Binnenlandse he Berichten. Het Argentijnsche ministerie heeft reeds ~'A millioe» papieren piasters op de begroo ting bezuinigd en is voornemens in den loop des jaars nog 10 millioen te besparen. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld dat het opstandelingen-eskader geheel werkeloos blijft. De gele koorts neemt toe. Aan de World wordt uit Panama geseind dat een tweede Engelsch oorlogsschip naar Bluefields is gezonden, om de Nuaraguanen te beletten de Mosquito-kust in te lijven. De Cleopatra, het Engeische oorlogsschip, waar van wij reeds vernamen, dat het te Bluefields mannen aan wal had gezet, heeft volgens dit telegram SO marinesoldaten en 2 stukken geschut aan land gebracht tot bescherming van het Mo--qtiito-hoofd Clarence, die beweerde dat zijn leven bedreigd werd. De Nicaragu- aansclie troepen pleegden geen verzet. AFRIKA. Uit Durban wordt gemeld Tengevolge der bemoeilijking door de Portu- geezen van het leggen van een telegraaflijn tusschen het Critsche invlocdsgebied en Tete, aan de Zambesi, heeft de bevelhebber der kanonneerboot Mosquito een detachement te Tete ontscheept, dat op dePortugeezen vuurde, be gouverneur van Quilimane is in allerijl naar het bedreigde punt vertrokken met troepen en kanouneerbooten. De bevelhebber der Britsehe kanonneerboot Mosquito moet versterkingen gevraagd hebben. CHINA. De Standard verneemt uit Shanghai, dat de nieuwe voor Londen bestemde Chineesche gezant gereisd is over de voltooide spoor wegfijn tusschen Tientsin en Shanhaikwan, bij den Chineesehen Muur, hetgeen hem ia staat stelde Shanghai onmiddellijk te berei ken ter inscheping naar Engeland, in stede van duizend mijlen in eenen draagstoel te moeten alleggei,. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 7 Maart. De sedert de vorige vergadering ingediende amendementen werden heden door de voor stellers toegelicht, eerst het amendement van den heer Farncombe Sanders, die getracht heeft het begrip van woning te omschrijven. Hij stelt als eiscli dat men van '15 Nov. tot 15 Jan. in zijn woning gehuisvest is geweest en in de vorige maanden van het jaar hoog stens eenmaal verhuisd is. Als woningen zijn niet te beschouwen leeinen luitjes. Voor wo- ningverandei irigen nam hij het amendement- Van der Feltz over, met dit ouderscheid, dat hij verplaatsing in particulieien dienst ge lijkstelt met verplaatsing in openbaren dienst, welke vaak gelijkstaat met promotie, waar door de kiezer nog geschikter wordt. Zijn amendement sluit aan bij 's ministers stelsel, dat niet gegrond is op belastingcents, zooals het voorstel-De Meijier, uit dien hoofde voor spreker onaannemelijk Tegenover het voorstel-RoëlI verzocht de heer Levy de Kamer om geneeskundigen onderstand slechts voor Óen jaar in aanmer king te brengen. De heer Van der Feltz, zijn amendement tot versterking van den woningeisch verde digende, wilde voor woningen ten plattelande niet te zware eischen stellen en verklaarde dat een vast verblijf in een logement kies recht gaf. De heer Gerritsen deed uog eens uitkomen hoe de grondwet toelaat met uitbreiding van kiesrecht zoover mogelijk te gaan en bestreed *s ministers stelling, dat men uit onwil, en niet uit onvermocert, zijn belasting niet be taalt. Van waar dan zoovele oninbare posten, die nog zullen toenemen bij invoering der bedrijfsbelasting, z.oodat de ambtenaren naar willekeur al of niet kiezer kunnen maken? Hij ontkende tegenover den heer Mees ooit te hebben gezegd dat hij zelfs kiesrecht wilde voor de bedoelden en vraagt alleen dat recht voor de economisch zwakken, tegenover de geringe belangstelling die de wetgever tegen over die klasse van burgers betoont. De beer De Meijier verdedigde zijn amen dement om te eischen voor niet-belastingplich- t j«en bewoning van ten minste twee vertrek ken of een vertrek met keuken. Het zal vettige beperking geven, maar de wet veel aannemelijker maken, terwijl de regeering haar beginsel met prijsgeeft. De heer I)e Savuriiin Lohman bestrepd het amendement-Roell en betoogde dat de genees kundige hulp feitelijk geen onderstand is. De amendementen-Van der Feltz en Farncombe Sanders gaven z. i. niets; het