J V/oensdag 7 Maart A0. 1894. N°. 8482. •A-ctLtenveertig-ste Jaargang*. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: X ODÉ. Biiitenlaiidsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. RDKEAPi BOTBR8TRAAT, E 2 7, Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. D U 1 8 11 1 1 S 1). Keizer Wilhelm zal tijdens zijn verblijf in Italië een bezoek brengen aan Triest, waar keizer Frans Jozef hem zal komen begroeten om hem vervolgens te vergezellen naar Pola. Naar van velschillende zijden thans verze- keid wordt, heeft het bezoek des keizers aan Friedrichsruh, in plaats van zijne verzoening met vorst Bismarck te bezegelen, aanleiding gegeven tot een nieuwe breuk. Tijdens het diner bij den oud-kanselier moet werkelijk de politiek ter sprake zijn gebracht, waarbij het tot een waar twistgesprek is gekomen. Dat zou dan ook de reden zyu, waarom vorst Bis marck bij 's keizers vertrek niet aan diens zijde ging en de keizer in zijn salonwagen stapte, zonder van zijn gastheer nogmaals afscheid te hebben genomen. In hoever die belichten juist zijn, is moeilijk na te gaan, maar een feit is het, dat de Hamburqer Nachrichten, welk blad nog altijd als het orgaan van Von Bismarck geldt, in de laatste dagen den strijd tegen den snieuwen koers" heropend heeft. De commissie uit den Rijksdag, in wier handen het handelsverdrag met Rusland ge steld is, bestaat uit 5 conservatieven, 3 leden ■der rijksparty, 4 nationaal-liberalen, 8 cen- trumleden, 3 liberalen, 1 Pool, 1 antisemiet en 3 sociaal-democraten. 14 hunner zijn \óor, 11 tegen het verdrag, terwijl de overige 3 zich geen bepaalde meening hebben gevestigd. De commissie heeft Zaterdag art. 1 betref fende de vestiging van onderdanen van beide rijken met 13 tegen 8 stemmen aangenomen. Ook de verdere artikelen tot en met art. 12 werden goedgekeurd. De beraadslaging over art. 7 is aangehouden. Van het slotprotocol zijn de artikelen 1 tot 18 aangenomen. De aiging is tot Maandag ver- commissie van rapporteurs i-Russisch handeistractaat heett de staatssecretaris Bütticher gisteren medegedeeld, dat de Pruisische regeering besloten heeft, de afschaffing der differentieele spoorwegtarieven op vervoer van granen in •ernstige overweging te nemeu. De spoorweg- raad zal waarschijnlijk heden de beraadslaging over deze aangelegenheid ten einde brengen, zoodat de Pruisische regeering reeds morgen in de gelegenheid zal zijn, eene definitieve beslissing te nemen. De commissie heeft met 16 legen 8 stem men art. 19 betreffende de transporttarieven per spoor aangenomen. Het staat thans vast, dat de meeste nationaal liberale leden van den Rijksdag het handels verdrag met Rusland zullen steunen, waardoor de aanneming zoogoed als verzekerd is. Naar gezegd wordt, zal de Pruisische mi nister van financiën, dr. Miquel, na de aanneming van dat verdrag, wegens verschil van zienswijze met den rijkskanselier uit het ministerie treden. In het Pruisische Huis van afgevaardigden verklaarde de minister van onderwijs en eeredienst Zaterdag dat de weder-instelling •eener afdeeling voor Roomsch-katholieke zaken aan zijn departement, welke door de centrumparti, verlangd wordt, de gansche organisatie van zijn ministerie zou in de war ■«turen. Op eene vraag van den heer Jazdzewski antwoordde de minister, dat op de middelbare scholen in Polen een facultatief stelsel wat betreft lezen,schrijven en godsdienstonderwijs zal worden ingevoerd, maar dat de regeering verdere wenschen der Polen niet kan in willigen. F R A N K R IJ K. Pelletan diende in de Kamerzitting van Zaterdag een motie in, waarbij de regeering wordt uitgenoodigd, te zorgen dat de 80Q0 trs. worden terugbetaald, die door den toenmali- gen minister van binneniandsche zaken Dupuy uit de geheime fondsen aan Ducret, den direc teur der Cocarde, verstrekt werden na diens veroordeeling in de zaak der valsche bescheiden van Norton. De urgentie, door Pelletan voor zijn voorstel gevraagd, wordt met 286 tegen 126 stemmen verworpen. Paschal Grousset dient een voor stel in, waarbij Dupuy wordt uitgenoodigd ontslag te nemen als voorzitter der Kamer. Het voorstel wordt echter door de prealabele