A". 1894. Zondag 4 en Maandag 5 Maart. N°. 8481; Tweede Blad Feuilleton. EEN LANGE STRIJD. .A. eliteiiveertigste Jaareaiifir. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Bnitenlandsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal f 1.85. franco per post, door het geheele Rijk2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BURBA I' t «OTER8TKAAT, E 27. Advertentieprijs: van t10 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F It A N K R IJ K. Te Mentone is keizer Frans Jozef van Oostenrijk Donderdag incognito aangekomen. De keizerin bracht aldaar een bezoek aan de ex-keizerin Eugenie. President Carnot zond een telegram aan den keizerlijken gast, die een zeer vriend schappelijk gesteld telegram terugzond. De prins van Wales is Donderdag te Parijs aangekomen. Figaro meldt dat de prins, na een rondreis door Europa gedaan te hebben, eenigen tijd te Brussel zai blijven, om daar het huwelijk van den prins van Hohenzollern bij te wonen. Het incident, tengevolge waarvan graaf d'Aunay. oud-gezant van Frankrijk te Kopen hagen, ster beschikking" gesteld werd, is ge wichtiger dan het schijnt, en de buïtenland- sche bladen vooral laten niet na, uit het voorgevallene munt te slaan. Niet de personen- quaestie is het, n.l. of graaf d'Aunay al dan niet de schrijver is van het artikel in Figaro eer. op.atting welke de regeering schijnt te deelen die de algemeens belangstelling gaande maakt, maar een dieper liggende quaestie. Onder het opschrifttEr be staat geen Franse h-R ussisch ver bon d", bevat de Kölnische Ztg, een kort artikel, waarin betoogd wordt dat door het gebeurde bet bewijs voor bovenstaande stel ling is geleverd. Zeker is het nu, schrijft dit blad, dat in den vorigen zomer de Fransche regeering nog niet rekenen kon op Ruslands bijstand, zelfs ingeval Frankrijk defentief zou moeten optreden Dat er dus geen sprake kan zijn van een schriftelijke overeenkomst tusschen den czaar en de regeering der Fran sche republiek, acht het Keulsche blad boven allen twijfel vei heven. «Natuurlijk", voegt het blad er bij, «wordt hierdoor niets ver anderd in de Europeesche verhoudingen een verstandhouding van Rusland met een der machtigste staten van Europa blijft immers in allerlei opzichten te veel in het belang van Rusland zelfdoch het incident toont aan, dat de czaar zich volkomen vrijheid van han delen heeft voorbehouden." En dit wordt door de Folnische Ztg. natuui lijk weer in verband gebracht met het aanhangige Duitsch-Rus- sische handelsverdrag. Misschien teneinde dergelijke beschouwin gen m de buitenlandsche pers te verzwakken, maakte de Gaulois gisteren een correspon dentie uit St.-Petersburg openbaar, waarin verzekerd wordt dat wel degelijk een militaire conventie geteekend is tijdens de jongste Fransch-Russische feesten. Het stuk, dat de bijzonderheden van bijstand in geval van een defensieven oorlog regelt, zou tusschen gene raal Obroutchew, chef van den Russischen generalen staf, en generaal Boisdeffre uitge wisseld z(jn. Intusschen ontkent Figaro zoo beslist moge lijk, dat graaf d'Aunay de schrijver is van het bewuste artikel Daarmede is echter niet gezegd, dat de diplomaat het stuk niet »ge- inspireerd" heeft. De Temps, sprekende over het artikel van de Figaro betreffende de mededeelingen, ge wisseld door Frankrijks militairen attaché Beauchamp en prinses Waldemar (dochter vari den hertog van Chartres), verklaart dat de bladen, die den heer Carnot beschuldigen dat hij buiten de ministers om heeft gehan deld, dezelfde zijn, die hem aanhoudend ten laste legger, dat hij noch handelt buiten, noch reageert tegen het Kabinet en tegen de Kamer, als de belangen des lands in het spel zijn. Voor het overige, indien de heer Carnot ten deze gehandeld heeft, dan mag men uit alles onderstellen dat hij de regeering er van verwittigd heeft. Verder blijkt uit het