w? Binnciilamlsclio Berichten. SPORT. Letteren, Kunst en Wetenschap. steeds in hevigheid toevooral onder de staatkundige gevangenen in de gevangenissen richt de ziekte geweldige slachtingen aan. Een bericht uit Bolivia meldt dat generaal Data, die van hoogverraad beschuldigd werd, door het gepeupel is gedood. Uit Rio Grande do Sul komt het bericht dat de opstandelingen te Sarandi zijn gesla gen met verlies van 400 man aan dooden en een grout aanta krijgsgevangenen. Uit Montevideo wordt gemeld dat Ellauri ge weigerd heeft het presidentschap aan te nemen. 1' E It HIE De regeering heeft besloten de vrije zilver- aanmunting te staken. De invoer van zilver zal in het vervolg verboden zijn, zoodnt met liet begin der volgende maand de tolbeambten eiken invoer van zilver als contrabande zui len beschouwen. SCHIEDAM, G Maart 18!>4. De directie der gasfabriek heeft de levering van 2,720.000 KG Westfimbclie gaskolen, 20 Februari j.i. aanbesteed, niet gegund. Gisteravond te Imlfnegen heeft de politie aangehouden de personen van II. B. en H, W. A., die kwamen uit de branderij van de firma J. T. Wittkampf aan de Schie alhier, en elk omler bun jas bleken te vervoeren een blaas gevuld met moutwijn, waarbij door B. de zijne in de Schie weid geworpen, maar die daaruit later door de politie is opgevischt. In verband met deze aanhouding werd later aangehouden de lö meesterknecht in die branderij, F. W, Zij werden alle drie als ver dacht van diefstal aan het commissariaat in arrest gesteld. De 15-jarige W. Schouten, die gisterna- rniddag oen sleeperswagen hielp uitrijden uit den stal van den sleeper W. Tak in deNiemv- straat, geraakte daarbij met den middelsten vinger van zijn linkerhand beklemd tusschen een paal en dien wagen, waardoor hem een lid van dien vinger bijna werd afgescheurd, Dr. Endtz verleende hein de eerste hulp. Heden is de ooievaar aangekomen op het nest boven de mouterij aan de Vijgeusteeg alhier. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist up 3 dezer bedroeg bij de Nedeviandscbe Bank 1,424,015.37 Vj en bij de betaalmeesters - 2,248,374.79'k Te zamea 3,672,390.17 De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag 8 dezer niet plaats hebben. De fout in het aan de leden der Tweede Kamer rondgedeeld overzicht van de amen dementen, voorgesteld op art. 4 tier kieswet, is reeds hersteld. In een verbetei blad wordt medegedeeld dat het amendement van de lieer en JE. Mackay en Van Alphen op het eerste lid van art. 4 door de voorstellers is ingetrokken. De Nederiandsche gezant bij het Engelsche hof, baron Van Goltstein met zijne echtge- noote is Zaterdag op Windsor aan de tafel der Koningin genoodigd. De heer F. D. Leiden, ingevolge konink lijke machtiging benoemd tot vice-consul te Keulen, is als zoodanig door de Duitse regeering erkend. De Heichsanzeiger maakt een besluit ...n den Senaat te Bremen bekend, waarbij be paald wordt dat overzeesche ruwe wol, die enkel in doorvoer over Nederland is vet zon den, uit Nederland in het gebied van Bremen toegelaten woidt Vermogensbelasting. Onder de vingen, waarover de raden van beroep in zake de vermogensbelasting te 's-Hage en elders te beslissen hadden, stond, naar men aan het Vad. mededeelt, deze op den voor grond, wat de wet verstaat onder «verschul digde verstrekkingen van levensonderhoud, huisvesting of andere zaken," waarvan het 20-voud mag woiden afgetrokken. Sommige belastingschuldigen meenden, op grond van deze bepaling, bij berekening van hun vermogen te kunnen in aftrek brengen 2 0-maal de som, die zij jaarlijks aan hun dienst boden uitkeeren, waarbij zij veelal als zooda nig in aanmerking namen niet alleen het loon, maar ook een bij raming opgemaakt bedrag van 't geen voeding en inwoning der dienst boden hun kost. Anderen meenden, wanneer zij zich verbon den hadden aan gehuwde kinderen jaarlijks een toelage te geven ter bestrijding van de