amendement- De Meijier vond hij het best, ofschoon nog niet afdoende. In elk geval moet de Kamer aan nemen wat zij grondwettig acht en de minis ter kan, zonder zijn beginsel te schaden, in die uitspraak berusten. Minister Tak van Poortvliet verzocht den heer Roëll gelijkstelling van geneeskundige hulp met onderstand los te laten, althans over te laten aan de rechterlijke macht. De minister is bereid het tweede ontwerp op dit punt naar de grondwettige praktijk te wijzigen. De eisch van belastingbetaling zal de onvermogenden niet treffen. Hij hand haaft de kennis van lezen en schrijven, tegen woordig een vertrouwbaar kenteeken van onderhoud. Bij eene verstandige toepassing vreest hij geen bezwaren. Belastingplicht be wijst per se geen maatschappelijke» welstand. De bezwaren tegen den census bestaan steeds in afhankelijkheid van het kiesrecht, vooral van personeele belasting. Het amendement- De Meijier biedt daarom geen grondslag voor de kiesrechtregeling, leidt tot kiezersteelten sluit inwonenden uit. Hij neme dit deel van zijn amendement terug en diene een nieuwe redactie voor het tweede gedeelte in. Ondanks de redactiebedenkingen laat hij de beslissing over de amendementen-Van der Feltz en Farncombe'Sanders aan de Kamer over. De regeering is volkomen homogeen omtrent de wet en wil door tegemoetkomingen tot overeenstemming komen, met handhaving echter der hoofdbeginselen. De heer Roëll vroeg hierop het woord. Morgen voortzetting. Kieswet. Gewijzigd amen (lemen t-D e M e ij i e r. De heer De Meijier stelt thans voor Art. 4, 2de lid, van het regeeringsontwerp te lezen als volgt «gedurende de laatst verloopen of aan zijne laatste verhuizing voorafgegane twaalf maanden, krachtens persoonlijk of zakelijk recht ter be woning in afzonderlijk gebruik heeft gehad eene zelfde woning, bestaande: «voor zoover betreft hoofden van huisge zinnen, uit ten minste twee afgesloten ver trekken, of wel uit éen zoodanig vertrek en eene keuken «voor zoover betreft afzonderlijk levende of bij anderen inwonende personen, uit ten minste éen afgesloten vertrek met haaidstede; swoidende de woningen ter zake waarvan wordt geheven eene rijles- personeele belasting naar de huurwaarde, alsmede schepen van ten minsle 25 ton inhoud ten opzichte vaw»den schipperals woningen aan bovenvermelde vereischten voldoende aangemerkt; terwijl ver wisseling van woning in een en hetzelfde gebouw, of wel tengevolge van eigendomsovergang, het geheel of ten deele te niet gaan van een gebouwd eigendom, of verplaatsing wegens ambt of be diening niet als verhuizing wordt beschouwd." (De splitsing in twee categoripèn van kiesbe- voegden is daarmede in het amendement vervallen en de heffing van personeele belasting wordt slechts aangeduid als het criterium van de qualiteit der woning, voor zoover die niet reeds wordt aangewezen in de tweede en dei tie zin sneden van dit amendement.) SCHIEDAM, 8 Maart 1894. Op den 2den Maart j.l. hield het bestuur van het datnes-comité tegen armoede zijne eerste vergadering. Art. '10& van het huishoudelijk reglement zegt: Het bestuur regelt de vorming van de kas tot bestrijding tier kosten van stoffelijken onderstand. In verband hiermede werd besloten, dat door de leden der wijkvereenigingen in elke wijk zal worden rondgegaan met het doel een jaarlijksche contributie of een gift in eens te ontvangen tot vorming van bovengenoemde kas. Als wij de vrijheid nemen deze nieuwe aanvraag om een geldelijke bijdrage aan te bevelen, dan mag allereerst wel worden ge zegd, waartoe het ingezamelde geld zal wor den besteed, waartoe deze kas zal dienen. Kortheidshalve laten wij hier volgen de artikelen van het reglement, welke hierop betrekking hebben. Art. 2. Het doel van dit Comité is bestrijding van de oorzaken der armoede. Art. 3. Dit doel zal het trachten te bereiken door het verstrekken van a. Zedelijken steun. b. Stoffelijken onderstand bij volstrekte noodzakelijkheid. Art. 11. Als regel wordt het verstrekken van stoffelijken onderstand aan de armbesturen en de'bestaande instellingen van weldadigheid over gelaten. Bij volstrekte noodzakelijkheid en bij verkregen j