p?. 1894. Donderdag 8 Maart. N°. 8483 KENNISGEVING. c. .A. clit en ve ertig-s t e Jaar^anff. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, ODÉ. UITGEVER; J. Baitenlandschc Berichten. "jjlfe hoi bij re, .en es- E- en in, AN iV. JT U- 12 iet m. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Kijk Afzonderlijke nommers 1.85. 2.50. - 0.10. gewone regels met B (I HE Ik t' BOfEllifltAAT) R 2 7. Advertentieprijs van 110 inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meerI», 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De burgemeester van Schiedam Biengt bij dezen ter kennis van de ingezetenen: Dat liet kohier voor de belasting op het Personeel no, 10 dezer gemeente, over het dienstjaar 1893/01, door den heer provincialen inspecteur der directe belastingen te Rotterdam, op den 3den Maart 1894 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen, ter invordering is ovei gemaakt. Voorts wordt bij dezen herinnerd, dat eenieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de net bepaalden roet te voldoen; alsmede dat heden de termijn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 7den Maart 1891. De bxirgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. {K O u |t e H t A S D. De commissie van rapporteurs over het Duitsch-Russisch handelsverdrag heeft met 15 tegen 10 stemmen het voorstel der con servatieven verworpen, hetwelk ten doel had, it te stellen voor den tijd van der telkens met een jaar op- Ï0, waarin de duur van het uiacuvai. op tien jaar is bepaald, werd met 14 tegen 40 stemmen aangenomen. In de Rijksdagzitting van Maandag ant woordde de minister van oorlog, bij de voort zetting van de behandeling der begrooting van zijn departement, op de aantijgingen van den heer Bebel in zake het onbeduidende vonnis tegen generaal KirchhofT, die op den redacteur van het Berliner Tageblatt Harich geschoten heeft, dat alles wat aangaande de familie van dien generaal gezegd is, niet dan laster was, en wanneer men de hem verleende gratie afkeurde, dan moest de minister met nadruk opkomen tegen die aanranding van de rechten der kroon. Misschien, zoo voegde hij er bij, zullen de sociaal-democraten nog wel eens dankbaar zijn, dat liet recht van gratie bestaat. Wat de beweerde mishandeling van soldaten in liet leger betreft, heeft de Rijksdag zich daarmede niet te bemoeien, want het legerbesfuur zelf heeft het grootste belang er bij die tegen te gaanwij hebben soldaten noodig, die op hunne eer gesteld zijn en zich niet laten medesleepen door sociaal-demo craten om den eed te breken, dien zij aan het vaandel hebben gezworen. (Toejuichingen van de rechterzijdelevendig protest van de sociaal-demoeraten.) De Berlijnsche correspondent der N. R. Cl. schrijft van gisteren: In anders goed ingelichte kringen is er niets van bekend, dat er zooals beweerd werd bij 's keizers jongste bezoek op Friedrichsruh tusschen hem en Bismarck, tengevolge van een politiek gesprek, eene nieuwe krachtige ontstemming is ontstaan. Dat de keizer bij het afscheid op het station snel en alleen naar het salonrijtuig stapte, terwyl Bismarck iets later achteraan kwam, lag slechts hierin, dat de keizer aan Bismarck uit zorg voor diens gezondheid had verzocht, zich te ontzien en hem dus niet in de avond lucht uitgeleide naar het station te doen. Terwijl de keizer daarom de vriendschappe lijke hoffelijkheid van uitgeleide achterwege wilde doen blijven en ten spoedigste heen ging, wilde Bismarck als hoffelijk gastheer volstrekt niet daarvan hooren en ging den keizer achterna. Politieke gesprekken hebben er in het geheel niet plaats gehad. Met be doelingen van partijpolitiek wordt er tegen woordig zeer veel