kosten hunner huishouding, op grond van deze niet formeele verbintenis 20-maal dat be drag als verschuldigde strekking in mindering te mogen brengen. De raden van beroep te 's-Hage en elders hebben deze beide wetsuitleggingen afge wezen. Het adres van het ïAlg. Ned. Werklieden verbond" gericht aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin aangedrongen wordt op spoedige afdoening der kiesrechtliervor- ming in den geest als door de regeering is voorgesteld en ten slotte herinnerd wordt aan de motie, aangenomen door de vergade ring van vertegenwoordigers van werklieden en andere vereenigingen, op 23 Juli van het vorig jaar te 's-Gravenhage, is ondersteund door adhaesie-adressen van 40 arbeidersver- eenigingen. Volgens Patrimonium dreigt er scheuring te zullen komen in het werkliedenverbond, waar van dat blad het orgaan is. sEr is verdeeldheid, zegt de redac.tie, en kan die niet bezworen, dan moet scheuring vol gen." Zij heeft zich zelfs verwonderd, dat deze niet reeds veel vroeger is gekomen. Wat aanleiding tot de dreigende scheuring geeft, blijkt niet duidelijk. Patrimonium laat zich hierover in de volgende woorden uit Het heeft er veel van alsof Christelijke schrijvers en een Christelijke pers zich leenen om er ons op te helpen alias om ons als voorlichtende uiteen te slaan En of er bij ons geen aanleiding voor is Welzekerwij doen aan provincialisme en roepen»Een- dracht maakt macht!" Ook hebben wij het buskruit niet uitgevon den, zoomin als de andere gewone leden van ^Patrimonium" nu zal men den een voorlich ten om hem tegen den ander in het harnas te jagen. Rome is practiscli. Het steunt den N. R-k. Volksbond en de Volksbanier, maar het richt niet speciale bladen op dat terrein er naast op. Bij ons gaat men tegen ons concurreeren en becritiseert ons. In j>Patrimonium" werpt men twistappels en zaait verdeeldheid. De Hollandsche ijzeren-spoorwegmaatschap pij zal gedurende de internationale tentoon stelling te Antwerpen, van MeiSeptember a.s. aan hare stations retourkaarten afgeven, geldig gedurende acht dagen. Bij de London, Chatham and Dover Railway bestaat liet voornemen om van 21 tot en met 26 Maart achtdaagsche retourkaarten van Londen naar Den Haag en A msterdam via Rotterdam af te geven, uitsluitend geldig van Londen per dagboot, tegen den prijs der enkele reis. Het tweede jaarverslag is verschenen van den bond ter bestrijding eener gruwelmode. 't Zal wel niet noodig zijn te zeggen, dat daar mede bedoeld wordt het dragen van vogels. Terecht verklaart het bestuur zich zeer teleurgesteld over het feit, dat de wettelijke tusschenkomst noodig is, en dat de vrouwen zelf niet meer algemeen zich een tooi ontzeg gen, die aan niillioenen vogels het leven kost; het stelt tegenover deze onveischilligheid der vrouwen de daad van de regeering in Rusland, waar de vogellmnde! spoedig geheel zal ver boden worden. Na op het nadeel gewezen te hebben, dat het uitroeien der vogeis door het daardoor toenemen der schadelijke insecten na zich sleept, herhaalt het bestuur de vroeger gedane verzekering, dat het dragen van struis vogelvederen geen enkel bezwaar kan ople- vereu, daar aan de presidente bij een per soonlijk bezoek van eenige struisvogrifarms in de Vereenigde Staten gebleken was, dat de vogels van hunne lange vederen ontdaan worden zonder eenig nadeel of pijn. Het bestuur van den bond, weiks ledental in het tweede jaar sterk is vermeerderd, be staat uit de dames: douairière De Jong van Beek en Donk-gravin Naliuys; mevr. Goekoop- de Jong vari Beek en Donk, presidente jonk- vrouwe A. A. Pompe van Meerdervoort; me juffrouw C. R. van Eelde en jonkvrouwe E. de Jong van Beek en Donk, secretaresse. Een Amerikaan, de heer Charles Cook, die sinds vele jaren zijne studie van het ge vangeniswezen maakt, en onlangs van eene inspectiereis te New-York teruggekeerd, zegt van ons landnZooals men verwachten mocht, is