overtuiging, dat de toestand van den behoeftige er duurzaam door wordt verbeterd, kan door de wijkvereeniging in overleg met het betrokken armbestuur of eenige instelling van weldadigheid stoffelijk onderstand worden verstrekt. Die onderstand kan nooit langer dan voor 6 weken worden verleend, tenzij telkens onder goedkeuring van het Bestuur. In spoedeisehende gevallen heeft elk lid, onder verantwoordelijkheid tegenover de wijkvergade ring, de bevoegdheid stoffelijken onderstand te verstrekken tot ten hoogste f10.Zij is ver plicht hiervan mededeeüng te doen aan de eer ste wijkvergadering. Art. 12. De uitgaven worden bestreden uit de kas van het Comité. Deze kas wordt gevormd door a. Geregelde bijdragen 't zij in geld of in natura. b. Giften. - Art. 13. Jaarlijks wordt door het Bestuur rekening en verantwoording gedaan aan de Ver- eeniging tegen Bedelarij, die deze openbaarmaakt. Art. 15. Het Comité streeft naar samenwer king met de armbesturen en de bestaande in stellingen van weldadigheid. In geen geval dus bedeelingin geen ge val optreden zonder voorkennis van een be trokken armbestuur of eenige instelling van liefdadigheid. Het kan niet met genoeg nadruk worden gezegd, dat liet comité niet wil treden op het terrein der kerkelijke armenzorg, noch "vraagt om het geld, dat men gewoon was daarvoor af te zonderen. Wanneer slechts in hoofdsom wordt ver kregen, wat wordt gegeven, of kan worden gegeven aan bedelaars van allerlei soort, dan zal naar onze meening de moeite van den ommegang ruimschoots worden beloond. Het comité neemt ook giften in ontvangst, bestemd voor bepaalde personen, onder voor waarde evenwel, dat ze besteed kunnen wor den tot blijvende verbetering van den toestand der aangewezenen. Met een hartelijke aanbeveling tot deelne ming, a! is het nog zoo bescheiden, besluiten wij dit bericht. Het bestuur van het Dames-Comité voornoemd M. W. VISSERSonneveld, Algem. Presidente. J. M. AALTSZ, Algem. Secretaresse. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 April 1894, aan jhr. F. E. M. van Alphen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den Raad van State, met dankbetuiging voor de vele, goede en langdurige diensten, door hem aan den lande bewezen. Een medewerker van de Haagscke Courant heeft de redevoeringen geteld, die thans reeds over de kieswet zijn uitgesproken. Haar ge tal bedraagt 137, te zamen beslaande 216 meter van het Bijblad. In een voor drukwerken meer gebruikte maat zou dit gelijkstaan met 800 kolom. Het gewicht vau deze redevoeringen be draagt het vel van 8 kolom op 15 gram gerekend, 1500 gram of anderhalf kilo. Het politiek gewicht is uit deze becijfering niet af te leiden. Naar uit Washington aan de New-York Herald wordt gemeld, heeft het verhaal door genoemd blad van de pogingen tot redding der opvarenden van den Amerikaanschen schoener Maggie JE Wells door de opvarenden van de Amsterdam, gegeven, zeer de aan dacht van hetcongresgetrokken. Verschillende senatoren wonnen inlichtingen naar de toe dracht der zaak in en hebben het bericht van de Herald volkomen bevestigd bevonden. Als gevolg daarvan zal bij het congres een bill" worden ingediend, om aan de nagelaten betrekkingen van de zes moedige mannen der Amsterdam een zeker bedrag uit te keeren. Blijkens een advertentie in het Han delsblad heeft de commissie welke zich te Amsterdam gevormd had voor hetzelfde doel, een bedrag van f 4547,1378 ontvangen. Blijkens de opgave van het bureau» Veritas" zijn in de maand Januari j.l. verongelukt 99 zeilschepen, waaronder 1 Nederlandsch, en '18 stoomschepen, waaronder geen Neder landsch. Naar aanleiding van het nog steeds in hevige mate voorkomen van pokken in Rot terdam, heeft de burgemeester de ingezete nen uitgenoodigd zich toch vooral te laten vaccineeren of revaccineeren en elk voor komend ziektegeval ten spoedigste aan te geven. De burgemeester herinnert daarbij tevens er aan, dat de wet strafbaar stelt het verzwijgen van ziektegevallen en het door onvoorzichtigheid of achteloosheid doen ont staan voor anderen van gevaar van besmet ting, dat voorzien kan worden, en voe^t daaraan toe de verzekering, dat overtreding