jjpr Biniienlaiiclsclie Berichten. Kieswet. zijn van een ziekenfonds, benevens allen die openbaar hooger onderwijs hebben genoten. Bij het Hongaarsche parlement is een wetsontwerp ingekomen, waarbij de regeering gemachtigd wordt een voorloopig handels verdrag met Rusland te sluiten, dat tot het einde des jaars geldig is. 1 I 1 1 l E. De regeering is voornemens den verjaardag des konings, 14 Maart, meer dan gewoonlijk to vieren. Men verzekert voorts dat dien dag een besluit zal verschijnen betredende het verleenen eener ruime amnestie voor de onlus ten op Sicilië en in Massa Carrara, en dat er de staat van beleg zal opgeheven worden. Verder wordt gezegd, dat er dien dag een brief van den koning aan den minister-pre sident verschijnen zal, waarin hg verklaart van een gedeelte der civiele lijst af te zien. De Times verneemt uit Rome, dat de mi- nisterieele meerderheid, gebleken bij de stem ming over de maatregelen genomen tot her stel van de orde op Sicilië, geen buitengewone beteekenis heeft, daar de staat van zaken uiterst verward is gebleven en elke oplossing mogelijk schijnt. Velen verwachten eene ont binding van de Kamer. De commission tot onderzoek der financieele voorstellen en van de aanvrage om plein pouvoïr, hebben zich nu geconstitueerd. De uitslag der beslissende stemmingen is zeer ongunstig geweest voor den minister Sonnino de meerderheid der financieeie commissie bestaat, zooals voorzien werd, uit tegenstanders van de hervormingsplannen der regeering. Men verzekeit intusschen dat de commissie al het mogelijke zal doen om met de regee ring tot overeenstemming te geraken, daal de ernst van de crisis die Italië doorleeft, allen duidelijk is, en de commissieleden met goeden wil bezield zijn. SPANJE. Tusschen Marokko en Spanje is thans voorgoed de overeenkomst tot beëindiging van het geschil geteekend. De maarschalk Martinez Campos vertrok gisteren naar Magazan, waar hij den 10a zal aankomen. De bijeenkomst der Cortes is bepaald op 20 Maart. R D M E N I E. Generaal Lahovary, minister van oorlog, heeft ontslag genomen. De voorzitter vervult zijn ambt ad interim. EGYPTE. Volgens bericht uit Ka'iro heeft de militaire overheid de Oostenrijksche expeditie naar Khartoem, strekkende cm de Oostenrijksche gevangenen van den mahdi te verlossen, ver boden. De regeering oordeelde, dat de expe ditie toch geen kans zou hebben Khartoem ooit te bereiken. De Daily News verneemt uit Kaïro, dat de khedive Engeland dit jaar niet zal bezoe ken, hoewel aanvankelijk beweerd was, dat de vorst het wel zou doen. AMERIKA. In het westelijk gedeelte van den staat Virginia zijn dezer dagen in de Kanandha- valiei onder de mijnwerkers ernstige ongere geldheden uitgebroken. Ongeveer 1000 werk lieden. alien goed gewapend, hebben tegen over de politie eene dreigende houding aan genomen; bet district is in staat van beleg verklaard. Volgens berichten uit Tegucigalpa is de toestand van generaal Vasquez hachelijk en verwacht men elk oogenblik de tijding van den dood van den ex-president van Honduras. De mee.^e provinciën hebben de zijde geko zen van generaal Bonilla, die hoogst waar schijnlijk het bewind zal in handen nemen tot de nieuwe verkiezingen in November a,s. Te Rio de Janeiro werden Zondag 200 per sonen door de gele koorts aangetast. De Ita- liaansche consul is aan die ziekte bezweken. Het geschil tusschen Peru en Ecuador is door bemiddeling van den pauseüjken nuntius bijgelegd. In Chili zijn de conservatieven bij de ver kiezingen totaal geslagen. De ministers van binnenl. en buitenl. zaken en van justitie leden de nederlaag. Eene Kabinets-crisis dreigt. P E R Z I E De Times verneemt uit Teheran dat de regeering den uitvoer van rijst verboden heeft.- TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. 