A0. 1894. Vrijdag 9 Maart. N°. 8484. KENNISGEVING. Achtenveertigste Jaargang1. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. BDKSAII: BOTEKITBAAT, B 2 7. B h f t e n 1 a ii d s c h e Ie r i c Il t en. j mam. covbiit. t 1.85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzondeilijke noramers Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van S. J. ZOETMUL DER om vergunning-tot uitbreiding zijner branderij aan de JSieuwehaven alhier, wijk G no. la, kadaster sectie L no. 628, met een stoomwerktuig van 2 paardenkracht en ketel met een versvarrnings-oppervlak van 2 M Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad n°. 95); Doen te weten: Dat voormeld verzoek met de bijlagen ■op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Donderdag der. 22sten Maart a.s., des namiddags ten 2 ure, ten Raadhuize gelegenheid zal worden gegeven, om bezwa ren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichtenen dat gedurende dn ie dagen, vóór hot tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 8sten Maart 1894. 'Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATËNESSE Be secretaris VERNËUE. I) (I 1 T S O II L i N I>. De Rijksdag nam Dinsdag bij tweede lezing de begrooting van oorlog aao, verminderd, overeenkomstig de voorstellen der commissie, met ruim 8 millioen mark voor den bouw van kazernen, garnizoenskerken enz De begrootingscommifesie heeft op de ma- rinebegrooting een millioen mark geschrapt voor een droogdok te Kiel, maar 1 millioen toegestaan voor de schepen Preussm en Leipzig en 1,200,000 mark voor de Balk. De Rijksdag heeft gisteren bij eerste lezing het voorstel goedgekeurd betreffende de op hef Qng van de identiteitsbewijzen. Het ver zenden naar de commissie werd verwoipen. De staatssecretaris Posadowsky en de minister van financiën Miquel ondersteunden de voor dracht. De conservatieven, de Rijkspartij, het Cen trum, de nationaai-liberaien en de vrijzinnige vereeniging verklaarden zich ten gunste der\ voordracht! de sociaal-democraten er tegen. De lieer Richter wilde het ontwerp naar de -commissie verzonden hebben. Heden is de begrooting van marine aan de orde. In de vergadering der commissie uit den Rijksdag voor liet handelsverdrag met Rus land verklaarde de minister Von Bötticher gisteren dat de Pruisische regeering bereid is de onderling verschillende spoorwegtarieven voor bet vervoer van granen, peulvruchten en meel (de z.g. stapeltarieven) af te schaden. De heer Von Bennigsen vroeg, welke waarborg er bestaat, dat die tarieven later niet weer zullen worden ingevoerd, waarop de minister antwoordde dat de eerlijkheid der Pruisische regeering daarvoor voldoenden waarboig oplevert. De leden der verschillende groepen van den Rijksdag, ten huize van den minister Von Bötticher vergaderdhebben besloten het gevraagde krediet van 1,100,000 mark voor een standbeeld van keizer Wilhelm I toe te staan, onder beding dat de colonnade achter wege blijve en de genius des vredes het paard van den ouden keizer niet bij den teugel zal leiden, maar in eerbiedige houding vooruit gaan. F B 1 lil R IJ K. Mevrouw Carnot ligt sinds eenige dagen vrij ernstg ziek aan rheumatische koortsen. Het bulletin omtrent haren gezondheidstoe stand gisteren bekendgemaakt luidt: »De koorts s verminderd; de pijn zeer hevig; heel zwak". De Kamer heeft in hare zitting van giste ren de vei kiezing van den heer Melchior de Voguë geldig verklaard. De commissie had voorgesteld, dat aan den bekenden brief van den oud-minister Develle slechts eene beperkte waarde gehecht behoort te worden, eene opvatting welke door den heer Boissy d' Anglas, van de uiterste linkerzijde, en Dan- zon namens de radicalen, ten sterkste, doch tevergeefs, werd bestreden. Het debat over de interpellatie-Turzel betreffende de crisis in den wijnbouw, werd hierna voortgezet. De heeren