dier bepalingen der wet onverbiddelijk zul len worden vervolgd. Dat het gemeentebestuur van Rotterdam de zaak ernstig begint op te vatten, blijkt ook nog uit het op 20 Februari genomen en gepubliceerd besluit van den volgenden inhoud: Te bevelen, dat de lijken van hen, die in deze gemeente aan pokken overleden zijn, binnen 12 uren na het constateer en van den dood moeten worden overgebracht naar het lijkenhuis op een der begraafplaatsen. In pand no. 33 in de Hoofdsteeg te Rotter dam is gevestigd het hotel ïdes PaygBas" waaraan in het benedenhuis is toegevoegd een restaurant met kellnerinnen-bedienincf. welke beide zaken gedreven worden door den heer M. Schliecker, 37 jaar oud en Duitscher van geboorte. De restauratie werd Dinsdag avond bezocht door een Duitscher, ingenieur van beroep en genaamd L. Weibel, die, in het bezit van eene belangrijke som gelds, op reis was naar Amerika. Te middernacht verzocht de heer Schliecker den ingenieur om betaling, die deze om welke reden is niet bekend nadrukkelijk weigerde. Een twist was hiervan het gevolg, die hiermede eindigde, dat den ingenieur ver hinderd werd zonder betaling te vertrekken. Ruim een uur daarna verzocht de ingenieur een oogenblik van het geheim germ.h gebruik te mogen maken, hetgeen hem werd toege staan. Terugkomende, was hij met eene revol ver gewapeud, die hij op den eigenaar richtte, waarna hij een paar schoten loste, waarvan éen den heer S. aan het hoofd trof, eene onbeduidende wond veroorzakende. Na het lossen dezer schoten ontstond er tusschen beiden eene worsteling, met het ongelukkig gevolg dat er nog een schot afging en een kogel den heer Schliecker in tien buik trof. Deerlijk gewond viel deze op den vloer, waar na de ingenieur de vlucht nam op het geheim gemak, waar hem kort daarna (het was inmiddels halftwee uur geworden) de ter hulp geroepen politie aantrof. Twee geneeslieeren, ter assistentie geroe pen, oordeelden den toestand van den ver wonde voorloopig wel niet levensgevaarlijk, doch achtten zijne onmiddellijke overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Daar is het gelukt den kogel uit de wond te verwijderen. De ingenieur "Weibel, een 29-jarig man, is naar het politie-bureau in de Korte Toren straat gebracht. (_ZF. 11. CtJ) Nog steeds neemt het aantal gevallen van pokziekte te 's-Gravenzande toeMaandag werden niet minder dan 11 nieuwe gevallen aangegeven; in het geheel zijn nu reeds98 personen aangetast, waarvan 19 overleden en 24 hersteld zijn. Uit Amsterdam meldt men aan de N.Tt.Ct.: Een sterk voorbeeld van kinder-exploitatie is dezer dagen door den veldwachter van de Sloter Baarsjes aan het licht gebracht. Een tot de diepste armoede vervallen man, die met zijne twee kinderen reeds 24 nachten lang op het politie-bureau aan den Singel had gebivouakeerd uit gebrek aan onderkomen, kwam onlangs in aanraking met eene vrouw die zich zoogenaamd uit medelijden met de zorg voor de kinderen wilde belasten. De vader vertrouwde de kleinen aan haar toe en werd daarna opgenomen in den shelter van het »Leger des Heils" op den Heiligen- weg. Thans blijkt, dat de meewarige vrouw de kinderen slechts tot zich bad genomen om met deze, als «bedelvrouw met twee stumperds," haar voordeel te doen. Zij woonde ergens bij de Sloter Baarsjes, waar des avonds het gekerm der kinderen de buren opmerk zaam maakte, zoodat de veldwachter door hen gewaarschuwd werd. Deze trof de kleinen zwaar mishandeld aan, overdekt met blauwe plekken en bijna geheel versuft en verdoofd door slagen. Natuurlijk zijn de kinderen aan het wreed e vrouwmensch ontnomenhet Leger des Heils" heeft ze thans onder zijne hoede genomen. Omtrent den brand in de Sneeker gevan genis vernemen wij nader, dat hij is gesticht door den gevangene op cel 8. Hij had eenstioo- zak in de brandende gaspit gehouden en uing eerst alarm maken, toen hij het benauwd kreeg. Nauwelijks had de directeur de celdeur geopend, f de brandstichter sprong de trap af en ijlde door de gang er. de vestibule in de slaapkamer. De directeur was hem even spoedig gevolgd en er ontstond eene worste-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2