloopen week vei trokken weder een 20-tal personen naar Noord- Amerika, uitgelokt door de welvaart waarin de landbouw zich bevindt, is het dan ook voor den boerenstand bijna onmogelijk op deze schrale zandgronden vooruit te komeo. De ongelukkige remmer Bak, een oppas send man, die verleden jaar bij het spoorweg ongeluk in de Vacht te Rozendaai uit de rernkast moest worden gezaagd en sedert dien tijd aan zenuwachtige overspanning leed, is onder geleide naar het krankzinnigengesticht T> Voorburg" te Vuclit overgebracht. Door de politie te Venlo is een muntbiljet van f10 in beslag genomen, dat gebleken is valsch te zijn. Ofschoon anders goed nage maakt, bevatte dit geen watermerk en de verkeerde handteekening van den minister over '1892 Godin de Beaufort, in plaats van Pierson. Onlangs had zekere Kelhoek uit Zutfen zoo meldt het Aniw. Ilbl zijn intrek genomen bij een winkelier op den Kleinen Kauwenberg te Antwerpen. De huisbaas van Kelhoek bad opgemerkt dat zijn Hollansche huurder meermalen anarchistische bladen kreeg en het anarchisme was toegedaan. Zelfs had Kelhoek eens, terwijl hij beschonken was, Vaillant opgehemeld en had de huisbaas hem hooren zeggen, zijn schilderskiel te wil len rood verven met het bloed van zijn kost baas. Ook beroemde de man er zich op te Buenos-Ayres een politie-agent vermoord te hebben. Toen de politie een en ander ter oore kwam, volgde een huiszoeking, waarbij eenige papieren in beslag genomen werden. Een andere Hollander, zekere v. d B, ook te .Antwerpen, werd als zonder middel van bestaan over de grenzen gezet. Amsterdam. De katholieke vereeniging Recht en Plicht" hield Woensdagavond in het gebouw der mpij. v. d. werkenden stand een goed bezochte vergadering. In deze bijeenkomst, die, gelijk de voorzit ter in zijn openingswoord opmerkte, strekte om de leden der vereeniging te oefeneu in het debatteeren, trad als spreker opde heer W. J. Derksen, die een lezing hield over •de werkman en de politiek". Sprekers betoog strekte om zijn meenin» te verdedigen, dat, waar men onder politie| ook, en niet in de laatste plaats, verstaat het kiezen van regeerders, van volksvertegen woordigers, de werklieden zich daarvan niet mogen onthouden. Dat de katholieke werkliedenvereenigin- gen zich over het algemeen buiten politiek houden, gaf, volgens spreker, nog niemand het recht om te beweren, dat de katholieke werkman het kiesrecht niet begeert. Het tegendeel is waar zeide spr, er zijn motieven genoeg om den werkman het kiesrecht te geven. Over de motieven, er tegen aangevoerd, sprekende, zei spr., dat de werklieden niet zoo dom en onontwikkeld zijn als velen wel willen beweren. Het -noga waar zijn, dat voor velen het sternbilj :t een middel zal wezen om tegen de regeering te ageeren, evenz er is waar meende hij dat zeer velen het zullen aanwenden om de bestaande orde te steunen, omdat zij eerbied hebben voor het gezag en voor ons Vorsten huis (applaus). Bovendiende werkman begint te begrij pen, dat hem onrecht geschiedt door te langen werktijd, te karig loon, ongezonde woningen, Zondagsarbeid enz., en liet is zijn plicht om die toestanden te verbeteren, ook in het belang van zijn gezin. Die verbetering zei spr. is slechts mogelijk door tusscheokomst van den staat, en daarom behoort de werkman liet kiesrecht te bezitten, om invloed op de regeering te kunnen oefenen en zoodoende mee te werken tot verbetering der toestanden. Door een dergelijke vreedzame verbetering, door een toenadering van standen, door on derlinge samenwerking gelijk de pausdie aanbeval in zijn encycliek Re rum Novarum" hoopte spr., dat de werklieden, indien zij kiesrecht krijgen, zouden medewerken om de goede zaak te helpen bevorderen. Bij de beraadslagingen bleek, datde meesten het in alle opzichten met den inleider eens waren. De meesten achtten het kiesrecht ge- wenscht, maar hoopten, dat de werklieden er dan een beter gebruik van zouden maken dan de kiezers van thans. Een ander wees op den plicht van de werk-" lieden, om niet lijdelijk toe te zien, maar liever, zooals de paus ook zegt, de krachten te vereenigen, plaats te nemen in de gelede ren van het geloof, om te bestrijden het ongeloof en het daaruit voortvloeiende socia lisme en de anarchie. Na eenige verdere besprekingen werd de vergadering gesloten. De heeren Van Nispen en Ten Hagen spreken, volgens de N. Rott. Ct., tegen de mededeeling van de Ned-Kalk. Stemmen, ten aanzien van het onder hun beheer te verschijnen blad te 's-Gra- vetihage. Zij noemen dit bericht in menig opzicht onjuist, speciaal wat de aan het blad te geven richting betreft. Ingezonden medcdeellngcn, betreffende zaken van particulier itandcls- en nijverheidsbelang. 2® Cents per regel. Het Is om de Levensgeesten weer op te wekken. Zoo denkt menigeen, als hem een gevoel van lusteloosheid, slechte spijsvertering, gebrek aan eetlust, matheid en loomheid overvalt, en hij dat tracht tegen te gaan door het gebruik van sterken drank. Door sterken drank echter wordt de oorzaak der ongesteldheid niet weggenomen. Dat ge schiedt door het gebruik van de Zwitsersche Pillen van den Apotheker Richard Brandt, die het witte kruis op het roode veld op het etiket dragen. Zij bevorderen de geregelde spijsvertering en genezen daardoor de boven genoemde kwalen. Alleen verkrijgbaar in doosjes a 70 Cts. in de Apotheken. Hoofddepot: F. E. VAN SANTENKOLFF te Rotterdam. Een vreemd geval, dat herinnert aan middel* eeuwsche gildetwisten, doet zich voor te Annonay in Frankrijk. Het syndicaat der zeemleer wei kers weigert tot leden aan te nemen arbeiders, die geen zonen zijn van werklieden in hetzelfde vak. In de statuten van het syndicaat staat dit niethet zou dan spoedig van overheidswege worden ontbonden, omdat

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2