Binnenlandsche Berichten ling der katholieken tegenover de protestan ten, zooals zijns inziens bleek uit de trakte menten en toelagen voor geestelijken, de benoemingen van hoogere ambtenaren, enz. Volgens hem zijn de hoogere ambtenaren, zoowel in gemeentelijk als in staatsbestuur bijna uitsluitend protestanten. De regeering moest daarin voorzien, opdat de katholieken weder ten volle vertrouwen in haar kunnen stellen. Te dien einde moet de katholieke afdeeling bij het departement van eeredienst en onderwijs weder worden opgericht, en vooral moest cr bij de benoeming van hoogere ambtenaren eene zoodanig geëvenredigde vertegenwoordiging der katholieken worden in acht genomen, als hun wegens de beteekenis en de vaderlandsliefde der katholieke bevol king toekomt. De minister betoogde, dat er bij benoemin gen wordt gelet op bekwaamheid en degelijk heid, niet op geloofsbelijdenis. En wat de thans gehoorde klacht betiof, het was toch nog zoo lang niet geleden dat er vier katholieke mi nisters waren, terwijl er nu verscheidene katholieke provinciale regeeringspresidenten en andere autoriteiten zijn. Eene mechanische verdeeüng der ambtsbetrekkingen naar ge loofsbelijdenis is onmogelijk. Ook verder be toogde hij, dat er bij de benoemingen zakelijk en onpartijdig wordt te werk gegaan en dat dit ook voor de kntholieken het best uitkomt. ENGELAND. In het Uoogerhuis verklaarde lord Itipon gisteren dat de overeenkomst met de Zuid- afrikaansche republiek betalende Swaziland nog niet door den Tranvaalschen Volksraad is bekrachtigd, aangezien dat lichaam niet vergaderd is. Duiten het verdrag om worden thans onderhandelingen gevoerd met de in- landsche hoofden van Swaziland, met het doel, zoo mogelijk eene organieke proclamatie af te kondigen tol regeling van het bestuur van dat land. De Times, daartoe gemachtigd, bevestigt thans, dat Gladstone om de bekende redenen ontslag als eerste minister aangevraagd heeft. Het plan daartoe zou reeds vóór de reis naar Biarritz gerijpt zijn. Gladstone deelde het echter alleen eenigen vertrouwden en de Koningin, maar niet aan het ministerie mede. De Daily 2lews erkent bedrukt de juistheid van het bericht. Algemeene versla genheid heerseht in liberale kringen. Er gaat een verzoekschrift aan Gladstone ter teeke- ning rond, om hem dt ingend uit te noodigea vooralsnog het eerste-ministerschap te blijven waarnemen. De beweging legen lord Rosebery als opvolger van Gladstone wordt krachtiger. De Daily Hews erkent, dat Rosebery als zoodanig onmogelijk is, tenzij hij in het La gerhuis zitting nemen kon en wilde. Naar gemeld wordt, heeft de koningin het ontslag van Gladstone aangenomen en heeft hij haar lord Rosebery als opvolger aanbe volen. Deze zou door de koningin op Windsor zijn ontboden. Naar men zegt, zou hij heden de betrekking van premier aannemen. Men gelooft, dat het Kabinet slechts twee wijzi gingen zal ondergaan. In de zitting van het Lagerhuis van Don derdag deelde sir William Harcourt mede dat geen enkele buiteulandsche regeering den wensch heeft te kennen gegeven tot het weder beleggen eener internationale munt- conferentie, en dat de Britsche rege >ring niet voornemens is het initiatief daartoe te nemen. De onder-secretaris van buitenl. zaken sir Edw. Grey deelde mede dat aan de bevel hebbers van de Fransche, Italiaansche, Ne- derlandsche en Amerikaansche oorlogsschepen te Rio de Janeiro bevel is gezonden zich te verstaan met den Fngelschen vlootvoogd tot bescherming van lijf en goed der vreemde lingen tegen de vloot der opstandelingen. Aan admiraal De Mello, die gedreigd heeft Rio de Janeiro te bombardeeren, is eene waar schuwing gezonden dat elke aanval op die stad desnoods met geweld zal worden ge keerd voor de vreemde schepen. De Duitsche bevelhebber heeft zich bij die waarschuwing aangesloten, oindat zijne regeering zoodanig optreden schijnt in strijd te achten met