'Zitting van 6 Haart. De behandeling van de kieswet ging heden de derde week in, nadat de heer Haffmans verlof had bekomen tot eene interpellatie aan den minister van financien over een proces van den staat tegen de gemeente Venlo, op raad van den minister, maar in strijd met een koninklijk besluit. De fleer Michiels van Verduynen pleitte daarna voor aanneming van belastingplicht als grond slag der nieuwe kiesrechtregeling, een stelsel door allo partijen gewenscht en een noodzakelijk uit vloeisel der goedkeuring van art. 3, door spieker zells zoo uitgelegd, dat de staat vei plicht is aan de belastingaangeslagenen het kiesrecht te geven. Daartoe leenen zich vooral de peisoneele en de grondbelasting, en dit stelsel sloot z. i. vooral aan bij hot kiesrecht voor gezinshoofden en den nijveren ordelijken werkman. Hij wil echter uit sluiten hen die bij den dag leven de luiaards en dronkaards en allen die onwaardig zijn bedeeld te worden. In allen geval ware het vorderen van een bewijs van bekwaamheid in het vak beter dan de schrijfproef. De amendementen maakten art. 4 voor Item evenmin aannemelijk en tegen over het beroep der regeering op haar plicht van den volksvertegenwootdiger. De heer Kerdijk betoogde nader het ingrij pend karakter voorliet hervorm ïngs werk van het amendement tot uitsluiting van hen, die ook geneeskundigen onderstand genieten, hetgeen ten gevolge zal hebben dat bezoekers van een policli- niek als kiezers zijn uitgesloten. De werklieden maken zich terecht zeer ongerust over de uit sluiting, getuigen de petition, zells telegraphische, daartegen. Hij stelt geneeskundige hulp geenszins gelijk met geldelijke ondersteuning. Aan den heer Van Houten deed spreker op- meiken dat het ontwerpen van eeu nieuw artikel 4 door de regeeiing zou gelijkstaan met eene verloochening van haar steeds ingenomen stand punt. De heer Van Alphen verklaarde namens den heer JE. Mackay in hoofdzaak hun amendement te handhaven, hoewel bereid aan sommige be zwaren te gemoet te komen. Hij constateerde dat de schrijfproef door verschillende richtingen wordt afgekeurd en niets anders is dan de be wierooking van het intellect, doch volstrekt geen anti-revolutionnair leerstuk. De grondwettelijke quaestie is voor hem beslist bij art. 3. Da voor stellers vereeinigden zich met de redactie-verbe tering san don lieer Smidt. De heer Heldt best. eed nader het denkbeeld van den heer Van Houten tot installing van klasse-kiezers en sloot zich aan bij de bezwaren tegen het amemiement-Roëll c. s. Verder komt hij op tegen het amendement- Van der Feliz, voor zoover liet uitsluit gehouwen niet meer clan éen vei trek bevattende. In de groote steden hebben knappe werkliedengezinnen vaak niet meer dan een vertrek. Verder diingt hij ernstig aan om het ordelijke, welgozinde volk niet door uitsluiting van het kiesrecht af te stooten. De heer Heemskerk verdedigt zich tegenover den aanval van den heer Rutgers van Rozen burg, die onwillig vele andersdenkenden beeft beleedigd, en bestrijdt nogmaals uitvoerig de schrijfproef als niet passend in dit ontwerp. De heer SHiaepman vei klaarde niet in absoluten zin art. 4 verwerpelijk te achten. Hij ontkende de ongrondwettigheid van art. 4. De grondwet laat den wetgever vrij en de additioneele artikelen explireerderi niet art. 80, maar appliceerden dat. Hij acht art. 4 niet geheel naar wensch, maar hoopt alsnog op de aanneming der verbeterings- amendementen. Hij zal ze op zich zelf beschouwen en ten slotte zijne stem over art. 4 toetsen aan de politieke overwegingen, want de vei werping zou den eeibied voor de vertegenwoordiging zeer doen dalen. Door de onaannemelijkverklaring za! hij zich niet laten inlluenceeien, maar de regee ring nadere al-nog zooveel mogelijk toe. Door den heer De Meijier is een nieuw amen dement voorgesteld, om voor de niet-belasting- aangeslagenen gedurende een jaar te eischen woning voor gezinshoofden van twee vertrekken of een vertrek en keuken en voor alleenwonenden en inwonenden éen vertrek met haardstede, en