quaestie met 348 tegen 63 stemmen op zijde geschoven. Het debat ging daarna over de vraag van Cochin, lakende het verbieden van het vertoo- nen van kerkelijke emblemen door het gemeentebestuur van Samt-Denis. De vraag wordt tot eene interpellatie. In een lange rede predikt Casimir Perier eendracht met de katholieken, maar verklaart tevens, dat de regeering met alle kracht de rechten van den leekenstaat zal handhaven. Eene motie van orde, door Barthoux voorgesteld en door de regeering goedgekeurd, wordt rnetSOQ tegen 119 stemmen aangenomen. De prins van Wales bracht Zaterdag op het Elysée een bezoek aan president Carnot. De president heeft onmiddellijk daarna dit be zoek beantwoord, door zich in gezelschap van generaal Borius te begeven naar het Bristol- hotel, waar de prins zijn intrek genomen heeft. In het Britsche gezantscliapshotel werd Zondag een diner gegeven ter eere van den prins van Wales. De heer Casimir Périer behoorde tot de genoodigden, en de prins beijverde zich, met .e meeste hartelijkheid het woord te richten tot den minister-president. ENGELAND. De groote slag is gevallende koningin heeft het ontslag van den minister-president Gladstone aangenomen en lord Ro»ebery tot zijn opvolger benoemd. Heden wordt laatstge noemde door de koningin ontvangen om haar den handkus te brengen. Naar verzekerd wordt, zal lord Rosebery de portefeuille van buitenl. zaken toevertrouwen aan lord Kim- berley, die als minister voor Indië vervangen wordt door den heer John Morley, in wiens plaats als secretaris voor Ierland zal optreden de heer Herbert Gladstone. Van sir William Hareourt moet lord Rosebery een schrijven hebben ontvangen, inhoudende dat hij op het eenparig aandringen zijne"* ambtgenoQten er in toestemt op zijn post te blijven en de leiding der liberale partij in het Lagerhuis te aanvaarden. De Iersche partij moet besloten hebben, geen deel te nemen aan de van radicale zijde op touw gezette beweging tegen den nieuwen minister-president, daar zij beschouwt dat de aan Ierland gedane beloften voortaan een onafscheidelijk deel zullen uitmaken van het liberale programma. Naar het heet, zou de koningin den heer Gladstone bij zyn aftreden nogmaals het pair schap hebben aangeboden, maar heeft hij. even als vroeger, daarvoor beslist bedankt. Van sommige zijden wordt trouwens beweerd dat Gladstone, ook al is hij uit het Kabinet getre den, de ziel der liberale partij blijft en dat hij zich alleen met zijn zetel in bet Lagerhuis te-v vredensteit, om des te beter den stijd tegen het Hoogerhuis te kunnen voeren, wat hem als minister-president minder gemakkelijk ging. De eerste bijeenkomst van het Kabinet onder voorzitterschap van lord Rosebery had Zondagnamiddag plaats. Rosebery heeft toen aan de Koningin getelegraplieerd, dat het nieuwe Kabinet vollpdig was, met opgave van de namen der nieuwe ministers. De zitting van het parlement is gisteren gesloten. De troonrede is /eer kort en wijst alleen op de weldaden der aangenomen wetten, rakende de instelling van districts-en parochie raden en de vermindering der werkuren voor de spoorwegbeambten. Zij maakt geen mel ding van de buitenlandsche aangelegenheden. Het staat thans vast, dat lord Kimberley de opvolger wordt van lord Rosebery aan het ministerie van buitenlandsche zaken. Bij het preoiier-scbap wordt lord Rosebery nog eerste lord der schatkist en lord-voor- ter van den Privy Council. De portefeuille van Indië is aangeboden aan Morley, die weigerde, en daarna aan Fovyler. Volgens de Timet heeft bet onderzoek van de oogen van den heer Gladstone cata ract aangetoond, zoodat eene operatie nood zakelijk is. Behalve door Gladstone's aftreden lijdt de liberale partij een groot verlies door het plotselinge overlijden van lord Tweedmouth, vader van den Gladstoniaanschen whipMar- joribanks, die, daardoor pair wordende, liet Lagerhuis moet vei laten. Gladstone vertrekt binnenkort voorgoed naar Ha warden, onder uitvaardiging van een manifest aan de kiezers van Midlothian, ten einde de redenen van zijn ontslag te ontvou wen, maar zonder zijn mandaat neder te leggen. De Nederlandsche gezant baron Van Golt- stein en zijne