de neutraliteit, welke zij volstrekt wil handhaven. B S 1 A N B. Ten stelligste wordt thans verzekerd dat de keizer niet aan eene buitenlandsche reis denkt, zoodat ook de geruchten van een aan staand bezoek aan Berlijn en van eene ont moeting der drie keizers in de badplaats Abbazzia daarmede gelogenstraft worden. In de eerste dagen van April gaat de keizerlijke familie naar Livadia. Te Moskou wordt algemeen verzekerd, dat een ernstige botsing tusschen Pruisische ulanen en Kozakken op de Russische grens heeft plaats gehad, maar dat de wederzijdsche regeeringen geheimhouding van dit feit wen- schen om politieke redenen. Naar te Moskou wordt verteld, zouden de ulanen, die schuld moeten hebben aan de botsing, van de Kozak ken geducht op den kop hebben gehad en zouden de woedende Kozakken de ulanen wel een uur ver op Pruisisch grondgebied hebben achtervolgd. Volgens een bericht uit St.-Petersburg aan de Qaulois bestaat de vereeniging tus schen Rusland en Frankrijk in eene militaire overeenkomst, die geteekend was ten tijde der Fransch-Russische feesten. Zij is van louter defensieven aard, en voorziet in het geval van eenen aanval door eene der mogendheden van het drievoudig verbond. De overeenkomst zou het aantal manschappen regelen, dat de eene mogendheid ter hulpe der andere be schikbaar zou stellen, en eenige andere be palingen betreflende de leiding der operation, enz. De uitvoerhandel bedroeg van 1 Januari1 December 1893 R. 537,314,000 tegen R. 431,003,000, da invoerhandel R. 387,801,000 tegen R. 341,178,000 in hetzelfde tijdvak van 1892. OOSTENRIJK. Kalnoky is gisteren naar Buda-Pest ver trokken, waarheen andere ministers hem zul len volgen ten behoeve der onderhandelingen met Rusland. ITALIË. Crispi heeft de ware geschiedenis der Siciliaansche fasci als volgt uiteengezet: De fasci dateeren van 1891. In den aan vang niet veel meer dan vereenigirigen van weldadigheid en onderling hulpbetoon, kregen in het volgende jaar revolutionnairen, van het vasteland gekomen, in de besturen zitting. Ook met behulp van vreemde revolutionnairen werden deze volksvereenïgingen toen weldra brandpunten van woelingen, die zich snel uitbreidden de 160 fasci telden weldra 289,000 leden. De leiders trachtten eerst zich in verbin ding te stellen met clericale vereenigingen vervolgem werd op een vergadering te Mar seille besloten, een «anarchistischer. Garibal di" naar Palermo te zenden. De opstand moest half Februari 1893 uitbreken, er deden zich in April ongeregeldheden voor, doch de jmieu- we Garibaldi" nam er geen deel aan. De heer Crispi las nu eenige stukken voor, waaruit blijkt dat de leiders der fasci wel degelijk een nieuwe nSiciliaansche vesper" op het oog hadden. De commissie uit de Kamer heeft besloten, vergunning te geven om tegen den afgevaar digde De Felice een vervolging in te stellen, en heeft de regeering gemachtigd, den afge vaardigde in hechtenis te laten. De Kamer van afgevaardigden heeft gis teren het debat over de interpellatiën han delende over den staat van beleg gesloten. De Temps bevat een telegram uit Rome, inhoudende dat er voor de commissie van onderzoek der ontwerpen van den minister Souaino zijn benoemd 8 leden; voor 7 ande ren moet eene herstemming plaats hebben. Van de 8 benoemden zijn er 6 tegen de ont werpen en is het van de beide anderen twij felachtig. Van de in herstemming komenden is de meerderheid tegen de ontwerpen. PORTUGAL. De koning en de koningin met hun gezin, de ministers en liet gemeente-bestuur van Lissabon zijn gisterochtend naar Oporto ver trokken, waar gedurende zes dagen zal wor den feestgevierd. Arme schuldeischers, die dat lijdelijk mogen aanzien S E R V I E. Eenige radicale leiders, o. a. de oud-minis ter Nikolitch hebben Russische ridderorden gekregen. In militaire kringen te Belgrado wordt verteld, dat Milan tot inspecteur-gene raal van het leger zal worden