in Nederland de behandeling van gevangenen zeer humaan. De gevangenissen zijn goed gebouwdde meeste zijn geheel nieuw". Het verzoek van 103 ingezetenen van Over- schie aan den raad dier gemeente, om terug te komen op zijn besluit, waarbij de aanslui ting aan de waterleiding te Schiedam werd verworpen, is opnieuw verworpen met 7 tegen 3 stemmen. Uit Rotterdam wordt aan het Utr. DM. gemeld Omtrent het blad De Vlinders, dat aan leiding gegeven heeft tot een voor de schrij vers minder aangename inmenging der jus titie, verneemt men nog, dat de personen, daarbij betrokken, meerendeels jongelieden van goeden huize zijn, die echter door hun levensgedrag hun familie weinig tot eer ver strekken. Aan lager wal geraakt, hebben zij het middel van chantage te baat genomen om een bestaan te vinden. Door eigen intieme relaties en hun omzwervingen op plaatsen, waar niet veel goeds verricht wordt, zijn zij met veel bekend dat tot de chronique scandaleute behoort, en daarvan maken zij gebruik om hun weinig edel bedrijf uit te oefe nen, waarbij zij op de meest schaamtelooze wijze te werk gaan. Menigeen moet van hun oplichterij het slachtoffer geworden zijn. Komt het tot een strafvervolging (en dit is waarschijnlijk), dan staat er een waar schandaal-proces te wachten. Te Rotterdam zijn de vorige week 35 ge vallen van pokken voorgekomen. Vrijdag a.s. zullen te Rotterdam onder leiding van «generaal" Booth groote bijeen komsten van het «Leger des Heils" worden gehouden, des namiddags in de zaal in de Eendiachtstraat en des avonds in het Alge meen Verkooplokaal. Te Maassluis heeft zich een derde geval van pokken voorgedaan onder leden van hetzelfde gezin. Men schrijft uit 's-Gravenhage aan de2V. B. Ct. Den machinist bij de Hol!, spoorweg-maat schappij Bottrop (standplaats Dordrecht), die j.l. Dinsdag, toen hij den z.g. bliksemtrein bestuurde, door zijne tegenwoordigheid van geest en tact van handelen nabij den Zant- voortschen weg een ongeluk wist te voor komen, en die bij aankomst te Amsterdam reeds van enkele reizigers stoffelijke blijken van waardeering ontving, werd gisteren door eene Ilaagsche dame, mevrouw Gaade-Kleya van Willigen, een bewijs van hulde ge schonken. Toen Bottrop n.l. gistermiddag het station alhier met den Parijschen trein binnenstoomde en ettelijke minuten alhier binnen bleef, overhandigde deze dame hem eene flinke gift in geld. Mevrouw Gaade behoorde niet tot de reizi gers, die Dinsdag j.l. in den door Bottrop bestuurden trein zaten, Met hoeveel snelheid Bottrop heeft moeten handelen, kan hieruit blijken, dat de trein reed met eene snelheid van 90 KM per uur en de trein slechts p.m. 100 M van den overweg af was, toen de machinist het gevaar zag en den trein deed stoppen. Te Haarlem is Zondag aan een gouden echtpaar eene aangename verrassing bereid geweest. Een zoon die in het NW van Ame rika als missionaris werkzaam is, heeft name lijk aan zijne ouders zijn hartelijken ge.luk- wensch toegezonden in eene plionograaf. Het maakte op de ouders en het groot getal familie leden en kennissen een verbazenden indruk, toen men uit de in werking gestelde phono- graaf duidelijk de stem van den zoon vernam, die zoo ver verwijderd leeft. Te Leiden is gisteren na eene langdurige ongesteldheid overleden de heer J. van der Breggen Az., lid der Eerste Kamer en van den gemeenteraad te Leiden, dijkgraaf van het hoogheemraadschap van Rijnland, oud-lid der Prov. Staten van Zuid-Holland, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Te Woudriehem zijn door den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht voor Zee land en westelijk Noord-Brabant, in éen ge zin 4 gevallen van pokken geconstateerd. Dezer dagen ontving een der grootste ban kiershuizen te Arasterdam eene bezending baar geld, uit Indië, waarbij voor meer dan duizend gulden valsch geld was. Te Amsterdam zijn zes mannen gearres teerd, schuldig of