verhaal van de Figaro niet, waarin alleen sprake is van generaal Borius, dat de president der republiek werke lijk het initiatief in die zaak lieeit genomen. De politie heeft haar huiszoekingen ook Donderdag voortgezet. Bij een twintigtal per sonen te Saint-Denis, Saint-Ouen, Auber- villers en Levallois-Perret werd een onderzoek ingesteld, tengevolge waarvan 17 arrestatiën plaats hadden in de voorsteden en 11 te Parijs zelf. Een der gevolgen van de maatregelen, op groote schaal door de justitie tegen de anar chisten genomen, is dat de uitgifte der anar chistische bladen Fn-Dehors, La Révolte, Fère Pcinard, gestaakt is. Een persoon die in de rue Oberkampf een bom had neergelegd, is door de politie in hechtenis genomen, De man verklaarde dat men in zijn woning nog andere moordwerk tuigen zou vinden. Uit Nizza wordt gemeld dat de horloge maker Tippel in of Zippelein aldaar als anar chist gearresteerd is. Uit de bij heiri gevonden papieren vermoedt men dat hij medeplichtig is aan den moord op den Russische» generaal Seliverstow. Hij moet ook in betrekking ge staan hebben tot Paul Reclus, die zich vóór den aanslag van Henry te Nizza ophield, en vandaar naar Italië is uitgeweken. BELGIE. De minister-prt-sident Beernaert zal Dinsdag a.s. zijn wetsontwerp op de evenredige ver tegenwoordiging bij de Kamer indienen. In de afdeeelingen heeft het wetsvoorstel van den heer Woeste, tot wijziging van art. 3 der schoolwet, strekkende tot gelijke sub- sidicci-ing van alle bijzondere en openbare, scholen, een zeer ongunstig onthaal gevonden. Niet de helft der afgevaardigden heeft aan het onderzoek deelgenomen en in 5 van de 6 afdeelingen is het voorstel verworpen. Een groot aantal leden der rechterzijde achtte het voorstel ontijdig en velen ging het niet ver genoeg. Ook het bestuur van den Liberalen Bond" heeft besloten een congres der liberale partij bijeen te roepen. De voorzitter, de heer Neujean, heeft Woensdag in de Kamer daar van officieel mededeeling gedaan aan de vertegenwoordigers der peis en o. a. ver klaard, dat alle liberale vereenigingen, ook die niet bij den bond zijn aangesloten, lot bijwoning zullen worden uitgenoodigd. Het voorloopig door het bestuur vastgestelde ontwerp-programma, waarbij in het oog ge houden is dat alsnog overeenstemming verkregen worde met het congres, door den progressistischen bond uitgeschrevenzal eerstdaags aan de liberale vereenigingen wor den toegezonden. De gemachtigden der provinciale commissie voor liet plan Brussel-zeehaven zijn Donderdag bij den minister van openbare wei ken De Bruyn op aud,ientie geweest, om hem het uitgewerkte plan over te leggen en tevens aan te dringen op verbooging der staatsbij- drage. De regeering had 6 millioen subsidie toegezegd. De commissie vraagt er nu 1'2. Door den lieer De Bruyn werd veiklaard dat de zaak meer zijn collega van financiën aanging. Hij zelf is echter bereid, de wenschen der commissie te steunen in dezen zin, dat de staat de meerdere kosten zou diagen, die in de practijk noodig zullen blijken, zonder een bedrag te stipuleeren. De belangstelling in den cursus van den heer Elisée Recius over «vergelijkende aai d- rijkskunde in tijd en plaats" is zoo groot, dat de 550 beschikbare kaai ten nu reeds zijn afgegeven door het comité, dat nog 500 aanvragen had af te wijzen. Ook te Brussel zijn bij da uitgeefster, de wed. Tordeur, 700 exemplaren in beslagge nomen van de anarchistische brochure door den Franschman De Grave geschreven. U U I T S t' li t A S 1>. Keizer Wilhelm en zijne gemalin zullen in het laatst van Maart een bezoek brengen aan Venetië, wnar zij den koning en de koningin van Italië zullen ontmoeten. Koning Humbert zal daarna den keizer en de keizerin een tegenbezoek brengen te Abbazzia. In de begrootingscommissie uit den Rijks dag deelde admiraal Holimann Donderdag mede, dat, in geval van