benoemdvan andere zijde wordt echter gemeld dat ook de regeering overtuigd is, dat hij spoedig het land zal moeten verlaten. A Jtt E R I K A. Het Huis van afgevaardigden der Veree- nigde Staten heeft het voorstel van den heer Bland aangenomen, tot aanmunting van het bedrag der Seigneurage (het verschil in waarde tusschen het gemunt en ongemunt metaal) van het in de schatkist aanwezige zilver. Te Buenos-Ayres zijn berichten ontvangen uit Bolivia volgens welke generaal Daza onder beschuldiging van hoogverraad door eene volksmenigte is gedood. In berichten uit Rio Grande wordt gemeld, dat de opstandelingen te Sarandi zijn gesla gen, waarbij 400 nmn zijn gesneuveld en een groot aantal zijn gevangengemaakt. Uit Montevideo wordt gemeld dat Jose Ellauri met 54 stemmen tot president van Uruguay is benoemd. CHINA. Dank zij de tusschenkomst van den Fran- schen vice-consul te Hankow, heeft de regee ring thans 7000 francs schadeloosstelling toegekend aan de inlandsche Christenen en meer dan 100,000 francs aan de katholieke zending tot dekking der schade, welke door de ongeregeldheden in 1891 in die provincie werd veioorzaakt, terwijl voorts door de provinciale overheid eene proclamatie is uit gevaardigd, waarbij de bevolking wordt aan gemaand met de Christenen in vrede te leven en geen nieuwe onlusten uit te lokken. Aan de zendelingen is de hulp en bescherming der overheid toegezegd bij den herbouwderver- nielde kerken en gebouwen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAl Zitting van 2 Maart. Zonder den vrijen loop der discussie te willen storen, achtte de voorzitter het noodi» op beknoptheid bij de leden aan te dringen wien hij verzocht in geen bespiegelingen van algemeenen aard en vooral over de amende menten terug te treden. De heer Roëll leverde daarna een nieuw betoog, dat de grondwet geen andere uit- legging toelaat dan dat geneeskundige hulp onder onderstand is te begrijpen, vooral als die bijstand verleend wordt tot leniging van nood, door weldadigheidsinstellingen. Hij gaf geen gevolg aan het verzoek der regeera» om het amendement niet bij dit, maar bij een volgend art. voor te stellen. Het geldt hier de handhaving van de grondwet, en die moet de Kamer eerbiedigen, wat er ook ge- o o beure. De heer Levy bestreed nader het kiesrecht, te geven aan weetnieten door het doen ver vallen van den eisch der kennis van lezen en schrijven, en begrijpt niet hoe eene staat kundige partij de verantwoordelijkheid daar voor durft op zich nemen. Ook zonder toela ting der onkundigen moet een wet op den leerplicht komen. Ook hij verklaarde te hand haven zijn amendement om instellingen tot voorkoming van armoede gelijk te stellen met armeninstellingen, die bedeeling uitreiken. Hij wil verhoeden dat weldadigheidsinstellin gen zich gaan noemen instellingen tot voor koming van armoede om buiten de wet te vallen. De heer Smidt heeft een amendement voor gesteld om ook uit te sluiten hen, die in een rijkswerkinrichting, krachtens een vonnis, verblijf hebben gehouden. Ue heer Yrolik trok zijn amendement in om 70-jarigen uit te sluiten en zal misschien bij art. 1 er op terugkomen. Hij wenscht den heer Schaepman geluk met de berei king op heden van zijn 50ste jaar. De heer Rutgers van Rozenbnrg wees op de afhankelijkheid van den minister van de combinatie van de Standaard-pha.