Surchamp, Jourde en De Salis voerden het woord. Volgens de Temps is het gebleken dat vele rijke lieden giften hebben doen toekomen aan personen, die als anarchist bekendstaan, teneinde op die wijze deze gevaarlijke lieden tot vrienden te houden. De Debats verzekert dat er voldoende reden bestaat om de in hechtenis genomen anarchisten te vervolgen wegens samenspan ning. Onder de anarchisten die Maandag ge arresteerd werden, behooren twee bekende en gevaarlijke mannen van de daad Becu en Franpois genaamd Jean Francis. B L 6 I De minister-president heeft zijn wetsont werp tot regeling der evenredige vertegen woordiging ingediend. De tekst der 125 artikelen van dit ont werp is nog niet bekend van den inhoud wordt echter het volgende medegedeeld De kiesdistricten voor de Kamer zullen geen verandering ondergaande Senaat zal echter door de kiezers van elke provincie afzonderlijk gekozen worden. De minima worden als volgt aangegeven2/5 van het aantal kiezers als er 2 leden te verkiezen zijn; 1/3 daarvan bij 3; 1/4 bij 4 a 6; 1/5 bij 7 a 121<6 daarboven. Moeten er bijv. 8 leden ter vertegenwoordiging verkozen worden en behaalt een candidaat van de paitij die in de minderheid is, 1/5 van het aantal uitgebrachte stemmen, dan is die candidaat gekozen. £H£IiKfi. De heer Herbert Gladstone is benoemd tot commissaris voor de openbare gebouwen, zonder zitting te hebben in het Kabinet. Maandagavond heeft het bestuurder liberale en radicale unie eene vergadering gehouden onder leiding van het parlementslid Causton, waarin eene motie werd aangenomen, leed wezen betuigende over het aftreden van den heer Gladstone en het vertrouwen uitspre kende dat zijn opvolger alle pogingen zal in het werk stellen tot verwezenlijking van het program van Newcastle en de door Gladstone aan het Hoogerhuis gedane oorlogsverklaring ten uitvoer brengen. De nationaal-hberale bond heeft een mani fest uitgevaardigd, waarin leedwezen wordt betuigd dat de heer Gladstone het werk van home rule voor Ierland, dat hij zoo scnitterend heeft aangevangen, niet voltooid heeft. Da heer Gladstone heeft Dinsdagavond, van zijne club te voet huiswaarts keerende, kou gevat. Zijn toestand levert echter voor het oogenblik geen gevaar op. Dr. Bond verklaarde, na een bezoek aan Gladstone gebracht te hebben, dat deze niet veel koorts had en dat op het oogenblik er geen gevaar was. Het geneeskundig bulletin, gisternamiddag omtrent den toestand van Gladstone uitge geven, zegt dat hij wegens heeschheid het bed moet houden. •Je Times verneemt uit Calcutta dat in eene volksvergadering heden twee motiën zullen behandeld worden, waarvan de eene iK .rijsteilmg der katoentjes van Lancashire op het tariefontwerp veroordeelt, en de tweede den wetgevenden raad uitnoodigt het ont werp te verwerpen, tenzij deze vrijstelling wot de opgeheven. De benoeming van lord Reay tot onder minister voor Indië wordt bevestigd. Een telegram uit Bathurst meldt, dat eene afdeeling van het "Westindische regiment, onder bevei van majoor Madden, de strijd macht van den slavenjager Fedih Silah uit Busumballa verdreven, en die plaats versterkt heeft. In het gevecht, dat daaraan vooraf ging, werden 9 Engelschen gewond de ver liezen des vijands zijn niet bekend, daar deze zijne dooden en gewonden heeft medege voerd. Er zijn thans versterkingen aan ma joor Madden gezonden, maar het verkeer is hoogst moeilijk en de gansche landstreek vijandig gezind. ZWEDEN. De Kamer heeft gisteren met 137 tegen 62 stemmen verscheidene voorstellen tot ver hooging der graanrechten verworpen. OOSTENK IJ K. Weid gisteren gemeld dat de conservatie ven in Oostenrijk zich verzetten tegen de vorming eener vijfde groep van kiezers uit degenen die thans van het kiesrecht zijn uit gesloten, de clericale partij, vooia! in Opper- Oostenrijk, welke op het platteland de meeste aanhangers