fabelachtigs bijeengebracht. Onder anderen laat prins Bismarck thans in de Hamburger JVachrichten nadrukkelijk hij onderteekening met zijnen naam verklaren, dat het verspreide gezegde van den conserva tieven graaf Dönhoff, volgens hetwelk, shij (Bismarck) voor oorlog vreesde wanneer het Duitsch-Russisch handelstractaat werd ver worpen'', on waai is. Iedere politieke denker zou zulk eene uiting van Bismarck ook be twijfelen, daar Bismarck het blijkbaar ver mijdt, ten opzichte van dat tractaat een ander standpunt in te nemen dan ditnijverheid en landbouw mogen wegens dat tractaat hun tot nu toe gehandhaafd cartel niet verscheu ren. Alihvardt werd gisterochtendna eene gevangenschap van eenige maanden, uit den kerker eenige uren vroeger ontslagen, dan officieel bekendgemaakt was. Daardoor ver viel de door zijne vereerders voorgenomen demonstratie voor de gevangenis. Hij zag er zeer welvarend uit. Gisteravond reeds belegde hij eene antisemitische volksvergadering, en spoedig wil hij eene groote antisemitische reis door het rijk gaan maken, vóór hij weder in den Rijksdag verschijnt. Het Berliner Tageblatt richtte, naar aan leiding van de debatten over het gebeurde met generaal KirchhofT, tot al de leden van den Rijksdag eene circulaire, waarin het zich tegenover de beschuldigingen van den minis ter van oorlog zoekt te rechtvaardigen. Hier op kwam deze minister gisteren in den Rijks dag nogmaals op die zaak terug. Hij hand haafde zijne zienswijze en wierp de circulaire van het Tageblatt ineengefrommeld op den grond, uitroepende: sik bewonder maar het geduld van het papier F' waarop de rech terzijde levendig applaudisseerdehetgeen Bebel ironisch deed opmerken, dat het hem genoegen deed, hier weder den ouden mili tairen toon eens te hooren. De voorzitter verhinderde evenwel wat Bebel wel in den zin hadnamelijk dat de zaak-Kirchhoff nu nogmaals op het tapijt werd gebiacht. Uit Kiel wordt gemeld dat, bij de Maan dag plaats gehad hebbende geforceerde proef vaart van het nieuwe pantserschip Saclisen (een zusterschip van de Brandenburgprin ses Heinrich een uur lang in de machine kamer vertoefde. De prinses is patronesse van hel ondersteuningsfonds voor de nagelatenen der onlangs op de Brandenburg verongelukten. Jhr. Van der Hoeven en gemalin begaven zich gisteren ter afscheids-audientie naar Weimar. Mevr. Van der Hoeven gaat van daar voor eenigen tijd naar Rome, terwyl de gezant afscheidsbezoeken in Znid-Duitschland gaat afleggen, om vervolgens, over 's-Graven- hage, zijn nieuwen post te Weenen te gaan aanvaarden. F K A S K B IJ K. De Kamerzitting werd Maandag door zeer weinig afgevaardigden bijgewoond. De heer Turel hield een interpellatie over de crisis in den landbouwhij zeide dat de wijnbouwers geen afnemers kunnen vinden voor hun producten, nieuwe invoei rechten zouden een onvoldoend redmiddel zijn. De pro ductie neemt in veel streken in verhouding meer toe dan de afzetdientengevolge be- vindetj de voortbrengers zich in groote ver legenheid. De regeering moet in dezen toe sta; 1 trachten te voorzien. Giaaf d'Aunay moet zich bij de regeering ernstig beklaagd hebben, dat hem zijne terug roeping nog niet officieel is gemeld. Hij blijft ten sterkste ontkennen dat hij de hand ge had zou hebben in Rigards onthullingen, en verzoekt te worden geconfronteerd met wie het tegendeel volhoudt. de pers geeft het incident d'Aunay nog aanleiding tot uitvoerig geschrijf. Op een feestmaal, hem door de Engelsche Kamer van koophandel te Parijs aangeboden, heeft de gezant lord Dufferin een zeer vrede lievende toespraak gehouden, waarin hij in herinnering bracht dat Frankrijk en Engeland reeds herhaaldelijk conflicten