mobilisatie der vloot de reserve zai moeten worden opgeroepen tot bewapening der pantserschepen, thans 20 in getal. De regeering wil dit jaar eens eeue proef nemen met zoodanige moblisatie om na te gaan in hoever de aldus bemande schepen in oorlogstijd te gebruiken zijn, en is voor nemens die proef jaarlijks te herhalen. In het Pruisische Huis van afgevaardigden heeft dr. Bachem (centrumpartij) bij de be handeling der begrooting van eeredienst en onderwijs geklaagd over ongelijke behande- 6. Verontschuldig u hierover niet," zeide ik, hem inet warmte de hand schuddende. «Een ieder zou zich in zoo'n vreemd en onverwacht geval kunnen vergissen, en zooals het spreekwoord zegteind goed, al goed." De dokter begaf zich nu weer naar binnen bij zijn patiënt, terwijl ik buiten bleef. Wat later kwam de verpleegster. Etheleen werd in de woning van den doodgraver te bed gebracht ■en de veipleegster bleef bij haar. In de grootste spanning wachtte ik op de deiugkomst van dokter Falck. Eindelijk verscheen hij en ik haastte mij hem te vragen, hoe het ■met de zieke was. «Voor het oogenblik gaat alles naar wensch," zeide hij. «Zij beeft wat bouillon kunnen nemen en eenig droppels wijnzij is bijgekomen, maar nog uiterst zwak. Er is nu verder niets te doen, dus ga ik naar huis om te zien, of ik wat te eten kan krijgen. Wilt gij met mij meegaan V' «Dank u," zeide ik, «Voor het oogenblik zal ik geen gebruik van uwe gastvrijheid maken, maar gaarne wandel ik tot uw huis met u mede." «Dat is goed," was het antwoord, «want ik zou u wel een paar vlagen willen doen." Wij wandelden eenige minuten zwijgend voort, waarna de dokter, zich op eens tot mij wendend, vroeg «Ik hoop, dat gij mijn vraag niet al te on bescheiden zult vinden, maar in welke betrekking staat gij tot deze jongedame «Er bestaat in 't geheel geen betrekking tusschen ons." «Ik begrijp wet, dat gij haar hier niet lang kunt gekend hebben, want zij was pas sedert eenige dagen gekomen, toen dit toeval haar overvielmaar ik dacht dat gij haar misschien reeds in Engeland gekend hadt." «Neen, gisteren zag ik haar voor de eerste maal en werd getroffen door haar buitengewone schoonheid. Daardoor werd mijn belangstelling opgewekt't overige weet gij." Dokter Falck dacht een oogenblik na en hernam toen «Hetgeen gij mij daar zegt, maakt de mede deeling, welke ik te doen heb, gemakkelijker dan ik eerst meende." Ik zag hem verwonderd en eenigszins ongerust aan. Welke treurige mededeeling had hij mij te doen I «Gij hebt mij gevraagd," vervolgde hij, «of ik dacht, dat deze jongedame er gebeel van zou opkomen. Zooals ik u reeds zeide, gaat het voorloopig goed met haar, ik geloof dus dat zij lichamelijk zal herstellen." Ik bleef ontsteld staan. «Waarom," vroeg ik angstig, «drukt gij zoo bijzonder op het woord lichamelijk?" «Omdat in een geval van schijndood, als het hare, niet zelden tot bewustzijn blijft bestaan, terwijl het lichaam buiten staat is een enkele beweging te maken. In dien toestand kan men vreeselijke dingen hooren en zien-bijvoorbeeld al de toebereidselen voor de begrafenis en kan de geest een schok krijgen, welken hij nooit geheel te boven komt." «Hoe afschuwelijk Maar ik hoop toch niet, dat gij vreest, dat dit het geval met miss Stuart zai zijn «Ik geloof dat de mogelijkheid bestaat," zeide hq ernstig. «Waarom gelooft gij het?" vroeg ik. «Zij heeft nog geen woord gezegd en de uitdrukking in haar oogen bevalt mij niet." Hij spiak zeer ernstig en hetgeen hij zeide trof mij dn-p. Dus zou zij tevergeefs tot het levers zijn teruggeroepen en toch voor mij verloren zijn Daar ik niet antwoordde, ging dokter Falck voort mij zijn zienswijze verder mede te deelen tot wij aan zijne woning waren gekomen. «Welnu." zeide hij, zijn sleutel uithalend, «ons staat niets te doendan af te wachten,

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5