\anx en de Liberale-Unie-phalanxbleef de schrijfproef afkeuren en vroeg pertinent of bij het verval len van de schrijfproef de minister het art. onaannemelijk acht. Hij kwam beslist op tegen het sprookje van den heer Heemskerk dat hij knappe werklui met stemvee zou hebben ge lijkgesteld, en haalde daarbij het Stcmdaard- orakel aan (waarvoor hij door den voorzitter werd terechtgewezen). Hij verwachtte van aanneming van het art. niets dan nadeel en beroering, terwijl bij verwerping het een vin gerwijzing naar grondwetsherziening zou zijn. De heer Tydeman verdedigt zijn amende ment en is bereid tot gemeen overleg in den geest van het amendement-Van der Feltz. Verder verdedigt hij de schrijfproef. De heer Smeenge wil zekerheid, dat schip pers, vast wonende in schepen, niet van het kiesrecht zullen worden verstoken en geeft den heer Van der Feltz in overweging, de tonnenmaat, die van het kiesrecht uitsluit, te beperken tot 20 ton. De heer Van Karnebeek blijft art. 4 be- welken keer de ziekte zal nemen. In elk geval is het voor mij een uiterst belangrijk geval." Daar ik bleef weigeren om mede naar binnen te gaan, drukte hij mij de hand reeds tot afscheid, toen hij op eens uitriep «Dat is waar ook, ik zal haar vrienden van deze zonderlinge wederopstanding moeten ken nis geven." «Wie zijn haar vrienden?" vroeg ik. «Misschien is het niet geheel juist ie haar vrienden te noemen, ik bedoel de dames bij wie zij zich eerst sedert eenige dagen bevond, toen 't toeval haai' overviel." «En wie zijn die dames «O, zij zijn bijzonder lief en groote vriendinnen van mij. De barones Van Felsenbnrg en hare nicht freule Van Buseck of, zooals ik het voorrecht heb haar te mogen noemen, freule Theresa zijn niet rijk. De barones is eene Engelscho dame, wier echtgenoot tot eene der oudste families van Duitschland behoorde maar hij liet bij zijn sterven haar arm achter. Het gevolg hiervan is, dat zij nu en dan dames «en pension" neemt, en zoo gebeurde het, dat miss Stuart bij haar kwam." «Dus is miss Stuart eene dame die geheel onafhankelijk kan leven vroeg ik. «Dat is mij onbekend, maar ik geloof het niet. Veeleer meen ik, dat zij hier kwam om Duitsch te leeren en zich verder in de muziek te bekwamen ons conservatorium is zeer beroemd om zelve Sater les te geven. Maar ik kan het ook wel raishebben want ik vreet werkelijk al zeer weinig van haar. In elk geval moet ik zoo spoedig mogelijk de barones be zoeken om haar het goede nieuws mede te dealen. Wilt gij dat ik u aan haar voorstel?" «Dat zou mij zeer aangenaam zijn," ant woordde ik. «Dan deden wij beter terstond te gaan, ik kan wel wat later eten. Daar gaat juist een ledig rijtuig voorbij. De keukenmeid van een dokter moet geduld leeren oe'enen zijn maag evenzoo." Hij riep het rijtuig aan en wij stapten in. «Leipzigstraat nummer 37," zeide hij tegen den koetsier. Nummer 37 was een gewoon groot huis. De barones bewoonde de eerste verdieping, waar dokter Falck aanschelde. Een niet zeer zindelijk uitziende dienstmeid opende de deur. «Is mevrouw thuis «Ja, maar zij is zeer verkouden en kan niemand ontvangen." «Zeg maar dat ik er ben," zeide dokter Falck, «en dat ik haar iets zeer bijzonders heb mede te deelen." Het meisje verdween maar eenige minuten later kwam zij terug, ons verzoekend binnen te komen. Wij werden in het salon gelaten, welke niet zonder smaak was ingerichtmaar hetgeen er zich in bevond, was noch kostbaar, noch bijzonder fraai. En ondanks de vele snuisterijen, die overal verspreid waren, zag de kamer er ongezellig uit. Een dame bevond zich in het salon. Ik zag terstond dat zij de barones niet was, daar zij niet ouder dan misschien zes of acht en twintig jaar kon zijn. Zij was in 't oogvallend schoon, groot en statig in haar bewegingen en met zwaar donker haar. Toch was haar gelaat niet aantrekkelijk. De wenkbrauwen waren te dicht bij elkaar, en de oogen hadden niet de vriende lijke uitdrukking, welke men bij iemand van dien leeftijd kon verwachten, zelfs hadden zij eerder iets, dat aan wreedheid deed denken. Een ding was, naar mijn inzien ten minste, zeker: met zoo'n gelaat kon zij geen gewone vrouw zijn. Ik raadde terstonddat zij de nicht der barones moest wezen. Met een glimlach ver welkomde zij den dokter een glimlach, welke aan haar gelaat een nieuwe uitdrukking verleende; toen ik aan haar werd voorgesteld, boog zij eenigszins stijf tegen mij. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 6