telt, is daarentegen ontevreden dat het coalitie-ministerie-Windischgratz het door het voiige ministerie-Taaffe ontworpen plan niet in zijn geheel heeft overgenomen, maar het aantal kiezers slechts met IJK in plaats van met 4 millioen uitbreidt, zoodat boeren-arbeiders, huisbedienden endergelijken van liet kiesrecht uitgesloten blijven. Het zal er dus voor de regeering op aan komen, de uitersten met elkaar te verzoenen. Kardinaal Vaszary, primaat van Hongarije, heeft eemge weken geleden bij keizer Frans Jozef een memorandum tegen het burgerlijk huwelijk ingediend. Voor de kerk, zegt hij, is het huwelijk een sacrament; voor de regee ring is tiet slechts een burgerlijk contract. Ergernis verwerkt het bij velen, niet dat de geestelijkheid hare meening verdedigt, maar dat een voor Z. M. bestenul stuk thans is openbaargemaakt. Het is evenwel zeker, dal de Kamer de wet zal aannemen. De vraag is alleen, of dat geschieden zal met een zoo overweldigende meerderheid, dat het voor de eerste Kamer bijna onmogelijk wordt de wet te verwerpen. ZWITSERLAND. Zondag heeft een referendum plaatsgehad over het al of niet mvoeen in de grondwet van een nieuw art. 34a, luidende s De Bond heeft het recht wettelijke beperkingen voor te schrijven op liet gebied der uitoefening van bedrijven". Art. 31 van de bondsconstitutie geeft alleeu het recht om uniforme voorschrif ten te maken nopens den arbeid van kinderen in fabrieken, over den duur van den arbeid voor minderjarigen en voor de bescherming van werklieden in voor de gezondheid schade lijke of gevaarlijke takken van nijverheid. Bij de discussie over het art. 34 a, dat nu ook de ambachten in de termen van art. 34 wil be schermen, werd zoowel in den bondsraad als in den nationalen raad langdurig gesproken over 't vage karakter vau het voorgedragen artikel. En tharis is ook bij 't Zwitsersche volk van groot verschil van meening of van onveiachiiüglicid gebleken. v..n dc 650 000 kiezers zijn er slechts 300.000 of 350,000 opgekomen en in de meeste kantons heeft men zich tegen het nieuwe artikel uit gesproken. ITALIË. De Kamerzitting leverde Maandag weinig belangrijks op. Het is een gevolg van de ongesteldheid van den minister-president Crispidie de zitting niet kon bijwonen. Bovendiende voornaamste parlementaire arbeid is nu overgebracht bij de twee com- misssiën eene voor de door de regeering aangeviaagde onbepaalde volmacht, de andere voor de financieele voorstellen van den minis ter van financiën Sonuino. Te San Secondo, bij Parma, trokken Dins dagavond tal van werkloozen door de straten, den arbeiderszang aanheffende. Op de aan maning der karabiniers om uiteen te gaan, verzetten zij zich gewapenderhand. Er ontstond daarna een hevig gevecht, en aan beide kanten werden velen gewond. Men zegt dat twee personen het leven er bij gelaten hebben. Het gerecht te Parma heeft zich te dier plaatse begeven en eene sterke gewapende macht is er heen gezonden. AMERIKA. Te Chicago is eene samenzwering ontdekt om het Fransche consulaatgebouvv in de tucht te laten springen. Drie anarchistische clubs, welke veel Franschen onder hare leden tellen, zijn bi de zaak betrokken. Het gebouw eu zijne omgeving worden thans zorgvuldig be waakt. De werkstakers van de Eagle-mijnen nemen een steeds dreigender houding aan. Eene samenzwering is ontdekt, welke ten doel had den eigenaar der mijnen, den heer Wyant, van het leven te berooven, terwijl ook een bom is gevonden, die bestemd was om de woning van den directeur te laten springen. De regeering van den staat Virginia heeft thans troepen, benevens eenige Galling- kanonnen naar het terrein der ongeregeld heden gezonden, daar de politie niet bij machte is de orde te handhaven In de republiek Costa Rica is eene poging tot het verwekken eener omwenteling mislukt.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1