medeplichtig aan diefstal van koffieboonen ten nadeele eener firma aart de Prins-Hendrikkade. Reeds een jaar lang waren ten nadeele dier firma telkens koffie, boonen ontvreemd, waardoor zij aanzienlijke schade leed. Naar aanleiding van het groote getal bran den in het dorp Éeerta, heeft het gemeente bestuur een premie van f 250 uitgeloofd voor hem. die aanwijzingen doet, welke een rech terlijk vonnis ten gevolge hebben. De werkstaking aan de bontweverij In- sulinde" te Hengelo kan als geëindigd be schouwd worden. Gaandeweg neemt het aan tal wevers die verzoeken weder aan het werk te mogen gaan, toe. Zij, die niet meer aan het werk kunnen komen, hebben hun ontslag- briefje gevraagd en gekregen en hunne ge reedschappen persoonlijk van de fabriek af gehaald. Enkele wevers zijn er in geslaagd te Enschede of in een der Duitsche grens plaatsen werk te verkrijgen of wenden tot dit doel nog pogingen aan. Te Zutfen is Zaterdagmiddag door een noodlottig toeval mevrouw B. in den IJsel geraakt en verdronken. Zondagmorgen is het lijk, even beneden de steenfabriek van den beer Meyes opgehaald. Yan de «Freilander", de vrijwillige kolo nisten naar Afrika, waar zij een ideaalstaat willen inrichten, zal naar een verslaggever van het Handelsblad van hen vernomen heeft, een subcomité te Arnhem worden gevestigd. Te Herwijnen zijn in onderscheidene stal len een aantal paarden en runderen vermoe delijk vergiftigd; men denkt door het voeren met beschimmelde paardenboonen. In de Zeeuwsche stroomen vertoont zich reeds weer ide boer met zijn varkens". Dezen naam geeft de matroos aan spelende tuimelende bruinvisschen, die soms een schip volgen. Volgens de weerprofeten is dit een teeken dat liet voorjaar niet lang meer op zich zal laten wachten. De bruinvisch brengt den winter in zuidelijker zeeën door en komt tegen de lente naar onze streken en verder noordwaarts. Overschie. In den gemeenteraad deed de voorzitter mededeeling, dat een schrijven uit Rotterdam was ontvangen. Uit dit schrij ven blijkt, dat het tram-ongeluk op 21 Januari ook de aandacht heeft getrokken van het Rotterdamsclie gemeentebestuur, maar aan gezien de directie der Rotterdamsclie tram wegmaatschappij uit eigen beweging 250 meter contramrails, ter voorziening van de bochten in den weg, zal laten leggen, vond men geen reden om tegen die maatschappij op te treden. Het schrijven is voor kennis geving aangenomen. Delft. Naar aanleiding der beslissing van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, waarbij de heer W. J. van Sandick, te 's-Gravenhage, is toegelaten als hoofdinge land bij het hoogheemraadschap Delfland, is door dijkgraaf en hoogheemraden van dat college aan de vereenigde vergadering het voorstel gedaan van die beslissing in hooger beroep te gaan bij H. M. de Koningin- Regentes. Genoemde vergadering heeft echter dat voorstel verworpen. Middelburg. Ten behoeve van de op te richten vereeniging «Ons Huis" is reeds in de "Wagenaarstraat een huis aangekocht, dat voor vereenigingszaal zal ingericht moeten worden. Ylissingen. Door de Koningin van Enge land is de wensch te kennen gegeven, dat alhier een hellend vlak worde gemaakt met een bordes, dat voor het koninklijk rijtuig kan opgesteld worden, teneinde H. M. per voertuig van boord naar e* in het rijtuig kunne wor den gebracht. De R. V. C. sCeleritas" heeft Zondag de S. F. en C. C. Hermes" te Schiedam geslagen met 3 -1 De afdeeling 's-Gravenhage der «Maatschappij van Toonkunst" zal morgen (7 Maart) doen uit voeren «La damnation de Faust" van Berlioz; solisten mevr. Uzielli, de he9ren Deiuest en Heuschling van Brussel, Schmier van Amsterdam; aanvang 7 uur. Da Maaslrichtschc Courant, het eenige liberale orgaan dat in Limburg verschijnt, is met 1 Maart in andere handen overgegaan. Het blad zal echter dezelfde beginselen als voorheen toe gedaan blijven.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2