echtgenoote dineerden Zater dag bij de koningin op Windsor-Castle. NOORWEGEN. De minister van binnenl. zaken Thorne heeft zijn ontslag ingediend, wegens oneenigheid in den boezem van het Kabinet over de spoor- wegpolitiek. De koning heeft het ontslag aan genomen en tot opvolger van Thorne benoemd den oud-minister Birch Reichenwald. OOSTENRIJK. De Oostenrijksche ministers zijn gisteren uit Buda-Pest teruggekeerd. De Politische Korrespondenz geeft te verstaan, dat spoedig een handelsverdrag met Rusland zal gesloten worden. Ook zegt men, dat de regeering machtiging zal vragen in de behoefte te voor zien door eene voorloopige politieo-commer- cieele regeling, waarbij Rusland tot het einde des jaars als meest begunstigde natie zal be handeld worden. De groote betooging, Zondag te Buda-Pest gehouden ten gunste van het ontwerp tot invoering van het verplicht burgerlijk huwe lijk, heeft alle verwachting overtroffen. Meer dan 300,000 personen namen er aan deel, een cijfer dat zelfs in het groote land der betoogingen, Engeland, nimmer bereikt is. Onder leiding van den oud-minister Crezy werd eene vergadering in de open lucht ge houden, waarin eene motie ten gunste der kerkelijke staatkunde van de ïegeering te midden van geestdriftvolle toejuichingen werd aangenomen. Meer dan 100,000 personen trokken daarna in optocht, met vaandels en banieien, onder het geroep van: irieve liet burgerlijk huwelijk 1 door de straten van Buda-Pest, waar voor de woningen van den heer Jokai en de ministers Wekerlé, Czaki en Szilagvi gedefileerd werd. Te Buda-Pest heeft Zaterdag een duizend tal studenten voor het gebouw der liberale club eene betooging gehouden en den minister van justitie toegejuicht. Deze sprak toen ten gunste der kerkelijke hervormingsplannen. ITALIË. De heer Crispi verdedigde in de Kamer zitting van Zaterdag nogmaals de houding der regeering, waarbij hij liet verwijt van zich afwieip als zou de onderdrukking der troebe len op Sicilië, enz. gelijk te stellen zijn met de maatregelen, in 1848 door de Bouibons ge nomen. Ook pleitte de minister voor de onkreukbaarheid van het huis van Savoye Hij verklaarde ten slotte zich slechts te zullen vereenigingen met een motie, waarin onbe perkt vertrouwen in de regeering wordt uitgesproken. Zulk een motie werd met 342 tegen 45 stemmen en 22 onthoudingen goedgekeurd. Het resultaat dezer stemming heeft een zeer goeden indruk gemaakt, hoewel men zich niet verheelt, dat de financieele plannen van den minister Sonnino met veel tegenkanting te kampen zullen hebben. De Kamer heeft gisteien met 135 tegen 40 stemmen het ontwerp der muntover- eenkomst, welke te Parijs geteekeud is, goed gekeurd. De hoofden van eenige Duitsche handels huizen beviuden zich te Rome, in verband met het vroeger vermelde plan, met Duitsch kapitaal een onafhankelijke Italiaansche bank instelling op te richten. SPANJE. De onderhandelingen tusschen Spanje en Maiokko kunnen als geëindigd beschouwd worden. Spanje heeft ia beginsel voldoening verkregen van zijn eisch tot betaling eener schadeloosstelling van 20 miliioen peseta's. Troepen worden nog steeds saamgetrokken in Navarre, daar te Estella, de vroegere Car- listische hoofdstad, betoogingen zijn voor bereid. AMERIKA. Dt democratische leden van den Senaat der Vereenigde Staten hebben besloten de heffing voor te stellen van een invoerrecht van 33 "j0 der waarde van suiker, zonder ondei scheid tusschen ruw en geraffineerd. President Peixoto heeft een besluit uitge vaardigd, waarbij de uitbreiding van het geregelde leger van Brazilië wordt gelasten de van hoogverraad verdachte personen aan de rechtspraak van krijgsraden worden onder worpen. De staat van beleg is tot 30 April verlengd. De regeeringskruiser Nictheroy heeft, zonder een schot gewisseld te hebben met de opstandelingen, de baai van Rio de Janeiro weer verlaten en zich te Bahia bij de overige schepen der regeering gevoegd. De bevolking van Santos is op de hand der opstandelingen, die de stad meer en meer naderen; de stad wordt echter als onneembaar beschouwd. Te Rio de Janeiro neemt de gele koorts

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1