heeft daarnevens overgenomen het amendement- Van dei Feltz. De heer DeMeijier wil daarmede alsnog trachten de regeering tot toenadering te bewegen. Nadat de heer Boo! het artikel en de heer Dp Ras het amendement-Roéll had bestreden, is het debat verdaagd tot morgen. De volgende amendementen zijn op art. 4 voorgesteld i o. door den heer Levy een subsidiair in ge val van aanneming van dat van de heeren Ro'èll c. s. en van het zijne, n.l. om toe te voegen aan het derde lid van art. 4. «terwijl de onderstand, verleend in laatstge- meldo hulp en geneesmiddelen, slechts in aanmer king komt wanneer hij is verstrekt in het Jaatst- verloopen burgerlijk jaar"; 2o. door den heer De Meyier om art. 4, 2de lid, van het regeeringsontwerp te lezen als volgt «In het laatstverloopen dienstjaar niet aange slagen geweest zijnde in eenige rijks directe be lasting gedurende de laatstverloopen of aan zijne laatste verhuizing voorafgegane twaalf maanden, eene zelfde woning, bestaande, voor zoover het hoofden van huisgezinnen betreft, uit ten minste twee afgesloten vertrekken of wel uit éen zoodanig vertrek en eene keuken en voor zoover het afzonderlijk levende of bij anderen inwonende per sonen betreft, bestaande uit ten minste éen afgesloten vertrek met haardstede, krachtens per soonlijk of zakelijk recht, ter bewoning in af zonderlijk gebruik heeft gehad; wordende schepen van ten minste vijf en twintig ton inhoud ten opzichte van den schipper als woningen aan bovenvermelde vereischten voldoende aangemerkt, en verwisseling van woning in een en hetzelfde gebouw of wel tengevolge van eigendomsover gang, het geheel of ten deele te niet gaan van een gebouwd eigendom of verplaatsing in 's lands dienst niet als verhuizing aangemerkt". 3o. een gewijzigd door den heer Van der Feltz om aan art. 4 toe te voegen het volgende «Beweegbare en verplaatsbare woningen, woningen bevattende niet meer dan éan vertrek, tenzij dit gebruikt wordt door niet meer dan twee personen, logementen en slaapsteden voor hen die er tijdelijk opgenomen zijn, schepen van 25 SP laadruimte en daarboven uitgezonderd, worden niet als woningen aangemerkt. Verwisseling van woning tengevolge van eigendomsovergang, of het geheel of t»n deele te niet gaan van een gebouwd eigendom of we gens verplaatsing in 's lands dienst, of ook we gens het beurtelings betrekken van eene der woningen behoorende tot die welke de eigenaar of huurder daarvan in doorgaand gebruik heeft, wordt niet als verandering van woning be schouwd en 4«. een door den heer Farncombe San ders, om art. 4, al. 2, te lezen als volgt 1°. op den 1 on Januari van het jaar waarin de kiezerslijst wordt vastgesteld, in eene woning gehuisvest is aan den eisch dezer wet beant woordende, in die woning sedert den 15n Oc tober van het voorafgaand burgerlijk jaar ge huisvest is geweest, en in de vorige maanden van dat jaar hoogstens eenmaal van woning veranderd is. «Onder woning verstaat deze wet ieder ge bouw of getimmerte of afgescheiden gedeelte daarvan, hetwelk bij den bewoner, hetzij met of zonder huisgezin, in uitsluitend gebruik is. «Beweegbare woningen worden niet als wonin gen aangemerkt, uitgenomen schepen van meer dan 20 kub, meter inhoud. «Als verandering van woning wordt niet aan gemerkt die tengevolge van eigendomsover gang, van het geheel of ten deele te niet gaan van de woning, van verplaatsing in openbaren of bijzondei en dienst. «Hij die meer dan éene woning in gebruik heeft wordt niet geacht van woning te veran deren door het afwisselend gebruik dat hij van die woningen maakt." SCHIEDAM, 7 Maart 1894. Aan den kleedermaker O. Plooy alhier is opgedragen de levering van de uniformen voor het politiepersoneel. De Koningin-Regentes heeft aan de pach ters der bouwlanden van het Kroondomein rentambt Culemborg eene belangrijke resti tutie van pacht gegeven. Bij koninklijk besluit is rar. F. Was benoemd tot burgemeester der gemeente Leiden. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken' zal Zaterdag 40 dezer niet plaats hebben. De heer A. Clement, krachtens kon. machti ging benoemd tot vice-consul te Rostock en Warnemünde, is in die hoedanigheid door de Duitsche regeering erkend. De heer O. Messner, ingevolge kon. machti ging benoemd tot vice-consul te Stuttgart, is in die hoedanigheid door de Wurtemberg- sche regeering erkend. De Staatscourant no. 54 bevat het koning, lijk besluit tot vaststelling van een nieuwen uiterlijken vorm voor de muntbiljetten van f10. Behalve de heer Clercx zijn ook de Kamer leden d'Ansembourg en Goekoop door on gesteldheid verhinderd in de Kamerzittin» te zijn, laatstgenoemde waarschijnlijk de geheele week. Wij ontvangen per telegraaf ongunstige berichten uit Atjeh. Te Melaboeh heeft een treffen plaats gehad, waarbij wij 7 dooden en 17 gewonden hadden, onder welke 2 officie ren, die zwaar gewond werden. Melaboeh, op de Westkust van Sumatra, in het gouvernement Atjeh en Onderhoork- heden, is sinds geruitnen tijd een gevaarlijke post. In den loop van het vorige jaar kregen wij telkens berichten, dat onze versterking- de schepen in de baai en sloepen, die iangs de kust voeren, beschoten werden. Een waar rooversnest mag het heeten. In het Verslag omtrent de voornaamste gebeurtenissen in het gouvernement Atjeh en Onderhoorigheden, loopende van 3toten met 15 Januari, het laatste verslag, dat de mail ons gebracht heeft, lezen wij«Zoo wel te Melaboeh als te Poela Raja zijn de toestanden zeer bevredigend. Elders ter West kust valt op politiek gebied meer en meer toenadering van de zijde der hoofden op te merken." Dat het verslag wel deed, van geene toe nadering der hoofden te Melaboeh te gewa gen, bewijst het telegram, dat wij heden ontvangen hebben. (JV. B. Ot.) Indien bij de waardebepaling voor de ver mogensbelasting de waarde van vast goed gesteld wordt op het 15-voud der belastbare opbrengst van de gebouwde en op het 20- voud van die der ongebouwde eigendommen, kan deze opbrengst worden verminderd met hetgeen volgens den laatstbekenden jaarlijk- schen omslag voor polder- en waterschaps lasten meer wordt betaald dan daarvoor bij de regeling der belastbare opbrengst is afgetrokken. Indien dezelfde eigenaar ook perceelen bezit, waarvoor aan polder- en wa terschapslasten minder wordt betaald, dan bij de regeling der belastbare opbrengst is afgetrokken, dan blijft dit buiten aanmerking. Deze uitlegging, die, naar wij vernemen, door den minister van financiën aan de amb tenaren der registratie is medegedeeld, weer spreekt de opvatting van mr. Sprenger van Eyk. Deze gaf toch onder no. 47 van zijne toelichting op de wet op de vermogensbelas ting als zijn gevoelen te kennen, dat het wel de bedoeling der wet zou zijn het meerdere met het mindere te compenseeren en alzoo alleen rekening te houden met hetgeen voor a 1 de goederen meer is te betalen dan in den legger is afgetrokken. (IN. B. Ct.) Op Woensdag 14 dezer zullen gedelegeer den der verschillende spoorwegbesturen te 's-Gravenhage met den raad van toezicht bijeenkomen, teneinde de aanstaande zomer dienstregeling te bespreken. Van het hoofdbestuur van «Patrimonium" kwam gisteren bij de Tweede Kamer tele- graphiseh het verzoek in om het amendement van de heeren Roëll c. s. op art. 4 der kieswet te verwerpen. Men schrijft aan de Amst.: Van anti-re- volutionnaire zijde heeft men in het district Amersfoort het voornemen, indien de beer Schimmelpenninck van dér Oye de benoeming tot lid der Eerste Kamer aanneemt, den af tredenden gouverneur van Suriname, jhr. mr- T. A. J. van Asch van Wijck, candidaat voor de Tweede Kamer te stellen. Tusschen de Hollandsche ijzeren-spoorweg maatschappij en de maatschappij tot exploita tie van staatsspoorwegen worden onderhan delingen gevoerd over eene overeenkomst

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2