hebben verme den, terwijf hij persoonlijk alles zal doen om deze goede verstandhouding te bestendigen. De indirecte belastingen hebben in Febru ari 5'/4 millioen meer opgebracht dan de raming bedroeg, en 10 V? millioen meer dan in het overeenkomstig tijdvak van het vorige jaar. BELG1E. De minister Burlet gaf Maandag officieel kennis aan den voorzitter der Kamer, dat de verkiezingen voor de provinciale en ge meenteraden uitgesteld worden tot het volgende jaar, en de algemeene verkiezingen zullen plaats hebben na de vernieuwing der Kamers onder de bepalingen der nieuwe kieswet. Te Brussel had Maandagavond een betoo ging plaats tegen het loten voor de nationale militie. Toen de stoet uit het Volkshuis vertrok, trachtte een troepje anarchisten zich bij de betoogiug aan te sluiten, dit werd hun echter belet door de manifestanten die hun transpaiant waarop: uLeve de anarchie te lezen stond, stuksloegen. De betooging liep overigens zonder rustver storing af. EBUEiANl). De Times kondigt aan, dat Fowjer de portefeuille voor Indië heeft aanvaard.' Bij een maaltijd van parlementsleden ver klaarde lord Duflerin, dat Rusland en Frank rijk bewezen hebben deti vrede met Engeland te willen. De Europeesche vrede is aldus verzekeid. Spreker zou trachten de goede verstandhouding tusschen Engeland en Frank rijk te handhaven. Lord Rosebery heeft tegen Maandag eene vergadering van hoofden der liberale partij belegd. Harcourt neemt aan de voorbereiding deel. De ^National Liberal Federation" iieeft in een circulaire alle Fberale vereenigingen in den lande aangespoord om de diensten door Gladstone aan het land bewezen, Ie erkennen, door voortd uren de eend rach ten aaneensl uiting. De hertog van Devonshire, aanvoerder der liberale unionisten, gisteren te Yeovil het woord voerende, verklaarde dat zijne party slechts eene gematigde oppositie zal voeren legen Roseberyalleen op het stuk. van Home rule zal hare oppositie onverzettelijk zijn. Overigens zullen de unionisten lord Rose bery steunen bij financieele maatregelen en tot versterking van de marine. De Iersche Parnelüstische pers stelt weinig vertrouwen in den nieuwen minister-presi dent, zoolang deze niet beslist verklaart dat Home rule een der grondslagen van de staat kunde van het nieuwe Kabinet zal uitmaken. De heer Labouchere is voornemens, gesteund door zijne radicale vrienden en de Parnel- listen, het nieuwe Kabinet terstond na her opening der Parlementszitting te bestrijden, omdat hij het nu eenmaal niet verkroppen kan dat een lid van het Hoogerhuis als minister-president optreedt. Reeds gaf hij aan die boosheid lucht, door de sluiting der Parlementszitting in de vergaderzaal van het Hoogerhuis niet bij te wonen. Ook is de radicale pers ontstemd dat in de officieele nota in het regeeringsblad eenvoudig gezegd wordt, sdat het der koningin behaagd heeft, het ontslag van den heer Gladstone aan te nemen", terwijl het ontslag van lord Salis bury als minister-president werd aangenomen »met innig leedwezen", waaruit geconcludeerd wordt dat het heengaan van den liberalen pre mier der koningin verre van ongevallig is. OOSTENK IJ K. Ontkende de Oostenrijksehe minister-presi dent dezer dagen in den Rijksdag dat het coalitie-ministerie onderling verdeeld zou zijn in zake de kiesrecht-hervorming, van andere zijde wordt verzekerd dat de conservatieve leden van het Kabinet beslist tegen de vorming eener vijfde groep van kiezers zijn, welke 43 afgevaardigden naar den Rijksraad zou zenden. Tot gezegde groep zouden behooren alle man nelijke ingezetenen boven 24 jaar, die directe belasting betalen en minstens twee jaar lid

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1